Προς το περιεχόμενο

Απορία νέου οδηγού.


MikeJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

το κόκκινο πρεπει να δώσει στο μπλε και το μπλε στο κίτρινο .....

και το κιτρινο στο κοκκινο γιατι οταν το κιτρινο θα κινηθει για να στριψει θα εχει το κοκκινο στα δεξια του το οποιο σημαινει οτι πρεπει να του δωσει προτεραιοτητα..

 

8 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Μπλε-κοκκινο-κιτρινο....περασα?😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στις 6/5/2021 στις 12:28 ΜΜ, tigergreg είπε

Γι  αυτο  η  μιση   ελλαδα   εχει  γινει   συνδρομητης   στα   φαναρτζιδικα!

Οταν  θα  τον  εχεις  δεξια   τοτε  θα  ειναι  αργα   για   εφαρμογη  προτεραιοτητας  και  θα  στην  εχει   φορμαρει.....

Επαναλαμβανω....Στα  αντιθετως   ερχομενα  οχηματα  δεν   εφαρμοζεται   η  "εκ  δεξιων  προτεραιοτητα"  παρα  μονο

στις  διασταυρωσεις.

 

 

Ε, ρε μαστορα, αφου συμφωνουμε με την προτεραιοτητα κ την καταλαβαινεις, εδω γιατι κωλυεσαι..;

Δεν υπαρχει "οταν θα τον εχεις δεξια". Εαν ΠΡΟΤΙΘΕΣΑΙ να στριψεις, οπουδηποτε, τους απεναντι - αντιθετα κινουμενους τους αντιμετωπιζεις σαν να ησουν ΠΑΝΩ στη στροφη, τα οχηματα αντιμετωπιζονται ως διασταυρουμενα. 

Αρα εχει καθε εφαρμογη η εκ δεξιων προτεραιοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Έχει διπλή διαχωριστική φίλε, απαγορεύεται η στροφή αριστερά. Όλοι το ίδιο λένε, τροχαία, βουλή, συγκοινωνιολόγοι. Εσύ ξέρεις καλύτερα? 

δεν υπαρχει στο σημείο διαχωριστικη γραμμη περνα και θα δεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmy213 είπε

Μια χαρά σημασία του δίνουμε. Εσύ δεν λες να καταλάβεις τον λόγο για τον οποίο τα λέει αυτά το άρθρο 23.

Για να μην υπάρχει αυτή η διαφωνία που έχουμε εδώ μέσα, δίνεται περαιτέρω ερμηνεία μέσω του συγκεκριμένου άρθρου ως προς την προτεραιότητα ή μη αυτού που στρίβει. Πρόβλεψη του νομοθέτη είναι ουσιαστικά.

Δηλαδή να καταλάβω, το άρθρο 23 γράφτηκε για να δώσει περαιτέρω ερμηνεία σε ένα άρθρο που διατυπώνεται πιο μετά στο άρθρο 26. Μάλιστα. Δεν μπορεί δηλαδή ένα άρθρο να είναι από μόνο του κανόνας; Πρέπει όλα να συνδέονται με το "προτεραιότητα από δεξιά"; Τώρα καταλαβαίνω γιατί οι κυκλικοί κόμβοι στην Ελλάδα λειτουργούν ανάποδα από όλο την Ευρώπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Fandango είπε

Ε, ρε μαστορα, αφου συμφωνουμε με την προτεραιοτητα κ την καταλαβαινεις, εδω γιατι κωλυεσαι..;

Δεν υπαρχει "οταν θα τον εχεις δεξια". Εαν ΠΡΟΤΙΘΕΣΑΙ να στριψεις, οπουδηποτε, τους απεναντι - αντιθετα κινουμενους τους αντιμετωπιζεις σαν να ησουν ΠΑΝΩ στη στροφη, τα οχηματα αντιμετωπιζονται ως διασταυρουμενα. 

Αρα εχει καθε εφαρμογη η εκ δεξιων προτεραιοτητα.

Απλα   εγραψα  παραπισω   οτι  ο  κοκ  δεν  ειναι  αχταρμας  ωστε  να  βολευομαστε   ολοι

"με  εναν  νομο  και  ενα  αρθρο"😃  γιατι   καποια  στιγμη   θα   το  αντιμετωπισουμε  εστω 

στατιστικα.

Η  αποδειξη   εγραψα   ειναι   οι  νομικες   αποφασεις   που   τελεσιδικουν   πανω  σε  αυτα   τα

θεματα.

Και  οι  αποφασεις  αυτες   ειναι   διαφορετικες   γιατι  ειναι   διαφορετικες   περιπτωσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Fandango είπε

 Οταν στριβεις δεξια, πρεπει να εισαι ηδη στη δεξια πλευρα του δρομου, αρα ο πισω σου ειναι πισω σου, οχι δεξια σου.
Και ναι, αν τυχον εισαι στην αριστερη πλευρα το δρομου κ θες να στριψεις δεξια, ΠΡΕΠΕΙ να αφησεις πρωτα τον πισω δεξια σου να περασει, και οχι να στριψεις απλα το τιμονι δεξια σου κ οποιον παρει ο χαρος...
 

Όχι, είναι "πίσω δεξιά" σου, όσο ο απέναντι είναι "απέναντι δεξιά". Άμα στρίψεις αργά και έρθει ο άλλος και σε πετύχει στο δεξί πίσω φτερό, έχει δίκαιο, γιατί ήταν δεξιά. Ή άμα είστε σε 2 λωρίδες να τον αφήσεις να κάνει προσπέραση από τα δεξιά; Αλλά ναι, αφού είναι δεξιά, έχει προτεραιότητα! Γι'αυτό όλοι προσπερνάνε από τη ΛΕΑ στην Εθνική!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Οταν ερχεσαι απο την Ακαδημιας και στριβεις αριστερα εχει διπλη διαχωριστηκη; 

Αν είχε δε θα έστριβες. Η διπλή είναι για αυτούς που κατεβαίνουν τη Β. Σοφίας. Και ξαναγράφω, όλοι όσοι γνωρίζουν και όσοι είναι αρμόδιοι λένε ότι απαγορεύεται η αριστερή στροφή, εσύ λες επιτρέπεται. Πες μας και πόσα έδωσες να πάρεις το δίπλωμα στο σπίτι, αν έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

προσπερνάνε από τη ΛΕΑ στην Εθνική!

Ακομα  μια  εγκληματικη  κοτσανα  που  περναει  στο  ντουκου  "γιατι  το  κανουν  ολοι"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Μαλλον λαδωσατε και το εφεραν στον σπιτι.......... ο πισω δεν εχει προταιραιοτητα!!!! σε δρόμο με μια λωριδα ο πισω θα πρεπει να περιμενει....... πραγματικα να μας πειτε σε ποια περιοχη κινείστε καθημερινα για να τις αποφευγουμε.

Γιατί δεν έχει;! Αφού είναι δεξιά σου!

Εκεί που έδωσα εγώ φίλε μου, δεν παίζανε λαδώματα. Και αν έλεγα στον δάσκαλο ότι ο απέναντί μου είναι δεξιά μου, θα μου έδινε σφαλιάρα!

Και μην ανησυχείς, δεν οδηγάω πια Ελλάδα, οπότε έχω ηρεμήσει από αυτά που έβλεπα κάθε μέρα.

40 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ο ΚΟΚ είναι ξεκάθαρος πάντως. Από τη στιγμή που ο ts αποφασίζει να ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΡΕΙΑ και βάζει τον κατερχόμενο στα ΔΕΞΙΑ του (αλλάζει δηλαδή η θέση των οχημάτων στο οδόστρωμα) τότε εφόσον δεν υπάρχει άλλη σήμανση που να ορίζει διαφορετικά, οφείλει να παραχωρήσει προτεραιότητα

 

Να σε ρωτήσω, μπορείς να μας δείξεις τον ΚΟΚ που το λέει αυτό και είναι ξεκάθαρος; Ότι δηλαδή ο απέναντι όταν στρίβεις θεωρείται δεξιά σου; Πραγματικά, από χθες διαβάζω τα σχετικά άρθρα να δω μήπως κάνω εγώ λάθος και δεν έχω βρει τίποτα που να το αποδεικνύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Και μην ανησυχείς, δεν οδηγάω πια Ελλάδα, οπότε έχω ηρεμήσει από αυτά που έβλεπα κάθε μέρα.

Γι  αυτο   στην χωρα  μας   οταν  γινει   ενας  νομος   χρειαζονται   5-6   "επεξηγηματικοι  εγκυκλιοι"

που  φτανουν  ουσιαστικα   ως  και  την  αναιρεση   του.

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kiko33gr είπε

Και αν έλεγα στον δάσκαλο ότι ο απέναντί μου είναι δεξιά μου, θα μου έδινε σφαλιάρα!

Ο απέναντί σου είναι δεξιά σου ΟΤΑΝ πας να στρίψεις ΑΡΙΣΤΕΡΑ. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείτε να το δεχτείτε αυτό το πράγμα.

 

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να το συνεχίζουμε. Να οδηγείτε με ασφάλεια κι ηρεμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Γιατί δεν έχει;! Αφού είναι δεξιά σου!

Εκεί που έδωσα εγώ φίλε μου, δεν παίζανε λαδώματα. Και αν έλεγα στον δάσκαλο ότι ο απέναντί μου είναι δεξιά μου, θα μου έδινε σφαλιάρα!

Και μην ανησυχείς, δεν οδηγάω πια Ελλάδα, οπότε έχω ηρεμήσει από αυτά που έβλεπα κάθε μέρα.

Να σε ρωτήσω, μπορείς να μας δείξεις τον ΚΟΚ που το λέει αυτό και είναι ξεκάθαρος; Ότι δηλαδή ο απέναντι όταν στρίβεις θεωρείται δεξιά σου; Πραγματικά, από χθες διαβάζω τα σχετικά άρθρα να δω μήπως κάνω εγώ λάθος και δεν έχω βρει τίποτα που να το αποδεικνύει.

Ούτε στην Αφρική δεν θα πρεπει να οδηγεις..... πραγματικα, σε σοβαρες χωρες δεν θα σε ασφαλιζανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimmy213 είπε

Ο απέναντί σου είναι δεξιά σου ΟΤΑΝ πας να στρίψεις ΑΡΙΣΤΕΡΑ. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείτε να το δεχτείτε αυτό το πράγμα.

 

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να το συνεχίζουμε. Να οδηγείτε με ασφάλεια κι ηρεμία.

Πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα και σε σένα φίλε μου! Και προσοχή, γιατί ειδικά στην Πάτρα την χρειάζεσαι. Οδηγούσα εκεί όσο ήμουν φοιτητής.

Ότι είναι δεξιά σου να συμφωνήσω, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος, που έχει προτεραιότητα. Αυτό είναι που προσπαθούμε νε πούμε, ότι άλλο άρθρο την ορίζει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...