Προς το περιεχόμενο

Απορία νέου οδηγού.


MikeJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, yanpas είπε

Οταν θες να διασχισεις εναν δρομο αναγκαστικα μπαινεις καθετα σε αυτον.
Να μπεις με την μουρη στο αντιθετο ρευμα απαγορευεται 😀
Αρα οι ατακες του στυλ "εχουν προτεραιοτητα οι αλλοι επειδη ειναι απεναντι" ειναι ακυρες.
Σε κατι που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το κανεις δεν υπαρχει προτεραιοτητα. Υπαρχει ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ.
Διοτι θα φτασουμε να συζηταμε σε λιγο "μπηκα με την μουρη στο αντιθετο ρευμα...ποιος εχει προτεραιοτητα??????"
Ειτε ερχεσαι απο καθετο δρομο, ειτε ερχεσε απο αντιθετο ρευμα και στριβεις, του ΚΟΚ του ειναι αδιαφορο. 
Τον ΚΟΚ τον ενδιαφερει οτι εισαι ΚΑΘΕΤΑ σε καποιον δρομο.Οταν 2 αυτοκινητα ειναι καθετα προτεραιοτητα εχει το δεξια.

Ο ΚΟΚ εχει διαβαθμισεις. 
Τροχονομος
Φαναρι
Σηματοδοτηση...
κλπ 

Εφοσον ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ εχουν πρασινο φαναρι, τοτε αλληλοανερουνται τα φαναρια και παμε στην επομενη προτεραιοτητα.
Που ειναι τα σηματα. 
Εαν δεν υπαρχουν σηματα που να δινουν προτεραιοτητα τοτε ισχυει το ΔΕΞΙΑ και το ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ.

Αρα στην συγκεκριμενη περιπτωση, εαν δεν υπαρχουν σηματα...τοτε πολυ σωστα οι απεναντι εχουν προτεραιοτητα επειδη οταν μπεις καθετα στον δρομο τους τους εχεις δεξια.
Αυτο ισχυει ακομα και σε μικρα στενα δρομακια. Οταν προτιθεσαι να γυρισεις καθετα το αμαξι σου για να διασχισεις δρομο....προτεραιοτητα εχει ο δεξια.
Η μονη εξαιρεση ειναι οταν ΚΑΙ ΟΙ 2 ταυτοχρονα θελουν να στριψουν αριστερα και ταξιδευουν σε αντιθετα ρευματα.!!!!!!!!!!!!!
Εκει εχει δεξια ο ενας τον αλλον.Ποιος εχει προτεραιοτητα?
Εκει λοιπον το τυπικο ειναι να περασεις ΠΙΣΩ απο τον αλλον και οχι απο μπροστα του.
(περνατε δηλαδη πλαι ο ενας με τον αλλον, ακουμπανε δηλαδη οι καθρεφτες σας, προσπερνατε για 10 εκατοστα ο ενας τον αλλον, και στριβετε ο ενας πισω απο τον κωλο του αλλου.)

Δεν υπαρχουν προσωπικες ερμηνειες στον ΚΟΚ.

 

Φίλε μου, έχεις γράψει αρκετά σωστά αλλά και αρκετά μπερδεμένα.

Οι απέναντι θα είναι στα δεξιά σου, όταν έχεις ήδη στρίψεις. Πριν στρίψεις, τους έχεις απέναντί σου αριστερά. Άρα δεν έχουν προτεραιότητα; Όπως μόνος σου λες, δεν γίνεται να είσαι με τη μούρι στο απέναντι ρεύμα για να τους έχεις λοξά δεξιά.

Ξαναρωτάω - υπάρχει κάπου στο ΚΟΚ, που λέει ότι οι απέναντι θεωρούνται στα δεξιά σου;

46 λεπτά πριν, yanpas είπε

Αρα οι ατακες του στυλ "εχουν προτεραιοτητα οι αλλοι επειδη ειναι απεναντι" ειναι ακυρες.

Δεν υπαρχουν προσωπικες ερμηνειες στον ΚΟΚ.
 

Οι ατάκες του στυλ "εχουν προτεραιοτητα οι αλλοι επειδη ειναι απεναντι" είναι γραμμένες στον ΚΟΚ:

ΑΡΘΡΟ 23 : Αλλαγή κατεύθυνσης 1. Ο οδηγός, προκειμένου να αλλάξει κατεύθυνση προς τα δεξιά, υποχρεούται να κινηθεί έγκαιρα προς το δεξιό άκρο του οδοστρώματος και να πραγματοποιήοει τη στροφή κατά το δυνατόν κλειστή. 2. Προκειμένου ο οδηγός να αλλάξει κατεύθυνση προς τα αριστερά, υποχρεούται να πλησιάσει προοδευτικά προς τον άξονα του αδοστρώματος, αν είναι διπλής κατεύθυνσης και προς το αριστερό άκρο αυτού, αν είναι μονής κατεύθυνσης (μονόδρομος). Για να εισέλθει στην κάθετη οδό πρέπει να πραγματοποιήσει τη στροφή στο κέντρο της διασταύρωσης, ώστε το όχημα να εισέλθει στη δεξιά πλευρά του οδοστρώματος αυτής της οδού. Κατά την κίνηση αυτή ο οδηγός υποχρεούται να επιτρέπει τη διέλευση των οχημάτων που κινούνται αντίθετα στο οδόστρωμα που πρόκειται να εγκαταλείψει. (source ©: www.glavopoulos.gr)
 
"Προσωπικές ερμηνείες" είναι το ότι "οι απέναντι θεωρούνται από δεξιά, για αυτό έχουν προτεραιότητα", εκτός και αν μου δείξεις κάπου να το ξεκαθαρίζει στον ΚΟΚ.
Εγώ έχω βάλει τουλάχιστον 5 φορές το άρθρο που λέει ξεκάθαρα ότι οι απέναντι έχουν προτεραιότητα.
1 ώρα πριν, tony23 είπε

Η προτεραιότητα του αντιθέτως κινούμενου οχήματος, όπως αναφέρεται στο άρθρο, είναι απόρροια του "εκ δεξιών προτεραιότητα". Κατά την στροφή αριστερά το αντιθέτως κινούμενο όχημα θα βρεθεί στα δεξιά εκείνου που πραγματοποιεί τον εν λόγω ελιγμό. οπότε και έχουμε εφαρμογή της δεξιάς προτεραιότητας. Αυτό γίνεται εύκολα κατανοητό και από το παράδειγμα του βιβλίου σημάτων που παρατέθηκε σε προηγούμενα ποστ.

Προφανώς στο άρθρο του κοκ γράφεται με τον πιο απλό τρόπο, ώστε να είναι εύκολα κατανοητό.

Εντελώς πληροφοριακά, γιατί και άλλοι το υποστηρίζουν αυτό - που στηρίζετε την άποψή σας αυτή; Σας το έμαθαν έτσι στη σχολή; Είσαστε στην επιτροπή που σύνταξε τον ΚΟΚ; Πραγματικά ρωτάω. Μπορεί όντως να είναι έτσι και αν μου το αποδείξετε θα αλλάξω γνώμη.

Επεξ/σία από kiko33gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Με  αυτην  την  γελοια   διαδικασια  που   περιγραφουν  ολοι   με  ανεση   στριβεις  αριστερα   αλλα

δεν  εισαι  πληρως  καθετος  οποτε  κανεις  πισω  και  αφηνεις  πλεον  τον  εκ  δεξιων  σου  να 

περασει....εν  τω  μεταξυ  βεβαια  εχεις  τρακαρει  με  κανα   δυο  για  να   δικαιωσεις   την

λεκτικη   παπαντζα  που  εχεις  υιοθετησει   εντελως   αυθαιρετα.

Σιγουρα  χρειαζεται   "επεξηγηματικη   εγκυκλιος"   για  να   στριψεις   αριστερα.

 

 

Το  επικαιρο «ΟΥ ΓΑΡ ΟΙΔΑΣΙ ΤΙ ΠΟΙΟΥΣΙ» ταιριαζει   απολυτα  νομιζω....😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MikeJ

Περνάω καθημερινά από διασταύρωση που είναι ίδια περίπτωση με τη δικιά σου, με τη διαφορά ότι εκεί υπάρχει πινακίδα που δίνει προτεραιότητα στον απέναντι.

Και η πινακίδα να μην υπήρχε όμως, βάση λογικής θα παραχωρούσα προτεραιότητα

1234.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Pa0ki είπε

Περνάω καθημερινά από διασταύρωση που είναι ίδια περίπτωση με τη δικιά σου, με τη διαφορά ότι εκεί υπάρχει πινακίδα που δίνει προτεραιότητα στον απέναντι.

Και η πινακίδα να μην υπήρχε όμως, βάση λογικής θα παραχωρούσα προτεραιότητα

Εκει  που  ζεις  δεν  αστειευονται   και  γενικοτερα   δεν  χωρανε  παπαντζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kiko33gr είπε

Εντελώς πληροφοριακά, γιατί και άλλοι το υποστηρίζουν αυτό - που στηρίζετε την άποψή σας αυτή; Σας το έμαθαν έτσι στη σχολή; Είσαστε στην επιτροπή που σύνταξε τον ΚΟΚ; Πραγματικά ρωτάω. Μπορεί όντως να είναι έτσι και αν μου το αποδείξετε θα αλλάξω γνώμη.

Προφανώς και δεν είμαι στην επιτροπη του συνέταξε τον κοκ, έτσι μας το είχαν πει/εξηγήσει στην σχολή και νομίζω ότι έχει βάση.

Είναι αδύνατον να σου εξηγήσει στο άρθρο (και δεν νοιάζει και τον νομοθέτη να το κάνει αυτό), ότι το αντίθετα κινούμενο όχημα έχει προτεραιότητα διότι, όταν πραγματοποιήσεις το ελιγμό σου, θα το έχεις δεξιά σου και κατά συνέπεια θα πρέπει να παραχωρήσεις προτεραιότητα.

Το αστείο είναι ότι ουσιαστικά δεν λέμε τίποτα το διαφορετικό, συμφωνούμε ότι σε αριστερή στροφή οι απέναντι έχουν προτεραιότητα, εσύ επειδή το λέει κατά γράμμα ο κοκ κι εγώ απλά δίνω εξήγηση από που προέκυψε αυτό.

Είναι σαν να λες "η θάλασσα είναι αλμυρή" κι εγώ σου λέω "ναι, διότι έχει αλάτι". ( Πιθανόν ατυχές παράδειγμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kiko33gr είπε

Φίλε μου, έχεις γράψει αρκετά σωστά αλλά και αρκετά μπερδεμένα.

Οι απέναντι θα είναι στα δεξιά σου, όταν έχεις ήδη στρίψεις. Πριν στρίψεις, τους έχεις απέναντί σου αριστερά. Άρα δεν έχουν προτεραιότητα; Όπως μόνος σου λες, δεν γίνεται να είσαι με τη μούρι στο απέναντι ρεύμα για να τους έχεις λοξά δεξιά.

 

Φιλε μου αν δεν τρολαρεις, απλα ελπιζω να μην οδηγας. Πριν στριψεις τους εχεις απεναντι αριστερα ε? Αντε να μπαινεις και με κωλιδια και τετακε στο αντιθετο ρευμα ωστε να τους εχεις αριστερα παντα. να εχεις παντα προτεραιοτητα. 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tony23 είπε

Προφανώς και δεν είμαι στην επιτροπη του συνέταξε τον κοκ, έτσι μας το είχαν πει/εξηγήσει στην σχολή και νομίζω ότι έχει βάση.

Είναι αδύνατον να σου εξηγήσει στο άρθρο (και δεν νοιάζει και τον νομοθέτη να το κάνει αυτό), ότι το αντίθετα κινούμενο όχημα έχει προτεραιότητα διότι, όταν πραγματοποιήσεις το ελιγμό σου, θα το έχεις δεξιά σου και κατά συνέπεια θα πρέπει να παραχωρήσεις προτεραιότητα.

Το αστείο είναι ότι ουσιαστικά δεν λέμε τίποτα το διαφορετικό, συμφωνούμε ότι σε αριστερή στροφή οι απέναντι έχουν προτεραιότητα, εσύ επειδή το λέει κατά γράμμα ο κοκ κι εγώ απλά δίνω εξήγηση από που προέκυψε αυτό.

Είναι σαν να λες "η θάλασσα είναι αλμυρή" κι εγώ σου λέω "ναι, διότι έχει αλάτι". ( Πιθανόν ατυχές παράδειγμα)

Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα ξεκάθαρο άρθρο πρέπει να το σκεφτόμαστε με λογική, "άμα κάνω αυτό και άμα γίνει εκείνο, τότε εφαρμόζεται ένα άλλο άρθρο, άρα εκείνο είναι το σωστό". Εγώ ξέρω σ'αυτήν την περίπτωση, ότι αυτοί που κινούνται ευθεία, έχουν προτεραιότητα, ενάντια σ'αυτούς που στρίβουν. Αυτό λέει το άρθρο και νομίζω είναι πολύ πιο εύκολο από το "άμα έχω ήδη στρίψει, τότε θα τον έχω δεξιά μου, άρα έπρεπε να του δώσω προτεραιότητα από πριν στρίψω, γιατί στον ΚΟΚ λέει ότι ο από δεξιά έχει προτεραιότητα και τίποτα άλλο".

Τέλος πάντων, συμφωνώ φυσικά ότι λέμε το ίδιο, αλλά ο ΚΟΚ δεν είναι "Προτεραιότητα από δεξιά" μόνο - υπάρχουν πολλά άρθρα που εφαρμόζονται σε διάφορες περιπτώσεις. Το σκεπτικό πίσω από κάθε άρθρο δεν μπορούμε να το ξέρουμε και δε μας νοιάζει κιόλας. Εμείς τα άρθρα πρέπει να ξέρουμε, ώστε να οδηγούμε σωστά.

49 λεπτά πριν, yanpas είπε

Φιλε μου αν δεν τρολαρεις, απλα ελπιζω να μην οδηγας. Πριν στριψεις τους εχεις απεναντι αριστερα ε? Αντε να μπαινεις και με κωλιδια και τετακε στο αντιθετο ρευμα ωστε να τους εχεις αριστερα παντα. να εχεις παντα προτεραιοτητα. 😊

Μάλλον θα πρέπει να βγάλω τις ξυλομπογιές μου!

ΠΡΙΝ στρίψεις, φιλε μου, πριν καν γυρίσεις το τιμόνι, πριν πάρεις θέση, όπως θες πες το. ΠΡΙΝ πραγματοποιήσεις τον ελιγμό, τη στιγμή που πρέπει να κοιτάξεις ποιός έχει προτεραιότητα, που βρίσκεται το αυτοκίνητο που έρχεται από την απέναντι λωρίδα κυκλοφορίας;

Και να σε βοηθήσω λίγο - στην παρακάτω εικόνα, που βρίσκεται το αυτοκίνητο 2 σε σχέση με το αυτοκίνητο 3;

spacer.png

Επεξ/σία από kiko33gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα ξεκάθαρο άρθρο πρέπει να το σκεφτόμαστε με λογική, "άμα κάνω αυτό και άμα γίνει εκείνο, τότε εφαρμόζεται ένα άλλο άρθρο, άρα εκείνο είναι το σωστό". Εγώ ξέρω σ'αυτήν την περίπτωση, ότι αυτοί που κινούνται ευθεία, έχουν προτεραιότητα, ενάντια σ'αυτούς που στρίβουν. Αυτό λέει το άρθρο και νομίζω είναι πολύ πιο εύκολο από το "άμα έχω ήδη στρίψει, τότε θα τον έχω δεξιά μου, άρα έπρεπε να του δώσω προτεραιότητα από πριν στρίψω, γιατί στον ΚΟΚ λέει ότι ο από δεξιά έχει προτεραιότητα και τίποτα άλλο".

Τέλος πάντων, συμφωνώ φυσικά ότι λέμε το ίδιο, αλλά ο ΚΟΚ δεν είναι "Προτεραιότητα από δεξιά" μόνο - υπάρχουν πολλά άρθρα που εφαρμόζονται σε διάφορες περιπτώσεις. Το σκεπτικό πίσω από κάθε άρθρο δεν μπορούμε να το ξέρουμε και δε μας νοιάζει κιόλας. Εμείς τα άρθρα πρέπει να ξέρουμε, ώστε να οδηγούμε σωστά.

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα να σκέφτομαι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tony23 είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα να σκέφτομαι έτσι;

ΟΚ, κατανοητό, αλλά όταν έρχεται ένας νέος οδηγός και σε ρωτάει ποιό είναι το σωστό, δεν μπορείς να του πεις "αυτό", ενώ υπάρχει ξεκάθαρο άρθρο. Εσένα μπορεί να σε βολεύει, τον άλλον όχι.

Και επίσης δείχνει άγνοια - αν δεν ήξερες το συγκεκριμένο κανόνα και έπρεπε να σκεφτείς με βάση το "προτεραιότητα από δεξιά", μήπως δεν ξέρεις και άλλα άρθρα; Κίνηση σε αυτοκινητόδρομο - και εκεί θα προσπαθήσεις να σκεφτείς με την ίδια λογική; Νομίζω δε θα βοηθήσει.

Το μόνο που προσπαθώ να δείξω εδώ είναι ότι δεν είναι το "προτεραιότητα από δεξιά" ο ΚΟΚ, ούτε όλα τα άρθρα βασίζονται σ'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tony23 είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα να σκέφτομαι έτσι;

Γιατι    μπερδευεις  την  τσουτσα  με  την  βουρτσα.🤣

Παλιο  καλο   ρητο   που  εχει  διαχρονικη   εφαρμογη  στον  τοπο  μας....

ΗΜΑΡΤΟΝ   ΠΛΕΟΝ!!!

 

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

ΟΚ, κατανοητό, αλλά όταν έρχεται ένας νέος οδηγός και σε ρωτάει ποιό είναι το σωστό, δεν μπορείς να του πεις "αυτό", ενώ υπάρχει ξεκάθαρο άρθρο. Εσένα μπορεί να σε βολεύει, τον άλλον όχι.

Και επίσης δείχνει άγνοια - αν δεν ήξερες το συγκεκριμένο κανόνα και έπρεπε να σκεφτείς με βάση το "προτεραιότητα από δεξιά", μήπως δεν ξέρεις και άλλα άρθρα; Κίνηση σε αυτοκινητόδρομο - και εκεί θα προσπαθήσεις να σκεφτείς με την ίδια λογική; Νομίζω δε θα βοηθήσει.

Το μόνο που προσπαθώ να δείξω εδώ είναι ότι δεν είναι το "προτεραιότητα από δεξιά" ο ΚΟΚ, ούτε όλα τα άρθρα βασίζονται σ'αυτό.

Φίλε μου κανένας δεν είπε ότι το "προτεραιότητα από δεξιά" είναι πανάκεια. Μιλάγαμε αν κατάλαβα καλά για το συγκεκριμένο άρθρο, οπότε και τα σχόλια μου περιορίζονται σε αυτό.

Το πως επιλέγει να θυμάται κανείς τον συγκεκριμένο κανόνα είναι δικαίωμά του. Στην περίπτωσή μου, επιλέγω να τον θυμάμαι, ερμηνεύοντας τον έτσι (έτσι μου τον είχαν εξηγήσει και στην σχολή). Αφού τον τηρώ σωστά, δεν νομίζω ότι είμαι κάπου λάθος.

Αν έρθει ένας νέος οδηγός και μου κάνει αυτήν την ερώτηση θα του πω φυσικά ότι, προτεραιότητα έχει το απέναντι όχημα. Αν με ρωτήσει όμως, από που μπορεί, να προκύπτει αυτός ο κανόνας, θα του δώσω μία πιθανή εξήγηση. Αν επιλέξει να το θυμάται έτσι ή απλά επειδή το γράφει το άρθρο είναι δική του υπόθεση.

Σε προηγούμενο σου ποστ μου ζήτησες να σου αποδείξω που βασίζω την λογική μου για τον κανόνα αυτό. Για να σου απαντήσω πρέπει να δεχθούμε ότι πίσω από όλα τα άρθρα υπάρχει κάποια λογική που την γνωρίζει απόλυτα μόνο ο νομοθέτης.

Οπότε με απόλυτη σιγουριά δεν μπορώ, να σου αποδείξω ότι, ο κανόνας αυτός βασίστηκε στην  "προτεραιότητα από δεξιά", όμοια όμως κι εσύ δεν μπορείς, να μου αποδείξεις ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε πάρει την τρίχα και την κάνατε τριχιά. Αλληλοποσταρίσματα επιπέδου διαμάχης στα σχόλια του fb που παίζουμε με τις λέξεις. Στις χώρες που οδηγούν στη δεξιά πλευρά του δρόμου, όταν θες να στρίψεις αριστερά και υπάρχει διέλευση και στα δύο ρεύματα, προτεραιότητα έχουν οι απέναντι. Όταν ο απέναντι θέλει να στρίψει αριστερά κι εσυ πας ευθεία ή θες να στρίψεις δεξιά, έχεις προτεραιότητα εσύ.

Αλλιώς θα οδηγούσαμε σε στυλ ελληνικού χωριού όπου προτεραιότητα έχει όποιος έχει το μεγαλύτερο όχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2021 στις 3:26 ΜΜ, MikeJ είπε

Περισσότερο όπως είπα για τη σήμανση ήταν η απορία μου και αν θεωρείται ελλιπής ή είναι απολύτως σωστή, καθώς η πρώτη μου ενστικτώδης αντίδραση (όντας όπως είπα άπειρος οδηγός) βλέποντας πράσινο και όχι κάτι άλλο να το συνοδεύει ήταν πως "Όλοι οι άλλοι έχουν κόκκινο άρα προχωράω".

Μιας και είσαι νέος οδηγός , θα σταθώ μόνο σε αυτό που έβαλα σε bold και χρωματιστό...

Η παραπάνω φράση , είναι μια πολύ καλή συνταγή για να γίνετε κολητάρια με τον ασφαλιστή σου και το φαρνατζή σου.Θα τους έχεις στις αγαπημένες κλήσεις στο κινητό σου.Και δεν μιλάω μόνο για τη συγκεκριμένη περίπτωση που σου έτυχε που θα πρέπει καθώς στρίβεις να δώσεις προτεραιότητα σε αυτόν που έρχεται από απέναντι και πάει ευθεία , αλλά και σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που όντως όλοι οι άλλοι έχουν κόκκινο και όντως εσύ δεν υποχρεούσαι να δώσεις σε κανέναν προτεραιότητα.

Η σωστή φράση που έχω υοθετήσει όταν κάθομαι πίσω από το τιμόνι είναι : "΄΄Ολοι οι άλλοι έχουν κόκκινο , άρα προχωράω με πολύ προσοχή και έτοιμος να αντιδράσω στο οτιδήποτε ξαφνικό".Πολλά πράγματα που στο δρόμο φαίνονται προφανή και απλά, πολλές φορές κρύβουν παγίδες.Φυσικά όσο πιο πολύ οδηγάς τόσο πιο παρατηρητικός θα γίνεσαι και μάλιστα θα βλέπεις το κακό πριν καν εμφανιστεί.Όλοι αυτοί που κάποτε πέρασαν ένα πράσινο φανάρι και βρέθηκαν με τρακαρισμένο αυτοκίνητο , είχαν δίκιο αλλά στο τέλος έμειναν χωρίς αμάξι.Οπότε σε δημόσιο "γήπεδο" παίζουμε πάντα άμυνα και προσπαθούμε εκτός από την ερμήνευση των φαναριών , να "ερμηνεύουμε" και την ψυχολογία και τις κινήσεις των υπολοίπων.Στην τελική , δίκιο δεν έχει αυτός που τηρεί τον ΚΟΚ αλλά αυτός που προβλέπει καταστάσεις.Εύχομαι καλές και ασφαλείς τσάρκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tony23 είπε

Φίλε μου κανένας δεν είπε ότι το "προτεραιότητα από δεξιά" είναι πανάκεια. Μιλάγαμε αν κατάλαβα καλά για το συγκεκριμένο άρθρο, οπότε και τα σχόλια μου περιορίζονται σε αυτό.

Το πως επιλέγει να θυμάται κανείς τον συγκεκριμένο κανόνα είναι δικαίωμά του. Στην περίπτωσή μου, επιλέγω να τον θυμάμαι, ερμηνεύοντας τον έτσι (έτσι μου τον είχαν εξηγήσει και στην σχολή). Αφού τον τηρώ σωστά, δεν νομίζω ότι είμαι κάπου λάθος.

Αν έρθει ένας νέος οδηγός και μου κάνει αυτήν την ερώτηση θα του πω φυσικά ότι, προτεραιότητα έχει το απέναντι όχημα. Αν με ρωτήσει όμως, από που μπορεί, να προκύπτει αυτός ο κανόνας, θα του δώσω μία πιθανή εξήγηση. Αν επιλέξει να το θυμάται έτσι ή απλά επειδή το γράφει το άρθρο είναι δική του υπόθεση.

Σε προηγούμενο σου ποστ μου ζήτησες να σου αποδείξω που βασίζω την λογική μου για τον κανόνα αυτό. Για να σου απαντήσω πρέπει να δεχθούμε ότι πίσω από όλα τα άρθρα υπάρχει κάποια λογική που την γνωρίζει απόλυτα μόνο ο νομοθέτης.

Οπότε με απόλυτη σιγουριά δεν μπορώ, να σου αποδείξω ότι, ο κανόνας αυτός βασίστηκε στην  "προτεραιότητα από δεξιά", όμοια όμως κι εσύ δεν μπορείς, να μου αποδείξεις ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Συγνώμη, φίλε μου, όντως ήμουν λίγο επιθετικός μαζί σου. Αλλοι υποστηρίζανε πριν ότι αυτός ήταν ο λόγος και σε πήρε η μπάλα.

Πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...