Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για πάροχο στη Λάρισα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας!

Θα μετακομίσω σε λίγες μέρες στη Λάρισα και πρέπει να αποφασίσω ποιόν πάροχο να επιλέξω για ίντερνετ . Μέχρι στιγμής τείνω προς Wind ή Cosmote μιας και έχουν καφάο κοντά στην διεύθυνσή μου. Θα ήθελα όμως να ακούσω τις απόψεις σας για όλους τους παρόχους, κυρίως όσων αφορά τη ποιότητα της σύνδεσης (ταχύτητα κτλ) και τη τιμή των συμβολαίων (άμα τηρούνται ). 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για ίντερνετ (24/50αρα σύνδεση) και τηλέφωνο, τηλεόραση όχι.

Καλή συνέχεια!

Επεξ/σία από Ntouris3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ίδιο θεμα έχω και δεν μπορω να αποφασίσω. Απλη ΟΤΕ ή WIND 100αρα; Έχω ακουσει ότι εχει δίκτυο η WIND και η πικρα θα ειναι να βαλω ΟΤΕ και να με συνδέσουν σε καμπινα της WIND.Παραλληλα λένε ότι η WIND ειναι η χειρότερη σε εξυπηρέτηση.

μονο αν ποσταρουν ατομα που εχουνε WIND και ΟΤΕ απο Λαρισα και να συγκρίνουμε

-το ping, - τον εξοπλισμό  δηλαδη αν υπαρχει η δυνατότητα δικού μας εξοπλισμού(φυσικα χωρίς VOIP)

Έκανες κατι μέχρι τώρα;

Επεξ/σία από ucode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μην μπερδευεστε , ανα περιοχη εχει αναλαβει καποια εταιρια να περασει καμπινες , τα σπιτια περνουν σταθερα απο ενα συγκεκριμενο καφαο αυτο δεν αλλαζει , εφοσον περνεις απο την ιδια γραμμη οπου και να πας , ψαχνεις την πιο συνφερουσα προσφορα , αλλα κοιτας και γενικα την εικονα της εταιριας που θα πας (πχ αρκετος κοσμος λεει για την κακη εξηπηρετηση της wind )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Μην μπερδευεστε , ανα περιοχη εχει αναλαβει καποια εταιρια να περασει καμπινες , τα σπιτια περνουν σταθερα απο ενα συγκεκριμενο καφαο αυτο δεν αλλαζει , εφοσον περνεις απο την ιδια γραμμη οπου και να πας , ψαχνεις την πιο συνφερουσα προσφορα , αλλα κοιτας και γενικα την εικονα της εταιριας που θα πας (πχ αρκετος κοσμος λεει για την κακη εξηπηρετηση της wind )

Το καφάο/καμπινα πως βλεπουνε που θα ανήκουμε;

ναι αλλα σε σχεση με vodafone που εχω εμπειρια ειναι αρνητικο οτι δεν δινουν username password ωστοσο δεν μπορεις να βαλεις δικο σου εξοπλισμο(ετσι θα χασεις VOIP  τηλεφωνια αλλα αξίζει για ενα καλυτερο router :worthit) και δεν υπαρχει Fast path. τρώω στην μαπα 15ms latency ping

Επεξ/σία από ucode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, ucode είπε

Το καφάο/καμπινα πως βλεπουνε που θα ανήκουμε;

ναι αλλα σε σχεση με vodafone που εχω εμπειρια ειναι αρνητικο οτι δεν δινουν username password ωστοσο δεν μπορεις να βαλεις δικο σου εξοπλισμο(ετσι θα χασεις VOIP  τηλεφωνια αλλα αξίζει για ενα καλυτερο router :worthit) και δεν υπαρχει Fast path. τρώω στην μαπα 15ms latency ping

Βλέπεις στην είσοδο της οικοδομής εκεί που είναι τα καλώδια του ΟΤΕ το νούμερο που γράφει αυτό αντίστοιχει σε κάποια καμπίνα,
ψάχνεις την γειτονιά σου και τη βρίσκεις

 

Όσο για το VOIP μόνο ο ΟΤΕ δίνει κωδικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/5/2021 στις 3:27 ΠΜ, ucode είπε

το ίδιο θεμα έχω και δεν μπορω να αποφασίσω. Απλη ΟΤΕ ή WIND 100αρα; Έχω ακουσει ότι εχει δίκτυο η WIND και η πικρα θα ειναι να βαλω ΟΤΕ και να με συνδέσουν σε καμπινα της WIND.Παραλληλα λένε ότι η WIND ειναι η χειρότερη σε εξυπηρέτηση.

μονο αν ποσταρουν ατομα που εχουνε WIND και ΟΤΕ απο Λαρισα και να συγκρίνουμε

-το ping, - τον εξοπλισμό  δηλαδη αν υπαρχει η δυνατότητα δικού μας εξοπλισμού(φυσικα χωρίς VOIP)

Έκανες κατι μέχρι τώρα;

Πήγα στη Wind τελικά , ήμουν σε συχνή επικοινωνία μαζί τους για να σιγουρευτώ ότι η σύνδεση θα γίνει στην ώρα της ,σε όλη τη διαδικασία ήταν αρκετά ευγενικοί και με λίγες έξτρα ερωτήσεις έπαιρνα τις πληροφορίες που ήθελα. Η ταχύτητα μέχρι στιγμής είναι ικανοποιητική , για τον λογαριασμό έχουμε ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Σε ποια περιοχή η οδό μένεις Λάρισα ;

Ταλαιπωρούμαι εδώ και έναν μήνα με την την wind καθος στην αρχή έπρεπε να μου φτιάξουν νέο βρόγχο και τώρα να ξανά έρθει τεχνικός του ΟΤΕ να συνδέσει κάτι στο μποξ απότι μου είπε ο τεχνικός της wind που είχε έρθει . Ενημερωτικά 50 έβαλα .

μπυ είπε επίσης πως είμαι κατευθείαν σε αστικό κέντρο συνδεμένος και δεν θα έχω voip αλλά θα συγχρονίζω γύρω στα 45 και πάνω που είναι πολύ ικανοποιητικό θεωρητικά αλλά να δούμε …

ενημερωτικα μένω πηνειου και το αστικό κέντρο είναι φιλελλήνων .

η χαζομάρα είναι πως ένα τετράγωνο από εμένα είχε και καμπίνες η wind και είχε μέχρι 200.

εσενα ποια η γνώμη σου μέχρι στιγμής με wind @Ntouris3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Georgekrav1 είπε

Σε ποια περιοχή η οδό μένεις Λάρισα ;

Ταλαιπωρούμαι εδώ και έναν μήνα με την την wind καθος στην αρχή έπρεπε να μου φτιάξουν νέο βρόγχο και τώρα να ξανά έρθει τεχνικός του ΟΤΕ να συνδέσει κάτι στο μποξ απότι μου είπε ο τεχνικός της wind που είχε έρθει . Ενημερωτικά 50 έβαλα .

μπυ είπε επίσης πως είμαι κατευθείαν σε αστικό κέντρο συνδεμένος και δεν θα έχω voip αλλά θα συγχρονίζω γύρω στα 45 και πάνω που είναι πολύ ικανοποιητικό θεωρητικά αλλά να δούμε …

ενημερωτικα μένω πηνειου και το αστικό κέντρο είναι φιλελλήνων .

η χαζομάρα είναι πως ένα τετράγωνο από εμένα είχε και καμπίνες η wind και είχε μέχρι 200.

εσενα ποια η γνώμη σου μέχρι στιγμής με wind @Ntouris3

Σχετικά κοντά είμαστε, Σκουφά μένω.

Η γνώμη μου για την Wind αυτή τη στιγμή είναι θετική. Ξεκινήσαμε λίγο άσχημα, γιατί έκαναν κοντά 14 ημέρες να κάνουν την σύνδεση . Το ανέφερε στο συμβόλαιο, αλλά χάναμε εγώ και η αδερφή μου μαθήματα. Σου δίνεται η δυνατότητα να πάρεις αριθμό F2G με ένα παρόμοιο πακέτο δωρεάν, το οποίο και εκμεταλλεύτηκα , αλλά στην περίπτωσή μου το σήμα μέσα στο διαμέρισμα ήταν από άθλιο έως και ανύπαρκτο, έπιανε 3G μόνο σε συγκεκριμένα σημεία, οπότε να είσαι προετοιμασμένος αν πάρεις και εσύ. Για τους λόγους αυτούς φρόντισα να επικοινωνώ μαζί τους συχνά μπας και αποφύγω μεγάλες καθυστερήσεις (όπως η δική σου) , τώρα αν το σύνδεσαν σε δύο εβδομάδες επειδή έτυχε ή επειδή τους πίεσα δεν ξέρω, η αντιμετώπιση από το προσωπικό ήταν καλή (όπως προανέφερα). 

Πέρα από αυτό όλα καλά. Απλά τις πρώτες μέρες συγχρόνιζα στα 100down/10up , και το ανέφερα κατευθείαν για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ( σε συνιστώ να το κάνεις και εσύ αν σου τύχει) . Έπειτα συχρονίζει σταθερά στα 45-50down/3-5up , και οι λογαριασμοί στη αναμενόμενη τιμή.

 

Επίσης να αναφέρω ότι η γειτονιά μου έχει καφάο της Wind λίγα μέτρα πιο κάτω από την πολυκατοικία που μένω, αλλά και εγώ τραβάω από καφάο του ΟΤΕ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Σχετικά κοντά είμαστε, Σκουφά μένω.

Η γνώμη μου για την Wind αυτή τη στιγμή είναι θετική. Ξεκινήσαμε λίγο άσχημα, γιατί έκαναν κοντά 14 ημέρες να κάνουν την σύνδεση . Το ανέφερε στο συμβόλαιο, αλλά χάναμε εγώ και η αδερφή μου μαθήματα. Σου δίνεται η δυνατότητα να πάρεις αριθμό F2G με ένα παρόμοιο πακέτο δωρεάν, το οποίο και εκμεταλλεύτηκα , αλλά στην περίπτωσή μου το σήμα μέσα στο διαμέρισμα ήταν από άθλιο έως και ανύπαρκτο, έπιανε 3G μόνο σε συγκεκριμένα σημεία, οπότε να είσαι προετοιμασμένος αν πάρεις και εσύ. Για τους λόγους αυτούς φρόντισα να επικοινωνώ μαζί τους συχνά μπας και αποφύγω μεγάλες καθυστερήσεις (όπως η δική σου) , τώρα αν το σύνδεσαν σε δύο εβδομάδες επειδή έτυχε ή επειδή τους πίεσα δεν ξέρω, η αντιμετώπιση από το προσωπικό ήταν καλή (όπως προανέφερα). 

Πέρα από αυτό όλα καλά. Απλά τις πρώτες μέρες συγχρόνιζα στα 100down/10up , και το ανέφερα κατευθείαν για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ( σε συνιστώ να το κάνεις και εσύ αν σου τύχει) . Έπειτα συχρονίζει σταθερά στα 45-50down/3-5up , και οι λογαριασμοί στη αναμενόμενη τιμή.

 

Επίσης να αναφέρω ότι η γειτονιά μου έχει καφάο της Wind λίγα μέτρα πιο κάτω από την πολυκατοικία που μένω, αλλά και εγώ τραβάω από καφάο του ΟΤΕ .

@Ntouris3

δηλαδή σου δίνουν δωρεάν νούμερο F2G?

εγώ σκεφτόμουν να τους πως να μου δώσουν τον πρώτο λογαριαμο δωρεάν τώρα δεν ξέρω …

παιζει να έχει και θέμα όντως η γραμμή τι να πω ..

καλα και οι οτετζιδες δεν τις φτιάχνουν μπαμ τις βλεβες απο άλλους παρόχους..

τους έχω πάρει ποσα τηλ κι έχω πίεσει ποσό ακόμα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgekrav1 είπε

@Ntouris3

δηλαδή σου δίνουν δωρεάν νούμερο F2G?

εγώ σκεφτόμουν να τους πως να μου δώσουν τον πρώτο λογαριαμο δωρεάν τώρα δεν ξέρω …

παιζει να έχει και θέμα όντως η γραμμή τι να πω ..

καλα και οι οτετζιδες δεν τις φτιάχνουν μπαμ τις βλεβες απο άλλους παρόχους..

τους έχω πάρει ποσα τηλ κι έχω πίεσει ποσό ακόμα ..

Ναι το νούμερο το παίρνεις δωρεάν, απλά άμα δεν βάλεις κάρτα όταν φτάσει το τρίμηνο θα έχεις φραγή κτλ κτλ.

Ο πρώτος λογαριασμός μου ήρθε Μάιος-Ιούνιος μαζί, και από τις χρεώσεις μου φαίνεται ότι μέτρησαν μόνο τις ημέρες του Μαΐου που η γραμμή είχε συνδεθεί, καλύτερα να το ρωτήσεις.

Υπομονή, αφού περίμενες ένα μήνα, όπου να 'ναι θα γίνει, λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Ναι το νούμερο το παίρνεις δωρεάν, απλά άμα δεν βάλεις κάρτα όταν φτάσει το τρίμηνο θα έχεις φραγή κτλ κτλ.

Ο πρώτος λογαριασμός μου ήρθε Μάιος-Ιούνιος μαζί, και από τις χρεώσεις μου φαίνεται ότι μέτρησαν μόνο τις ημέρες του Μαΐου που η γραμμή είχε συνδεθεί, καλύτερα να το ρωτήσεις.

Υπομονή, αφού περίμενες ένα μήνα, όπου να 'ναι θα γίνει, λογικά...

@Ntouris3

μόλις μίλησα με το τεχνικό τμήμα.

μέσα σε δυο εργάσιμες ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να φτιάξει την βλάβη αλλά όπως πάντα επειδή δεν είναι δικός του πελάτης δεν τον καίει.. αλλά μου είπε η κοπέλα πως η wind πιέζει πολύ .

Μου είπε και για το κινητό αλλά υπάρχει ένα θέμα εδώ ..

εγω είμαι φοιτητής εδώ Λάρισα και η γραμμή είναι στο όνομα του πατέρα μου και μου είπε αυτή να πάω με την ταυτότητα … και τώρα θα δω άμα είναι θα την εκτυπώσω και θα πάω ξαι θα τους πριξω μπας και μ την δώσουν ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Georgekrav1 είπε

@Ntouris3

μόλις μίλησα με το τεχνικό τμήμα.

μέσα σε δυο εργάσιμες ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να φτιάξει την βλάβη αλλά όπως πάντα επειδή δεν είναι δικός του πελάτης δεν τον καίει.. αλλά μου είπε η κοπέλα πως η wind πιέζει πολύ .

Μου είπε και για το κινητό αλλά υπάρχει ένα θέμα εδώ ..

εγω είμαι φοιτητής εδώ Λάρισα και η γραμμή είναι στο όνομα του πατέρα μου και μου είπε αυτή να πάω με την ταυτότητα … και τώρα θα δω άμα είναι θα την εκτυπώσω και θα πάω ξαι θα τους πριξω μπας και μ την δώσουν ..

 

Καλή τύχη τότε...

Και εμένα νομίζω με είχαν ζητήσει την ταυτότητα της μητέρας μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...