Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένο από Βέλγιο


akis_skrl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και από μένα.

Τον τελευταίο καιρό είμαι σε αναζητήση μεταχειρισμένου αυτοκινήτου, έτσι επισκέφτηκα έναν μάντρα ο οποίος φέρνει αυτοκίνητα από Βέλγιο.

Ψάχνω bmw 116d η Mercedes a180, μου είπε ότι από Βέλγιο θα τα βρούμε με πολύ λιγότερα χιλιόμετρα και σε καλύτερη τιμή σε σχέση με Ελλάδα.

θα ήθελα την γνώμη- πληροφορία σας.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφήνοντας στην άκρη τα κόστη εκτελωνισμού, τι εννοείς πολύ λιγότερα χιλιόμετρα και για πόσο παλιό αυτοκίνητο ψάχνεις; Μέχρι πέρσι και τον covid ο μέσος Βέλγος έκανε περίπου 250 χιλιόμετρα τη βδομάδα μόνο για τη διαδρομή δουλειά/σπίτι κάτι που άλλαξε δραματικά με την πανδημία (και ελπίζουμε να κρατήσει).

Επίσης τα δύο αυτοκίνητα που αναφέρεις και ειδικά η A class είναι πολύ διαδεδομένα leasing αυτοκινήτα με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για την κατάσταση του αυτοκινήτου. Το company car είναι θεσμός στο Βέλγιο, πάνω από τα μισά νέα αυτοκίνητα που πουλιούνται κάθε χρόνο είναι leasing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akis_skrl είπε

έτσι επισκέφτηκα έναν μάντρα ο οποίος φέρνει αυτοκίνητα από Βέλγιο.

Οσο   πιο  μακρυα  τοσο  καλυτερα....

Οπως  ο  διαολος  απ  το  λιβανι  λεμε.....🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μου λες να αποφύγω το Βέλγιο; 

Ψάχνω για αμαξι του 15 και μετά μέχρι 80.000 χιλιόμετρα. Λογικά επειδή το α class είναι διαδεδομένο ως leasing αυτοκίνητο μάλλον από εκεί προκύπτει η επιμονή του για το συγκεκριμένο μοντέλο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akis_skrl είπε

Άρα μου λες να αποφύγω το Βέλγιο; 

Γενικά τους μαντράδες που φέρνουν εισαγωγής. Είναι πολύ σκοτεινή μπίζνα. Σκέψου Ελλάδα και μετά από έλεγχο δεν ξέρεις τί πήρες, πόσο μάλλον απ'έξω. Κι από πάνω έχεις και το κράτος να σου βαρέσει ένα σωρό φόρους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akis_skrl είπε

Άρα μου λες να αποφύγω το Βέλγιο; 

Ψάχνω για αμαξι του 15 και μετά μέχρι 80.000 χιλιόμετρα. Λογικά επειδή το α class είναι διαδεδομένο ως leasing αυτοκίνητο μάλλον από εκεί προκύπτει η επιμονή του για το συγκεκριμένο μοντέλο 🤣

Μαντρας+εισαγομενο=99%  εξαπατηση...η  καλυτερη   συνταγη  για   αδαεις   λεμε...

Καποια   στιγμη   αγορασε   γνωστος   αυτοκινητο   8  χρονων   με   70,000   χλμ😄  και

βρηκε   κατω  απο  το  καθισμα   bookservice  με  320,000   χλμ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akis_skrl είπε

Καλημέρα και από μένα.

Τον τελευταίο καιρό είμαι σε αναζητήση μεταχειρισμένου αυτοκινήτου, έτσι επισκέφτηκα έναν μάντρα ο οποίος φέρνει αυτοκίνητα από Βέλγιο.

Ψάχνω bmw 116d η Mercedes a180, μου είπε ότι από Βέλγιο θα τα βρούμε με πολύ λιγότερα χιλιόμετρα και σε καλύτερη τιμή σε σχέση με Ελλάδα.

θα ήθελα την γνώμη- πληροφορία σας.

Ευχαριστώ!

Καλύτερα μάθε πόσο είναι το τέλος ταξινόμησης και σύγκρινε την τελική τιμή με παρόμοια αμάξια εδώ, και μετά βλέπεις αν σε συμφέρει. 

Τωρα για λιγότερα χλμ και καλύτερη κατάσταση, αν είσαι τυχερός,μπορεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο μαντράς σου συνεργάζεται με Έλληνα μαντρά στο Βέλγιο τότε μακριά και αγαπημένοι. Δες πάντως πόσο σου βγαίνει μπορεί όντως να είναι κάτι καλό. Συνέκρινε επίσης τιμές (προ εκτελωνισμού) που παίζουν για το αυτοκίνητο που θέλεις και στο Βέλγιο μέσα από τα βέλγικα sites, όπως vroom, autoscout, 2ememain.

1 ώρα πριν, akis_skrl είπε

Άρα μου λες να αποφύγω το Βέλγιο; 

Ψάχνω για αμαξι του 15 και μετά μέχρι 80.000 χιλιόμετρα. Λογικά επειδή το α class είναι διαδεδομένο ως leasing αυτοκίνητο μάλλον από εκεί προκύπτει η επιμονή του για το συγκεκριμένο μοντέλο 🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι μαντρες και @#$ες:

οπως σου εγραψε μπες στα βελγικα σαιτ που αναφερθηκαν και βρες κατι απο βελγικη μαντρα ή επισημο dealer της μαρκας (για εκτελωνισμο καλυτερα αποδειξη αγορας/τιμολογιο)

Αφου βρεις κατι που θες και μιλησεις Βελγιο για αγορα πηγαινε σε εκτελωνιστη (απειροι υπαρχουν) να σου εξηγησει το "κουστουμι".

Απο εκει και περα αν συμφερει ειτε πας και το φερνεις μονος ειτε (πιο ξεκουραστα και λογω κοβιντ) το φερνεις με αυτοκινητοαμαξα εξω απο το σπιτι σου με κοστος απο 300-1000 ευρ

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πειράζουν τα χιλιόμετρα σε αυτά τα αυτοκίνητα, είναι γνωστή μπίζνα, είχε δείξει σχετική εκπομπή-ρεπορτάζ η τηλεόραση κάποια στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απ ότι έχω διαβάσει στο Internet δε θα έκανα τέτοια κίνηση.

Αγοράστε μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη από ιδιώτη (κι ας είναι seicento) και σταματήστε να ψάχνετε σε κάθε γωνιά του πλανήτη για την ευκαιρία του αιώνα ώστε να αποκτήσετε BMW/Mercedes/Audi.

Εκτός αν έχετε οι ίδιοι τις γνώσεις και τις διασυνδέσεις.

Στο Βέλγιο μπορεί να μην είναι τόσο χάλια τα πράγματα (δε το γνωρίζω, δεν είναι και Βουλγαρία) αλλά εμπλέκεται και δικός μας μαντράς

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TS πονηρεψου λίγο

Ο μαντράς δεν βρήκε να το πουλήσει Βέλγιο, δεν βρήκε να το πουλήσει άλλου στις μεγάλες ευρωπαϊκές αγορές (και με πιθανώς καλύτερη τιμή) και θα το φέρει να το πουλήσει εδώ;

Γιατί;

Μήπως επειδή είναι σαπακι;

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο μαντράς αυτός μου είπε ότι πάει ο ίδιος και τα φορτώνει, αφού πρώτα τα δει σε συνεργείο εκεί.

Τώρα αν τα αγοράζει από ιδιώτες εκεί ή άλλους μαντράδες δεν το γνωρίζω.

Από Ελλάδα κοιτάω κατά κύριο λόγο αλλά έχει φοβηθεί το μάτι μου με τόσα Leasing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα leasing να τα φοβάσαι αν ψάχνεις μικρό τύπου 207, yaris κλπ που τα έχουν εξωτερικοί πωλητές και γράφουν χιλιόμετρα. Σε μεγαλύτερα μια χαρά είναι τα leasing. Τώρα για 116d και 180d που ψάχνεις είναι σχεδόν απίθανο να βρεις κάποιο είτε εδώ είτε έξω που να μην είναι leasing. Γι αυτό υπάρχουν. Αδύναμοι κινητήρες, γυμνά από εξοπλισμό, τα παίρνουν στο εξωτερικό δέκα δέκα οι εταιρίες και τα μοιράζουν στα μεσαία στελέχη. Εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις και τα συγκεκριμένα μοντέλα και το εξωτερικό. Κοίτα εδώ καμιά 118 ή Α200 καλύτερα αν σε παίρνει να δώσεις κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tigergreg είπε

Μαντρας+εισαγομενο=99%  εξαπατηση...η  καλυτερη   συνταγη  για   αδαεις   λεμε...

Καποια   στιγμη   αγορασε   γνωστος   αυτοκινητο   8  χρονων   με   70,000   χλμ😄  και

βρηκε   κατω  απο  το  καθισμα   bookservice  με  320,000   χλμ!!!!

Δες την θετική πλευρά, έμαθε τα πραγματικά χιλιόμετρα του αυτοκινήτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...