Προς το περιεχόμενο

Απορία νέου οδηγού.


MikeJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, jdeligiorgis είπε

Αυτό που λέω εγώ (και οι υπόλοιποι που λένε ότι "έχεις δεξιά τον απέναντι") είναι (κατά τη γνώμη μου) η πρακτική εφαρμογή του άρθρου του ΚΟΚ που αναφέρεις. Εμένα αυτός ο τρόπος με βόλεψε για να θυμάμαι ευκολότερα τη σειρά προτεραιότητας στη διασταύρωση.

Όπως καταλαβαίνεις, δεν διαφωνούμε ως προς το ποιος έχει προτεραιότητα. 

Αν εσένα σε βολεύει αυτό, κατανοητό, αλλά δεν μπορείς να μου πεις ότι είναι το σωστό, εφόσον υπάρχει συγκεκριμένο άρθρο που περιγράφει ακριβώς αυτήν την περίπτωση. Δηλαδή παίρνεις ένα άρθρο για άλλη περίπτωση, "μαγικά" το προσαρμόζεις εδώ και λες "αυτό είναι". Δεν είναι η "πρακτική εφαρμογή", είναι 2 άρθρα του ΚΟΚ για 2 διαφορετικές περιπτώσεις.

Είναι σαν να σου λέω ότι το 1+1=2, και να μου λες "όχι", 1+6+8+2-15=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σε χώρες του εξωτερικού (π.χ. Γερμανία) έτσι είναι όλα τα φανάρια, επιτρέπεται η στροφή αριστερά αλλά αφού προφανώς έχει αδειάσει το απέναντι ρεύμα. Στην Ελλάδα το ότι απαγορεύεται η στροφή αριστερά κατά αυτόν τον τρόπο στα περισσότερα φανάρια με εκνευρίζει αρκετά. Διαβάζοντας κάποιες απαντήσεις, καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα (ορθώς) αυτό δεν εφαρμόζεται. Φανάρι μέχρι και στα στενά γιατί ο Έλληνας ζορίζεται να κατανοήσει την έννοια της προτεραιότητας απο δεξιά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στροφή αριστερά απαγορεύεται γιατί έχεις διπλή διαχωριστική 

Τυπικά αναβεισ Φλας και κάθεσαι στο κέντρο της διασταύρωσης με Τέτοιο τρόπο ώστε να μην εμποδίζεις τους πίσω και παραχωρείς προτεραιότητα στους απέναντι 

κανονικα δεν προβλέπεται να πας άριστερα μόνο δεξιά και ευθεία 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Και αν την ωρα που στριβει τον τρακαρει ο ts! Τοτε ποιος φταιει?  Δηλαδη κανει αριστερα ο ts και ο αλλος απο το αντιθετο ρευμα παει ευθεια και ο ts τον βρισκει με την γωνια του προφυλακτηρα του, φτερο-πορτα!

 

Προφανώς φταίει ο Ts, αφού παραβίασε την προτεραιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tigergreg είπε

Γι  αυτο  η  μιση   ελλαδα   εχει  γινει   συνδρομητης   στα   φαναρτζιδικα!

Οταν  θα  τον  εχεις  δεξια   τοτε  θα  ειναι  αργα   για   εφαρμογη  προτεραιοτητας  και  θα  στην  εχει   φορμαρει.....

Επαναλαμβανω....Στα  αντιθετως   ερχομενα  οχηματα  δεν   εφαρμοζεται   η  "εκ  δεξιων  προτεραιοτητα"  παρα  μονο

στις  διασταυρωσεις.

Το   μονο   που  θα  μπορουσε  να   προστεθει   στο   φαναρι   ειναι   τα   δυο  πορτοκαλι  παλλομενα  τοξα  προς  αριστερα

που  δηλωνουν  οτι  μπορεις  να  στριψεις  ανευ  προτεραιοτητας!

Αν  σε  ενδιαφερει   πραγματικα  (προσωπικα  το  εχω  κανει  αρκετες  φορες)  κανε  μια   επισημη  αναφορα

στην   εντελως  μαλ#$%^&νη   τροχαια   καλλιθεας   οποτε   θα  ειναι   υποχρεωμενη   να   επιληφθει  και   να

ζητησει   την   επισημη   συνδρομη   του   φορεα   που  ειναι  το  υπεχωδε.

 

 

Καθολου αργα! διαβασε τα βιβλιο με τα σηματα. 

Πρωτα αναβουμε φλας για να στρίψουμε αριστερα, οταν βεβαιωθουμε ότι απο τα δεξια μας!!!!!!! ΔΕΝ ερχεται αλλο αμαξι τότε στριβουμε ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. 

Εαν υπαχρει συνεχείς ροη οχηματων, περιμενουμε ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΥΣΗ Ο ΗΛΙΟΣ (η μέχρι καποιος να μας λυπηθει και να μας αφησει να περασουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Καθολου αργα! διαβασε τα βιβλιο με τα σηματα. 

Πρωτα αναβουμε φλας για να στρίψουμε αριστερα, οταν βεβαιωθουμε ότι απο τα δεξια μας!!!!!!! ΔΕΝ ερχεται αλλο αμαξι τότε στριβουμε ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. 

Εαν υπαχρει συνεχείς ροη οχηματων, περιμενουμε ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΥΣΗ Ο ΗΛΙΟΣ (η μέχρι καποιος να μας λυπηθει και να μας αφησει να περασουμε).

Μπορείς να μας πεις γιατί πρέπει να ελέγξουμε τα δεξιά μας στη συγκεκριμένη περίπτωση, εφόσον το φανάρι γι'αυτούς είναι κόκκινο; Και μη μου πεις ότι και οι απέναντι είναι στην πραγματικότητα δεξιά μας.

Επίσης, έχω βάλει το άρθρο του ΚΟΚ εγώ για το πως στρίβεις αριστερά. Εσύ μπορείς να μας κάνεις παράθεση από τα βιβλίο με τα σήματα που πρέπει να διαβάσουμε;

9 ώρες πριν, xphobus είπε

Στροφή αριστερά απαγορεύεται γιατί έχεις διπλή διαχωριστική 

Τυπικά αναβεισ Φλας και κάθεσαι στο κέντρο της διασταύρωσης με Τέτοιο τρόπο ώστε να μην εμποδίζεις τους πίσω και παραχωρείς προτεραιότητα στους απέναντι 

κανονικα δεν προβλέπεται να πας άριστερα μόνο δεξιά και ευθεία 

Η διπλή διαχωριστική σταματάει στη διασταύρωση, οπότε μπορείς να στρίψεις. Η τουλάχιστον έχει σβηστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kiko33gr είπε

Μπορείς να μας πεις γιατί πρέπει να ελέγξουμε τα δεξιά μας στη συγκεκριμένη περίπτωση, εφόσον το φανάρι γι'αυτούς είναι κόκκινο; Και μη μου πεις ότι και οι απέναντι είναι στην πραγματικότητα δεξιά μας.

Επίσης, έχω βάλει το άρθρο του ΚΟΚ εγώ για το πως στρίβεις αριστερά. Εσύ μπορείς να μας κάνεις παράθεση από τα βιβλίο με τα σήματα που πρέπει να διαβάσουμε;

Η διπλή διαχωριστική σταματάει στη διασταύρωση, οπότε μπορείς να στρίψεις. Η τουλάχιστον έχει σβηστεί.

Απο που προκειπτει ότι το φαναρι ειναι κόκκινο; εαν στην συγκριμένη διασταυρωση και τα δυο φαναρια ειναι πρασινα, και επιτρεπεται η αριστερη στροφή, εαν ο απεναντη δεν εχει αναποδο τρίγωνο (που υποδυλωνη παροχη προτεραιοτητας) αυτος που στριβει αριστερα δεν εχει προταιραιοτητα. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ο κοκ ειναι ξεκαθαρος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Απο που προκειπτει ότι το φαναρι ειναι κόκκινο; εαν στην συγκριμένη διασταυρωση και τα δυο φαναρια ειναι πρασινα, και επιτρεπεται η αριστερη στροφή, εαν ο απεναντη δεν εχει αναποδο τρίγωνο (που υποδυλωνη παροχη προτεραιοτητας) αυτος που στριβει αριστερα δεν εχει προταιραιοτητα. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ο κοκ ειναι ξεκαθαρος! 

Το φανάρι είναι κόκκινο σ'αυτούς που είναι δεξιά σου, που έρχονται από Χαροκόπου.

Άρα λες και εσύ ότι ο απέναντι σου είναι δεξιά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kiko33gr είπε

Το φανάρι είναι κόκκινο σ'αυτούς που είναι δεξιά σου, που έρχονται από Χαροκόπου.

Άρα λες και εσύ ότι ο απέναντι σου είναι δεξιά σου;

Εαν στριβεις αριστερα ο απεναντι σου ειναι στα δεξια......... τουλαχιστον έτσι συμβαινει στον πλανητη Γη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αιντες  για  να  τελειωνουμε  με  τον  καθε   οπαδο  του   τριανταφυλλου.....

ΔΕΝ  ΥΠΑΡΧΕΙ   ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ   ΓΙΑ   ΤΗΝ  ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ   ΑΛΛΑ   ΓΙΑ  ΤΗΝ   ΣΩΣΤΗ  

ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ    ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ  ΤΟΥ  ΚΟΚ.

Η  εκ   δεξιων   προτεραιοτητα   ισχυει   οταν  συναντωνται   δυο   οχηματα  σε  μια   διασταυρωση

και  οχι  οταν  ο   εκ  δεξιων   κινουμενος   ειναι   20-30μ  πισω.

Γι  αυτο  λοιπον   αν  γινει   το  τρακαρισμα  απο  την  μεσαια   κολωνα  και   πισω   οι

ασφαλιστικες  δινουν   συνυπευθυνοτητα   50-50!

Αυτο   δεν  συμβαινει   στους   αντιθετως   ερχομενους   οπου   δεν   υπαρχει   συνυπευθυνοτητα!

https://www.esd.gr/nomologia/item/5047-προτεραιότητα-του-εκ-δεξιών-στην-άνευ-σημάνσεως-διασταύρωση-δεν-είναι-απόλυτη

Οποιος   εχει  αντιρρηση   μπορει   καλλιστα  να   βρει   εναν   πραγματογνωμονα  τροχαιων

ατυχηματων   και  να   τον  ρωτησει.

Το   να   βαζεις   σαν   ψωμοτυρι   σε   καθε   φαση   την   εκ  "δεξιων  προτεραιοτητα"

δειχνει   προχειροτητα,  ασχετοσυνη  και  ειναι  τουλαχιστον   αστεια....

Επεξ/σία από tigergreg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Αιντες  για  να  τελειωνουμε  με  τον  καθε   οπαδο  του   τριανταφυλλου.....

ΔΕΝ  ΥΠΑΡΧΕΙ   ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ   ΓΙΑ   ΤΗΝ  ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ   ΑΛΛΑ   ΓΙΑ  ΤΗΝ   ΣΩΣΤΗ  

ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ    ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ  ΤΟΥ  ΚΟΚ.

Η  εκ   δεξιων   προτεραιοτητα   ισχυει   οταν  συναντωνται   δυο   οχηματα  σε  μια   διασταυρωση

και  οχι  οταν  ο   εκ  δεξιων   κινουμενος   ειναι   20-30μ  πισω.

Γι  αυτο  λοιπον   αν  γινει   το  τρακαρισμα  απο  την  μεσαια   κολωνα  και   πισω   οι

ασφαλιστικες  δινουν   συνυπευθυνοτητα   50-50!

Αυτο   δεν  συμβαινει   στους   αντιθετως   ερχομενους   οπου   δεν   υπαρχει   συνυπευθυνοτητα!

https://www.esd.gr/nomologia/item/5047-προτεραιότητα-του-εκ-δεξιών-στην-άνευ-σημάνσεως-διασταύρωση-δεν-είναι-απόλυτη

Οποιος   εχει  αντιρρηση   μπορει   καλλιστα  να   βρει   εναν   πραγματογνωμονα  τροχαιων

ατυχηματων   και  να   τον  ρωτησει.

Το   να   βαζεις   σαν   ψωμοτυρι   σε   καθε   φαση   την   εκ  "δεξιων  προτεραιοτητα"

δειχνει   προχειροτητα,  ασχετοσυνη  και  ειναι  τουλαχιστον   αστεια....

Στο προσφατο τροχαιο εξω απο την βουλη, οταν η μηχανη στουκαρε στο πισω μέρος του οχηματος που εστριβε αριστερα, ποιοσ ηταν λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...