Προς το περιεχόμενο

Μικρή βοήθεια σε mysql


mpiftekisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάω να μάθω mysql, οπότε αν έχετε αν μου προτείνετε κανένα tutorial, είμαι όλος αυτιά. Έχω κι εγώ τα δικά μου μετα από ψάξιμο (udemy).

Έχω κατεβάσει και το xampp και κάνω δοκιμές.

Η απορία μου όμως στα γρήγορα.

Έχω ένα πίνακα  ας πούμε με ονόματα και ηλικίες. θέλω όπου υπάρχει το όνομα Νίκος η ηλικία να γίνει 18.

UPDATE persons SET age = 18 WHERE firstname = 'nikos'

Τι γίνεται όμως αν αυτό θέλω να το κάνω για 100 διαφορετικά ονόματα; Δε μπορώ να εκτελώ 100 το ίδιο.

Δηλαδή στο μυαλό μου έχω αυτό:

UPDATE persons SET age = 18 WHERE firstname = 'nikos', akis', 'sofia', 'maria'

Έτσι όπου υπάρχει ο νίκος, ο άκης η σοφία και η μαρία η ηλικία να γίνει 18. με ένα ερώτημα φυσικά.

Ποια είναι η σωστή εντολή όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE persons SET age = 18 WHERE firstname IN('nikos', 'akis')

 

Μπορείς να κάνεις και χρήση του OR, αλλά η παραπάνω λύση είναι καλύτερη. οπότε κράτα αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έκανα μια δοκιμή και δούλεψε, ευχαριστώ πολύ.

Επίσης από περιέργια, υπάρχει όριο πόσα ονόματα μπορούν να μπουν; έχει όριο η Mysql? πχ μπορείς να βάλεις ας πούμε 1000 ονόματα;

Να κάνω και μια άκυρη ερώτηση.

υπάρχει τρόπος-software να του δίνεις τη βάση που έχεις, το αρχείο sql δηλαδή από το xampp και να σου εμφανίζει τη βάση με τους πίνακες και τις σχέσεις. Δηλαδή αυτό που εμφανίζεται στην access αν πάς να ρυθμίσεις τις σχέσεις των πινάκων; έτσι έχεις καλύτερη εικόνα του τι έχεις φτιάξει και τι συνδέεται με τι

Επεξ/σία από mpiftekisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

54 λεπτά πριν, mpiftekisxxx είπε

έκανα μια δοκιμή και δούλεψε, ευχαριστώ πολύ.

Επίσης από περιέργια, υπάρχει όριο πόσα ονόματα μπορούν να μπουν; έχει όριο η Mysql? πχ μπορείς να βάλεις ας πούμε 1000 ονόματα;

Να κάνω και μια άκυρη ερώτηση.

υπάρχει τρόπος-software να του δίνεις τη βάση που έχεις, το αρχείο sql δηλαδή από το xampp και να σου εμφανίζει τη βάση με τους πίνακες και τις σχέσεις. Δηλαδή αυτό που εμφανίζεται στην access αν πάς να ρυθμίσεις τις σχέσεις των πινάκων; έτσι έχεις καλύτερη εικόνα του τι έχεις φτιάξει και τι συνδέεται με τι

Τσέκαρε το MySQL Workbench. Έχει και community, free έκδοση. Το χρησιμοποιήσαμε σε μάθημα Βάσεων Δεδομένων και μου είχε φανεί πολύ χρήσιμο για να βλέπεις σχέσεις κλπ. Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα αν το ψάξεις.

Επεξ/σία από Iasonas Pav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DB Weaver επίσης, το βρίσκω αρκετά χρήσιμο για διαχείριση βάσεων. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια αν κάνει αυτό ακριβώς που θες, αλλά έχει γενικά πολλές δυνατότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή αρχή και καλό διάβασμα.

Πάρε μια πολύ δυνατή playlist η οποία θα σε βοηθήσει να καταλαβεις τα βασικά και μετά ίσως και κάτι παραπάνω. Χρησιμοποιεί MySQL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H sql γενικά στην σύνταξη της είναι εύκολη, κυριολεκτικά θα την μάθεις σε ελάχιστο χρόνο, η θεωρία της από την άλλη δεν είναι το ίδιο εύκολη και έχει τεράστιο βάθος που θα το καταλάβεις με τον καιρό. Διάβασε καλά πως δουλεύει το join (inner join/left join) την θεωρία πίσω από πρωτεύων/δευτερεύων κλειδιά και ταυτόχρονα ρίχνε ματιές στο optimizing της βάσης.

Μάθε την σύνταξη της και άρχιζε να παίζεις με αυτήν και ταυτόχρονα διάβαζε θεωρία, επένδυσε χρόνο στην σωστή δόμηση μίας βάσης και στην αποτροπή επιθέσεων και όχι στην σύνταξη της. Η σύνταξη της sql όπως θα έχεις καταλάβει είναι πάνω κάτω σαν να μιλάς σε ένα μικρό παιδάκι στα Αγγλικά.

Άπαξ και μάθεις sql δεν γυρνάς πίσω, μακράν ότι καλύτερο έμαθα στην ζωή μου.
Η SQL για εμένα πλέον είναι τρόπος σκέψης. Σύντομα όπως φαίνεται θα γίνει και δικός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...