Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή κρίνει παράνομη την προμήθεια της τάξης του 30% που χρεώνει η Apple


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Προσωπικα θεωρώ οτι θα υπάρξει καλυτερη τιμη γιατι ποιος ο λόγος να πληρώσεις μια ανταγωνιστική υπηρεσία στην ιδια τιμη ή και ακριβότερα αν δεν ειναι καλυτερη;

Η Spotify είναι μόνιμα ζημιογόνα επιχείριση και ανεβάζει μόνιμα τιμές. Δεν φταίει η Apple για αυτό. Το θέμα είναι, πως η Apple πέρνει ένα % που για την μια ζημιογόνα επιχείριση όπως την Spotify είναι μεγάλη υπόθεση. Δεν θα λυθεί το θέμα της με αυτό. Εκτός αν παραδεχτεί, πως όλοι η πελάτες της είναι λόγου της Apple. Τότε, δεν δικαιούτε την προμήθεια της; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, icystack είπε

um.... εαν αυτός που φτιάχνει την υπηρεσία δεν καρπωθεί κέρδος, γιατί να φτιάξει την υπηρεσία?
.....
Καταλαβαίνετε τι γράφετε γενικά, ή απλά τρολλάρουμε εδώ?

Προφανώς όταν η apple παίρνει για το τίποτα 30% και o developer παίρνει άλλα ~30%, κέρδος με το που θα πέσει το ποσοστό της apple, ο developer θα βγάλει περισσότερα.

...

Ξέρεις, ώστε να έχει χρήματα να επενδύσει σε αυτό που παράγει και να μη κλείσει... και να έχει και ένα κίνητρο να υποστηρίζει την υπηρεσία του....?

 

Διαβασες τι έγραψα ή απλα λες;;; Εγω δεν υποστηριζω την apple αλλα θα με αναγκασεις λογω των ανακριβιων σου.

Το τιποτα της apple ειναι μια σταθερη και ασφαλης πλατφορμα αγοραπωλησιών υπηρεσιων και εφαρμογων που κοστησε χρημα για να φτιαχτει και εχει και λειτουργικα εξοδα.

Οι developer που αναφέρονται ειναι και αυτες τεράστιες πολυεθνικές. Αν δεν εχω κέρδος σαν τελικός καταναλωτής απο τον σωστο ανταγωνισμο δεν με απασχολεί και δεν θα υποστηριξω κανεναν. Οταν το super market εκλεισε το ψιλικατζιδικο δεν νοιάστηκε κανεις.

 

 

3 λεπτά πριν, Antonis_V είπε

Η Spotify είναι μόνιμα ζημιογόνα επιχείριση και ανεβάζει μόνιμα τιμές. Δεν φταίει η Apple για αυτό. Το θέμα είναι, πως η Apple πέρνει ένα % που για την μια ζημιογόνα επιχείριση όπως την Spotify είναι μεγάλη υπόθεση. Δεν θα λυθεί το θέμα της με αυτό. Εκτός αν παραδεχτεί, πως όλοι η πελάτες της είναι λόγου της Apple. Τότε, δεν δικαιούτε την προμήθεια της; 

Το θεμα νομιζω ειναι οτι δεν επιτρέπονται εναλλακτικοί μεθοδοι. Το αν η apple βαζει ποσοστο ειναι θεμιτο αλλα το ποσο % ειναι θεμα  πιο ειδικων απο εμας να πουν τι καταπαταει ή οχι τους κανονες της αγορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Και γιατί να ξεκολλήσουμε εμείς και όχι οι εταιρίες που θέλουν να χρησιμοποιούν μια υπηρεσία πληρωμής μέσω του App Store ακόμα και δωρεάν και όχι να στήσουν δικό τους σύστημα εισπράξεων???

Μα έχει δικό της σύστημα πληρωμών, απλά η Apple δεν το κάνει εμφανές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα η ΕΕ κρίνει και όχι η Αμερική…

hello, Apple vs Epic, για τον ιδιο  λογο γινεται η δικη στις ΗΠΑ. εκει ομως νομιζω το προβλημα ειναι χειροτερο, διοτι η Apple δεν τους δινει  το δικαιωμα να προσπελασουν τα "διοδια" με το  δικο τους συστημα πληρωμων, για λογους "ασφαλειας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για να κλείσω εδω. Το ιδιο ισχυει και για MS,SONY,GOOGLE Εφοσον εχουν ιδιες τακτικες. Δεν ειναι θεμα apple ειναι θεμα ολιγοπολιακων τακτικων. Αν συμμορφωθουν θεωρω οτι θα βγουμε κερδισμενοι. Η MS ηδη σκεφτεται price cut και ανοιξε το network χωρις συνδρομη για τα f2p. Τρεχει τωρα για να μην τρεχει μετα

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, KilliK είπε

hello, Apple vs Epic, για τον ιδιο  λογο γινεται η δικη στις ΗΠΑ. εκει ομως νομιζω το προβλημα ειναι χειροτερο, διοτι η Apple δεν τους δινει  το δικαιωμα να προσπελασουν τα "διοδια" με το  δικο τους συστημα πληρωμων, για λογους "ασφαλειας".

Καμία σχέση και στην μια και στην άλλη περίπτωση… και οι δυο κλαίγονται για το 30% που τους κρατάει η Apple και θέλουν ενώ χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της να μην πληρώνουν… αυτή είναι όλη η ιστορία!

20 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μα έχει δικό της σύστημα πληρωμών, απλά η Apple δεν το κάνει εμφανές. 

Τι εννοείς?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Toper Harley είπε

Το 30% στο appstore της apple πείραξε τους χαρτογιακαδες ( για καμία βαρβατη μίζα προφανώς ) αλλά το 300% καπέλο στις κάρτες γραφικών ούτε που πέρασε από το μυαλό τους...!!!! 

Οι περισσότεροι από αυτούς τους χαρτογιακάδες εχουν iphone. Οπότε καταλαβαίνετε, οι ένθερμοι οπαδοί της ξενέρωτης, ότι είστε ένα και το αυτό με αυτούς που κατηγορείτε. Όπως ξαναείπα, μια Oprah και μία Kim κλωνοποιημένη. Μην κοιτάς που έδωσαν τώρα σημασία σε κάποιο νομικό κείμενο. Στάχτη...

Το άλλο με τις κάρτες, έχει περισσότερη σχέση με την τιμή του ψωμιού στην Ν. Γουινέα, παρά με την υπόθεση του κάθε app.store εφαρμογών. Μπαλίτσα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gianniskks είπε

Φτιάχνω ένα μαγαζί που φυσάει, έχοντας επενδύσει δισεκατομμύρια και κοντά 15 χρόνια για να το φτάσω στο κορυφαίο επίπεδο ενώ πολλοί προσπάθησαν να το ανταγωνιστούν  αλλά δεν τα κατάφεραν. Προσφέρω την δυνατότητα σε προγραμματιστές να πουλάνε τις εφαρμογές και τις υπηρεσίες τους χρησιμοποιώντας το μαγαζί μου, μέσω της μεθόδου πληρωμής που εγώ έφτιαξα, ώστε να μην χρειαστεί να χάσουν χρόνο και χρήμα. Πιθανόν οι περισσότεροι εξ'αυτών να μην είχαν γιγαντωθεί ή ακόμα και να είχαν χρεοκοπήσει αν δεν υπήρχε αυτό το μαγαζί. Έρχεται ξαφνικά ένας γραφειοκράτης και μου λέει πόσο θα πρέπει να χρεώνω εξαφανίζοντας κάθε έννοια ελεύθερης αγοράς. Δηλαδή αν πάω εγώ σε μία μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων και ζητήσω να αγοράσω ένα προϊόν που κοστίζει π.χ. 1000€, μπορώ να απαιτήσω να μου το δώσει σε τιμή Σκρουτζ; 

Θα σου δώσω αντιπαράδειγμα κύριε υποστηρικτή. Τηλεπικοινωνιακοι πάροχοι.

επενδυσαν δις και τελικά χρησιμοποιείς τος υποδομές τους με μια μηνιαία συνδρομή ότι και αν κανείς. Χρησιμοποιείς viber και στέλνεις μηνύματα μέσα από το δίκτυο τους αχρηστεύοντας τα sms που ήταν σημαντικό κομματι του κέρδους τους κάποτε. Αλλα εκεί σας αρέσει! 

γιατί δεν είναι πιασάρικο να υποστηρίξεις την cosmote or wind κτλ όπως είναι να υποστηρίξεις την apple.

Αν σε χρεώσει ο πάροχος για τα τηλέφωνα μέσω Skype κι τα μήνυματα μέσω viber θα κανείς επανάσταση. Αλλά για της apple το μαγαζί μια χαρά σκιζόμαστε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι καθόλου υπερ των πολιτικών της apple, γι αυτό και έφυγα απο εκει άλλωστε, αλλά μη κοροϊδεύομαστε και μεταξύ μας. Η Apple είναι πανάκριβη στα παντα. Αφου οι χρηστές της δεν έχουν πρόβλημα σε αυτό, γιατί να εχει η ΕΕ? 

Η Apple εξαρχής σου λεει, είμαι μονοπώλιο. Δε γουστάρεις πήγαινε android, εν γνώση σου κάθεσαι για τους Χ δικούς σου λόγους.  Το γνωρίζουν αυτο και Spotify κλπ, οπότε αν δε γουστάρουν ΔΕΝ μπαίνουν στο apple store. Αν όντως δεν μπαινανε τοσες και τοσες εταιρίες, η Apple θα ειχε ακόμα μικρότερο ποσοστό γιατί θα πηγαινανε ακομα περισσότεροι στο Android.  Στην Ευρώπη ειδικά, 15% εχει. Αρα τι μονοπώλιο? Αν πραγματικά ο πελάτης εκνευριστεί θα παει στο 85% που εχει android. Στην Αμερική όπου έχει 70% ας το λύσει η Αμερική. Αν και, δε μιλάμε για ψωμι με ενα φούρνο. Η λύση υπάρχει και λέγεται πας στο Android. Αμα κάθεσαι ios, προφανώς αποδέχεσαι αυτη την κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καμία σχέση και στην μια και στην άλλη περίπτωση… και οι δυο κλαίγονται για το 30% που τους κρατάει η Apple και θέλουν ενώ χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της να μην πληρώνουν… αυτή είναι όλη η ιστορία!

Τι εννοείς?

νομιζω τα εχεις μπλεξει λιγο, και στις δυο περιπτωσεις η Apple κατηγορειται για ασκηση μονοπωλιακων τακτικων μεσω της κλειστης πλατφορμας της. Το ποσο ορθη ειναι αυτη η κατηγορια, θα το κρινουν τα δικαστηρια και οι επιτροπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, oldnew είπε

Δεν είμαι καθόλου υπερ των πολιτικών της apple, γι αυτό και έφυγα απο εκει άλλωστε, αλλά μη κοροϊδεύομαστε και μεταξύ μας. Η Apple είναι πανάκριβη στα παντα. Αφου οι χρηστές της δεν έχουν πρόβλημα σε αυτό, γιατί να εχει η ΕΕ? 

Η Apple εξαρχής σου λεει, είμαι μονοπώλιο. Δε γουστάρεις πήγαινε android, εν γνώση σου κάθεσαι για τους Χ δικούς σου λόγους.  Το γνωρίζουν αυτο και Spotify κλπ, οπότε αν δε γουστάρουν ΔΕΝ μπαίνουν στο apple store. Αν όντως δεν μπαινανε τοσες και τοσες εταιρίες, η Apple θα ειχε ακόμα μικρότερο ποσοστό γιατί θα πηγαινανε ακομα περισσότεροι στο Android.  Στην Ευρώπη ειδικά, 15% εχει. Αρα τι μονοπώλιο? Αν πραγματικά ο πελάτης εκνευριστεί θα παει στο 85% που εχει android. Στην Αμερική όπου έχει 70% ας το λύσει η Αμερική. Αν και, δε μιλάμε για ψωμι με ενα φούρνο. Η λύση υπάρχει και λέγεται πας στο Android. Αμα κάθεσαι ios, προφανώς αποδέχεσαι αυτη την κατάσταση. 

Το android δεν είναι λύση, γιατί έχει τα δικά του σάπια θέματα ασφαλείας και ιδιωτικότητας των δεδομένων. Όπου υπάρχουν δίπολα δεν έιναι καλό.

όπως είναι φάουλ η ατάκα "Αν δε σου αρέσει ο Μητσοτάκης ψήφισε Σύριζα", έτσι είναι φάουλ να λες οτι επειδή η Apple είναι γκανγκστερ πήγαινε στον άλλον γκάνγκστερ, την Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mike299 είπε

Όταν μπήκε το spotify, δεν υπήρχε το Apple music. Δεν μίλησα για την προμήθεια, αναφέρομαι στο γεγονός ότι έχεις ανταγωνιστικό προϊόν με καλύτερους όρους για εσένα (έλλειψη προμήθειας)

 

από την στιγμή που έχω iPhone και το Spotify το έκανα στην σελίδα τους και το χρησιμοποιώ μια χαρά μέσα στο τηλέφωνο μου.

Τα περί μονοπωλίων που γράφονται είναι μόνο για να αρπάξει η Ευρώπη κανένα φράγκο και το κακό είναι ότι ούτε που ξέρουμε αυτοί που θα το διαθέσουν !

αυτό που μας πάει πίσω σαν ανθρώπους γενικά είναι ότι όταν ένας αποκτήσει μια κατσίκα δεν κοιτάμε να το ανταγωνιστούμε αλλά κοιτάμε και παρακαλάμε να ψοφήσει και η δικιά του!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, KilliK είπε

νομιζω τα εχεις μπλεξει λιγο, και στις δυο περιπτωσεις η Apple κατηγορειται για ασκηση μονοπωλιακων τακτικων μεσω της κλειστης πλατφορμας της. Το ποσο ορθη ειναι αυτη η κατηγορια, θα το κρινουν τα δικαστηρια και οι επιτροπες.

Μπορείς μου βρει τις διαφορές σε αυτό που λέω εγώ με αυτό που λες εσύ…

Ρωτάω γιατί αν η Apple κράταγε 5% θα σταμάταγε να έχει το μονοπώλιο???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Πολλές εταιρίες “πουλάνε” μέσω App Store και πληρώνονται μέσω δικών τους μεθόδων… απλά όλοι θέλουν την ευκολία των πληρωμών μέσω του App Store…

Κανονικά απαγορεύεται. Για ποιες εφαρμογές λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Κανονικά απαγορεύεται. Για ποιες εφαρμογές λες;

Όλα τα eshop πχ…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...