Προς το περιεχόμενο

Το Coinbase επιτρέπει πλέον την αγορά κρυπτονομισμάτων μέσω PayPal λογαριασμού


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, panagi0tisgr είπε

Ένα χρηματιστήριο είναι και αυτό μην τρελαίνεστε.  Εάν γινόντουσαν τόσο εύκολα τα λεφτά καλά θα ήταν . Επίσης ότι ανεβαίνει κατεβαίνει κιόλας.  Και το αντίθετο φυσικά 

Τα λεφτά γίνονται πολύ πιο εύκολα απ'ότι νομίζει κανείς, αρκεί να βάλει το μυαλό του να δουλέψει και να έχει τις "σωστές" (κατάλληλες) επιρροές, ή απλά να πληρώσει για αυτές με τη μορφή πληροφορίας. "Εύκολα" μπορεί να προκύψουν για σένα, απλά επειδή έχεις την πληροφορία, και πολύ δύσκολα για μένα επειδή δεν την έχω ή δεν έχω το χρόνο να την αποκτήσω.

Ευκαιρίες προκύπτουν συνεχώς, το τί τις κάνει κάποιος είναι το ζητούμενο, και δεν αναφέρομαι μόνο στο crypto φυσικά. 

Τυχαίο παράδειγμα, πόσοι από εμάς δεν έχουμε ένα μικρό εξοχικό κάπου? Πόσοι από εμάς σκεφτήκαμε όμως πριν 10 χρόνια να του κάνουμε μια ανακαίνιση και να το δίνουμε στο airbnb για 2-3 μήνες, και να εξαιρούσαμε μόνο τις 2-3 εβδομάδες που πράγματι θέλαμε να κάνουμε διακοπές? Ε ο αδερφός μου το έκανε και καθαρίζει 3000-4000€ το χρόνο από αυτό. Στα 5 χρόνια έκανε απόσβεση, και είναι 3 χρόνια τώρα με καθαρό κέρδος, ακόμα και πέρισι με τον τουρισμό διαλυμμένο. Εγώ κάθομαι ακόμα στο χρέπι της γιαγιάς και τώρα έχω χάσει το τραίνο, και όλα αυτά για 2 ψωρο-εβδομάδες το χρόνο που πάω Κρήτη. Τώρα δεν έχει καν αξία να το ανακαινίσω και να περιμένω να βγάλει κέρδος. 

Πόσοι από εμάς δεν "βλέπαμε" την ακραία άνοδο των εταιρειών πληροφορικής εδώ και πόσα χρόνια? Μπήκε κάποιος στον κόπο να βρει πώς να επενδύσει 100-1000€ σε εταιρείες τύπου Tesla ή Apple ή Google? Είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ απ'όσο νομίζουμε. 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τα crypto. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν διαβάσει και έχουν ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ πάρα πολλά. Ούτε καν θυμάμαι πόσα χρήματα έχω εγώ προσωπικά δώσει για πληροφορίες, είτε σε low quality περιερχόμενο από "ειδικούς" της κακιάς ώρας, είτε σε ποιοτικό περιεχόμενο. Ακόμα και 500€ έδωσα πριν 4 χρόνια για ένα course πάνω στο trading γενικότερα (όχι crypto, το κανονικό) για να μπορέσω να κατανοήσω τί ΣΚΑΤΑ συμβαίνει σε ένα screenshot σαν αυτό: 

image.png.9a9b74a0366d64900a014197eea937e4.png

 

Νομίζεις υπάρχει πολύς κόσμος που μπορεί ή θέλει να αφιερώσει μέσο ώρο 2 με 3 ώρες της ζωής του ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ επί ΧΡΟΝΙΑ? Όχι. 

Μη λέμε όμως μετά ότι δεν υπάρχουν ευκαιρίες για "εύκολο" χρήμα... 

  • Like 4
  • Thanks 9
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MetroStar είπε

Μ΄αρέσει που κάποιοι καίγεστε για τα κρυπτονομίσματα. Λεφτά είναι στην τελική, δεν είναι κάτι το ριζοσπαστικό. Και χωρίς κρυπτονομίσματα φτωχοί θα είστε και με κρυπτονομίσματα φτωχοί θα είστε.

Εννοούσα είναι απλά ένα άλλο νόμισμα δεν φέρνουν το κάτι το ριζοσπαστικό, επιτελούν τις βασικές νομισματικές λειτουργίες (ανταλλακτική και συσωρευτική αξία) που επιτελούν τα νομίσματα από αρχαιοτάτων χρόνων. Όταν λέω και με και χωρίς εννοώ ότι πχ. όπως όταν ήρθε το ευρώ δεν άλλαξε κάτι επί της ουσίας και με δραχμές φτωχοί ήσασταν και με ευρώ φτωχοί παραμένετε. Τις όποιες ευκαιρίες προκύπτουν σε αυτές τις μεταβάσεις τις καρπώνονται ελάχιστοι, οι οποίοι στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι ήδη έχοντες. Και τις ευκαιρίες δεν τις δημιουργεί το νέο νόμισμα αυτό καθ' αυτό, τις δημιουργεί το γεγονός ότι για κάθε έναν που πλούτιζει υπάρχουν 10.000-100.000 λιγούρια που ελπίζουν ότι θα πλουτίσουν.

Επεξ/σία από MetroStar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, great είπε

Πάντως ελλαδα παλια επαιρνα κανονικα με mastercard alpha και webuy απο πειραιως, εδω και δυο χρονια αυτα τα εκοψαν και ο μονος τροπος να βαλεις λεφτα στο coinbase ήταν με έμβασμα.

Δεν είχα θέμα ποτέ με Εθνική εγώ πάντως.. ένα πρόσφατο είναι αυτό: 

IMG_3339.jpg.b43b0847b3cec0829afae3defc3d13fb.jpg

 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, MetroStar είπε

Εννοούσα είναι απλά ένα άλλο νόμισμα δεν φέρνουν το κάτι το ριζοσπαστικό, επιτελούν τις βασικές νομισματικές λειτουργίες (ανταλλακτική και συσωρευτική αξία) που επιτελούν τα νομίσματα από αρχαιοτάτων χρόνων. Όταν λέω και με και χωρίς εννοώ ότι πχ. όπως όταν ήρθε το ευρώ δεν άλλαξε κάτι επί της ουσίας και με δραχμές φτωχοί ήσασταν και με ευρώ φτωχοί παραμένετε. Τις όποιες ευκαιρίες προκύπτουν σε αυτές τις μεταβάσεις τις καρπώνονται ελάχιστοι, οι οποίοι στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι ήδη έχοντες. Και τις ευκαιρίες δεν τις δημιουργεί το νέο νόμισμα αυτό καθ' αυτό, τις δημιουργεί το γεγονός ότι για κάθε έναν που πλούτιζει υπάρχουν 10.000-100.000 λιγούρια που ελπίζουν ότι θα πλουτίσουν.

Όταν λες (και ξαναλές) ότι "φτωχοί ήσασταν και φτωχοί παραμένετε" έχεις κάποιον συγκεκριμένο στο μυαλό σου? 

Πέραν αυτού, και επειδή η όλη φάση με την άγνοια ορισμένων (θλιβερό, για το είδος forum που συμμετέχουμε) είναι πραγματικά τεράστεια, μπορείς εσύ προσωπικά να μου δώσεις ΤΡΙΑ παραδείγματα crypto νομίσματος που ο κόσμος έβαλε λεφτά πριν 4 χρόνια και τελικά βρέθηκε ΧΑΜΕΝΟΣ? 

Δεν μιλάω για τους wannabe traders της κακιάς ώρας, και αυτούς που είδαν να πέφτει και έσπευσαν να τραβήξουν την τεράστεια επένδυσή τους, αναφέρομαι σε περιπτώσεις νομίσματος που πράγματι μέσα σε ΧΧ χρόνια έχει χάσει την αξία του. 

Θα σε βοηθήσω, ένα είναι το Ripple XRP που είναι πολύ πεσμένο σε σχέση με τον Ιανουάριο του 2018. 

Βρες μου σε παρακαλώ έσυ άλλα 2. Έστω ένα ρε παιδί μου, έτσι για το γαμώ το. 

Επειδή λοιπόν δεν υπάρχουν, και η όλη φάση με τα crypto είναι θέλετε να το πιστέψετε ή όχι, ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥ ΑΡΧΗ της, σταματήστε να κράζετε κάτι που δεν ΚΑΤΑΝΟΕΙΤΕ ούτε στο 1% του, και είτε ενημερωθείτε μπας και κερδίσετε κάτι από αυτήν τη "φούσκα" που λέτε, ή απλά αφήστε μας στην ησυχία μας. Ναι εμάς που κατά τα λεγόμενά σου "φτωχοί ήμασταν και φτωχοί θα παραμείνουμε".

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, AtiX είπε

η Apple και κάθε Apple πουλάει τουλάχιστον προϊόντα ή υπηρεσίες που τα/τι χρησιμοποιείς καθημερινά, το botcoin ακόμα έχει μείνει στην θεωρία μιας και η δυνατότητα αγορών (αφού είναι νόμισμα) είναι περιορισμένη...

Άντε πάλι δεν είναι νόμισμα ,είναι μέσο αποθήκευσης αξίας 

11 λεπτά πριν, MetroStar είπε

Εννοούσα είναι απλά ένα άλλο νόμισμα δεν φέρνουν το κάτι το ριζοσπαστικό, επιτελούν τις βασικές νομισματικές λειτουργίες (ανταλλακτική και συσωρευτική αξία) που επιτελούν τα νομίσματα από αρχαιοτάτων χρόνων. Όταν λέω και με και χωρίς εννοώ ότι πχ. όπως όταν ήρθε το ευρώ δεν άλλαξε κάτι επί της ουσίας και με δραχμές φτωχοί ήσασταν και με ευρώ φτωχοί παραμένετε. Τις όποιες ευκαιρίες προκύπτουν σε αυτές τις μεταβάσεις τις καρπώνονται ελάχιστοι, οι οποίοι στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι ήδη έχοντες. Και τις ευκαιρίες δεν τις δημιουργεί το νέο νόμισμα αυτό καθ' αυτό, τις δημιουργεί το γεγονός ότι για κάθε έναν που πλούτιζει υπάρχουν 10.000-100.000 λιγούρια που ελπίζουν ότι θα πλουτίσουν.

Μας δουλεύεις ,δεν είναι νόμισμα ,είναι μέσο αποθήκευσης αξίας

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Όταν λες (και ξαναλές) ότι "φτωχοί ήσασταν και φτωχοί παραμένετε" έχεις κάποιον συγκεκριμένο στο μυαλό σου? 

Πέραν αυτού, και επειδή η όλη φάση με την άγνοια ορισμένων (θλιβερό, για το είδος forum που συμμετέχουμε) είναι πραγματικά τεράστεια, μπορείς εσύ προσωπικά να μου δώσεις ΤΡΙΑ παραδείγματα crypto νομίσματος που ο κόσμος έβαλε λεφτά πριν 4 χρόνια και τελικά βρέθηκε ΧΑΜΕΝΟΣ? 

Δεν μιλάω για τους wannabe traders της κακιάς ώρας, και αυτούς που είδαν να πέφτει και έσπευσαν να τραβήξουν την τεράστεια επένδυσή τους, αναφέρομαι σε περιπτώσεις νομίσματος που πράγματι μέσα σε ΧΧ χρόνια έχει χάσει την αξία του. 

Θα σε βοηθήσω, ένα είναι το Ripple XRP που είναι πολύ πεσμένο σε σχέση με τον Ιανουάριο του 2018. 

Βρες μου σε παρακαλώ έσυ άλλα 2. Έστω ένα ρε παιδί μου, έτσι για το γαμώ το. 

Θα βρεις αρκετα ένα από αυτά είναι το neo icx και Litecoin 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Theon1k είπε

Κάτι άκουσα ότι από 01/05 έχουν μπλοκάρει τα εμβάσματα από Εθνική /Πειραιώς προς Binance. Ισχύει?? 

Ισχύει. Και όχι μόνο τα εμβάσματα, σου μπλοκάρουν και την κάρτα γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, polaki said:

Τα λεφτά γίνονται πολύ πιο εύκολα απ'ότι νομίζει κανείς, αρκεί να βάλει το μυαλό του να δουλέψει και να έχει τις "σωστές" (κατάλληλες) επιρροές, ή απλά να πληρώσει για αυτές με τη μορφή πληροφορίας. "Εύκολα" μπορεί να προκύψουν για σένα, απλά επειδή έχεις την πληροφορία, και πολύ δύσκολα για μένα επειδή δεν την έχω ή δεν έχω το χρόνο να την αποκτήσω.

Ευκαιρίες προκύπτουν συνεχώς, το τί τις κάνει κάποιος είναι το ζητούμενο, και δεν αναφέρομαι μόνο στο crypto φυσικά. 

Τυχαίο παράδειγμα, πόσοι από εμάς δεν έχουμε ένα μικρό εξοχικό κάπου? Πόσοι από εμάς σκεφτήκαμε όμως πριν 10 χρόνια να του κάνουμε μια ανακαίνιση και να το δίνουμε στο airbnb για 2-3 μήνες, και να εξαιρούσαμε μόνο τις 2-3 εβδομάδες που πράγματι θέλαμε να κάνουμε διακοπές? Ε ο αδερφός μου το έκανε και καθαρίζει 3000-4000€ το χρόνο από αυτό. Στα 5 χρόνια έκανε απόσβεση, και είναι 3 χρόνια τώρα με καθαρό κέρδος, ακόμα και πέρισι με τον τουρισμό διαλυμμένο. Εγώ κάθομαι ακόμα στο χρέπι της γιαγιάς και τώρα έχω χάσει το τραίνο, και όλα αυτά για 2 ψωρο-εβδομάδες το χρόνο που πάω Κρήτη. Τώρα δεν έχει καν αξία να το ανακαινίσω και να περιμένω να βγάλει κέρδος. 

Πόσοι από εμάς δεν "βλέπαμε" την ακραία άνοδο των εταιρειών πληροφορικής εδώ και πόσα χρόνια? Μπήκε κάποιος στον κόπο να βρει πώς να επενδύσει 100-1000€ σε εταιρείες τύπου Tesla ή Apple ή Google? Είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ απ'όσο νομίζουμε. 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τα crypto. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν διαβάσει και έχουν ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ πάρα πολλά. Ούτε καν θυμάμαι πόσα χρήματα έχω εγώ προσωπικά δώσει για πληροφορίες, είτε σε low quality περιερχόμενο από "ειδικούς" της κακιάς ώρας, είτε σε ποιοτικό περιεχόμενο. Ακόμα και 500€ έδωσα πριν 4 χρόνια για ένα course πάνω στο trading γενικότερα (όχι crypto, το κανονικό) για να μπορέσω να κατανοήσω τί ΣΚΑΤΑ συμβαίνει σε ένα screenshot σαν αυτό: 

...

Νομίζεις υπάρχει πολύς κόσμος που μπορεί ή θέλει να αφιερώσει μέσο ώρο 2 με 3 ώρες της ζωής του ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ επί ΧΡΟΝΙΑ? Όχι. 

Μη λέμε όμως μετά ότι δεν υπάρχουν ευκαιρίες για "εύκολο" χρήμα... 

Όχι δεν υπάρχει εύκολο χρήμα. Υπάρχουν πάλι πολλοί που πουλάνε "γνώση" στον κοσμάκη. Η όλη φάση μου θυμίζει τους SEO gurus "10$ για να κατεβάσεις το PDF για το πως να κάνεις 1εκ πωλήσεις στο eshop σου".

Εκτός κι αν θεωρείς κέρδος τα 100-200-2000 ευρώ/χρόνο... που ο χρόνος που χρειάζεται να αφιερώσεις (όπως λες θέλει χρόνο) δεν αξίζει αυτά τα λεφτά. Πάνε δούλεψε βγάλε 10κ το χρόνο και είσαι ψυχικά οκ (νταξ περίπου οκ).

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Θα βρεις αρκετα ένα από αυτά είναι το neo icx και Litecoin 

To LTC δεν είναι, για ελάχιστα ΛΕΠΤΑ χτύπησε 349€ όπως βλέπεις και μετά όλο του το διάστημα ήταν χαμηλότερα απ'το σήμερα. 

image.png.5ab7fc3f5c2c8bc77dacb74f3fe474fb.png

NEO oύτε καν

image.png.e2bd25078e8454010fe7bdf972b8c87c.png

ICX το δέχομαι, είχε ένα δυνατό 4μηνο 5μηνο το 2017-2018, και μετά έχει πέσει, αν και έχει ανέβει πάλι και αυτό το τελευταίο διάστημα. 

14 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Όχι δεν υπάρχει εύκολο χρήμα. Υπάρχουν πάλι πολλοί που πουλάνε "γνώση" στον κοσμάκι. Η όλη φάση μου θυμίζει τους SEO gurus "10$ για να κατεβάσεις το PDF για το πως να κάνεις 1εκ πωλήσεις στο eshop σου".

Εκτός κι αν θεωρείς κέρδος τα 100-200-2000 ευρώ/χρόνο... που ο χρόνος που χρειάζεται να αφιερώσεις (όπως λες θέλει χρόνο) δεν αξίζει αυτά τα λεφτά. Πάνε δούλεψε βγάλε 10κ το χρόνο και είσαι ψυχικά οκ (νταξ περίπου οκ).

Το χρήμα βγαίνει εύκολα από ένα σημείο και μετά όταν κάποιος έχει τη γνώση και τις τακτικές, το know how που λέμε.

Από κει και πέρα και χωρίς να χρειάζεται να το υπεραναλύσω γιατί δεν έχω κάτι να αποδείξω σε κάποιον, ο χρόνος αυτός που έχω επενδύσει (όπως και τα χρήματα) και συνεχίζω να επενδύω σχεδόν καθημερινά σαφέστατα και δεν ήταν ποτέ για να κερδίζω 2000€ το χρόνο που λες.. Και φυσικά η κανονική δουλειά που λες και εσύ συνεχίζεται κανονικά. Πρώτα πρέπει κάποιος να έχει μια ΚΑΛΗ ροή εισοδήματος και μετά να δοκιμάζει το οτιδήποτε.. είτε χρηματιστήριο είναι αυτό είτε απλό στοίχημα..

 

27 λεπτά πριν, Theon1k είπε

Κάτι άκουσα ότι από 01/05 έχουν μπλοκάρει τα εμβάσματα από Εθνική /Πειραιώς προς Binance. Ισχύει?? 

Το Binance το έχω για trading account και στέλνω από CoinBase, αλλά πρόσφατα έκανα μεταφορά με κάρτα Eurobank και πέρασε κανονικά. Αν έχεις Eurobank δες το μήπως εξυπηρετηθεις έτσι. 

 

IMG_3340.jpg

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, polaki είπε

To LTC δεν είναι, για ελάχιστα ΛΕΠΤΑ χτύπησε 349€ όπως βλέπεις και μετά όλο του το διάστημα ήταν χαμηλότερα απ'το σήμερα. 

image.png.5ab7fc3f5c2c8bc77dacb74f3fe474fb.png

NEO oύτε καν

image.png.e2bd25078e8454010fe7bdf972b8c87c.png

ICX το δέχομαι, είχε ένα δυνατό 4μηνο 5μηνο το 2017-2018, και μετά έχει πέσει, αν και έχει ανέβει πάλι και αυτό το τελευταίο διάστημα. 

Το χρήμα βγαίνει εύκολα από ένα σημείο και μετά όταν κάποιος έχει τη γνώση και τις τακτικές, το know how που λέμε.

Από κει και πέρα και χωρίς να χρειάζεται να το υπεραναλύσω γιατί δεν έχω κάτι να αποδείξω σε κάποιον, ο χρόνος αυτός που έχω επενδύσει (όπως και τα χρήματα) και συνεχίζω να επενδύω σχεδόν καθημερινά σαφέστατα και δεν ήταν ποτέ για να κερδίζω 2000€ το χρόνο που λες.. Και φυσικά η κανονική δουλειά που λες και εσύ συνεχίζεται κανονικά. Πρώτα πρέπει κάποιος να έχει μια ΚΑΛΗ ροή εισοδήματος και μετά να δοκιμάζει το οτιδήποτε.. είτε χρηματιστήριο είναι αυτό είτε απλό στοίχημα..

 

Το Binance το έχω για trading account και στέλνω από CoinBase, αλλά πρόσφατα έκανα μεταφορά με κάρτα Eurobank και πέρασε κανονικά. Αν έχεις Eurobank δες το μήπως εξυπηρετηθεις έτσι. 

 

IMG_3340.jpg

Το all time high για το neo ήταν $170👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos5800 είπε

Το all time high για το neo ήταν $170👍

148 βλέπω αλλα ναι έχεις δίκιο. https://www.coingecko.com/en/coins/neo

Πολλά νομίσματα έχουν ακριβώς το ίδιο διάγραμμα με αυτό που είχαν το τετράμηνο στα τέλη 2017 με αρχές 2018. Το οποίο βέβαια ήταν μια φουσκίτσα, τα έχουμε πει μεταξύ μας αρκετές φορές σε διάφορα γκρουπ. Γι'αυτό και στο day trading όταν καταφέρνεις ένα 10 με 15% κέρδος είναι πολύ καλό και είναι συνετό να παίρνεις το profit και να μη μένεις κολλημένος. Τυχαία παραδείγματα δικά μου το SFP, TWT, ΑUDIO και άλλα διάφορα μικρο-shitcoins.

Αν κάποιος ζορίζεται, είναι ψυχολογικά μια καλή περίοδος να ρευστοποιήσει και να κρατήσει μέσα μόνο ότι δεν φοβάται να χάσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει επιστροφή πλέον. Τουλάχιστον τα βαριά χαρτιά δεν πρόκειται να εξαφανιστούν ή να χάσουν εντελώς την αξία τους. 

Το πιθανότερο είναι να ανέβει κι άλλο η τιμή τους, κάνεις δεν ξέρει πόσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Τα λεφτά γίνονται πολύ πιο εύκολα απ'ότι νομίζει κανείς, αρκεί να βάλει το μυαλό του να δουλέψει και να έχει τις "σωστές" (κατάλληλες) επιρροές, ή απλά να πληρώσει για αυτές με τη μορφή πληροφορίας. "Εύκολα" μπορεί να προκύψουν για σένα, απλά επειδή έχεις την πληροφορία, και πολύ δύσκολα για μένα επειδή δεν την έχω ή δεν έχω το χρόνο να την αποκτήσω.

Ευκαιρίες προκύπτουν συνεχώς, το τί τις κάνει κάποιος είναι το ζητούμενο, και δεν αναφέρομαι μόνο στο crypto φυσικά. 

Τυχαίο παράδειγμα, πόσοι από εμάς δεν έχουμε ένα μικρό εξοχικό κάπου? Πόσοι από εμάς σκεφτήκαμε όμως πριν 10 χρόνια να του κάνουμε μια ανακαίνιση και να το δίνουμε στο airbnb για 2-3 μήνες, και να εξαιρούσαμε μόνο τις 2-3 εβδομάδες που πράγματι θέλαμε να κάνουμε διακοπές? Ε ο αδερφός μου το έκανε και καθαρίζει 3000-4000€ το χρόνο από αυτό. Στα 5 χρόνια έκανε απόσβεση, και είναι 3 χρόνια τώρα με καθαρό κέρδος, ακόμα και πέρισι με τον τουρισμό διαλυμμένο. Εγώ κάθομαι ακόμα στο χρέπι της γιαγιάς και τώρα έχω χάσει το τραίνο, και όλα αυτά για 2 ψωρο-εβδομάδες το χρόνο που πάω Κρήτη. Τώρα δεν έχει καν αξία να το ανακαινίσω και να περιμένω να βγάλει κέρδος. 

Πόσοι από εμάς δεν "βλέπαμε" την ακραία άνοδο των εταιρειών πληροφορικής εδώ και πόσα χρόνια? Μπήκε κάποιος στον κόπο να βρει πώς να επενδύσει 100-1000€ σε εταιρείες τύπου Tesla ή Apple ή Google? Είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ απ'όσο νομίζουμε. 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τα crypto. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν διαβάσει και έχουν ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ πάρα πολλά. Ούτε καν θυμάμαι πόσα χρήματα έχω εγώ προσωπικά δώσει για πληροφορίες, είτε σε low quality περιερχόμενο από "ειδικούς" της κακιάς ώρας, είτε σε ποιοτικό περιεχόμενο. Ακόμα και 500€ έδωσα πριν 4 χρόνια για ένα course πάνω στο trading γενικότερα (όχι crypto, το κανονικό) για να μπορέσω να κατανοήσω τί ΣΚΑΤΑ συμβαίνει σε ένα screenshot σαν αυτό: 

image.png.9a9b74a0366d64900a014197eea937e4.png

 

Νομίζεις υπάρχει πολύς κόσμος που μπορεί ή θέλει να αφιερώσει μέσο ώρο 2 με 3 ώρες της ζωής του ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ επί ΧΡΟΝΙΑ? Όχι. 

Μη λέμε όμως μετά ότι δεν υπάρχουν ευκαιρίες για "εύκολο" χρήμα... 

Εύκολα λεφτά δεν υπάρχουνε πουθενά, και όποιος το λέει απλά είναι είτε άσχετος είτε άπειρος σε πολλά πράγματα της ζωής. Επίσης, στα παραδείγματα που δίνεις υπάρχει η προϋπόθεση να έχεις από πριν τα λεφτά της ανακαινισης, ο αδερφός σου ήθελε να πληρώσει και να περιμένει 5 χρόνια, άλλοι είτε δεν έχουν είτε και να έχουν δεν θέλουν να πάρουν τέτοιο ρίσκο και να ξοδεψουν χρήματα από τον κόπο τους για να περιμένουν πότε θα τα κάνουν απόσβεση. 4χιλιαρικα το έτος καθαρά μείον εφορείες κοινόχρηστα συντήρηση δεν είναι πολλά για ακίνητο, μετά μπορεί να έχεις θέματα με γείτονες με διαχειριστές και διάφορα. Να είσαι σίγουρος ότι αν όλοι έσπευδαν να κάνουν το ίδιο, τότε τα 4χιλ θα είχαν γίνει 3 και 2 λόγω ανταγωνισμου και πτώσης τιμών. Όλα τα παραπάνω δεν τα λες εύκολο χρήμα ούτε ευκαιρίες, εδώ στην Ελλάδα είχε πατωσει τόσο πολύ η αγορά ακινήτων και μετά είχαμε αυτή την κατάληξη. Όσο για τα υπόλοιπα, καποιοι προτιμούν να έχουν την ησυχία τους και να περάσουν τον χρόνο τους αλλιώς από το να περνάνε 3 ώρες την ημέρα πάνω από διαγράμματα και νούμερα για να δουν πως θα βγάλουν μεροκάματο από τον αέρα, μιλάμε για πράγματα που απαιτούν γνωσεις και εμπειρία και όποιος ασχοληθεί κινδυνεύει να φάει τα μούτρα του. 

Πάντως αν είχα καμία εταιρεία τύπου herbal και ήθελα να κάνω καμπάνια και promotion εσένα θα σε έπαιρνα σίγουρα, λες ότι πρέπει για αυτά που λένε και αυτοί η παρόμοιοι. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος ξεκινούσε απλά με ένα dollar cost average 5 χρόνια πριν στο BTC. 50 δολάρια μηνιαίως κατάθεση στο BTC. Χωρίς διάβασμα χωρίς τίποτα. Συνολικά 3000 δολάρια καθαρές καταθέσεις μέχρι τώρα. $71,514 balance μέχρι τώρα. Με μόλις 3 λεπτά χάσιμο χρόνου το μήνα. Δείτε εδώ για το dollar cost average και κάντε τους υπολογισμούς https://dcabtc.com/

Τα ίδια ισχύουν και για το ETH. 6 χρόνια πριν, φίλος μου έλεγε για ένα νέο blockchange που όπως πίστευε θα "άλλαζε" τον κόσμο. Το όνομα αυτόυ ETH. @@ ελεγα, σαν το bitcoin κανένα. Ο τύπος φτωχός, μεροκαματιάρης, single τριαντάρης. Κάθε μήνα έβαζε 100 ευρώ από τον μισθό του σε αυτό το νόμισμα. Το νόμισμά που τότε άξιζε μερικά λεπτά του ευρώ, τώρα αξίζει 2000€+. Εκείνος πλέον είναι εκατομμυριούχος... Έμενε σε ενοίκιο. Το μόνο που έκανε ήταν να αγοράσει 1 σπίτι και να ζει λίγο πιο άνετα.

Φυσικά όσο πιο mainstreet και mature γίνονται τα κρυπτονομίσματα τόσο θα μειώνεται η μεταβλητότητα τους.

Οι πιο πολλοί χάνουν τα χρήματα τους λόγο leverage. Αν δεν είστε επαγγελματίες trades ή δεν είστε διατεθειμένοι να χάσετε τα χρήματα σας καλύτερα παραμείνετε στο παραδοσιακό spot. Εν ολίγοις buy and HOLD.

Επεξ/σία από michalis1984
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, michalis1984 said:

Αν κάποιος ξεκινούσε απλά με ένα dollar cost average 5 χρόνια πριν στο BTC. 50 δολάρια μηνιαίως κατάθεση στο BTC. Χωρίς διάβασμα χωρίς τίποτα. Συνολικά 3000 δολάρια καθαρές καταθέσεις μέχρι τώρα. $71,514 balance μέχρι τώρα. Με μόλις 3 λεπτά χάσιμο χρόνου το μήνα. Δείτε εδώ για το dollar cost average και κάντε τους υπολογισμούς https://dcabtc.com/

Τα ίδια ισχύουν και για το ETH. 6 χρόνια πριν, φίλος μου έλεγε για ένα νέο blockchange που όπως πίστευε θα "άλλαζε" τον κόσμο. Το όνομα αυτόυ ETH. @@ ελεγα, σαν το bitcoin κανένα. Ο τύπος φτωχός, μεροκαματιάρης, single τριαντάρης. Κάθε μήνα έβαζε 100 ευρώ από τον μισθό του σε αυτό το νόμισμα. Το νόμισμά που τότε άξιζε μερικά λεπτά του ευρώ, τώρα αξίζει 2000€+. Εκείνος πλέον είναι εκατομμυριούχος... Έμενε σε ενοίκιο. Το μόνο που έκανε ήταν να αγοράσει 1 σπίτι και να ζει λίγο πιο άνετα.

Φυσικά όσο πιο mainstreet και mature γίνονται τα κρυπτονομίσματα τόσο θα μειώνεται η μεταβλητότητα τους.

Οι πιο πολλοί χάνουν τα χρήματα τους λόγο leverage. Αν δεν είστε επαγγελματίες trades ή δεν είστε διατεθειμένοι να χάσετε τα χρήματα σας καλύτερα παραμείνετε στο παραδοσιακό spot. Εν ολίγοις buy and HOLD.

Ναι και αν ξέραμε τους αριθμούς του τζοκερ θα είχαμε μερικά εκατομμύρια στην άκρη. Χωρίς καθόλου ειρωνεία.

Ε, αφού "την μάθατε την συνταγή", αρχίστε από τώρα να βάζετε όσα λες και σε 5 χρόνια θα έχετε βγάλει αρκετά...

ΥΓ: με απλά λόγια αν είχατε κάνει αυτό που λες πριν 5 χρόνια δεν θα είχαν την αξία που έχουν σήμερα. Δυστυχώς "όλοι" κερδισμένοι δεν γίνεται.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...