Προς το περιεχόμενο

Μπαταρίες ΑΑ επαναφορτιζόμενες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Κύριοι μαζί με την καλημέρα μου , ζητώ τα φώτα σας για ένα ζήτημα όπου η γνώση μου είναι ελάχιστη .

   Χρειάζομαι μία τετράδα επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ΑΑ NiMh , με χωρητικότητα 2500mh , για χρήση σε σώμα DSLR .

   Οι χρήστες σε κάποιο φόρουμ , δίνουν ως ιδανική λύση τις Eneloop με την όμοια χωρητικότητα .

   Φυσικά βρίσκω τις μπαταρίες , όμως δεν γνωρίζω λεπτομέρειες όπως , αν μπορούν να φορτιστούν σε οποιονδήποτε φορτιστή η χρειάζονται κάτι άλλο πιο εξειδικευμένο .

  Η τάση δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 3 volt η κάτι τέτοιο τέλος πάντων και πάσα πληροφορία η εναλλακτική πρόταση είναι καλοδεχούμενη .

  Η μηχανή μπορεί να χρησιμοποιήσει και κοινές αλκαλικές , με μικρή όμως διάρκεια , σαν λύση ανάγκης .

  Απόπειρες αναφέρονται με άλλες μάρκες , όπως Energizer , οι οποίες όμως αποδείχθηκαν με βάση τις αναφορές τους σαν μη αποδοτικές .

  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας .

  

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας παλιότερα AA για το φλας, διάφορα reviews έδιναν ως καλύτερες τις Panasonic Eneloop Pro 2500mAh.

Η έκπληξη όμως ήταν πως ανέφεραν για τις μπαταρίες του ΙΚΕΑ Ladda 2450mAh (σχεδόν στο 1/4 της τιμής) ότι πρακτικά επρόκειτο για τις Eneloop με διαφορετική ετικέτα. Τις έχω και τις δύο και δεν καταλαβαίνω διαφορά. Βέβαια δεν έχω τρόπο να τις ξελιγώσω ταυτόχρονα από full φόρτιση για να συγκρίνω διάρκεια.

Δες εδώ ένα από τα πολλά συγκριτικά που μπορείς να βρεις στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα Μπάμπη.

ολα εξαρτώνται απο το ποσο ενεργοβόρο ειναι το συστημα σου. στην δικη μου περιπτωση με 8 μπαταριες  enelop pro 2500 mah στην d700 με φακο τον nikon 200-500 και το vr συνήθως on οι συγκεκριμένες μου έδιναν 400- 420 καρε. αντίστοιχα με τον 50mm πολλά περισότερα. Μετά απο 3 χρόνια χρήσης αλλά με πολύ λίγες φορτο-εκφορτήσεις παρέδωσαν. κατέφυγα ετσι στην λύση των lada απο ikea. δεν τις εχω πολυ καιρο στην κατοχή μου αλλα φαίνονται ισάξιες με τις πολύ ακριβώτερες enelop. θα σου έλεγα να τις προτημήσεις. για φορτιστή χρησημοποιώ τον opus bt-c3100 με πολλές δυνατότητες. καπου στα 45,00€ τον ειχα αγορασει. υπαρχουν βέβαια και ακριβότεροι, αναλογα παντα με τα βαλάντια που θες να δώσεις.

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Ψάχνοντας παλιότερα AA για το φλας, διάφορα reviews έδιναν ως καλύτερες τις Panasonic Eneloop Pro 2500mAh.

Η έκπληξη όμως ήταν πως ανέφεραν για τις μπαταρίες του ΙΚΕΑ Ladda 2450mAh (σχεδόν στο 1/4 της τιμής) ότι πρακτικά επρόκειτο για τις Eneloop με διαφορετική ετικέτα. Τις έχω και τις δύο και δεν καταλαβαίνω διαφορά. Βέβαια δεν έχω τρόπο να τις ξελιγώσω ταυτόχρονα από full φόρτιση για να συγκρίνω διάρκεια.

Δες εδώ ένα από τα πολλά συγκριτικά που μπορείς να βρεις στο google.

 

3 λεπτά πριν, maik42 είπε

Καλημέρα Μπάμπη.

ολα εξαρτώνται απο το ποσο ενεργοβόρο ειναι το συστημα σου. στην δικη μου περιπτωση με 8 μπαταριες  enelop pro 2500 mah στην d700 με φακο τον nikon 200-500 και το vr συνήθως on οι συγκεκριμένες μου έδιναν 400- 420 καρε. αντίστοιχα με τον 50mm πολλά περισότερα. Μετά απο 3 χρόνια χρήσης αλλά με πολύ λίγες φορτο-εκφορτήσεις παρέδωσαν. κατέφυγα ετσι στην λύση των lada απο ikea. δεν τις εχω πολυ καιρο στην κατοχή μου αλλα φαίνονται ισάξιες με τις πολύ ακριβώτερες enelop. θα σου έλεγα να τις προτημήσεις. για φορτιστή χρησημοποιώ τον opus bt-c3100 με πολλές δυνατότητες. καπου στα 45,00€ τον ειχα αγορασει. υπαρχουν βέβαια και ακριβότεροι, αναλογα παντα με τα βαλάντια που θες να δώσεις.

    Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση , το μηχάνημα είναι μια παλιά Pentax k100super η οποία χρησιμοποιεί 4 NiMh AA και ήταν συνηθισμένο να εμφανίζονται μικροζητήματα σχετικά με την αντοχή των μπαταριών .

   Για τις Lada έχω διαβάσει κι' εγώ , όμως δεν τις έχουν στο ΙΚΕΑ στην Θεσσαλονίκη σε έκδοση με 2450mah . Δεν γνωρίζω αν μπορούν να βρεθούν μέσω ηλεκτρονικής παραγγελίας , αν έχουν βέβαια κάποια σημαντική διαφορά .

  Το σώμα της μηχανής δεν είναι ενεργοβόρο , το αντίθετο μάλιστα , όμως υπάρχει μια δυστροπία στο κύκλωμα του .

Έβαλα 4 φορτισμένες 1800mah και με το ON έπεσαν στο μισό . 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σώμα της μηχανής δεν είναι ενεργοβόρο , το αντίθετο μάλιστα , όμως υπάρχει μια δυστροπία στο κύκλωμα του ."  

Μάλλον κάποια εσωτερική διαρόή;

συμπερένω λοιπόν ότι όποια μπαταρία τοποθετήσεις θα συμβέι το ιδιο.

τοτε προτήμησε μια τετραδα με την μεγαλύτερη χωριτικότιτα που μπορείς να βρείς.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, narta είπε

Lidl ασημένιες. Σκυλια

Τις βγάζει συχνα σε προσφορα

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση , ξεκίνησα παραγγέλνοντας στο e - shop.gr μια τετράδα , θα πάρω και τις Ladda από το Ikea και θα δω και τις συγκεκριμένες που προτείνετε . 

    Θα δώσω ενημέρωση σε όλους για τα αποτελέσματα και οφείλω να ευχαριστήσω και πάλι για τον χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/5/2021 στις 1:17 ΜΜ, maik42 είπε

Το σώμα της μηχανής δεν είναι ενεργοβόρο , το αντίθετο μάλιστα , όμως υπάρχει μια δυστροπία στο κύκλωμα του ."  

Μάλλον κάποια εσωτερική διαρόή;

συμπερένω λοιπόν ότι όποια μπαταρία τοποθετήσεις θα συμβέι το ιδιο.

τοτε προτήμησε μια τετραδα με την μεγαλύτερη χωριτικότιτα που μπορείς να βρείς.   

    Μαζί με την καλημέρα μου , μόλις έβαλα μία τετράδα , αυτήν από το e - shop σε 2500mah ( μάρκας GP ) και η διαφορά είναι ολοφάνερη σε σχέση με τις 1800mah που είχα πρώτα ακόμη και στον τρόπο που δουλεύει το κλείστρο .

  Μένει να δούμε την διάρκεια τώρα , αλλά και να τις συγκρίνουμε και με μία τετράδα Ladda από το ΙΚΕΑ , όπως επίσης να δούμε και έναν άλλο φορτιστή καλύτερης ποιότητας .

  Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας , θα επανέλθω .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βάλει σε παλιές φιλμάτες μηχανές, που είναι ενεργοβόρες, τις Braun Phototechnik Perfect AA 2100mAh . Τις πήρα  σε τιμή χώματος, 3€ την 4άδα.   Αξίζουν τα λεφτά τους με το παραπάνω ! Τις φορτίζω με έναν energizer φορτιστή. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Έχω βάλει σε παλιές φιλμάτες μηχανές, που είναι ενεργοβόρες, τις Braun Phototechnik Perfect AA 2100mAh . Τις πήρα  σε τιμή χώματος, 3€ την 4άδα.   Αξίζουν τα λεφτά τους με το παραπάνω ! Τις φορτίζω με έναν energizer φορτιστή. 

    Δυστυχώς θέλει τουλάχιστον 2500mah , μέχρι στιγμής αυτές από το e - shop πάνε μια χαρά . Σύντομα θα δω και τις Ladda οι οποίες είναι στα 2450 κι' αν κάνουν έχουμε καλυφθεί .

   Ίσως δω για πιο καλό φορτιστή με ενδείξεις κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να έχω εμπειρία από μπαταρία και dslr (μόνο από dslr έχω βασικά), αλλά χρησιμοποιώντας τις ladda (είτε τις 3xΑ είτε τις 2xΑ) χρόνια τώρα, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι σκυλιά μαύρα. Το δικό μου παράδειγμα (λόγω δουλειάς) αφορά σε αποστασιόμετρο laser αλλά και χωροβάτη laser, όπου πραγματικά με βγάζουν ασπροπρόσωπο. 

Σε ό, τι αφορά τον φορτιστή, έχω πάρει τον επιτραπέζιο της ίδιας εταιρείας, αν και βλέπω ότι βγαίνει και μια δεύτερη έκδοση, με απευθείας προσαρμογή επί της πρίζας. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...