Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή κρίνει παράνομη την προμήθεια της τάξης του 30% που χρεώνει η Apple


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Απλά θα δώσω κάποια αντεπιχειρήματα σε όσα γράφηκαν παραπάνω γιατί κάποια πράγματα που μου εμένα μου φαίνονται  αυτονόητα μάλλον δεν είναι (χωρίς προσωπικά υπονοούμενα για κανένα):

1) η apple δεν καταδικάστηκε, ακόμα τουλάχιστον. Άρα είναι όντως πιθανό να μην έχει κάνει τίποτα στραβό.

2) για όσους λένε "Αν δεν σας αρέσει πηγαίνετε αλλού να ψωνίσετε", ε και αν στην apple δεν αρέσει, ας αποσυρθεί από την Ευρωπαϊκή αγορά. Προφανώς δεν γίνεται σοβαρή κουβέντα έτσι.

3) το παράδειγμα με το σούπερ μάρκετ δεν στέκει, γιατί δεν υπάρχει ΤΟ σουπερμάρκετ. Υπάρχουν πολλές ανταγωνιστικές αλυσίδες από όπου μπορεί να αγοράσει κανείς το ίδιο ακριβώς πακέτο μακαρόνια πχ, και οι ιδιωτικές ετικέτες έρχονται πρόσθετα. Αν υπήρχαν μόνο 1 ή 2 αλυσίδες ισχύουν οι νόμοι περί ανταγωνισμού, και έχουν πέσει και πρόστιμα για πολιτικές καρτέλ.

3) καλά η google πώς μπήκε στην κουβέντα? Αυτοί έχουν τα δικά τους μπλεξίματα με την Ευρωπαϊκή Ένωση, και δικαίως. Αν επιχειρήματα του τύπου "ναι αλλά και οι άλλοι κάνουν χειρότερα" ήταν αποδεκτά, μόνο ο Κάιν και ο Ιούδας θα ήταν στη φυλακή σήμερα από την αρχή της ιστορίας.

Έκλαψα στο 2ο #3 !!! Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα :D  χα χα χα  Respect

Επεξ/σία από nickolasemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To προβλημα με την Apple δεν είναι οτι χρεώνει 30%, πολύ καλά κάνει. Ας χρεώσει και 70%, αν οι ενδιαφέρόμενοι απο την κάθε πλευρά θέλουν και μπορούν να πληρώσουν. 

Ο λόγος που κατηγορείται, και νομίζω σωστά, είναι οτι ταυτόχρονα προσφέρει τις ΙΔΙΕΣ υπηρεσίες, ανταγωνιστικά προς τις άλλες. Δεν μπορείς να τα θές ολα δικά σου. Το πιο λογικό ειναι να επιτρέπει μέσω της εφαρμογής να έχεις και άλλες μεθόδους πληρωμής, και ας χρεώνει το 30% έξτρα στην αγορά μέσω του Store, να δούμε πόσοι θα τα δώσουν έξτρα για να "μην μπουν σε κίνδυνο τα δεδομένα τους" απο μια ανακατεύθυνση στο Site του Spotify. 

Αν θέλει η Apple να βγάλει λεφτά από την παρουσία του Spotify στο κατάστημα της, ας κόψει ενοίκιο, αυτό στις ανανεώσεις είναι ψιλο νταβαντζιλίκι. Καταλαβαίνω γιατί το κάνει, καταλαβαίνω και γιατί την κυνηγάνε.

Μη μπλέκεται αυτό το πράγμα με ΔΕΗ και σουπερμάρκετ, δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, αλλα οι επιτροπές ανταγωνισμού δεν ενδιαφέρονται για αυτα. Οι κινήσεις της Apple ΜΠΟΡΕΙ να οδηγήσουν σε μονοπώλιο, και αυτό προσπαθούν να αποτρέψουν.

Επεξ/σία από papp0us
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που ζητάνε να δωσει η Apple δικαίωμα να βαζουν ολοι link ωστε να πληρώνεις και απο site αν θες, δεν έχουν καταλάβει οτι έτσι καταρρέει ολο το οικοδόμημα. Γιατι να μη δωσει επιλογή σε όλους να το κάνουν αυτο, σε καθε εφαρμογή μετα? Επομένως κανένας σχεδόν δε θα πληρώνει μεσω store, ουτε στην apple ούτε στη Google.. Μ@λ@κ@ς είναι ο αλλος να πληρώνει 30% παραπάνω όταν του γράφεις με κεφαλαία γράμματα, πατα εδω να πληρώσεις 30% λιγότερο. Έχουμε καταλάβει οτι πχ ολο το λειτουργικό της Google προσφέρεται "δωρεαν" ακριβώς γιατί το πληρώνεις έμμεσα μεσω των εφαρμογών, όπως ακριβώς βλέπεις "δωρεαν tv" αλλα πληρώνεις έμμεσα μεσω διαφημίσεων? Είναι σα να ζητατε τσάμπα tv χωρίς διαφημίσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, oldnew είπε

Αυτοι που ζητάνε να δωσει η Apple δικαίωμα να βαζουν ολοι link ωστε να πληρώνεις και απο site αν θες, δεν έχουν καταλάβει οτι έτσι καταρρέει ολο το οικοδόμημα. Γιατι να μη δωσει επιλογή σε όλους να το κάνουν αυτο, σε καθε εφαρμογή μετα? Επομένως κανένας σχεδόν δε θα πληρώνει μεσω store, ουτε στην apple ούτε στη Google.. Μ@λ@κ@ς είναι ο αλλος να πληρώνει 30% παραπάνω όταν του γράφεις με κεφαλαία γράμματα, πατα εδω να πληρώσεις 30% λιγότερο. Έχουμε καταλάβει οτι πχ ολο το λειτουργικό της Google προσφέρεται "δωρεαν" ακριβώς γιατί το πληρώνεις έμμεσα μεσω των εφαρμογών, όπως ακριβώς βλέπεις "δωρεαν tv" αλλα πληρώνεις έμμεσα μεσω διαφημίσεων? Είναι σα να ζητατε τσάμπα tv χωρίς διαφημίσεις. 

 

Δεν είναι απαραίτητο να επιτρέψει τα link. Ας τα κρατήσει απαγορευμένα για όποιον περνάει μέσα από το δικό της store. Αλλά ας επιτρέψει την εγκατάσταση άλλου store ώστε αν κάποιος θέλει να μπορεί να βάλει εφαρμογές από αλλου. Ας βγάλει μια πολιτική που οποίος βάζει άλλο store χάνει αυτόματα την εγγύηση της συσκευής του λόγω άγνωστης χρήσης.

Το παν είναι το δικαίωμα της επιλογής. Το θέμα με την Apple (και κάθε Apple) είναι ότι δεν δίνει στον χρήστη το δικαίωμα της επιλογής αλλά εκμεταλλευεται τη θέση της για να επιβάλει αυτά που θέλει!  Όπως έκανε η Microsoft με τον IE, όπως κάνει η Google με τα ads και όπως προσπαθούν να κάνουν τόσες εταιρίες...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dstilio είπε

Θα σου δώσω αντιπαράδειγμα κύριε υποστηρικτή. Τηλεπικοινωνιακοι πάροχοι.

επενδυσαν δις και τελικά χρησιμοποιείς τος υποδομές τους με μια μηνιαία συνδρομή ότι και αν κανείς. Χρησιμοποιείς viber και στέλνεις μηνύματα μέσα από το δίκτυο τους αχρηστεύοντας τα sms που ήταν σημαντικό κομματι του κέρδους τους κάποτε. Αλλα εκεί σας αρέσει! 

γιατί δεν είναι πιασάρικο να υποστηρίξεις την cosmote or wind κτλ όπως είναι να υποστηρίξεις την apple.

Αν σε χρεώσει ο πάροχος για τα τηλέφωνα μέσω Skype κι τα μήνυματα μέσω viber θα κανείς επανάσταση. Αλλά για της apple το μαγαζί μια χαρά σκιζόμαστε.

Παντελώς άκυρο παράδειγμα. Δεν μου χρεώνει τα mb που καταναλώνω για το Skype και το Viber? Το Ίντερνετ στην αυλή μας το καλλιεργούμε; Εκτός αν έχεις τζάμπα Ίντερνετ όποτε πες και σε εμάς το κόλπο που το πληρώνουμε οι ανόητοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, AtiX είπε

Του δεδδιε είναι το δίκτυο και αυτός ως ανεξάρτητη υπηρεσία οφείλει πρώτον να μην έχει δικιά του εταιρία παροχής ρεύματος και δεύτερον να τιμολογεί όλους ίσα… 

Αν θεωρείς ότι είναι ίδια κατάσταση και η Apple τότε θα έπρεπε να της απαγορεύσουν να έχει υπηρεσίες ίδιες με αυτές που φιλοξενεί… εκεί ναι υπάρχει βάση και είμαι μαζί σου!!!

Απο την άλλη όμως αν είσαι η ΟΤΕ και σου έρχεται η NOVA και σου λέει θέλω να χρησιμοποιήσω το δίκτυο σου, δεν βρίσκω κάτι κακό στο να θέλει να είναι φτηνότερος ο ΟΤΕ από την NOVA… θα θεωρούσε χαζό μάλιστα μετά από μερικά χρόνια να έβγαινε η NOVA και έκανε παράπονα ότι και καλά πουλάει ακριβά ο οποιοσδήποτε έχει δίκτυο δικό του…

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει το πρόβλημα. Σου λέει ότι έρχεσαι στο σούπερ, αλλά για να πληρώσεις προσφέρει μόνο pos με επιπλέον προμήθεια 30%. Υπάρχει όμως η δυνατότητα να πληρώσεις με μετρητά χωρίς την προμήθεια, και χωρίς να το λέει. 

31 λεπτά πριν, oldnew είπε

ούτε στη Google

Μα η Google τελευταία φορά που έβαλα το premium δεν έχει δυνατότητα να βάλεις premium μέσω του store της! Δηλαδή δεν έχει κουμπί να πατήσεις pay και να ανοίξει το αντίστοιχο παράθυρο του play store. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KilliK είπε

φτιαχνω μια εθνικη οδο που ενωνει τα εργοστασια που παραγουν προιοντα με τις πολεις οπου αγοραζουν τα προιοντα. αυτη η οδος καλυπτει το 70% της χωρας, και εχει διοδια. οι νταλικες που μεταφερουν προιοντα απο τα δικα μου εργοστασια, δεν πληρωνουν τιποτα  στα διοδια. οι νταλικες που μεταφερουν εμπορευμα απο τα αντιπαλα εργοστασια, πληρωνουν οχι μια στανταρ τιμη στα διοδια, αλλα το 30% του κερδους που θα αποφερει το εμπορευμα αυτο στους ιδιοκτητες των εργοσταστιων.

Δηλαδη αν η νταλικα μεταφερει ενα ζευγαρι παπουτσια που στοιχιζει 30ε, για να περασει τα διοδια θα πρεπει να μου δωσει 9ε. Αν μεταφερει δυο ζευγαρια, θα μου δωσει 18ε, κοκ .Eγω ομως μεταφερω οσα ζευγαρια θελω χωρις να πληρωνων τιποτα. Αυτο ομως με καθιστα σε πιο πλεοντεκτικη θεση απο τους ανταγωνιστες, αφου μπορω να πουλησω τα παπουτσια μου στις πολεις χωρις ενα μεγαλο προσθετο κοστος. Οι ανταγωνιστες ειτε θα πρεπει να πουλησουν τα παπουτσια τους πιο ακριβα για να βγαλουν το εξτρα κοστος που τους επιβαλλω, ειτε να εχουν μειωμενα εσοδα, που ομως θα περιορισει τα κεφαλαια τους για την περαιτερω ανταπτυξη της επιχειρησης τους σε αντιθεση με εμενα. οποτε εγω κερδιζω οπως και να εχει στην πωληση παπουτσιων.

βεβαια τα αντιπαλα εργοστασια εχουν την επιλογη να μην χρησιμοποιουν την εθνικη οδο που εφτιαξα. ετσι ομως χανουν την προσβαση στο 70% της χωρας, επομενως η ζημια στην επιχειρηση τους θαναι τεραστια. Αρα ειναι αναγκασμενοι να δεχθουν τους δικους ορους, οι οποιοι ομως δεν δινουν μονο προσβαση στην αγορα της χωρας, αλλα καθοριζουν και ποσο ανταγωνιστικοι θαναι απεναντι μου.

and there lies the problem.

Προφανώς αν χρησιμοποιείς ιδιωτικό δρόμο, τον χρησιμοποιείς με τους όρους του ιδιοκτήτη του. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο δίκτυο. Φρόντισε να είσαι ανταγωνιστικός. Ο άλλος πλήρωσε υπαλλήλους, υλικά και χρόνο για φτιάξει τον δρόμο και κάποιοι θέλουν να τον πληρώνουν όσο τους βολεύει; Ναι λογικό μου ακούγεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AtiX είπε

Και άλλος ένας που είδε Apple και μπήκε για να κάνει το κομμάτι του…

Κράζω την Apple για τις μονοπωλιακές της τακτικές πολύ καιρό και είχα πει για το θέμα του Spotify εδώ και πολύ καιρό, ούτε μετοχές έχω ούτε κανένα προϊόν της έχω αγοράσει, την άποψη μου λέω.

  

3 ώρες πριν, koutsis είπε

Διάβασες έστω το άρθρο ή τις απαντήσεις ή απλά είπες να γράψεις κι εσύ μια εξυπνάδα; 

Μια χαρά και το παρακολουθώ το θέμα, η εξυπνάδα είναι η ηλιθιότητα-επιχείρημα "μαγαζί μου είναι, ό,τι θέλω κάνω" λες και όλος ο κόσμος είναι κολοκοτρονίτσι με τον πολυμενέα να κάνει ό,τι γουστάρει στο παντοπωλείο του

Η απόλυτη γελοιότητα και ξεφτίλα της Apple είναι η εξαίρεση που έκανε στην Amazon, εκεί φάνηκε ότι όλη η επιχειρηματολογία της είναι για τα μπάζα και το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να τα κονομάει με το 30%

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει το πρόβλημα. Σου λέει ότι έρχεσαι στο σούπερ, αλλά για να πληρώσεις προσφέρει μόνο pos με επιπλέον προμήθεια 30%. Υπάρχει όμως η δυνατότητα να πληρώσεις με μετρητά χωρίς την προμήθεια, και χωρίς να το λέει. 

Επειδή τα λες και τα βλέπεις όπως σε βολεύει, ένα σούπερ μάρκετ προπληρώνει αγοράζοντας τα προϊόντα τον προμηθευτή και τα πουλάει με ένα Χ κέρδος… αν είχε το μοντέλο της Apple θα έλεγε, φέρε τα προϊόντα σου και όταν τα πουλήσω, θα κρατήσω Χ ποσοστό από την τιμή που θα καθορίσεις εσύ ο ίδιος… 

Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε και να δείτε ότι είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο το σούπερ μάρκετ θα πάρει Χ ποσοστό?

32 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Κράζω την Apple για τις μονοπωλιακές της τακτικές πολύ καιρό και είχα πει για το θέμα του Spotify εδώ και πολύ καιρό, ούτε μετοχές έχω ούτε κανένα προϊόν της έχω αγοράσει, την άποψη μου λέω.

Πως μπορείς να κράξεις μια εταιρία που ζήτημα είναι να κατέχει μερίδιο 20% της αγοράς που απευθύνεται το Spotify για μονοπωλιακές τακτικές? Έχετε καταλάβει ότι επειδή πληρώνουν οι κάτοχοι των Apple συσκευών οι εταιρίες στοχεύουν μόνο εκεί και για την πάρτι τους??? Γιατί δεν κινήθηκε κατά της Google??? Γιατί ξέρει ότι οι περισσότεροι χρήστες Android χρησιμοποιούν πειραγμένα apk όπως διαφήμιζε μέλος εδώ μέσα και θίχτηκε που κάποιοι του είπαν ότι είναι κλεψιά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Πως μπορείς να κράξεις μια εταιρία που ζήτημα είναι να κατέχει μερίδιο 20% της αγοράς που απευθύνεται το Spotify για μονοπωλιακές τακτικές? Έχετε καταλάβει ότι επειδή πληρώνουν οι κάτοχοι των Apple συσκευών οι εταιρίες στοχεύουν μόνο εκεί και για την πάρτι τους??? Γιατί δεν κινήθηκε κατά της Google??? Γιατί ξέρει ότι οι περισσότεροι χρήστες Android χρησιμοποιούν πειραγμένα apk όπως διαφήμιζε μέλος εδώ μέσα και θίχτηκε που κάποιοι του είπαν ότι είναι κλεψιά!!!

Δεν έχει σχέση πόσο μερίδιο έχει αλλά αν εφαρμόζει αντι-ανταγωνιστικές πρακτικές στο δικό της σύστημα, στις ΗΠΑ πχ που υπάρχει και εκεί θέμα έχει την πλειοψηφία της αγοράς smartphone αλλά δεν έχει σημασία αυτό. Φυσικά ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ισχύουν και για την Google, αν κάνει τέτοια να πάει και αυτή κατηγορούμενη και να αλλάξει πρακτική

Δεν λέω να ανοίξει το λειτουργικό σε αυτή την περίπτωση, πρέπει όμως η πρακτική του να μην αφήνει εναλλακτικούς τρόπους πληρωμών να καταργηθεί, είναι ξεκάθαρα νταβατζιλίκι και φαίνεται πρώτον από την εξαίρεση της Amazon και δεύτερον ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας αφού για μη ψηφιακά προϊόντα γίνονται κανονικά εναλλακτικές πληρωμές, εκεί δεν έχει θέματα ασφαλείας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πως μπορείς να κράξεις μια εταιρία που ζήτημα είναι να κατέχει μερίδιο 20% της αγοράς που απευθύνεται το Spotify για μονοπωλιακές τακτικές? Έχετε καταλάβει ότι επειδή πληρώνουν οι κάτοχοι των Apple συσκευών οι εταιρίες στοχεύουν μόνο εκεί και για την πάρτι τους??? Γιατί δεν κινήθηκε κατά της Google??? Γιατί ξέρει ότι οι περισσότεροι χρήστες Android χρησιμοποιούν πειραγμένα apk όπως διαφήμιζε μέλος εδώ μέσα και θίχτηκε που κάποιοι του είπαν ότι είναι κλεψιά!!!

Για τον απλο λογο οτι η επισημη spotify εφαρμογη στο Google Play store εχει prompt για να πληρωσεις απευθειας το Spotify χωρις να σου παρει μεριδιο η Google. Κατι τετοιο δεν ισχυει στο iOS Spotify app λογω των μονοπωλιακων τακτικων της Apple και εκει ακριβως ειναι το θεμα.

Επιπλεον, επιτρεπει την εγκατασταση αλλων app store(amazon store, samsung app store κτλ) που μπορεις απο εκει να εγκαταστησεις το spotify και να το πληρωνεις χωρις προμηθεια.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Προφανώς αν χρησιμοποιείς ιδιωτικό δρόμο, τον χρησιμοποιείς με τους όρους του ιδιοκτήτη του. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο δίκτυο. Φρόντισε να είσαι ανταγωνιστικός. Ο άλλος πλήρωσε υπαλλήλους, υλικά και χρόνο για φτιάξει τον δρόμο και κάποιοι θέλουν να τον πληρώνουν όσο τους βολεύει; Ναι λογικό μου ακούγεται. 

μα δεν μπορεις να εισαι ανταγωνιστικος, οταν αυτος που διαθετει τον δρόμο οριζει και τους κανονες της αγορας. αυτο ειναι και το συμπερασμα της ΕΕ.

οσο αφορα το επιχειρημα να παει αλλου, ενας αλλος δρομος υπαρχει μονο, οπου και σε αυτον επικρατει παρομοια κατασταση με αυτην μετην Apple. Nα ανοιξει δικο του δρομο; Ειναι αδυνατον οπως αποδειχθηκε απο τις αποτυχημενες προσπαθειες του παρελθοντος.

ειπαμε, ο καπιταλισμος εχει πεθανει, αυτο που ζουμε πλεον ειναι τεχνοφεδουαρχια, οπως την αποκαλει ο Βαρουφακης. δεν ειναι απλως μονοπωλιο σε μια ελευθερη αγορα, αλλα  ενα κλειστο οικοσυστημα στο οποιο ο μοναδικος ιδιοκτητης του ελεγχει απολυτα οτιδηποτε εμπεριεχεται μεσα σε αυτο. Τι εφαρμοες θα μπαινουν, πως θα προωθουνται απο το ιδιο το συτημα, πως θα γινονται οι πληρωμες, τι μεριδιο απο τα κερδη θα δινουν, κοκ.  Για να κανε το ιδιο ο Gates με τα Windows το 90, θα λεγατε το ιδιο πραμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, KilliK είπε

οσο αφορα το επιχειρημα να παει αλλου, ενας αλλος δρομος υπαρχει μονο, οπου και σε αυτον επικρατει παρομοια κατασταση με αυτην μετην Apple.

 

Αναφέρεσαι στην Google και το Android? Όπως είπε και παραπάνω (το βάζω κάτωθι) ο haHa, μπορείς να βάλεις άλλα stores και να μην έχεις το 30% εκεί. Άρα δεν είναι όμοια ούτε παρόμοια. Αυτό τα αλλάζει όλα.

34 λεπτά πριν, haHa είπε

Για τον απλο λογο οτι η επισημη spotify εφαρμογη στο Google Play store εχει prompt για να πληρωσεις απευθειας το Spotify χωρις να σου παρει μεριδιο η Google. Κατι τετοιο δεν ισχυει στο iOS Spotify app λογω των μονοπωλιακων τακτικων της Apple και εκει ακριβως ειναι το θεμα.

Επιπλεον, επιτρεπει την εγκατασταση αλλων app store(amazon store, samsung app store κτλ) που μπορεις απο εκει να εγκαταστησεις το spotify και να το πληρωνεις χωρις προμηθεια.

 

 

Επεξ/σία από nickolasemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν έχει σχέση πόσο μερίδιο έχει αλλά αν εφαρμόζει αντι-ανταγωνιστικές πρακτικές στο δικό της σύστημα, στις ΗΠΑ πχ που υπάρχει και εκεί θέμα έχει την πλειοψηφία της αγοράς smartphone αλλά δεν έχει σημασία αυτό. Φυσικά ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ισχύουν και για την Google, αν κάνει τέτοια να πάει και αυτή κατηγορούμενη και να αλλάξει πρακτική

Δεν λέω να ανοίξει το λειτουργικό σε αυτή την περίπτωση, πρέπει όμως η πρακτική του να μην αφήνει εναλλακτικούς τρόπους πληρωμών να καταργηθεί, είναι ξεκάθαρα νταβατζιλίκι και φαίνεται πρώτον από την εξαίρεση της Amazon και δεύτερον ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας αφού για μη ψηφιακά προϊόντα γίνονται κανονικά εναλλακτικές πληρωμές, εκεί δεν έχει θέματα ασφαλείας;

 

37 λεπτά πριν, haHa είπε

Για τον απλο λογο οτι η επισημη spotify εφαρμογη στο Google Play store εχει prompt για να πληρωσεις απευθειας το Spotify χωρις να σου παρει μεριδιο η Google. Κατι τετοιο δεν ισχυει στο iOS Spotify app λογω των μονοπωλιακων τακτικων της Apple και εκει ακριβως ειναι το θεμα.

Επιπλεον, επιτρεπει την εγκατασταση αλλων app store(amazon store, samsung app store κτλ) που μπορεις απο εκει να εγκαταστησεις το spotify και να το πληρωνεις χωρις προμηθεια.

Παίδες σορρυ έχετε δίκιο, δεν ήξερα ότι απαγόρευε σε συγκεκριμένα είδη την χρήση εναλλακτικών τρόπων πληρωμής… έχετε δίκιο αν για αυτό την πάει το Spotify στα δικαστήρια!!! 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...