Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή κρίνει παράνομη την προμήθεια της τάξης του 30% που χρεώνει η Apple


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pao13 είπε

δεν νομίζω να θέλεις να απαντήσω σοβαρά σε αυτό 

Έχεις απαντήσει σε κάτι σοβαρά μέχρι τώρα? :P 

Στο μισθωτήριο εγώ αποδέχθηκα στους όρους ότι ανά πάσα ώρα μπορεί ο ιδιοκτήτης να με πετάξει εξώ και να του πληρώσω και αποζημίωση. Αφού τους δέχτηκα λοιπόν τους όρους μπορεί να με πετάξει έξω 😛 

Βλέπω το αστικό δίκαιο το παίζεις στα δάχτυλα

Ας πούμε επειδή η Samsung φτιάχνει οθόνες με δικό της R&D και χρήματα, θα πρέπει η ίδια να κάνει κουμάντο στο τι υλικό προβάλλεις εσύ στο κινητό σου, μιας και η οθόνη είναι της Samsung. Απόλυτα λογικό. Δεν παλεύεστε ρε σείς οι iPhoneαδες, αλήθεια στο λέω. Πάρε μια ανάσα, πήγαινε μπροστά στο καθρέφτη και σκέψου σοβαρά τι είναι αυτό που υποστηρίζεις. Δεν μπορεί, θα καταλάβεις το παράλογο του συλλογισμού σου.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για το θέμα του νήματος έχω απαντήσει 

έχει δίκιο ο φίλος εμείς σαν οικογένεια είμαστε όμηροι της apple και αφού μας έδωσαν από ένα iPhone με την απειλή όπλου τωρα μας εκβιαζουν να αγοράζουμε και εφαρμογές απο αυτούς σας παρακαλώ αν καποιος ακούει απο την ευρωπαική ένωση να μας γλιτώσει   

όποιος κατάλαβε καλός όποιος πάλι δεν κατάλαβε μπορεί να λύνει της υποθέσεις του στα δικαστήρια!

Ευρωπαϊκή Επιτροπή κρίνει παράνομη την προμήθεια της τάξης του 30% που χρεώνει η Apple τον φόρο που πληρώνουμε 29% στα καθαρά κέρδη μας σαν επιχείρηση τον θεωρεί νόμιμο ?

ασε μας κουκλίτσα μου !!

Επεξ/σία από pao13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pao13 είπε

για το θέμα του νήματος έχω απαντήσει 

έχει δίκιο ο φίλος εμείς σαν οικογένεια είμαστε όμηροι της apple και αφού μας έδωσαν από ένα iPhone με την απειλή όπλου τωρα μας εκβιαζουν να αγοράζουμε και εφαρμογές απο αυτούς σας παρακαλώ αν καποιος ακούει απο την ευρωπαική ένωση να μας γλιτώσει   

όποιος κατάλαβε καλός όποιος πάλι δεν κατάλαβε μπορεί να λύνει της υποθέσεις του στα δικαστήρια!

Aμά σου λέω δεν έχεις καταλάβει το θέμα :P 

Δεν αφορά εσένα αλλά τις εταιρείες που συνεργάζονται με την Apple, αφού τους απαγορεύει να πουλήσουν το οτιδήποτε χωρίς την ταρίφα. Σαν να λέμε η Samsung να επιλέγει τι θα μπορείς να προβάλλεις στο iPhone σου επειδή είναι δικιές της οι οθονές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald

Μου αρέσει που κατηγορείς τον άλλον ότι δεν έχει καταλάβει το θέμα αλλά ταυτόχρονα χρησιμοποιείς ως δυο διαφορετικά πράγματα το “αποκλειστικό ελέγχο” και “το απόλυτο έλεγχο” μπας και αποφύγεις τον σκόπελο...

ΥΓ: Πως γίνεται να ζητάς να είναι ένα προϊόν δικό σου και ταυτόχρονα να εξαρτάσαι από την εταιρία από τα άπλα πράγματα όπως πχ την εγγύηση, ή τη παροχή ανταλλακτικών, ή τη παροχή νέων εκδόσεων, ή τη διορθώσει σφαλμάτων και οτιδήποτε σου προφέρει μια εταιρία και δεν πληρώνεις??? δεν μας έχεις συνηθίσει στο μότο και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο... 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

@Herald

Μου αρέσει που κατηγορείς τον άλλον ότι δεν έχει καταλάβει το θέμα αλλά ταυτόχρονα χρησιμοποιείς ως δυο διαφορετικά πράγματα το “αποκλειστικό ελέγχο” και “το απόλυτο έλεγχο” μπας και αποφύγεις τον σκόπελο...

ΥΓ: Πως γίνεται να ζητάς να είναι ένα προϊόν δικό σου και ταυτόχρονα να εξαρτάσαι από την εταιρία από τα άπλα πράγματα όπως πχ την εγγύηση, ή τη παροχή ανταλλακτικών, ή τη παροχή νέων εκδόσεων, ή τη διορθώσει σφαλμάτων και οτιδήποτε σου προφέρει μια εταιρία και δεν πληρώνεις??? δεν μας έχεις συνηθίσει στο μότο και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο... 😀

Ποιός σου είπε οτι δεν πληρώνεις την εγγύηση και την παροχή ανταλλακτικών? Προφανώς και τα πληρώνεις, δεν είναι δωρέαν.  Το ίδιο ισχύει και για την παροχή νέων εκδόσεων. Καλά ρε παιδιά, τόσα χρόνια λέμε ότι τα iphone είναι ακριβά λόγω του μεγάλου κόστους R&D για το software, τώρα ξαφνικά μας το δίνει δωρεάν???? 

Παντώς εγώ δεν ζήτησα κανένα update. Eίμαι της απόψης buy as is, μου προσφέρεις το Χ προιόν στην Ψ τιμή, αν συμφωνήσω τότε δεν έχω κανένα δικαίωμα να απαίτησω update. Αν βέβαια την ώρα που μου το πούλαγες μου ανέφερες οτι θα έχει και Υ χρόνια updates τότε θεωρώ οτι στην τιμή του κινητού συμπεριλαμβάνονται και τα updates όποτε τα απαιτώ. 

Βέβαια αυτά δεν έχουν σχέση με το θέμα νομίζω.

Μόλις τώρα, pao13 είπε

Ευρωπαϊκή Επιτροπή κρίνει παράνομη την προμήθεια της τάξης του 30% που χρεώνει η Apple τον φόρο που πληρώνουμε 29% στα καθαρά κέρδη μας σαν επιχείρηση τον θεωρεί νόμιμο ?

ασε μας κουκλίτσα μου !!

Αυτό λέγεται tu quoque fallacy. Ξέρεις ότι έχεις άδικο αλλά για να μην το παραδεχτείς αναφέρεις άκυρα παραδείγματα. Σε φάση Τοτός στο δημοτικό, γιατί πετάτε εμένα κυριά δασκάλα, και οι άλλοι μιλάνε :P 


Ok, ας πούμε το 29% στα καθαρά κέρδη είναι παράνομο. Αυτό πως αλλάζει το γεγονός του αν η Apple είναι ή δεν είναι παράνομη? Δεν το αλλάζει. Άρα γιατί το αναφέρεις?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AtiX είπε

birna.jpg.d4f0e42ae4721b3f5012120b46de065f.jpg

 Ε μεχρι εκει φτάνει η επιχειρηματολογια. Δωρεαν λοιπον το iOS, βαζει απτη τσεπη της λεφτα η Apple και το αναπτύσσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

 Ε μεχρι εκει φτάνει η επιχειρηματολογια. Δωρεαν λοιπον το iOS, βαζει απτη τσεπη της λεφτα η Apple και το αναπτύσσει. 

20210312131659_277778.jpeg.c54bfa164ba50ea2f861d861dbea39f2.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μιας και βαλατε φωτογραφιες ας βαλω και εγω μια.

Αμα εισαι σε φαση Σκρουτζ Μακ Ντακ δε πα να λενε οι αλλοι.

 

sct.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...