Προς το περιεχόμενο

USB 2 Headers (θέλω έξτρα κάπως)


Realakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, θέλω να προχωρήσω στην αγορά της κάρτας WiFi (και BT) Gigabyte GC-WBAX200, και είδα ότι η συγκεκριμένη κάρτα προσφέρει και BT. Το θέμα είναι ότι για να κουμπώσει το BT, χρειάζομαι θύρα usb2 header, αλλά και οι 4 που έχω (στην μητρική εννοείται) στον υπολογιστή είναι κατειλημμένες. Τι μπορώ να κάνω για αυτό? 

 

Δεν με νοιάζει άμα δεν έχω BT (δεν θα τον χρησιμοποιώ εγώ τον σταθερό, οπότε... 😁), αλλά άμα έχετε ιδέες ακούω.

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Να υποθέσω ότι κάτι τέτοιο ή τέτοιο χρειάζεται.

Ναι, χαζή ερωτηση έκανα από ότι φαίνεται (εύκολο να βρεθεί). 😅 Ευχαριστώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θα συνδέσετε όμως πάνω; Έχετε υπ' όψιν ότι μερικές φορές τα header δεν έχουν τη δύναμη να δώσουν ρεύμα ούτε για SSD.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Τι θα συνδέσετε όμως πάνω; Έχετε υπ' όψιν ότι τα header δεν έχουν τη δύναμη πολές φορές να δώσουν ρεύμα ούτε για SSD.

Ναι, τώρα το ξαναείδα, και πρώτον το PSU είναι από έτοιμο build (δεν ήξερα τότε), και συνεπώς να το συνδέσω σε PSU εύκολα δεν μπορώ, δεύτερον το θελα για το καλώδιο BT της Gigabyte GC-WBAX200, τρίτον, πάει 18€, και καλύτερα να πάρω στικακι των τριών ευρώ άμα είναι να βάλω BT. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν από το πίσω μέρος του κουτιού βάζατε κάποιο απλό USB Hub και να ρίξετε πάνω ποντίκι και πληκτρολόγιο, ώστε να εξοικονομίσετε το header που θέλετε; 

19 λεπτά πριν, Realakias είπε

καλύτερα να πάρω στικακι των τριών ευρώ άμα είναι να βάλω BT.

Έχω το TP-LINK UB400 v1 ένα χρόνο και δεν έχω παράπονο (μεταφορά αρχείων από και προς το smartphone και σύνδεση PS3 controller).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2021 στις 10:40 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Τι θα συνδέσετε όμως πάνω; Έχετε υπ' όψιν ότι τα header δεν έχουν τη δύναμη πολές φορές να δώσουν ρεύμα ούτε για SSD.

Τι ακριβώς εννοείς αγαπητέ,  μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανά που λέμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2021 στις 5:03 ΠΜ, panoskatos είπε

Τι ακριβώς εννοείς αγαπητέ,  μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανά που λέμε; 

Με τα λόγια δεν τα πάω και πολύ καλά, οπότε θα αφήσω τους δίσκους να μιλήσουν:

SSD στη πίσω USB

SSD στη μπροστινή USB

HDD στη μπροστινή USB

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Με τα λόγια δεν τα πάω και πολύ καλά, οπότε θα αφήσω τους δίσκους να μιλήσουν:

SSD στη πίσω USB

SSD στη μπροστινή USB

HDD στη μπροστινή USB

Ναι αλλά είμαστε σε φόρουμ και μέσο γραπτού λόγου τα "λέμε"

Το πρώτο βίντεο είδα λίγο,  αν είναι από δικό σου σύστημα υπάρχει κάπου πρόβλημα στο σύστημα σου. 

Οι τάσεις και τα ρεύματα σ ένα υγιές σύστημα είναι στάνταρ ανάλογα το πρότυπο της κάθε θύρας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Ναι αλλά είμαστε σε φόρουμ και μέσο γραπτού λόγου τα "λέμε"

Εν ολίγοις, αυτό που θέλω να πω είναι ότι το ρεύμα (A να υποθέσω) δεν επαρκεί από τα header.

8 λεπτά πριν, panoskatos είπε

αν είναι από δικό σου σύστημα υπάρχει κάπου πρόβλημα στο σύστημα σου. 

Δικό μου είναι. Το κάνει και σε άλλα 2 συστήματα κομμάτι-κομμάτι. Σε έτοιμα (Dell Optiplex 745 και HP Compaq DC 7900) δεν υπάρχει πρόβλημα. Στα κομμάτι-κομμάτι συστήματα δοκίμασα επίσης και το front panel από το HP Compaq, το οποίο γνωρίζω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα. 

8 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Οι τάσεις και τα ρεύματα σ ένα υγιές σύστημα είναι στάνταρ ανάλογα το πρότυπο της κάθε θύρας. 

Πως μπορώ να το ελέγξω αυτό;

Spoiler

(Έχω πολύμετρο αν χρειαστεί τέτοιου είδους μέτρηση)

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εν ολίγοις, αυτό που θέλω να πω είναι ότι το ρεύμα (A να υποθέσω) δεν επαρκεί από τα header.

Δικό μου είναι. Το κάνει και σε άλλα 2 συστήματα κομμάτι-κομμάτι. Σε έτοιμα (Dell Optiplex 745 και HP Compaq DC 7900) δεν υπάρχει πρόβλημα. Στα κομμάτι-κομμάτι συστήματα δοκίμασα επίσης και το front panel από το HP Compaq, το οποίο γνωρίζω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα. 

Πως μπορώ να το ελέγξω αυτό;

  Απόκρυψη περιεχομένων

(Έχω πολύμετρο αν χρειαστεί τέτοιου είδους μέτρηση)

 

Αν έχεις κάποιο καλώδιο USB από εκτυπωτή ας πούμε που δεν χρειάζεσαι πια μπορείς να το κόψεις σε κάποιο σημείο και να μετρήσεις την τάση. Τα χρώματα σε αυτά τα καλώδια είναι το κόκκινο το θετικό και το μαύρο το αρνητικό. 

Η τάση είτε σε USB 2.0 είτε σε USB 3.0 είναι στα 5 volt και φυσικά μετριέται παράλληλα. 

Με το ρεύμα αλλάζει το πράγμα γιατί θα πρέπει να ξέρεις η συσκευή που θα κουμπώσεις σε μια θύρα τι ρεύμα ζητάει οπότε όταν θα κάνεις την μέτρηση θα έχεις στο μυαλό σου τι υποτίθεται ότι θα πρέπει να δεις,  όμως πολλές φορές υπάρχει και κάποια απόκλιση της τάξεως  -+ 5% της αναγραφομενης τιμής. Και φυσικά παίζει ρόλο η ποιότητα του πολυμετρου. 

Μια θύρα USB 2.0 μπορεί να μαξαρει στο 0.5 amber ( 500 μιλιαμπερ mA)

Μια θύρα USB 3.0 μπορεί να φτάσει κοντά στο 1 Amber (1000 μιλιαμπερ mA)

Η μέτρηση γίνεται εν σειρά. 

 

Λίγο από το βίντεο που είδα μου έρχονται τα 4 πιο πιθανά σενάρια (υπάρχουν και άλλα )

1ον Ελαττωματική / κακής ποιότητας μητρική 

2ον ελαττωματικό / κακής ποιότητας τροφοδοτικό 

3ον ελαττωματκος controller του σκληρού δίσκου 

4ον θέμα με drivers 

 

Έχε όμως υπόψιν σου ότι ένας προβληματικός δίσκος επηρεάζει και τους υπόλοιπους,  δλδ στο βίντεο σου που εξαφανίζονται 3 δίσκοι μπορεί να ευθύνεται ο ένας δίσκος στην περίπτωση που δεν τίθεται θέμα μητρικής / τροφοδοτικου / drivers κτλ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, panoskatos είπε

Αν έχεις κάποιο καλώδιο USB από εκτυπωτή ας πούμε που δεν χρειάζεσαι πια μπορείς να το κόψεις σε κάποιο σημείο και να μετρήσεις την τάση. Τα χρώματα σε αυτά τα καλώδια είναι το κόκκινο το θετικό και το μαύρο το αρνητικό. 

Η τάση είτε σε USB 2.0 είτε σε USB 3.0 είναι στα 5 volt και φυσικά μετριέται παράλληλα. 

Καλά ως εδώ!

14 ώρες πριν, panoskatos είπε

Με το ρεύμα αλλάζει το πράγμα γιατί θα πρέπει να ξέρεις η συσκευή που θα κουμπώσεις σε μια θύρα τι ρεύμα ζητάει οπότε όταν θα κάνεις την μέτρηση θα έχεις στο μυαλό σου τι υποτίθεται ότι θα πρέπει να δεις,

Για να δούμε τι θα κάνω με τις επανασυνδέσεις... Πριν λέγες μέρες πήρα το πρώτο μου απογυμνωτή. Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, γιατί συνήθως τα κάνω λίγο...

14 ώρες πριν, panoskatos είπε

Και φυσικά παίζει ρόλο η ποιότητα του πολυμετρου. 

Πιστεύω είναι ένα entry level=> UT-139C.

*Υπάρχει δυνατότητα να συνδέσω αντί για συσκευή κάποια κεραμική αντίσταση των 10Ω/ 10W; Σύμφωνα με τον τύπο: I=V/R=5/10=0,5A, σωστά;

14 ώρες πριν, panoskatos είπε

1ον Ελαττωματική / κακής ποιότητας μητρική 

Αυτό πιστεύω ότι είναι.

14 ώρες πριν, panoskatos είπε

2ον ελαττωματικό / κακής ποιότητας τροφοδοτικό 

Be Quiet SP9 600W εξαμήνου (ούτε 100W δεν χρησιμοποιούνται). Έχω δοκιμάσει και με άλλο 400W του '05, αλλά τα ίδια.

14 ώρες πριν, panoskatos είπε

3ον ελαττωματκος controller του σκληρού δίσκου 

Μόνο στις μπροστινές θύρες το κάνει. Στις πίσω δεν το κάνει. Συμβαίνει και με άλλους δίσκους.

14 ώρες πριν, panoskatos είπε

4ον θέμα με drivers 

Δοκίμασα και με σβηστό το σύστημα (με τα 5VSB; Το τροφοδοτικό δίνει 3Α) και έκανε τα ίδια.

14 ώρες πριν, panoskatos είπε

Έχε όμως υπόψιν σου ότι ένας προβληματικός δίσκος επηρεάζει και τους υπόλοιπους,  δλδ στο βίντεο σου που εξαφανίζονται 3 δίσκοι μπορεί να ευθύνεται ο ένας δίσκος

Ούτε στο βίντεο τα έδειξα καλά... Ένας δίσκος είναι χωρισμένος σε 3 partitions.

Δοκιμές θα κάνω προς το τέλος της εβδομάδας.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Καλά ως εδώ!

Για να δούμε τι θα κάνω με τις επανασυνδέσεις... Πριν λέγες μέρες πήρα το πρώτο μου απογυμνωτή. Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, γιατί συνήθως τα κάνω λίγο...

Πιστεύω είναι ένα entry level=> UT-139C.

*Υπάρχει δυνατότητα να συνδέσω αντί για συσκευή κάποια κεραμική αντίσταση των 10Ω/ 10W; Σύμφωνα με τον τύπο: I=V/R=5/10=0,5A, σωστά;

Αυτό πιστεύω ότι είναι.

Be Quiet SP9 600W εξαμήνου (ούτε 100W δεν χρησιμοποιούνται). Έχω δοκιμάσει και με άλλο 400W του '05, αλλά τα ίδια.

Μόνο στις μπροστινές θύρες το κάνει. Στις πίσω δεν το κάνει. Συμβαίνει και με άλλους δίσκους.

Δοκίμασα και με σβηστό το σύστημα (με τα 5VSB; Το τροφοδοτικό δίνει 3Α) και έκανε τα ίδια.

Ούτε στο βίντεο τα έδειξα καλά... Ένας δίσκος είναι χωρισμένος σε 3 partitions.

Δοκιμές θα κάνω προς το τέλος της εβδομάδας.

Πιθανοτατα να μην ειναι σωστο να τα λεμε στο ποστ αλλου χρηστη αλλα αφου ξεκινησαμε...φιλε Τερη,αυτο που σου κάνουν οι σκληροι στις μπροστινες usb το εχω συναντησει σε 10δες pc.Καποιες φορες τα μπροστινα usb δεν εχουν τόση δύναμη οσο τα πίσω.Υποθετω ότι είναι ή η ποιοτητα των καλωδίων ή το μεγαλο μήκος καλωδίου ,υπολογιστε ~ 30cm απο την μητρική μέχρι την εξοδο μπροστα συν το μηκος του καλωδιου που βαζεις.Παλιότερα ήταν αρκετα συχνο φαινομενα και με τα dvd recorders (για τηλεοραση) που επαιρναν εξωτερικο σκληρο.Για τις μπροστινές θυρες δοκίμασε όσο πιο μικρό καλώδιο βρεις (υπάρχουν καποια 15-20cm).Επίσης εαν ο σκληρος ή η θηκη έχει διπλο βίσμα (σαν 2 micro usb) το εναν διπλα στο άλλο και εσυ χρησιμοποιησεις το απλο (μονο) καλώδιο πάλι δεν θα σου παιξει και θα κάνει όπως το ακουστικο λινκ που ποσταρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...