Προς το περιεχόμενο

Τραπεζικες κινήσεις και εφορία

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, emperor4her είπε

Τωρα το ειδα, οχι δεν μου "εφαγε λεφτα". 

κρατησε 20, πηρα καπνο  καπου 7 ευρω τοτε νομιζω, και μου εδωσε στο χερι 13.

βεβαια, ηταν γνωστος (τυπου με ξερει με το μικρο μου ονομα) και ψωνιζω πολλα χρονια απο εκει. 

ακριβώς αυτό που υπέθεσα :) :)

ok, απλά εξυπηρέτηση σου έκανε !

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 49
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Το να είσαι νόμιμος δηλώνοντας τα εισοδήματα σου στην εφορεία όπως οι υπόλοιποι Έλληνες πολίτες δεν σου πέρασε από το μυαλό; 

Ένα θέμα που ήθελα να ανοίξω εδώ και μέρες. Καταρχήν να πω ότι δεν έχω καμία σχέση με οικονομικά. Κατά καιρούς ανοίγουν πολλοί θέματα με ερωτήσεις του στυλ... Θα μου καταθέσει ο πατέρας μου

Θα σταθώ σε 2-3 σημεία: Το σχόλιο που χρησιμοποίησες ως δεδομένο για να βγάλεις τα συμπέρασμα σου δεν είναι τίποτα άλλο από μια υπόθεση που έκανε ο αρθρογράφος. Καμία σχέση δεν έχει η αν

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

ακριβώς αυτό που υπέθεσα :) :)

ok, απλά εξυπηρέτηση σου έκανε !

Παντως, απ οσο ξερω, απ τα τσιγαρα εχει ελαχιστο κερδος και σε συνδιασμο με πληρωμη με καρτα ακομη μικροτερο. σχεδον και εκει εξυπηρετηση κανουν, και τα κρατανε μονο σαν κραχτες. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, emperor4her είπε

Τωρα το ειδα, οχι δεν μου "εφαγε λεφτα". 

κρατησε 20, πηρα καπνο  καπου 7 ευρω τοτε νομιζω, και μου εδωσε στο χερι 13.

βεβαια, ηταν γνωστος (τυπου με ξερει με το μικρο μου ονομα) και ψωνιζω πολλα χρονια απο εκει. 

Τότε σου έκανε εξυπηρέτηση λόγω γνωριμίας, καμία σχέση με την περίπτωση που ανέφερα εγώ.

Πάντως μην νομίζεις ότι μπήκε και μέσα, το μόνο που έχασε ήταν το ποσοστό της προμήθειας για πληρωμή με κάρτα για τα 13€ που σου έδωσε στο χέρι, αν πούμε ότι η προμήθεια είναι 1% τότε έχασε 0,13€.

Μόλις τώρα, emperor4her είπε

Παντως, απ οσο ξερω, απ τα τσιγαρα εχει ελαχιστο κερδος και σε συνδιασμο με πληρωμη με καρτα ακομη μικροτερο. σχεδον και εκει εξυπηρετηση κανουν, και τα κρατανε μονο σαν κραχτες. 

Όντως είναι μικρό το κέρδος από τα τσιγάρα και τα καπνά, από 1,5% για τα πολύ φτηνά έως 3% για τις γνωστές μάρκες.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Τότε σου έκανε εξυπηρέτηση λόγω γνωριμίας, καμία σχέση με την περίπτωση που ανέφερα εγώ.

Πάντως μην νομίζεις ότι μπήκε και μέσα, το μόνο που έχασε ήταν το ποσοστό της προμήθειας για πληρωμή με κάρτα για τα 13€ που σου έδωσε στο χέρι, αν πούμε ότι η προμήθεια είναι 1% τότε έχασε 0,13€.

ναι αυτο λεω, αν υποθεσουμε οτι απο τον καπνο εβγαλε 0,40-0,13, ειχε 25 λεπτα κερδος.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
8 ώρες πριν, Nabuko είπε

Εγώ κατάλαβα ότι ο πελάτης έκανε λογαριασμό 100 ευρώ και είπε στον εστιάτορα να χρεώσει 200 την κάρτα και να του επιστρέψει τα 100 στο χέρι. 

Αν ησουν εστιατορας θα δεχοσουν κατι τετοιο? αυτοι κοιτανε να εμφανιζουν οσο λιγοτερα κερδη γινεται, ωστε να φορολογουνται λιγοτερο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.