Προς το περιεχόμενο

Νέο firmware update για το DJI Mini 2 drone θα διορθώσει το πρόβλημα της μπαταρίας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μπαταρία αδειάζει πολύ γρηγορότερα αν μείνει στο drone για μεγάλο χρονικό διάστημα

Η DJI ανακοίνωσε πως ένα νέο firmware update θα γίνει διαθέσιμο για να διορθώσει το ρυθμό αποφόρτισης της μπαταρίας του DJI Mini 2 drone. Σύμφωνα με πληροφορίες του TechRadar, η εταιρεία ανακοίνωσε πως με την ενημέρωση "θα γίνεται αυτόματη αποφόρτιση όταν οι μπαταρίες βρίσκονται στο drone ή στο hub φόρτισης για μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πρόσφατα". Αν και είναι δευτερεύον ζήτημα, επηρεάζει αρνητικά τη ζωή της μπαταρίας και με την αποφόρτιση θα μπορεί να επεκταθεί σημαντικά.

Σε αντίθεση με τις Intelligent Flight μπαταρίες, οι μπαταρίες του DJI Mini 2 "χρησιμοποιούν ένα μικρό ποσό ενέργειας για να διατηρούν βασικές λειτουργίες και δεν αποφορτίζονται αυτόματα" είπε η εταιρεία στο TechRadar. Η DJI προτείνει οι μπαταρίες να αφαιρούνται από το DJI Mini 2 ή από το hub φόρτισης αν δεν χρησιμοποιείται για αρκετό καιρό, ανεξαρτήτου αν ο χρήστης εγκατέστησε το νέο firmware.

Τέλος, πρέπει να αναφέρουμε πως η εταιρεία δεν ανακοίνωσε ακόμη πότε σκοπεύει να διαθέσει το νέο firmware του drone.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα έγινε το update 3/5/21. Πριν το update παρατηρούσα ότι ενώ το είχα φουλ φορτισμένο μετά απο καμιά εβδομάδα που πήγαινα να το πετάξω ξεκινούσα με 80% -84%. Χαζομάρα βέβαια που άφηνα μέσα τη μπαταρία, το ξέρω. Θα δούμε και κάποια διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας εν πτήσει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Πωωωω τώρα το ανακοινώνει και μου είχε σπάσει τα νεύρα και το πούλησα 120€

Κανεις πλάκα; Αν οχι μήπως εχεις ακόμα ενα; Δίνω 130€ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα δει να αποθηκεύουν την μπαταρία στο hub βάζοντας ένα απλό λαστιχάκι στις επαφές για να μην ακουμπάνε... Απλό και  πανεύκολο σαν λύση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με το ποστ, αλλα εχω το ιδιο drone Και οταν δεν χρησιμοποιώ SD και αποθηκεύω απευθείας στο κινητο , αποθηκεύεται σε 720ρ. Οτι ανάλυση και να βάλω απο το drone στο κινητο παραμένει 720ρ. Αν καποιος γνωρίζει κάτι θα εκτιμούσα την βοήθεια του :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Ασχετο με το ποστ, αλλα εχω το ιδιο drone Και οταν δεν χρησιμοποιώ SD και αποθηκεύω απευθείας στο κινητο , αποθηκεύεται σε 720ρ. Οτι ανάλυση και να βάλω απο το drone στο κινητο παραμένει 720ρ. Αν καποιος γνωρίζει κάτι θα εκτιμούσα την βοήθεια του :)

Πούλησε το στον παραπάνω χρήστη 130 και ξέγνοιασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lewnidas1995 είπε

Ασχετο με το ποστ, αλλα εχω το ιδιο drone Και οταν δεν χρησιμοποιώ SD και αποθηκεύω απευθείας στο κινητο , αποθηκεύεται σε 720ρ. Οτι ανάλυση και να βάλω απο το drone στο κινητο παραμένει 720ρ. Αν καποιος γνωρίζει κάτι θα εκτιμούσα την βοήθεια του :)

δε μπορεί να αποθηκεύσει παραπάνω στο κινητό. Μόνο στην SD. Στο κινητό σου αποθηκεύει ένα low-res αρχείο για να το έχεις σαν reference όχι για να δουλεύεις με αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lewnidas1995 είπε

Ασχετο με το ποστ, αλλα εχω το ιδιο drone Και οταν δεν χρησιμοποιώ SD και αποθηκεύω απευθείας στο κινητο , αποθηκεύεται σε 720ρ. Οτι ανάλυση και να βάλω απο το drone στο κινητο παραμένει 720ρ. Αν καποιος γνωρίζει κάτι θα εκτιμούσα την βοήθεια του :)

Η αποθήκευση στο κινητό απευθείας γίνεται από το live view, δεν είναι το βίντεο της κάμερας του drone ,αλλά αυτό που καταγράφεται στο κινητό σου άπό την εφαρμογή dji fly την οποία χρησιμοποιείς για να το πετάς και σου στέλνει ζωντανά την εικόνα της κάμερας για να βλέπεις που πηγαίνεις και τι τραβάς. Αυτό το βίντεο αποθηκεύεται σε 720p γιατί  σε αυτή την ανάλυση το βλέπεις όταν χρησιμοποιείς την εφαρμογή για πτήση και είναι στανταρ η ανάλυση δεν αλλάζει.Μπορείς αν δεν έχεις sd κάρτα να το αποθηκεύεις στο drone στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης που έχει,νομίζω 8gb.  Επέλεξε αποθήκευση  στο drone  και μετά πρέπει να το συγχρονίσεις για να κατεβάσεις το αρχικό βίντεο με την καλή ποιότητα στο κινητό σου,δεν κατεβαίνει αυτόματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, syma x5c-1 είπε

Η αποθήκευση στο κινητό απευθείας γίνεται από το live view, δεν είναι το βίντεο της κάμερας του drone ,αλλά αυτό που καταγράφεται στο κινητό σου άπό την εφαρμογή dji fly την οποία χρησιμοποιείς για να το πετάς και σου στέλνει ζωντανά την εικόνα της κάμερας για να βλέπεις που πηγαίνεις και τι τραβάς. Αυτό το βίντεο αποθηκεύεται σε 720p γιατί  σε αυτή την ανάλυση το βλέπεις όταν χρησιμοποιείς την εφαρμογή για πτήση και είναι στανταρ η ανάλυση δεν αλλάζει.Μπορείς αν δεν έχεις sd κάρτα να το αποθηκεύεις στο drone στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης που έχει,νομίζω 8gb.  Επέλεξε αποθήκευση  στο drone  και μετά πρέπει να το συγχρονίσεις για να κατεβάσεις το αρχικό βίντεο με την καλή ποιότητα στο κινητό σου,δεν κατεβαίνει αυτόματα.

Το mini2 δεν έχει internal storage. Επίσης κάτι που διαπίστωσα πρόσφατα είναι ότι αν διαγράψεις αρχεία της sd από το πισι τότε υπάρχει πιθανότητα η μνήμη να βγάλει sd malfunction και οι φωτό / video που θα βγάζεις θα είναι μια low res εικόνα από αυτό που βλέπεις στο live view…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Piterakos83 είπε

δε μπορεί να αποθηκεύσει παραπάνω στο κινητό. Μόνο στην SD. Στο κινητό σου αποθηκεύει ένα low-res αρχείο για να το έχεις σαν reference όχι για να δουλεύεις με αυτό

 

2 ώρες πριν, syma x5c-1 είπε

Η αποθήκευση στο κινητό απευθείας γίνεται από το live view, δεν είναι το βίντεο της κάμερας του drone ,αλλά αυτό που καταγράφεται στο κινητό σου άπό την εφαρμογή dji fly την οποία χρησιμοποιείς για να το πετάς και σου στέλνει ζωντανά την εικόνα της κάμερας για να βλέπεις που πηγαίνεις και τι τραβάς. Αυτό το βίντεο αποθηκεύεται σε 720p γιατί  σε αυτή την ανάλυση το βλέπεις όταν χρησιμοποιείς την εφαρμογή για πτήση και είναι στανταρ η ανάλυση δεν αλλάζει.Μπορείς αν δεν έχεις sd κάρτα να το αποθηκεύεις στο drone στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης που έχει,νομίζω 8gb.  Επέλεξε αποθήκευση  στο drone  και μετά πρέπει να το συγχρονίσεις για να κατεβάσεις το αρχικό βίντεο με την καλή ποιότητα στο κινητό σου,δεν κατεβαίνει αυτόματα.

 

18 λεπτά πριν, BTSGeo είπε

Το mini2 δεν έχει internal storage. Επίσης κάτι που διαπίστωσα πρόσφατα είναι ότι αν διαγράψεις αρχεία της sd από το πισι τότε υπάρχει πιθανότητα η μνήμη να βγάλει sd malfunction και οι φωτό / video που θα βγάζεις θα είναι μια low res εικόνα από αυτό που βλέπεις στο live view…

Ευχαριστώ πολυ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BTSGeo είπε

Το mini2 δεν έχει internal storage. Επίσης κάτι που διαπίστωσα πρόσφατα είναι ότι αν διαγράψεις αρχεία της sd από το πισι τότε υπάρχει πιθανότητα η μνήμη να βγάλει sd malfunction και οι φωτό / video που θα βγάζεις θα είναι μια low res εικόνα από αυτό που βλέπεις στο live view…

Σωστά δεν έχει εσωτερικό χώρο αποθήκευσης,έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...