Προς το περιεχόμενο

"Αηδές και αντίθετο στα συμφέροντα του πολιτισμού" χαρακτηρίζει ο Τσάρλι Μάνγκερ το Bitcoin


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θες να πεις ότι εσύ έχεις περισσότερη περιουσία από αυτόν ή τους πελάτες του???


με αλλα λογια δηλαδη λες οτι αντιστοιχως τον Τραμπ τον εχεις για Θεο, κι οτι ξεστομιζει ειναι σοφιες αυθεντιας,
δεν βλεπεις να υπαρχει καμια υστεροβουλια, χειραγωγηση, προσωπικη ατζεντα και συμφερον στα λογια του..
 

12 ώρες πριν, v2020 είπε

ενημερωσε μας σε παρακαλω τι γινεται σε περιπτωση ηλεκτρομαγνητικου παλμου και οριστικης καταστροφης του μεσου στο οποιο ειναι αποθηκευμενο καθως και σε οριστικη απαγορευση του απο ολα τα κρατη.

το να αναφερεις μια τετοια πιθανοτητα ως επιχειρημα φανερωνει ποσο καλα διαβασμενος εισαι

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

με αλλα λογια δηλαδη λες οτι τον Τραμπ τον εχεις για Θεο, κι οτι ξεστομιζει ειναι σοφιες αυθεντιας,
δεν βλεπεις να υπαρχει καμια υστεροβουλια, χειραγωγηση, προσωπικη ατζεντα και συμφερον στα λογια του..

Έχω ποστάρει και στο μπλα μπλα, κάψε με λίγο ακόμα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, AtiX είπε

Θες να πεις ότι εσύ έχεις περισσότερη περιουσία από αυτόν ή τους πελάτες του???

Θέλει να πεί ότι δεν είναι αλάνθαστος κάποιος επειδή έχει πολλά 0δενικά στο λογαριασμό του. Ε στην συγκεκριμένη περίπτωση, έκανε μέγα γκάφα. Ας επένδυε σε BTC το 2012 ο αλάνθαστος. 

Δεν νομίζω να έχει υπάρξει ποτε καλύτερη επένδυση από τα BTC στην ιστορία της ανθρωπότητας. Με νούμερα, όχι με ιδεολογίες. Αν υπάρχει κάτι με μεγάλυτερη απόδοση στην δεκαετία σε ακούω.

Aπλά για να καταλάβουμε τα νούμερα, κάποιος που είχε επενδύσει 1.000€ (ένα μισθό ουσιαστικά) το 2010 σε BTC (ή μια βδομάδα mining) σήμερα θα είχε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ χρήματα από τον κ. buffet. Θα τον έλεγες μετά επιτυχημένο επενδυτή επειδή του έκατσε? Εγώ όχι. Γιατί? Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση κανείς να πίστευε οτι θα φτάσει την τιμή που έχει σήμερα πίσω στο 2010. Ίδια είναι και η άποψη μου για τον buffet. Το ότι κάποιος εκ του αποτέλεσματος έκανε μια σωστή επένδυση δεν μου λέει κάτι. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, AtiX said:

Θες να πεις ότι εσύ έχεις περισσότερη περιουσία από αυτόν ή τους πελάτες του???

Εγώ δεν είμαι μεγαλοεπενδυτής, ούτε είχα τα κεφάλαια που έχουν αυτός και οι πελάτες του. Ωστόσο ενεργά τους απέτρεψε από το να επενδύσουν σε BTC με τις δηλώσεις του και αποδεδειγμένα (μαθηματικώς) τους κόστισε αυτή η αποφυγή του BTC. Τα assets στα οποία επένδυσαν απέδωσαν πολύ πολύ λιγότερο από αυτό το οποίο βρίζουν και ξορκίζουν. Θα περίμενε κανείς από έναν καπάτσο επενδυτή να δει αυτή την ευκαιρία που τρέχει εδώ και μια 11ετία κι όχι να βάζει το κεφάλι στην άμμο.

Αυτό το απλό γράφω, ούτε πόσα έβγαλα εγώ, ούτε πόσα έβγαλες εσύ. Αν έχεις αντίρρηση σε αυτό που αναφέρω πες μου ακριβώς ποια είναι αυτή.

Το "what about you?" δεν είναι απάντηση.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2021 στις 12:22 ΠΜ, Kaba15 είπε

... εχεις το 80% 90% του πορτφολιο σου  σε βαλιου εταιρείες.. και θες να μου πεις ότι οχιιι δεν είναι η φιλοσοφία σου να επενδύεις σε βαλιου στοκσ.... οκ..  κατσε να το πάω διαφορετικά 

Παμε μπιτκοιννννν παμε όλα καλααα ελα να φωνάξουμε να ανέβει . Ναι όλα είναι τέλεια με το μπιτ κοιν! 

Ο συνάδελφος μίλησε για cdo και αλλά παράγωγα  που δημιουργησαν την κρίση των στεγαστικών το 2008 και μερικές χώρες ακόμα την πληρώνουν. 

Δεν υπάρχει κανένα “βάλιου” σε αυτά που κατέστρεψαν κόσμο για να αποθηκεύει παραπάνω χρήμα ο κυριουλης της φωτό και οι όμοιοι του.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, soconium said:

Ο συνάδελφος μίλησε για cdo και αλλά παράγωγα  που δημιουργησαν την κρίση των στεγαστικών το 2008 και μερικές χώρες ακόμα την πληρώνουν. 

Δεν υπάρχει κανένα “βάλιου” σε αυτά που κατέστρεψαν κόσμο για να αποθηκεύει παραπάνω χρήμα ο κυριουλης της φωτό και οι όμοιοι του.
 

Σε παρακαλώ, όλα τα παραδοσιακά "προϊόντα" του χώρου έχουν υψηλό εγγενές value...τα cryptos είναι το σάπιο στοιχείο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2021 στις 9:33 ΠΜ, apostolisk86 είπε

Και η αντίδραση σε αυτό είναι περισσότερος έλεγχος και κανόνες, ώστε να μην ξανασυμβεί (ή έστω να μην επηρεάσει τόσο πολλά κομμάτια της κοινωνίας). Τα κρυπτονομισματα δεν υπόκεινται σε αντίστοιχους κανόνες, αλλά ευτυχώς δεν έχουν διεισδύσει ακόμα σε αρκετά κομμάτια της οικονομίας ώστε να μπορέσουν να κάνουν ζημιά. Το κάνουν βέβαια αργά αργά, γι' αυτό και πληθαίνουν τελευταία οι φωνές για έλεγχο των κρυπτονομισματων.

Τα κραχ συνήθως συμβαίνουν εξαιτίας “επενδυτών” . Τα λεφτά δεν εξαφανίζονται απλά πάνε σε αυτούς που ξέρουν το παιχνίδι από μέσα. Στο κραχ του 29 δεν θυμάμαι να επλήγη ο Rockefeller. Η οικονομία μας και το σύστημα μας έχει πολύ βαθύτερα προβλήματα από τον έλεγχο των κρυπτό. Όπως και να έχει πέρα απτό gold rush το καλό είναι ότι θα μας μείνει το block chain.

Φιλικά παντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrFreeman είπε

εγώ δεν είμαι μεγαλοεπενδυτής, ούτε είχα τα κεφάλαια που έχουν αυτός και οι πελάτες του. Ωστόσο ενεργά τους απέτρεψε από το να επενδύσουν σε BTC με τις δηλώσεις του και αποδεδειγμένα (μαθηματικώς) τους κόστισε αυτή η αποφυγή του BTC. Τα assets στα οποία επένδυσαν απέδωσαν πολύ πολύ λιγότερο από αυτό το οποίο βρίζουν και ξορκίζουν. Αυτό το απλό γράφω, ούτε πόσα έβγαλα εγώ, ούτε πόσα έβγαλες εσύ. Αν έχεις αντίρρηση σε αυτό που αναφέρω πες μου ακριβώς ποια είναι αυτή.

Το "what about you?" δεν είναι απάντηση.

Το σκεπτικό μου ήταν λίγο διαφορετικό πχ να σκεφτείς αν οι πελάτες του και ο ίδιος είναι ήδη κερδισμένοι από τις συμβουλές του και αν έχει βάση το να τον κατηγορήσουν επειδή δεν είναι πιο πλούσιοι… βέβαια κανένας δεν θα έλεγε όχι σε λίγα δις παραπάνω αλλά δεν είναι στην κατάσταση είχα 10.000 ποια θα ήταν η αποδοτικότερη επένδυση…

ΥΓ: φαντάζομαι γνωρίζεις ότι καλό σας έκανε και δεν επένδυσε ούτε αυτός ούτε οι πελάτες του… το λέω γιατί αν συνέβαινε αυτό, η φούσκα θα έσκαγε πολύ πιο γρήγορα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, AtiX said:

Το σκεπτικό μου ήταν λίγο διαφορετικό πχ να σκεφτείς αν οι πελάτες του και ο ίδιος είναι ήδη κερδισμένοι από τις συμβουλές του και αν έχει βάση το να τον κατηγορήσουν επειδή δεν είναι πιο πλούσιοι… βέβαια κανένας δεν θα έλεγε όχι σε λίγα δις παραπάνω αλλά δεν είναι στην κατάσταση είχα 10.000 ποια θα ήταν η αποδοτικότερη επένδυση…

ΥΓ: φαντάζομαι γνωρίζεις ότι καλό σας έκανε και δεν επένδυσε ούτε αυτός ούτε οι πελάτες του… το λέω γιατί αν συνέβαινε αυτό, η φούσκα θα έσκαγε πολύ πιο γρήγορα…

Μιλάω καθαρά για το συγκεκριμένο ζήτημα. Τους απέτρεψε να αγοράσουν ένα εξαιρετικά αποδοτικό asset, χωρίς να γνωρίζει το γιατί. Απλώς δεν το καταλαβαίνει. Από αυτή την άποψη είναι πολύ ζημιωμένοι. Τώρα το αν κέρδισαν στα άλλα μέτωπα δεν το εξετάζω. Δεν κρίνω αν είναι καλός επενδυτής συνολικά - ΜΟΝΑΧΑ ότι όσον αφορά το BTC έχει πέσει πάρα πολύ έξω.

Τωρα εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει φούσκα. Εγώ είμαι της άποψης πως ο χώρος των cryptos είναι εξαιρετικά undervalued αυτή τη στιγμή και χρονικά στην χαραυγή της εποχής του. Εχει χρόνια, δεκαετίες γρήγορης ανάπτυξης μπροστά του.

Οχι μόνο δε θα έσκαγε καμία φούσκα, αλλά θα επιτάχυνε τις εξελίξεις. Θα γίνει και χωρίς αυτούς, απλώς αυτοί θα αγοράσουν πολύ ακριβότερα, μετά από μερικά χρόνια. Ακόμα και οι πλέον δύσπιστοι, πείθονται όταν μυρίσει χρήμα.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Μιλάω καθαρά για το συγκεκριμένο ζήτημα. Τους απέτρεψε να αγοράσουν ένα εξαιρετικά αποδοτικό asset, χωρίς να γνωρίζει το γιατί. Απλώς δεν το καταλαβαίνει. Από αυτή την άποψη είναι πολύ ζημιωμένοι. Τώρα το αν κέρδισαν στα άλλα μέτωπα δεν το εξετάζω. Δεν κρίνω αν είναι καλός επενδυτής συνολικά - ΜΟΝΑΧΑ ότι όσον αφορά το BTC έχει πέσει πάρα πολύ έξω.

Τωρα εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει φούσκα. Εγώ είμαι της άποψης πως ο χώρος των cryptos είναι εξαιρετικά undervalued αυτή τη στιγμή και χρονικά στην χαραυγή της εποχής του. Εχει χρόνια, δεκαετίες γρήγορης ανάπτυξης μπροστά του.

Οχι μόνο δε θα έσκαγε καμία φούσκα, αλλά θα επιτάχυνε τις εξελίξεις. Θα γίνει και χωρίς αυτούς, απλώς αυτοί θα αγοράσουν πολύ ακριβότερα, μετά από μερικά χρόνια. Ακόμα και οι πλέον δύσπιστοι, πείθονται όταν μυρίσει χρήμα.

Φίλε μου πραγματικά μακάρι να έχεις δίκιο και να μην επιχειρηματολογείς εκ του ασφαλούς και μετά μιας κατά τύχης εκληρωθείσας “προφητείας”…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AtiX said:

Φίλε μου πραγματικά μακάρι να έχεις δίκιο και να μην επιχειρηματολογείς εκ του ασφαλούς και μετά μιας κατά τύχης εκληρωθείσας “προφητείας”…

Κανένας μας δεν είναι μάντης, καλώς ή κακώς. Θα δείξει η πορεία των πραγμάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε Satoshi Nakamoto,
που σίγουρα επισκέπτεσαι το insomnia για τα news, αλλά και τις αγγελίες για καμιά μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών, να σε ενημερώσω πως κάποιοι €λληνες επενδυτές έχουν δει το bitcoin σα τη νέα θεά Santoshi Mata και η ικανοποίησή τους είναι τεράστια . Αυτό, σίγουρα, δεν είναι κακό.
Όμως, ακόμα και το 2021, δεν είναι πρακτικό να αγοράσει κάποιος τα καφεδάκια του με bitcoin, ώστε να μη γνωρίζει ο κ. Κικίλιας πόσα καταναλώνει την ημέρα και να έχει την privacy του . Έτσι, είναι αναγκασμένος να το κάνει, ακόμα και σήμερα, με μετρητά.
Τα προβλήματα είναι 2 :

1)Time's a currency.

speed.jpg.6d165f504d41461000715b547823ae69.jpg

 

2)Τα fee κοστίζουν παραπάνω από το καφεδάκι.

 

fee.jpg.f75544a669d25ff66b4362866a6b2a84.jpg

 

Στο Bitcoin εστιάζονται στη δημιουργία ενός second layer για μην υπάρχει η ανάγκη να καταγράφονται αμέσως μικρές συναλλαγές στο blockchain. Όμως αυτό δεν είμαι πεπεισμένος πως θα είναι και τόσο ασφαλές για να αγοράσω το καφεδάκι μου . Γιαυτό, εσύ φίλε  Satoshi Nakamoto, που σίγουρα επισκέπτεσαι το insomnia, αποκαλύψου και έλα να βοηθήσεις, να ενημερώσεις το λαό, άσχετους σαν εμένα με τα  blockchain,  που λογικό είναι να έχουμε τις αμφιβολίες μας, αφού δε μπορούμε να καταλάβουμε, αλλά και να βοηθήσεις γενικά.

Ένας μανιακός με την καφεΐνη, που κατέληξε στο insomnia.

Επεξ/σία από BotFly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BotFly τα fees στο BTC είναι όντως πρόβλημα (και αναγκαίο κακό) γιατί κάπως θα πρέπει να επιβραβευτεί αυτός που κάνει mining και βοηθά στην ασφάλεια του δικτύου. Όταν θα γίνει mined και το 21εκατομμυριοστό BTC τότε οι miners θα πληρώνονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μέσω των transaction fees.

Υπάρχουν και εναλλακτικά crypto που έχουν άλλη λογική (Proof of Stake) ή και διαφοροποιημένη Proof of Work. Τέτοιο παράδειγμα είναι το Pascal Coin που έχει τη λογική του deletable safebox blockchain. Οι miners πληρώνονται για το mining με wallets (τα οποία μπορούν να πωλούν σε στυλ τραπεζικού λογαριασμού). Το Pascal Coin είναι ΚΑΙ zero-fee ΚΑΙ instant (και μάλιστα ξεπερνά και τις συναλλαγές που μπορεί να αντέξει η VISA per second).

https://www.pascalcoin.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, BotFly είπε

Φίλε Satoshi Nakamoto,
που σίγουρα επισκέπτεσαι το insomnia για τα news, αλλά και τις αγγελίες για καμιά μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών, να σε ενημερώσω πως κάποιοι €λληνες επενδυτές έχουν δει το bitcoin σα τη νέα θεά Santoshi Mata και η ικανοποίησή τους είναι τεράστια . Αυτό, σίγουρα, δεν είναι κακό.
Όμως, ακόμα και το 2021, δεν είναι πρακτικό να αγοράσει κάποιος τα καφεδάκια του με bitcoin, ώστε να μη γνωρίζει ο κ. Κικίλιας πόσα καταναλώνει την ημέρα και να έχει την privacy του . Έτσι, είναι αναγκασμένος να το κάνει, ακόμα και σήμερα, με μετρητά.
Τα προβλήματα είναι 2 :

1)Time's a currency.

2)Τα fee κοστίζουν παραπάνω από το καφεδάκι.

Στο Bitcoin εστιάζονται στη δημιουργία ενός second layer για μην υπάρχει η ανάγκη να καταγράφονται αμέσως μικρές συναλλαγές στο blockchain. Όμως αυτό δεν είμαι πεπεισμένος πως θα είναι και τόσο ασφαλές για να αγοράσω το καφεδάκι μου . Γιαυτό, εσύ φίλε  Satoshi Nakamoto, που σίγουρα επισκέπτεσαι το insomnia, αποκαλύψου και έλα να βοηθήσεις, να ενημερώσεις το λαό, άσχετους σαν εμένα με τα  blockchain,  που λογικό είναι να έχουμε τις αμφιβολίες μας, αφού δε μπορούμε να καταλάβουμε, αλλά και να βοηθήσεις γενικά.

Ένας μανιακός με την καφεΐνη, που κατέληξε στο insomnia.


αλλο ενα ακυρο επιχειρημα,
το bitcoin ειναι store of value asset και συγκρινεται με το χρυσο, εσυ θα πηγαινες με μια πλακα χρυσου να αγορασεις καφε;

για microtransactions υπαρχουν αλλα νομισματα που ο ανταγωνισμος σε βαθος χρονου κατεβαζει τα fees

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2021 στις 12:50 ΠΜ, DrFreeman είπε

Κλασικός συστημικός επενδυτής από μια άλλη εποχή. Δεν έχει ιδέα για το BTC (ή τα cryptos εν γένει) αλλά αερολογεί προσπαθώντας να δημιουργήσει fud. Όπως ο μέσος anti-crypto insomniac, που και ιδέα δεν έχει και θα μιλήσει ως ειδήμων. Γιατί έτσι.

Οι γνώσεις πληροφορικής δεν σε κάνουν αυτόματα γνώστη στα οικονομικά. Αυτό είναι το πρόβλημα με το insomnia.

Ας πάρουμε μια μετοχή μιας και αναφέρθηκε. Από πίσω υπάρχει μια εταιρεία που παράγει πραγματικό πλούτο(αγαθά) πετυχαίνει κέρδη και διανέμει μέρισμα. Αν η τιμή της μετοχής είναι 10€ και το μέρισμα 2€/μετοχή μιλάμε για 20% μερισματική απόδοση. Αν οι επενδυτές κρίνουν ότι το κέρδος είναι παρόμοιου κινδύνου με άλλες εταιρείες που δίνουν μόλις 5% μερισμάτική απόδοση θα πουλήσουν τις άλλες μετοχές και θα αγοράσουν την "καλή" μετοχή. Έτσι όμως θα ανεβάσουν την τιμή τόσο ώστε τα 2€/μετοχή να αντιστοιχούν σε 5% απόδοση(40€ τιμή μετοχής). ΄Ολες οι εταιρείες παρόμοιου ρίσκου και κερδών θα έχουν παρόμοιες μερισματικές αποδόσεις κατά μέσο όρο.

Με απλά λόγια οι τιμές των μετοχών καθρεφτίζουν κέρδος από παραγωγική δραστηριότητα και το σχετικό ρίσκο. Ή προσδοκία για κέρδος από παραγωγική δραστηριότητα. Δεν είναι τυχαίες οι τιμές των μετοχών.

Σήμερα έχουμε το bitcoin στα 49.000€. Από που προκύπτει αυτή η αποτίμηση; Γιατί 49.000€ και όχι 5€ ή 105.000€;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...