Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πλύσιμο ρούχων στο πλυντήριο


pavlovic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπέρα, Χριστός Ανέστη με υγεία σε εσάς και τις οικογενειές σας

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι

Λόγω ότι έμενα Θεσσαλονίκη, έπλυνα τα ρούχα μου σε κάτι φοιτητικά καθαριστήρια που υπήρχαν πάνω από τη Καμάρα.

Τώρα στην Αθήνα , όπου επίσης μένω μόνος, έχω δικό μου πλυντήριο.

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση: Εσείς τι τοποθετείτε στο καπάκι του πλυντηρίου σας όταν πλένετε τα ρούχα?

Για παράδειγμα εγώ όπως ανοίγω το καπάκι του πλυντηρίου μου, εκ του αριστερού σας χεριού βάζω απορρυπαντικό σε σκόνη ARIEL και στη μέση στην άλλη θύρα βάζω το υγρό ( Lenor χρησιμοποιώ)και τη τρίτη την αφήνω κενή

Εσείς κάνετε κάτι διαφορετικό από αυτό?

Και μια ακόμα ερώτηση έχω ( αν κάποιος έχει δουλέψει σε καθαριστήριο θα ήταν ακόμα πιο χρήσιμη η γνώμη του).  Τι διαφορετικό χρησιμοποιούν στα καθαριστήρια και βγαίνουν με πιο ωραίο άρωμα τα ρούχα?

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!!! Είναι καλό να χρησιμοποιείς μαλακτικό πλυντηρίου μαζί με απορρυπαντικό φυσικα και επίσης να βάζεις και  αποσκληρυντικο για τα άλατα.... Τώρα σε ποια θέση τα βάζεις όλα αυτά μπορείς να το δεις στο βιβλιαράκι που γράφει τις οδηγίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μυρωδιά είναι από το μαλακτικό. Δεν είναι απαραίτητο αλλά αν σου αρέσει μπορείς να χρησιμοποιείς.

Για το που μπαίνει το κάθε τι καλύτερα δες τις οδηγίες του πλυντηρίου και του απορρυπαντικού. Υπάρχουν απορρυπαντικά που μπαίνουν στο συρτάρι ενώ άλλα απευθείας στον κάδο.

Το πρόγραμμα που επιλέγεις επίσης παίζει ρόλο, αν έχει πρόπλυση θέλει απορρυπαντικό και στη μικρή θήκη του συρταριού.

Τέλος, δεν ξέρω αν ισχύει αλλά φίλος που η δουλειά του είναι η επισκευή οικιακών συσκευών μου έχει πει να προτιμώ υγρό απορρυπαντικό αντί για σκόνη, είναι καλύτερα για το πλυντήριο.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pavlovic είπε

Και μια ακόμα ερώτηση έχω ( αν κάποιος έχει δουλέψει σε καθαριστήριο θα ήταν ακόμα πιο χρήσιμη η γνώμη του).  Τι διαφορετικό χρησιμοποιούν στα καθαριστήρια και βγαίνουν με πιο ωραίο άρωμα τα ρούχα?

 

Όπως είπαν και οι άλλοι, θα το δεις από το βιβλιαράκι του πλυντηρίου σου που βάζεις τι. Όσο για το μαλακτικό, εγώ παίρνω το lenor gold orchid και τα ρούχα μυρίζουν υπέροχα. Μην ακολουθείς τη δοσολογία που λέει πάνω στο μπουκάλι... Εγώ βάζω μαλακτικό ως εκεί που λέει Μαξ το πλυντήριο μου και έτσι μυρίζουν ακόμα και μετά από μέρες τα ρούχα. Τώρα αν υπάρχει κάτι επαγγελματικό με έξτρα φουλ μυρωδιά που χρησιμοποιούν τα καθαριστήρια δεν ξέρω, λογικά θα υπάρχει! Επίσης, να ξέρεις ότι και το ίδιο το πλυντήριο παίζει ρόλο στη μυρωδιά των ρούχων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, lyda94 είπε

Εγώ βάζω μαλακτικό ως εκεί που λέει Μαξ το πλυντήριο μου και έτσι μυρίζουν ακόμα και μετά από μέρες τα ρούχα

Η χειρότερη δυνατή προσέγγιση, τόσο για τους ανθρώπους που τα φοράνε όσο και για το περιβάλλον (αλλά ξέρω... Κλαην).

Το τελικιασες ακόμα και ως προς την ίδια την εταιρία που τα παράγει (η οποία θέλει κατανάλωση, άρα γιατί να βάλει όριο...). 

Το μαλακτικό κάθεται πάνω στο δέρμα μας και τελικά το τρώμε και το πίνουμε σε μεγάλο βαθμό, αφού είναι από τα πιο δύσκολα οικιακά χημικά για να αφαιρεθούν στους βιολογικούς καθαρισμούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Mε την ρέγουλα τα πολλά αρωματικά γιατί μονο καλό δεν κάνουν στην υγεία μας.

Μιας και εισαι Αγγλια δες και το Smol detergent, καθαριζει πολυ καλα και ειναι eco-friendly

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtzgr είπε

Το μαλακτικό κάθεται πάνω στο δέρμα μας και τελικά το τρώμε και το πίνουμε σε μεγάλο βαθμό, αφού είναι από τα πιο δύσκολα οικιακά χημικά για να αφαιρεθούν στους βιολογικούς καθαρισμούς.

Αν όμως δεν βάλεις μαλακτικό, οι ίνες των ρούχων σπάνε πολύ πιό εύκολα. Οι ίνες αυτές απελευθερώνονται στον αέρα και τις εισπνέεις.

Οι ίνες των ρούχων όταν εισπνέονται είναι καρκινογόνες. Σε κάθε περίπτωση προκαλούν ζημιά στον πνεύμονα, η οποία είναι αθροιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λόγους προστασίας της υγείας και του περιβάλλοντος και για οικονομία, δεν βάζουμε περισσότερο απορρυπαντικό, μαλακτικό, αποσκληρυντικό, λευκαντικό από όσο χρειάζεται σε σχέση με το πόσο λερωμένα είναι τα ρούχα και φυσικά την ποσότητα των ρούχων που πλένουμε.

Ρούχα που δεν είναι πολύ λερωμένα πλένονται σε χαμηλές θερμοκρασίες (40-30 βαθμούς), με λίγο υγρό απορρυπαντικό και σε σύντομα προγράμματα.

Ρούχα πολύ λερωμένα πλένονται σε υψηλότερες θερμοκρασίες (60 βαθμούς και τα λευκά ίσως και σε 90), με αντίστοιχη ποσότητα απορρυπαντικού κατά προτίμηση σε σκόνη, και σε προγράμματα μεγαλύτερης διάρκειας.

Γενικά προσέχουμε τις ετικέτες των ρούχων για τις θερμοκρασίες, τις οδηγίες του απορρυπαντικού για την ποσότητα και κυρίως τις οδηγίες του πλυντηρίου, ανάλογα με το πόσα ρούχα πλένουμε και πόσο λερωμένα είναι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως με τα 3 πρωτα πλυσιματα φευγει ο,τι επιβλαβες υπαρχει στα ρουχα, θα ηθελα να μαθω περισσοτερα αν εχεις καποια πηγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Αν όμως δεν βάλεις μαλακτικό, οι ίνες των ρούχων σπάνε πολύ πιό εύκολα. Οι ίνες αυτές απελευθερώνονται στον αέρα και τις εισπνέεις.

Οι ίνες των ρούχων όταν εισπνέονται είναι καρκινογόνες. Σε κάθε περίπτωση προκαλούν ζημιά στον πνεύμονα, η οποία είναι αθροιστική.

To ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Το μαλακτικό είναι ό,τι χειρότερο για τα ρούχα, δυστυχώς, και αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις άπειρες πληροφορίες γι' αυτό. 

Επειδή όμως προσφέρει αυτή την απαλή αίσθηση στα ρούχα σε συνδυασμό με το άρωμα, είναι λίγο δύσκολο να το αποχωριστούμε.

Εμείς βάζουμε όσο λιγότερο γίνεται και κάνουμε και έξτρα ξέβγαλμα σε όλες τις πλύσεις. Στόχος μας είναι κάποια στιγμή να το καταργήσουμε εντελώς.

Όσο για το σπάσιμο των ινών, αυτό γίνεται στο στεγνωτήριο, άσχετα αν έχουμε βάλει μαλακτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

To ακριβώς αντίθετο συμβαίνει.

Όχι, δεν συμβαίνει το αντίθετο. Συμβαίνει αυτό που σου εξήγησα.

Ο αέρας στο σπίτι σου επιμολύνεται καθημερινά με ατμοσφαιρική σκόνη (και ότι περιέχει αυτή), αναθυμιάσεις χημικών από πλαστικά, συνθετικά υφάσματα, έπιπλα κλπ που έχεις στο σπίτι, νεκρά κύτταρα δέρματος, μικροοργανισμούς (μύκητες, βακτήρια κλπ) και τέλος από ίνες υφασμάτων. Οι ίνες των υφασμάτων, ανεξάρτητα από το αν είναι φυσικές ή συνθετικές, είναι εισπνεύσιμες, επικάθονται στους πνεύμονες και κάνουν ζημιά.

Αν το νερό σου είναι μαλακό και μπορείς να αποφορτίσεις το χημικό φορτίο των ρούχων σου με το να αφαιρέσεις το μαλακτικό, μπορεί η ζυγαριά να είναι προς όφελός σου.

Αν όμως το νερό είναι μέτριο ή σκληρό, τότε δεν είναι βέβαιο αν η αφαίρεση του μαλακτικού κάνει περισσότερο καλό ή κακό, γιατί αυξάνονται σημαντικά οι σπασμένες ίνες που απελευθερώνουν τα ρούχα στον αέρα. Προσωπικά στην πόλη που ζώ, το νερό ήταν της αφαλάτωσης και ήταν απίστευτα μαλακό. Το μαλακτικό είχε καταργηθεί για χρόνια στο σπίτι μου. Για να καταλάβεις ο βραστήρας νερού δεν έπιανε άλατα στον πάτο του.  Όταν όμως αυξήθηκαν τα αποθέματα του υδροφόρου ορίζοντα και μειώθηκε η παροχή νερού από τους σταθμούς αφαλάτωσης, οι ίνες που απελευθερώνονταν από τα ρούχα δεκαπλασσιάστηκαν. Οπότε από ανάγκη άρχισα να βάζω ξανά μαλακτικό για να προστατεύσω την υγεία μας από τις ίνες.

Δυστυχώς είναι τόσοι πολλοί οι επιβαρυντικοί για την υγεία μας παράγοντες, στους οποίους έχουμε καθημερινή και συνεχή έκθεση, όπου αν κάτσεις να δείς την συνολική εικόνα στο τέλος ζαλίζεσαι.

Αν θέλεις, μπορούμε να συζητήσουμε για το πόσα εκατομμύρια ίνες αμιάντου πιθανότατα έχει το νερό που πλένεις τα ρούχα, οι οποίες ίνες εγκλωβίζονται στα ρούχα, και όταν αυτά στεγνώσουν τότε απελευθερώνονται στην ατμόσφαιρα και τις εισπνέεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιείς σκόνη αλλα υγρο γιατι δεν διαλύονται καλα και με τον καιρό κολλάνε και κάνουν γλίτσα στο τύμπανο του κάδου και στο κολάρο μεταξύ κάδου και της αντλίας.

Επίσης αν θελεις να έχεις καθαρό το εσωτερικό να βάζεις ενα μεγάλο πρόγραμμα στην ανώτερη θερμοκρασία (Πχ 90 βαθμους) χωρις να εχεις ρούχα μεσα για να καθαρίζει και ο κάδος και τα λοιπά μερη απο τα υπολείμματα που μένουν. Μπορεις να βαζεις και σε συνδυασμό κάποιο υγρο για τα αλλατα.

Και καθαρισμός φίλτρου αντλίας που και που.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έτσι και τα διαβάσει κάποιος όλα αυτά μαζεμένα, το πιο πιθανό είναι να πετάξει το πλυντήριο και να αρχίσει να πλένει στη σκάφη μόνο με πράσινο σαπούνι... 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Mε την ρέγουλα τα πολλά αρωματικά γιατί μονο καλό δεν κάνουν στην υγεία μας.

είναι μια από τις σημαντικές αιτίες των αλλεργιων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...