Προς το περιεχόμενο

"Αηδές και αντίθετο στα συμφέροντα του πολιτισμού" χαρακτηρίζει ο Τσάρλι Μάνγκερ το Bitcoin


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βέβαια αφού δεν έχει ο ίδιος και δεν έχει βγάλει κέρδη από αυτό για ποιον λόγο να το υποστηρίξει. Στο μεταξύ όλοι θυμήθηκαν τον πολιτισμό τώρα. Ας πάει να ταΐσει κανένα παιδάκι στην Αφρική με τα κανονικά λεφτά του λοιπόν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή το να κόβουν οι τράπεζες κάθε μέρα καινούρια χαρτονομισματα είναι θετικό για τον πολιτισμό ε;;; 

Δηλαδή προτιμάει να ανταλλάσει χαρτάκια (μετρητά) που κάποιος εφτιαξε από το τίποτα;;; 

Δηλαδή εγώ δεν μπορώ να προσλάβω κάποιον εκβιαστή, βιαστή, δολοφόνο η να αγοράσω 25εκατομμυρια καλασνικοφ με ευρώ η δολάριο ε;;; χμμμ... Κάποιος λέει αρλούμπες, που δεν θα έπρεπε στην ηλικία του... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Odyss3us είπε

 

απορια:
μεχρι τωρα πως διακινουνταν αυτα; περιμεναν το bitcoin?
οι λεξεις μαυρο χρημα, ξεπλυμα, offshore σου λενε κατι;

θες να εχεις ενα νταβατζη να σου φυλαει τα χρηματα που εβγαλες με το κοπο σου, να τα διαχειριζεται οπως θελει χωρις να σου δινει καν επιτοκιο ενω εσυ βλεπεις μονο ενα νουμερο στο κινητο και στο βιβλιαριο καταθεσεων, να σου τρωει αχρηστες προμηθειες για καθε συναλλαγη -ακομα και για να δεις το υπολοιπο σε ενα ATM-, κι οταν θες να κανεις αναληψη να σου λεει υπαρχει οριο στα χρηματα σου που μπορεις να παρεις;

αυτα ολα ειναι παρελθον με τα κρυπτο, ο γερακος και οι ομοιοι του θελουν το υπαρχον συστημα για να λαδωνουν πολιτικους, τραπεζιτες και λιμοκοντορους σε καιριες θεσεις για να περνούν τα δικα τους συμφεροντα, με ενα αποκεντρωμενο συστημα συναλλαγων αυτα ειναι παρελθον

τα κρυπτο δεν ειναι κινημα ουτε φουσκα που καποιοι παιζουν σαν σε καζινο τα λεφτα τους, ειναι το νεο καθεστως που ερχεται σιγα σιγα οπως εγινε στα τελη των 90s το μπουμ του dot.com, (και παλι τοτε καποιοι εβλεπαν κι ελεγαν το ιντερνετ φουσκα)

Οι περισσότεροι μιλάτε χωρίς να έχετε κάνει ποτέ μια συναλλαγή με bitcoin.

Δεν έχεις προμήθειες; 

Αγόρασες ποτέ bitcoin;  Όταν αγόρασες δεν είδες ότι έχεις άλλη τιμή αγοράς και άλλη πώλησης; Αυτό δεν είναι προμήθεια; Όταν έστειλες bitcoin σε κάποιον ούτε εκεί είδες ότι υπάρχει προμήθεια;

Αποκεντρωμένο το bitcoin? 

Λάθος , απλά ο έλεγχος και ο παρεμβατισμός έρχεται από τα λεγόμενα whales. Με μια κίνηση τους ανεβοκατεβαίνει η αξία όχι μόνο του bitcoin αλλά όλη η αξία του crypto market.

Όσον αφορά τη χρήση του bitcoin την απάντηση μας τη δίνει το mixing

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, tsarouc said:

Εγώ θεωρώ ότι δεν υπάρχει κότα που γεννάει χρυσά αυγά. Και μάλιστα να μπορεί να την αγοράσει ο καθένας. Τώρα που πάει όλο αυτό? Θα δείξει το μέλλον. Σίγουρα το κρυπτο ήρθε για να μείνει. Αλλά με τι μορφή δεν ξέρουμε ακόμη και πως θα μείνει τελικά. 

Δηλαδή ποιο αλλά δεν μου κάθεται με τίποτε ρε παιδί μου. Ο καθένας μπορεί να επενδύσει 20κ σε εξοπλισμό πανευκολα και να τα κάνει απόσβεση σε 2-3 μήνες η έστω σε 6 αν δεν ξέρει πως να το κάνει σε 2-3 μήνες. Ε μα συγνώμη γίνεται αυτό? Θ μου πείτε όλοι οι φαν ότι ναι γίνεται και το κάνουν πολλοί. Σε λίγο που θα το κάνουν όλοι δεν ξέρω πως θα καταλήξει. Μήπως (λέω εγώ τώρα) κάποια στιγμή αυτός που θα έχει επενδύσει τα 20κ χάσει και αυτά εκτός από αυτά που θα έχει βγάλει? Μα δεν έχει λογική. Μόνο έτσι θα υπάρξει κάποια ισορροπία και θα συνεχίσει να έχει αξία το κρυπτο. 

Αλλιώς πως? Θα γίνουν ξαφνικά όλοι πλούσιοι ξάπλα στον καναπέ και θα βλέπουν την κότα να γεννά χρυσά αυγά? Αλήθεια τώρα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν κάτι τέτοιο? Η έστω να είναι πιο πραγματιστής υπάρχουν τόσοι πολλοί τέλος πάντων που πιστεύουν κάτι τέτοιο?

Αν ναι τότε η ανθρωπότητα δεν πάει καθόλου καλά. Αν με πιανεται6τι εννοώ. 

Ναι το crypto ήρθε για να μείνει (και να τρώνε οι λίγοι από τους πολλούς)

"Αν υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι θα γίνουν πλούσιοι από τον καναπέ?" μα φυσικά και γίνεται αυτό! delusional είσαι? φυσικά και γίνεται 😄

 

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 σελίδες και βλέπω όλους τους μεγαλοεπενδυτες του ινσομνια και της Ελλάδας μαζεμένους να σχολιάζουν έναν άνθρωπο που έχει μερικά δις ενώ οι ίδιοι δεν έχουν ούτε 100€ στο πορτοφόλι τους και όταν πηγαίνουν να ψωνίσουν χρησιμοποιουν καρτουλα με στυλ μαγκιάς και εξυπνάδας. 

Το bitcoin θα μπορούσε να είναι κάτι εναλλακτικό του χρυσού και να συνδέεται απευθείας με τον χρυσό σε περίπτωση που ο χρυσός δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί. Το bitcoin έχει τόση αξία όση ένας ηλεκτρομαγνητικός παλμός που θα κατέστρεφε τα υπολογιστικά συστήματα. Επίσης θα μπορούσε πολύ εύκολα.να καταστεί άχρηστο με μια κυβερνητική απόφαση επομένως δεν ξέρω αν θα κατέβαινε κάποιος στους δρόμους επειδή κλείσανε το bitcoin, πάντως αν του έπαιρναν τα χρήματα και το χρυσό θα κατέβαιναν, για bitcoin ούτε για πλάκα.

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giannis2156 είπε

Τσάρλι Μάνγκερ, αντιπροέδρος της Berkshire Hathaway.μετοχη 424,457.22.εσοδα 245,5 δισεκατομμιρια 2020 δεν τα λες λιγα κατι ξερει ο τυπος 

Εγω ξερω οτι οι πρακτικες με τις οποιες τα απεκτησε ειναι αηδεις και αντίθετες στα συμφέροντα του πολιτισμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Όσοι δεν ξέρετε καν ποιος είναι ο Charlie munger, παρακαλώ μην σχολιάζεται, κάνετε κακό στον εαυτό σας.

Απο κει  και πέρα μόνο κάποιος χαζός, δεν καταλαβαίνει ότι τα κρυπτονομισματα πήραν  την ανιούσα καθαρά και μόνο από παράνομες ιστορίες τύπου εμπόριο ναρκωτικών κτλ. Οι ιδέες που λέτε είναι ωραίες στην θεωρία, στην πράξη άλλες δουλειές γίνονται!

Αν δεν ξέρεις τον τρόπο λειτουργίας των κρυπτονομισμάτων καλύτερα να μην σχολιάζεις διότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Η μαφία χρησιμοποιεί το bitcoin για τις δουλειές της δίνοντας το δικαίωμα στον οποιονδήποτε να δει

1. Τον όγκο των συναλλαγών που έκανε

2. Με ποιον συναλλάχτηκε

3. Πότε συναλλάχτηκε

Τόση ασχετίλα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Αντιλαμβάνεσαι τι τεράστια ευκολία έχουν να μεταφέρουν άπειρα χρήματα χωρίς να τους καταλάβει κανένας ποτέ Ε;

Εσυ νομίζεις ότι όλα τα καρτέλ ναρκωτικών, έμποροι οργάνων κτλ πλέον μεταφέρουν τα άπειρα εκατομμύρια τους σε βαλίτσες; Νομίζεις ότι το Bitcoin έφτασε κοντά 60Κ, το ETh 4Κ επειδή εγω, εσυ και άλλοι πόσοι είπαμε «οκ πάμε και στηρίζουμε crypto?»

Ο ελ τσαπο και ο εσκομπαρ ετσι καναν αμυθυτες περιουσιες. Αγοραζαν και πωλουσαν με κρυπτονομισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, nikos032 said:

Μόνο που δε χρειάζεται να είσαι ειδήμων για να καταλάβεις ότι τα κρυπτονομίσματα είναι μια φούσκα που στο τέλος σκάνε. Το bitcoin άντε βαριά βαριά άλλα 10 χρόνια να αντέξει, μετά ούτε τσίχλες δε θα μπορείς να αγοράσεις με αυτό.

10 χρόνια ε; Απίστευτο. Καλά που με ενημέρωσες για να ρυθμίσω κάποιες μακροχρόνιες επενδύσεις μου. Αν η κρυστάλλινη σφαίρα σου λέει και τίποτε άλλο, στείλε ένα pm έτσι; Μια οικογένεια είμαστε εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Kaba15 είπε

... εχεις το 80% 90% του πορτφολιο σου  σε βαλιου εταιρείες.. και θες να μου πεις ότι οχιιι δεν είναι η φιλοσοφία σου να επενδύεις σε βαλιου στοκσ.... οκ..  κατσε να το πάω διαφορετικά 

Παμε μπιτκοιννννν παμε όλα καλααα ελα να φωνάξουμε να ανέβει . Ναι όλα είναι τέλεια με το μπιτ κοιν! 

Είσαι εκτός θέματος. Για να διευκρινίσω, και τα δύο είναι αεριτζιδικες αξίες (κρυπτονομισματα και cds π.χ.). Αλλά δεν είναι αυτό που ενοχλεί, αλλά το γεγονός ότι δεν ελέγχεται από το τραπεζικό σύστημα. Για την ώρα τουλάχιστον...

 

Όσο για το πόσο "value" είναι μετοχές εταιριων σε παραπέμπω στα άπειρα κραχ που έχουν συμβεί στα διάφορα χρηματιστήρια. Πάρε οποίο θες, το δικό μας του 99 ή το πιο καλό της Αμερικής το 08 που κατέρρευσε η lehman brothers και όλη η αγορά ακινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, v2020 είπε

4 σελίδες και βλέπω όλους τους μεγαλοεπενδυτες του ινσομνια και της Ελλάδας μαζεμένους να σχολιάζουν έναν άνθρωπο που έχει μερικά δις ενώ οι ίδιοι δεν έχουν ούτε 100€ στο πορτοφόλι τους και όταν πηγαίνουν να ψωνίσουν χρησιμοποιουν καρτουλα με στυλ μαγκιάς και εξυπνάδας. 

Το bitcoin θα μπορούσε να είναι κάτι εναλλακτικό του χρυσού και να συνδέεται απευθείας με τον χρυσό σε περίπτωση που ο χρυσός δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί. Το bitcoin έχει τόση αξία όση ένας ηλεκτρομαγνητικός παλμός που θα κατέστρεφε τα υπολογιστικά συστήματα. Επίσης θα μπορούσε πολύ εύκολα.να καταστεί άχρηστο με μια κυβερνητική απόφαση επομένως δεν ξέρω αν θα κατέβαινε κάποιος στους δρόμους επειδή κλείσανε το bitcoin, πάντως αν του έπαιρναν τα χρήματα και το χρυσό θα κατέβαιναν, για bitcoin ούτε για πλάκα.

Eξάλλου βλέπεις και το ποιόν των χρηστών από διάφορα νήματα που κατά καιρούς σκάνε

"πως να πάρω δάνειο 500€"

"πότε θα μπει το ΚΕΑ"

"πως να σηκώσω τα 13€ που έχουν μείνει στον λογαριασμό μου"

"θα μου βάλει ο μπαμπάς μου 150€ στην τράπεζα, υπάρχει κίνδυνος να με πιάσει η εφορία"

Είμαι σίγουρος ότι το 99% των χρηστών (του Insomnia) που παίζουν με crypto είναι με διψήφια ποσά και ξενυχτάνε μπας και πετύχουν κάνα peak στο crypto για να κάνουν cash out 20 ευρώ να τα φάνε σουβλάκια...

Στο ενδιάμεσο, κράζουν και έναν τύπο που κατά πάσα πιθανότητα, έχει μεγαλύτερη περιουσία από όλους μαζί τους users του insomnia, θεωρώντας μάλιστα ως δεδομένο ότι δε ξέρει τι του γίνεται, επειδή είναι απλά 70-75 χρόνια πιο μεγάλος από αυτούς.

Έχει την πλάκα του να παρακολουθείς τέτοια θέματα... 

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Όσοι δεν ξέρετε καν ποιος είναι ο Charlie munger, παρακαλώ μην σχολιάζεται, κάνετε κακό στον εαυτό σας.

Απο κει  και πέρα μόνο κάποιος χαζός, δεν καταλαβαίνει ότι τα κρυπτονομισματα πήραν  την ανιούσα καθαρά και μόνο από παράνομες ιστορίες τύπου εμπόριο ναρκωτικών κτλ. Οι ιδέες που λέτε είναι ωραίες στην θεωρία, στην πράξη άλλες δουλειές γίνονται!

Ενώ με τις μετοχές και τα ομολογα όχι? το ξεπλημα ο κόσμος το ανακαλυψε οταν βγηκε το bitcoin??? είστε εκτός πραγματικοτητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, AristidisZ said:

Eξάλλου βλέπεις και το ποιόν των χρηστών από διάφορα νήματα που κατά καιρούς σκάνε

"πως να πάρω δάνειο 500€"

"πότε θα μπει το ΚΕΑ"

"πως να σηκώσω τα 13€ που έχουν μείνει στον λογαριασμό μου"

"θα μου βάλει ο μπαμπάς μου 150€ στην τράπεζα, υπάρχει κίνδυνος να με πιάσει η εφορία"

Είμαι σίγουρος ότι το 99% των χρηστών (του Insomnia) που παίζουν με crypto είναι με διψήφια ποσά και ξενυχτάνε μπας και πετύχουν κάνα peak στο crypto για να κάνουν cash out 20 ευρώ να τα φάνε σουβλάκια...

Στο ενδιάμεσο, κράζουν και έναν τύπο που κατά πάσα πιθανότητα, έχει μεγαλύτερη περιουσία από όλους μαζί τους users του insomnia, θεωρώντας μάλιστα ως δεδομένο ότι δε ξέρει τι του γίνεται, επειδή είναι απλά 70-75 χρόνια πιο μεγάλος από αυτούς.

Έχει την πλάκα του να παρακολουθείς τέτοια θέματα... 

Το να μην αντιλαμβάνεται ένας 97χρονος επιτυχημένος (κατά τ' άλλα) επενδυτής τα νέα δεδομένα και τις νέες τάσεις που θα κυριαρχήσουν όταν αυτός δεν θα είναι πλέον στη ζωή, δεν είναι κάτι αξιοπερίεργο. Δε θα είναι η πρώτη φορά που παραδοσιακοί, επιτυχημένοι επενδυτές θα αποτύχουν να διαβλέψουν κάποια επερχόμενη επανάσταση. Αν είσαι γεννημένος πριν το '90 πιθανότατα θα θυμάσαι το τι έγραφε ο ειδικός οικονομικός τύπος για το internet και τις τεχνολογικές εταιρίες (φόβος, δυσπιστία, συντηρητισμός) και πόσοι έχασαν το τρένο εκείνη την εποχή γιατί νόμιζαν ότι ο κόσμος θα είναι πάντα έτσι όπως τον γνώρισαν αυτοί. Κατά τη γνώμη μου το ίδιο συμβαίνει τώρα με όλο το οικοσύστημα της blockchain - με αιχμή του δόρατος το Bitcoin. Δεν είναι μάντεις ο Munger και ο Buffet.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...