Προς το περιεχόμενο

Επιλογή SSD


tinapo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πρόβλημα που έβγαλε ο CRUCIAL MX300 275GB (αγορασμένος 27/10/2017) χρειάζομαι νέο δίσκο.

Σε χρήματα ~100€

Με όσο καλύτερη κατασκευή-αξιοπιστία-εγγύηση γίνεται.

Θα μπει στο laptop HP Probook 470  με windows 10 pro

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω να προτείνω αυτούς με σειρά αξιοπιστίας.

https://www.e-shop.gr/ssd-western-digital-wds100t2b0a-1tb-blue-3d-nand-25-sata-3-p-PER.304878

https://www.e-shop.gr/ssd-crucial-ct1000mx500ssd1-mx500-1tb-25-7mm-internal-sata3-p-PER.321115

Συμβουλή με κοιτάς μάρκες να κοιτάς reviews ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crucial MX500 και Samsung 870 Evo

Παίζουν στα 60 ευρώ τα 500GB. Παραπάνω δεν νομίζω να χρειαστεί αν σε κάλυπτε το 275 πριν. 

Από τα 500 στο 1Tb, η ουσιαστική διαφορά είναι η DRAM που έχει ο controller. Για βαριά χρήση καλό είναι να πάς στο 1TB. 
Σε περίπτωση που δεν είναι άμεση η ανάγκη το 1Tb θα το κυνηγήσεις από amazon όταν υπάρξει κάποια σοβαρή έκπτωση. 
Όπως ο MX500 1Tb στα 80 ευρώ στις αρχές Απριλίου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr.Tesla είπε

Crucial MX500 και Samsung 870 Evo

Παίζουν στα 60 ευρώ τα 500GB. Παραπάνω δεν νομίζω να χρειαστεί αν σε κάλυπτε το 275 πριν. 

Από τα 500 στο 1Tb, η ουσιαστική διαφορά είναι η DRAM που έχει ο controller. Για βαριά χρήση καλό είναι να πάς στο 1TB. 
Σε περίπτωση που δεν είναι άμεση η ανάγκη το 1Tb θα το κυνηγήσεις από amazon όταν υπάρξει κάποια σοβαρή έκπτωση. 
Όπως ο MX500 1Tb στα 80 ευρώ στις αρχές Απριλίου. 

 

1 ώρα πριν, neo80 είπε

Εγώ έχω να προτείνω αυτούς με σειρά αξιοπιστίας.

https://www.e-shop.gr/ssd-western-digital-wds100t2b0a-1tb-blue-3d-nand-25-sata-3-p-PER.304878

https://www.e-shop.gr/ssd-crucial-ct1000mx500ssd1-mx500-1tb-25-7mm-internal-sata3-p-PER.321115

Συμβουλή με κοιτάς μάρκες να κοιτάς reviews ;)

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Τα 500GB μου φθάνουν γιατί η είναι υπολογιστής γραφείου- χωρίς παιχνίδια κλπ- καθημερινή χρήση.

Απλώς θέλω να είναι αξιόπιστος γιατί ο CRUCIAL MX300 275GB με πίκρανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Για πες και εμας.

Από χθες το βράδυ δεν μπουτάρει το laptop και δεν φαίνεται στο BIOS. Ο δίσκος αγοράστηκε 27/10/2017

Τα διαγνωστικά εργαλεία που έχει η HP στο BIOS έβγαλαν: HD Extensive check/Long DST: Failed

Το περίεργο είναι ότι μπόρεσα και έκανα backup με το HBCD PE x64.

Πως σας φαίνεται η περίπτωση;

Επεξ/σία από tinapo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tinapo είπε

Πως σας φαίνεται η περίπτωση;

Η περίπτωση!

Αν δεν φαίνεται στο Bios πως φάνηκε στο λειτουργικό; Κάνατε κάποια αλλαγή/ ρύθμιση τελευταία στο Bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Η περίπτωση!

Αν δεν φαίνεται στο Bios πως φάνηκε στο λειτουργικό; Κάνατε κάποια αλλαγή/ ρύθμιση τελευταία στο Bios;

Όχι καμιά αλλαγή. Έκανα επανεκκίνηση και δεν ξεκίνησε ποτέ.

Έβαλα τον δίσκο που είχε πριν βάλω τον SSD, που δεν έχει λειτουργικό και έβγαλε το μήνυμα:
BOOT MGR is missing
Press Ctrl+Alt+Del to restart

Αλλά και πάλι μέσα στο BIOS δεν βρήκα τον δίσκο-δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Τον SSD τον έχω βάλει σε θήκη και θα τον τεστάρω στο pc

Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω BIOS update έτσι που είναι η κατάσταση-φοράει το παλιό (2014)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tinapo είπε

Έβαλα τον δίσκο που είχε πριν βάλω τον SSD, που δεν έχει λειτουργικό και έβγαλε το μήνυμα:
BOOT MGR is missing
Press Ctrl+Alt+Del to restart

Λογικό.

5 λεπτά πριν, tinapo είπε

Τον SSD τον έχω βάλει σε θήκη και θα τον τεστάρω στο pc

Αν μπορείτε ανεβάστε screenshot από τα αποτελέσματα (προγράμματα ελέγχου HDSentinel, CrystalDiskInfo).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Λογικό.

Αν μπορείτε ανεβάστε screenshot από τα αποτελέσματα (προγράμματα ελέγχου HDSentinel, CrystalDiskInfo).

Έκανα τα πρώτα τεστ (δεν έκανα το αναλυτικό surface test)

Spoiler

crucial1.PNG.4ed165b7bb21c25a915398387169be7b.PNGcrucial2.PNG.fc61be485e64463e41a12e277acee301.PNGcrucial3.PNG.26ea8153fc2ebe1191e93c4dbfc6e59f.PNGcrucial4.PNG.c633a266cd0c439f6d3fd5ef51755e87.PNG2crucial.PNG.aa0ab2b5d5a2b181a6da272c4c63b2d9.PNG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίεργο... δεν φαίνεται να έχει ''σοβαρό'' πρόβλημα. Αν ενεργοποιηθεί και το trim η υγεία θα πάει στο 94%. Έχω κι εγώ ένα Sandisk X110 με 5 reallocated sectors, αλλά δεν έχω κάποιο θέμα. Το toolbox της Crusial έχει κάποια επιλογή για optimization; (Προσοχή! θα σβήσει τα δεδομένα του δίσκου). Μήπως υπάρχει κάποιο νεότερο firmware;...

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δισκος φαινεται να ειναι ΟΚ.

κατεβασε το crucial storage executive και δες τι σου λεει

https://www.crucial.com/support/storage-executive

επισης με αυτο το προγραμμα μπορεις να του κανεις και firmware update αν υπαρχει διαθεσιμο.

 

TRIM στα Windows και AHCI στο BIOS πρεπει να ειναι ενεργοποιημενα.

 

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, duffyduck είπε

Ο δισκος φαινεται να ειναι ΟΚ.

κατεβασε το crucial storage executive και δες τι σου λεει

https://www.crucial.com/support/storage-executive

επισης με αυτο το προγραμμα μπορεις να του κανεις και firmware update αν υπαρχει διαθεσιμο.

 

TRIM στα Windows και AHCI στο BIOS πρεπει να ειναι ενεργοποιημενα.

 

Ερωτήσεις

1. Το Crucial Storage Executive μπορώ να το τρέξω στο άλλο pc που έκανα τον έλεγχο;
    Ο δίσκος αυτή τη στιγμή είναι σε θήκη εκτός laptop.

2. Να ξανακάνω εγκατάσταση των win10 στο laptop?

3. Το ACHI είναι ενεργοποιημένο στο BIOS αλλά όταν είχα επιλέξει TRIM από το πρόγραμμα της Crucial
    δεν μπόρεσε να ενεργοποιηθεί. Γίνεται με άλλο τρόπο; Δεν ξέρω αν έχει σχέση το UEFI

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από tinapo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα θα σου πω για να μη ξαναερχεσαι εδω σε λιγο καιρο με τιτλο "προβλημα με ssd......."

Δεν εχει σημασια τι μαρκα θα παρεις, αλλα να εxει οπωσδηποτε MLC nand και να μην ειναι dramless. Μερικοι απο αυτους που σου προτειναν τα παιδια πιο πανω, ειναι TLC οποτε απορριπτονται με το καλημερα

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogotsa είπε

Ενα θα σου πω για να μη ξαναερχεσαι εδω σε λιγο καιρο με τιτλο "προβλημα με ssd......."

Δεν εχει σημασια τι μαρκα θα παρεις, αλλα να εxει οπωσδηποτε MLC nand και να μην ειναι dramless. Μερικοι απο αυτους που σου προτειναν τα παιδια πιο πανω, ειναι TLC οποτε απορριπτονται με το καλημερα

Αυτό τα χαρακτηριστικά που το βρίσκω;

Μπορείς να γράψεις κάποιους τέτοιους δίσκους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...