Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αθήνα


Dimitris156

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μετακομίσω στην Αθήνα το καλοκαίρι, ωστόσο θέλω να ξεκινήσω ούτως ή άλλως το ψάξιμο για να είμαι προετοιμασμένος. Η εργασία θα είναι στο Κρυονέρι, οπότε προφανώς σπίτι κοντά είναι απίθανο. Οι περιοχές που κοιτάω είναι κυρίως στη διασταύρωση Κηφισού με Αττική οδό. Υπάρχει ωστόσο δυνατότητα να συγκατοικήσω με φίλο, ο οποίος μένει Αιγάλεω και είναι διατεθειμένος να μετακομίσει λίγο πιο βόρεια, π.χ. Περιστέρι, Πετρούπολη, γιατί δουλεύει δυτικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει να κάνει κυρίως με την κίνηση και πόσο νότια μπορώ να πάω χωρίς να γίνει απαγορευτική η καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά. Ουσιαστικά ποιο θα πρέπει να είναι το κατώτερο σημείο που θα πρέπει να κοιτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η κίνηση στην εθνική μεγάλο θέμα, και έχει να κάνει με την ώρα.... άλλο να πρέπει να είσαι 9 στο Κρυονερι απο Πετρούπολη, άλλο στις 7 και άλλο στις 11... αν έχεις το κλασσικό ωράριο 9-5, μείνε όσο πιο κοντά στην εθνική μπορείς γιατί μπορεί κάλλιστα απο πετρούπολη να θέλεις 30' για να βγείς εθνική μόνο... Εγώ θα κοίταζα σοβαρά τους Αγ. Αναργύρους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα να ερθεις ΑΘηνα με τα 1000, μιας και έχει φοβερό υπέροχο κλίμα, τεράστιες επαγγελματικές ευκαιρίες και να αφήσεις τα αρνητικά στην άκρη. Εκτός αν θες να ζεις στην επαρχία με τα αρνητικά της. Μη σε προβληματίζει η κίνηση. Θα δεις και θα βρεις πράγματα που αυτά υπερκαλυπτουν τα αρνητικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ωράριο θα είναι διπλό, 6.30 και 2.30. Το πρωί δηλαδή δε θα έχω πρόβλημα, κίνηση θα βρίσκω κυρίως στο γυρισμό ή όταν είμαι απογευματινός. 'Οσον αφορά την Αθήνα, δεν είναι ότι έρχομαι από χωριό, από Θεσσαλονίκη είμαι (όχι ότι απέχουμε και πολύ από χωριό😆) και δουλεύω κιόλας, απλά είναι πολύ καλή ευκαιρία η συγκεκριμένη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ωράριο θα είναι διπλό, 6.30 και 2.30. Το πρωί δηλαδή δε θα έχω πρόβλημα, κίνηση θα βρίσκω κυρίως στο γυρισμό ή όταν είμαι απογευματινός. 'Οσον αφορά την Αθήνα, δεν είναι ότι έρχομαι από χωριό, από Θεσσαλονίκη είμαι (όχι ότι απέχουμε και πολύ από χωριό😆) και δουλεύω κιόλας, απλά είναι πολύ καλή ευκαιρία η συγκεκριμένη.

Nα πας τότε. Κοίτα επειδή είμαι Αθηναίος που έχω ζήσει Θεσσαλονίκη, την Αθήνα δεν την αλλάζω με τίποτα. Από το ξηρό υπέροχο κλίμα που διαθέτει, τα ΜΜΜ, τις επαγγελματικές ευκαιρίες ( όσες έχουν παραμείνει) μέχρι και τους ανθρώπους. Χωρίς παρεξήγηση, τη θεωρώ τη Θεσσαλονίκη αρκετά υπερτιμημένη πόλη. Πριν πάω να ζήσω για 2 χρόνια, μου έλεγαν ότι έχει καλούς ανθρώπους κλπ, αλλά εγώ τα αντίθετα είδα. Στην Αθήνα μπορεί να είναι ψυχροί αλλά είναι πιο ευγενικοί. Τι να πω, ίσως εγώ να μην έτυχε να δω στη Θεσσαλονίκη τους σωστούς ανθρώπους. Εξάλλου περίεργους χαρακτήρες υπάρχουν παντού.

 

Εγώ να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στο νέο σου ξεκίνημα

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μετακομίσω στην Αθήνα το καλοκαίρι, ωστόσο θέλω να ξεκινήσω ούτως ή άλλως το ψάξιμο για να είμαι προετοιμασμένος. Η εργασία θα είναι στο Κρυονέρι, οπότε προφανώς σπίτι κοντά είναι απίθανο. Οι περιοχές που κοιτάω είναι κυρίως στη διασταύρωση Κηφισού με Αττική οδό. Υπάρχει ωστόσο δυνατότητα να συγκατοικήσω με φίλο, ο οποίος μένει Αιγάλεω και είναι διατεθειμένος να μετακομίσει λίγο πιο βόρεια, π.χ. Περιστέρι, Πετρούπολη, γιατί δουλεύει δυτικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει να κάνει κυρίως με την κίνηση και πόσο νότια μπορώ να πάω χωρίς να γίνει απαγορευτική η καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά. Ουσιαστικά ποιο θα πρέπει να είναι το κατώτερο σημείο που θα πρέπει να κοιτάω.

Ενα καλο σημειο που μπορεις να μεινεις ειναι Κυπριαδου στα Πατησια! Σου δινει μια αυρα απο ακριβες περιοχες! Εμενα μου βγαζει η Φιλοθεη των φτωχων!!!

5 λεπτα να βγεις εθνικη! Και απο σταθερη τροχια ηλεκτρικος!  Ολα τα σουπερ μαρκετ Σκλαβενιτης,Βασιλοπουλος,λιντλ,market in,Μασουτης.

Εχει καλη αγορα-καλες τιμες! Ακομα και για το service του αυτοκινητου σου! Εκτος αν ειναι σχετικα καινουργιο και το πας αντιπροσωπεια!

Επισης εχει ηπιο κλιμα! πχ Πετρουπολη εχει περισσοτερο αερα και κρυο. Γενικα Περιστερι-Πετρουπολη εχει βαβουρα.. Εμενα μου βγαζει αρνητικη ενεργεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις Νέα Φιλαδέλφεια , Μεταμόρφωση άντε Νέα Χαλκηδόνα ή Αγίους Αναργύρους αν θέλεις να είσαι πιο κοντά στο κέντρο. Είναι δίπλα στην Εθνική και για τη δουλειά έχεις να αντιμετωπίσεις μόνο τυχόν κίνηση στην Εθνική και όχι κάποια άλλη τοπική ας πούμε μεσημεριανή γιατί 6.30 το πρωί λογικά δεν έχεις πουθενά μεγάλο πρόβλημα.

Περιστέρι που λες εκτός από την τοπική θα έχεις και το πρόβλημα του Κηφισού που χαμηλά πιάνει πολλές φορές αρκετή κίνηση σε αντίθεση από Φιλαδέλφεια και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ενα καλο σημειο που μπορεις να μεινεις ειναι Κυπριαδου στα Πατησια! Σου δινει μια αυρα απο ακριβες περιοχες! Εμενα μου βγαζει η Φιλοθεη των φτωχων!!!

5 λεπτα να βγεις εθνικη! Και απο σταθερη τροχια ηλεκτρικος!  Ολα τα σουπερ μαρκετ Σκλαβενιτης,Βασιλοπουλος,λιντλ,market in,Μασουτης.

Εχει καλη αγορα-καλες τιμες! Ακομα και για το service του αυτοκινητου σου! Εκτος αν ειναι σχετικα καινουργιο και το πας αντιπροσωπεια!

Επισης εχει ηπιο κλιμα! πχ Πετρουπολη εχει περισσοτερο αερα και κρυο. Γενικα Περιστερι-Πετρουπολη εχει βαβουρα.. Εμενα μου βγαζει αρνητικη ενεργεια..

 

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις Νέα Φιλαδέλφεια , Μεταμόρφωση άντε Νέα Χαλκηδόνα ή Αγίους Αναργύρους αν θέλεις να είσαι πιο κοντά στο κέντρο. Είναι δίπλα στην Εθνική και για τη δουλειά έχεις να αντιμετωπίσεις μόνο τυχόν κίνηση στην Εθνική και όχι κάποια άλλη τοπική ας πούμε μεσημεριανή γιατί 6.30 το πρωί λογικά δεν έχεις πουθενά μεγάλο πρόβλημα.

Περιστέρι που λες εκτός από την τοπική θα έχεις και το πρόβλημα του Κηφισού που χαμηλά πιάνει πολλές φορές αρκετή κίνηση σε αντίθεση από Φιλαδέλφεια και πάνω.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ουσιαστικά αυτό το άντε θέλω να μάθω, τις πιο βόρειες περιοχές τις κοιτάω έτσι και αλλιώς για την περίπτωση που τελικά μείνω μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σειιις! Μην λετε σε κοσμο να ερχονται Ανω Πατησια και Φιλαδελφεια 😢 ηδη εχουν παρει τον ανηφορο τα ενοικια κι εδω... 2αρια σε πολυκατοικιες του '70, ισογεια και με παλια κουφώματα, χωρίς θερμανση, χωρις καμια ανακαινιση και έχουν φτασει να νοικιαζονται προς 400€! Η κατασταση εχει ξεφύγει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, *nenya* είπε

Ρε σειιις! Μην λετε σε κοσμο να ερχονται Ανω Πατησια και Φιλαδελφεια 😢 ηδη εχουν παρει τον ανηφορο τα ενοικια κι εδω... 2αρια σε πολυκατοικιες του '70, ισογεια και με παλια κουφώματα, χωρίς θερμανση, χωρις καμια ανακαινιση και έχουν φτασει να νοικιαζονται προς 400€! Η κατασταση εχει ξεφύγει. 

Καλά, δεν τα 'μαθες;

Αυτή είναι η πραγματική αξία τους, μην κοιτάς που είχαν πέσει στην κρίση που μας τα νοίκιαζαν τσάμπα.

Δε θυμάσαι πριν το 2008 που οι τιμές ήταν στο θεό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, phanispal said:

Καλά, δεν τα 'μαθες;

Αυτή είναι η πραγματική αξία τους, μην κοιτάς που είχαν πέσει στην κρίση που μας τα νοίκιαζαν τσάμπα.

Δε θυμάσαι πριν το 2008 που οι τιμές ήταν στο θεό;

Η αληθεια ειναι οτι πριν το 2008 δεν εχω ιδεα πως ηταν η κατασταση με τα ενοικια, δεν τα εψαχνα τότε διοτι εμενα στο πατρικο μου. 

Παντως ειναι απογοητευτικη η κατασταση...Εχουμε φτασει ξερωγω να φοβομαστε μηπως στην επομενη ανανεωση συμβολαιου ζητησει τα 2πλασια ο κάθε ιδιοκτητης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Τα νεφρά μου θέλω να τα κρατήσω για ώρα ανάγκης 😁

Ψάξου λίγο και θα αλλάξεις γνώμη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...