Προς το περιεχόμενο

Απορία νέου οδηγού.


MikeJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οδηγούσα στη Δημοσθένους (όπως το βελάκι) και ήθελα να στρίψω αριστερά στη Χαροκόπου.

Σταματάω μιας και είχα κόκκινο φανάρι. Ανάβει πράσινο και ξεκινάω να στρίψω και ταυτόχρονα ξεκινάνε και οι απέναντι ( που κατεβαινουν τη Δημοσθένους) είτε για να πάνε ευθεία είτε για να μπουν και αυτοί Χαροκόπου (στρίβοντας δεξιά). Είχαν και αυτοί ταυτόχρονα πράσινο μαζί με μένα. 

Φαντάζομαι προτεραιότητα έχουν οι άλλοι και όχι εγώ.

Δε θα έπρεπε να υπήρχε κάποια επιπλέον σηματοδότηση πχ ένα παλλόμενο πορτοκάλι βελάκι στη πλευρά μου;

Κάποιος νέος οδηγός ή κάποιος που δε ξέρει τους δρόμους βλέποντας μόνο πράσινο, δε θα θεωρούσε ότι μπορεί να στρίψει ελεύθερα;

Εγώ αρχικά ξεκίνησα να στρίβω και νόμιζα ότι ο απέναντι είχε περάσει με κόκκινο (αφού πίστευα δε γίνεται να έχουμε και οι δύο πράσινο εφόσον διασταυρώνονται οι πορείες μας).

Πήγα μετά σαν πεζός και έλεγξα και από τις δύο πλευρές και η σήμανση είναι ίδια. Σήμα στοπ, απλό φανάρι (χωρίς βέλη) και απαγόρευση να στρίψεις (δεξιά εγώ και αριστερά οι άλλοι).

 

Screenshot_2021-05-05-21-14-20-294_com.google.android_apps_maps.jpg.24c7fbaa41120f1d3de62057bf2c5972.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

47 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Δε θα έπρεπε να υπήρχε κάποια επιπλέον σηματοδότηση πχ ένα παλλόμενο πορτοκάλι βελάκι στη πλευρά μου;

Θα έπρεπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, MikeJ είπε

 

Πήγα μετά σαν πεζός και έλεγξα και από τις δύο πλευρές και η σήμανση είναι ίδια. Σήμα στοπ, απλό φανάρι (χωρίς βέλη) και απαγόρευση να στρίψεις (δεξιά εγώ και αριστερά οι άλλοι).

 

 

Με τα δεδομενα αυτα επειδη τον εχεις απο τα αριστερα και αυτος το ιδιο ειναι κατοπιν συνεννόησης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Με τα δεδομενα αυτα επειδη τον εχεις απο τα αριστερα και αυτος το ιδιο ειναι κατοπιν συνεννόησης!

Εγώ στρίβω αριστερά. Αν ο απέναντι πάει ευθεία τότε δε θεωρείται ότι τον έχω από δεξιά και άρα έχει εκείνος προτεραιότητα;

Κοιτάω στο βιβλιαράκι του υπουργείου με τις προτεραιότητες αλλά αφορούν πάντα περιπτώσεις χωρίς φωτεινό σηματοδότη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εγώ στρίβω αριστερά. Αν ο απέναντι πάει ευθεία τότε δε θεωρείται ότι τον έχω από δεξιά και άρα έχει εκείνος προτεραιότητα;

Κοιτάω στο βιβλιαράκι του υπουργείου με τις προτεραιότητες αλλά αφορούν πάντα περιπτώσεις χωρίς φωτεινό σηματοδότη.

Εννοείς αφου μπεις ερθει και σε χτυπησει! Αυτα ειναι τα μπελαλιδικα..  Πρεπει να αποδειξεις απο ποια οδο ερχοσουν..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ ανεβαινεις την δημοσθενους και μπαινεις αριστερα, αρα εχεις δεξια σου ολους οσους φευγουν με πράσινο απο τα αντίθετο ρεύμα της Δημοσθένους είτε πατνε ευθεία κατω, είτε πάνε δεξιά.

Αρα εκει σταματάς και τους δίνεις προτεραιότητα σε αυτους που κατεβαίνουν την Δημοσθένους

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει πράσινο βελάκι για να είσαι 100% σίγουρος, οπότε ισχύει προτεραιότητα από δεξιά, θα έπρεπε να έχει σήμα παραχώρησης προτεραιότητας ή παλλόμενα αριστερά βελάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, NikosKallithea said:

Εσυ ανεβαινεις την δημοσθενους και μπαινεις αριστερα, αρα εχεις δεξια σου ολους οσους φευγουν με πράσινο απο τα αντίθετο ρεύμα της Δημοσθένους είτε πατνε ευθεία κατω, είτε πάνε δεξιά.

Αρα εκει σταματάς και τους δίνεις προτεραιότητα σε αυτους που κατεβαίνουν την Δημοσθένους

Αυτό κατάλαβα και εγώ (εκ των υστέρων και ευτυχώς χωρίς απρόοπτο).

Απλά θεωρώ ελλιπή τη σηματοδότηση, διότι βλέποντας σκέτο πράσινο θεώρησα πως όλοι οι υπόλοιποι έχουν κόκκινο και άρα περνάω. 

 

6 minutes ago, Klausx said:

Δεν έχει πράσινο βελάκι για να είσαι 100% σίγουρος, οπότε ισχύει προτεραιότητα από δεξιά, θα έπρεπε να έχει σήμα παραχώρησης προτεραιότητας ή παλλόμενα αριστερά βελάκια.

Άρα ένας καλός κανόνας ( rule of thumb που λέμε στο χωριό μου) αν κάπου επιτρέπεται να στρίψεις και έχεις πράσινο αλλά το φανάρι δεν είναι σε μορφή βέλους αλλά απλό, καλό είναι να είσαι προσεκτικός γιατί ίσως έχουν πράσινο και άλλοι με τους οποίους διασταυρώνεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Αυτό κατάλαβα και εγώ (εκ των υστέρων και ευτυχώς χωρίς απρόοπτο).

Απλά θεωρώ ελλιπή τη σηματοδότηση, διότι βλέποντας σκέτο πράσινο θεώρησα πως όλοι οι υπόλοιποι έχουν κόκκινο και άρα περνάω. 

 

Άρα ένας καλός κανόνας ( rule of thumb που λέμε στο χωριό μου) αν κάπου επιτρέπεται να στρίψεις και έχεις πράσινο αλλά το φανάρι δεν είναι σε μορφή βέλους αλλά απλό, καλό είναι να είσαι προσεκτικός γιατί ίσως έχουν πράσινο και άλλοι με τους οποίους διασταυρώνεσαι.

Σε μορφη βελους βαζουν οταν υπαρχουν διαφορετικες κατευθυνσης. πχ 2 φαναρια  το  ενα για ευθεια και το αλλο για στροφη.  Επειδη το φαναρι, σου δινει προτεραιοτητα και δεν συνοδευεται απο καποια πινακιδα που να σε περιοριζει αριστερα εχεις προτεραιοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Συνεννόηση δεν υπάρχει σαν έννοια.

Οταν στρίβεις αριστερά ο απέναντι σου είναι απο δεξιά σου,εχει προτεραιότητα. 

Συνεννοηση γινεται οταν και οι 2 των εχουν αριστερα χωρις να τους επηραζει καποια σημανση! Αλλα στην περιπτωση του ts υπαρχει φωτεινος σηματοδοτης που δινει προτεραιοτητα και για αριστερα οταν δεν υπαρχει σημανση!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως  θαναι   καλυτερα   να  ξαναδιαβασετε   το   σχηματικο   βιβλιο   που   δωσατε  σηματα?

Η εκ  δεξιων  η   αριστερων   προτεραιοτητα   ισχυει  στα  διασταυρουμενα   οχηματα  και  οχι  στα   αντιθετως

ερχομενα. Σαφως  λοιπον   και  δεν   εχει   προτεραιοτητα  ειτε   στριβει  δεξια  ο  αντιθετως   ερχομενος  ειτε

παει  ευθεια.

Καλα  για  την  "συνεννοηση"  δεν  το  συζηταμε  καν....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, PLACEBO_89 said:

Σε μορφη βελους βαζουν οταν υπαρχουν διαφορετικες κατευθυνσης. πχ 2 φαναρια  το  ενα για ευθεια και το αλλο για στροφη.  Επειδη το φαναρι, σου δινει προτεραιοτητα και δεν συνοδευεται απο καποια πινακιδα που να σε περιοριζει αριστερα εχεις προτεραιοτητα!

Μα υπάρχουν 2 κατευθύνσεις. Εγώ μπορούσα να πάω ευθεία ή να στρίψω αριστερά και οι απέναντι να πάνε ευθεία ή να στρίψουν δεξιά.

Ουσιαστικά ή θα έπρεπε να απαγορεύεται η αριστερή στροφή όπως έρχομαι εγώ (να είχα υποχρεωτική πορεία ευθεία) ή να υπήρχε καλύτερη σηματοδότηση (είτε ακόμα τα φανάρια να είχαν για κάποιο χρόνο κόκκινο στους απέναντι όσο έχουμε πράσινο όσοι ανεβαίνουμε)

 Έτσι όπως είναι τώρα πάντως με σκέτο πράσινο και καμία ταμπέλα παραχώρησης προτεραιότητας, τα φανάρια είναι κατά κάποιο τρόπο διακοσμητικά αφού καταλήγουμε στην εκ δεξιών προτεραιότητα (που θεωρητικά ισχύει όταν δεν υπάρχει σήμανση ή φανάρια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω πού μπερδεύεσαι. Τα φανάρια είναι για να δίνουν προτεραιότητα σε Δημοσθένους ή Χαροκόπου.

Όταν έχεις πράσινο και θέλεις να στρίψεις πρέπει να υπακούσεις στον ΚΟΚ.

Η σειρά "ισχύος" των σημάνσεων κυκλοφορίας είναι:

- Τροχονόμος (Δεν υπάρχει).
- Φανάρια (Και οι δύο πράσινο)
- Κάθετη και Οριζόντια σήμανση. (Δεν φαίνεται κάτι)

- Εκ δεξιών προτεραιότητα: Αφού, θεωρητικά, πάρεις θέση για να στρίψεις (κάθετα δηλαδή στους απέναντι κινούμενους) έχεις τους άλλους ερχόμενους από δεξιά σου. Άρα έχουν προτεραιότητα.

Το παλλόμενο πορτοκαλί δεν θα είχε νόημα, γιατί θα έπρεπε να περάσεις με δική σου ευθύνη, οπότε πάλι να σεβαστείς την προτεραιότητα. Θα έμπαινε αν μόλις έστριβες αριστερά υπήρχε πράσινο για πεζούς, οπότε και θα έπρεπε να παραχωρήσεις προτεραιότητα.
Επίσης δεν θα μπορούσε να μπει κόκκινο/πράσινο φανάρι προς αριστερά, γιατί κινείσαι σε δρόμο με μία μόνο λωρίδα κυκλοφορίας και δεν μπορείς να σταματήσεις εσύ, ενώ έχεις κόκκινο, και ταυτόχρονα να κινούνται οι άλλοι ευθεία γιατί έχουν πράσινο.
Αυτή είναι μια τυπικότατη διασταύρωση. Γενικά στην αρχή πρόσεχε και καλύτερα να δίνεις προτεραιότητα, παρά να μπλέκεις. Να θυμάσαι πως, αν δεν υπάρχει φανάρι ή σήμανση ποτέ δεν κόβεις τους αντίθετα ερχόμενους για να στρίψεις. Και στην απίθανη περίπτωση που έχεις εσύ προτεραιότητα λόγω σήμανσης, πρόσεχε γιατί οι απέναντι δεν πρόκειται να σταματήσουν.

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Μα υπάρχουν 2 κατευθύνσεις. Εγώ μπορούσα να πάω ευθεία ή να στρίψω αριστερά και οι απέναντι να πάνε ευθεία ή να στρίψουν δεξιά.

Ουσιαστικά ή θα έπρεπε να απαγορεύεται η αριστερή στροφή όπως έρχομαι εγώ (να είχα υποχρεωτική πορεία ευθεία) ή να υπήρχε καλύτερη σηματοδότηση (είτε ακόμα τα φανάρια να είχαν για κάποιο χρόνο κόκκινο στους απέναντι όσο έχουμε πράσινο όσοι ανεβαίνουμε)

 Έτσι όπως είναι τώρα πάντως με σκέτο πράσινο και καμία ταμπέλα παραχώρησης προτεραιότητας, τα φανάρια είναι κατά κάποιο τρόπο διακοσμητικά αφού καταλήγουμε στην εκ δεξιών προτεραιότητα (που θεωρητικά ισχύει όταν δεν υπάρχει σήμανση ή φανάρια). 

Δεν ξέρω να έχει περάσει καιρός από τότε που πήρες το δίπλωμα, αλλά μήπως να ξαναδιαβάσεις λίγο θεωρία από τη σχολή; Αν το πήρες πρόσφατα, μήπως να ξαναζητήσεις από το "δάσκαλο" κανένα μάθημα παραπάνω;

Ευτυχώς που ο @tigergreg είχε σχολιάσει παραπάνω, γιατί είχα αρχίσει να χάνω ελπίδα με τις υπόλοιπες απαντήσεις που διάβασα.

Εκτός και αν καταφέρνεις να στρίβεις κάθετα με το που μπαίνεις στη διασταύρωση, σε αντιθέτως κινούμενα οχήματα δεν υπάρχει το "προτεραιότητα από δεξιά". Αν στρίβεις αριστερά, έχει προτεραιότητα ο απέναντι που πηγαίνει είτε ευθεία είτε στρίβει δεξιά. Το επιπλέον φανάρι με το βέλος θα μπορούσε να βοηθήσει, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Σε αυτήν την περίπτωση συμπεριφέρεσαι όπως σε μία κανονική διασταύρωση, σαν να μην υπήρχε το φανάρι. Αν δεν είσαι σίγουρος τι σημαίνει αυτό, και πάλι σου προτείνω να κοιτάξεις τη θεωρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...