Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αθήνα


Dimitris156

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Η αληθεια ειναι οτι πριν το 2008 δεν εχω ιδεα πως ηταν η κατασταση με τα ενοικια, δεν τα εψαχνα τότε διοτι εμενα στο πατρικο μου. 

Παντως ειναι απογοητευτικη η κατασταση...Εχουμε φτασει ξερωγω να φοβομαστε μηπως στην επομενη ανανεωση συμβολαιου ζητησει τα 2πλασια ο κάθε ιδιοκτητης. 

Δεν έπιασες το σαρκασμό..

Δεν ήταν στο θεό οι τιμές ενοικίων προ κρίσης, όπως προφασίζονται κάποιοι (προφανώς ιδιοκτήτες).

Οι τιμές πώλησης ναι, ήταν σε υψηλά επίπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θα συμφωνησω με την μεταμορφωση ειναι μια καλη επιλογη.

Εντωμεταξυ διαβαζω σχολια για το ποσο ιδανικα ειναι στην Αθηνα που αν δεν ειναι τρολ θα νομιζα οτι ζω στην Μονμαρτη η σε καποιο προαστιο πχ της Βιεννης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, *nenya* είπε

Ρε σειιις! Μην λετε σε κοσμο να ερχονται Ανω Πατησια και Φιλαδελφεια 😢 ηδη εχουν παρει τον ανηφορο τα ενοικια κι εδω... 2αρια σε πολυκατοικιες του '70, ισογεια και με παλια κουφώματα, χωρίς θερμανση, χωρις καμια ανακαινιση και έχουν φτασει να νοικιαζονται προς 400€! Η κατασταση εχει ξεφύγει. 

Δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να νοικιασεις στα Πατησια, σε οποιαδηποτε τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Menelaos83 είπε

Θα συμφωνησω με την μεταμορφωση ειναι μια καλη επιλογη.

Εντωμεταξυ διαβαζω σχολια για το ποσο ιδανικα ειναι στην Αθηνα που αν δεν ειναι τρολ θα νομιζα οτι ζω στην Μονμαρτη η σε καποιο προαστιο πχ της Βιεννης.

Δεν είναι όλη η Αθήνα ίδια. Άλλο να μένεις πλατεία Βάθης και άλλο να μένεις Βούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Menelaos83 είπε

Εντωμεταξυ διαβαζω σχολια για το ποσο ιδανικα ειναι στην Αθηνα που αν δεν ειναι τρολ θα νομιζα οτι ζω στην Μονμαρτη η σε καποιο προαστιο πχ της Βιεννης.

Δεν εχω ζησει Αθηνα αλλα απο οτι ακουω απο φιλους και γνωστους ειναι εντελως αλλη πολη με εναν μισθο κοντα στον βασικο και με εναν μισθο πανω απο 1200-1300 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, rus said:

Δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να νοικιασεις στα Πατησια, σε οποιαδηποτε τιμη.

Διακρινω αγνοια. Δεν μιλαμε για τα Κατω Πατησια και την τραγικη τους κατασταση αλλα για τα Ανω. Καμια σχέση. Οταν στις ειδησεις ακους να λενε 'Πατησια' σκετο εννοουν τα Κατω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Διακρινω αγνοια. Δεν μιλαμε για τα Κατω Πατησια και την τραγικη τους κατασταση αλλα για τα Ανω. Καμια σχέση. Οταν στις ειδησεις ακους να λενε 'Πατησια' σκετο εννοουν τα Κατω. 

Διευκρίνιζε εσύ... Κατά τα άλλα δε θες να σου έρθουν στη γειτονιά σου.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Διακρινω αγνοια. Δεν μιλαμε για τα Κατω Πατησια και την τραγικη τους κατασταση αλλα για τα Ανω. Καμια σχέση. Οταν στις ειδησεις ακους να λενε 'Πατησια' σκετο εννοουν τα Κατω. 

Πόση διαφορά έχουν δηλαδή τα άνω από τα κάτω Πατήσια και γιατί; Πληροφοριακά ρωτάω. Αφού δίπλα δεν είναι;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Διακρινω αγνοια. Δεν μιλαμε για τα Κατω Πατησια και την τραγικη τους κατασταση αλλα για τα Ανω. Καμια σχέση. Οταν στις ειδησεις ακους να λενε 'Πατησια' σκετο εννοουν τα Κατω. 

Με καναδυό κοπέλες που έχω βγει από κει ντρέπονταν να πουν έστω και Άνω Πατήσια και μου έλεγαν Γαλάτσι

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις Νέα Φιλαδέλφεια , Μεταμόρφωση άντε Νέα Χαλκηδόνα ή Αγίους Αναργύρους αν θέλεις να είσαι πιο κοντά στο κέντρο. Είναι δίπλα στην Εθνική και για τη δουλειά έχεις να αντιμετωπίσεις μόνο τυχόν κίνηση στην Εθνική και όχι κάποια άλλη τοπική ας πούμε μεσημεριανή γιατί 6.30 το πρωί λογικά δεν έχεις πουθενά μεγάλο πρόβλημα.

Περιστέρι που λες εκτός από την τοπική θα έχεις και το πρόβλημα του Κηφισού που χαμηλά πιάνει πολλές φορές αρκετή κίνηση σε αντίθεση από Φιλαδέλφεια και πάνω.

 

Στις 6/5/2021 στις 11:02 ΠΜ, Dimitris156 είπε

 πόσο νότια μπορώ να πάω χωρίς να γίνει απαγορευτική η καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά. Ουσιαστικά ποιο θα πρέπει να είναι το κατώτερο σημείο που θα πρέπει να κοιτάω.

Εγω ειπα στον ts για Κυπριαδου γιατι λεει ποσο νοτια μπορει να κατεβει χωρις να εχει ιδιαιτερο προβλημα.. Ειναι καλο σημειο για να μεινεις.. ειναι διπλα στην εθνικη και ειναι και πιο κοντα αμα θελει να βγει Β.Π σε καμια καλη περιοχη οπως ειναι το Χαλανδρι!

Εκτιμω εκει που λεω ειναι η χρυση τομη για τον ts! Αλλα θα βρει ενοικιο σε προσιτη τιμη εκει???  Το πολυ-πολυ να νοικιασει απο την την κατω μερια.. εχει και τις μαυρουλες με 10 ''χηνες'' βεντουζαρεις και γκροβερ!!!🙄😂🤣🤐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, george1807 said:

Πόση διαφορά έχουν δηλαδή τα άνω από τα κάτω Πατήσια και γιατί; Πληροφοριακά ρωτάω. Αφού δίπλα δεν είναι;

Nope, μπορεις να το βάλεις στον χαρτη και να δεις. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2021 στις 11:02 ΠΜ, Dimitris156 είπε

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μετακομίσω στην Αθήνα το καλοκαίρι, ωστόσο θέλω να ξεκινήσω ούτως ή άλλως το ψάξιμο για να είμαι προετοιμασμένος. Η εργασία θα είναι στο Κρυονέρι, οπότε προφανώς σπίτι κοντά είναι απίθανο. Οι περιοχές που κοιτάω είναι κυρίως στη διασταύρωση Κηφισού με Αττική οδό. Υπάρχει ωστόσο δυνατότητα να συγκατοικήσω με φίλο, ο οποίος μένει Αιγάλεω και είναι διατεθειμένος να μετακομίσει λίγο πιο βόρεια, π.χ. Περιστέρι, Πετρούπολη, γιατί δουλεύει δυτικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει να κάνει κυρίως με την κίνηση και πόσο νότια μπορώ να πάω χωρίς να γίνει απαγορευτική η καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά. Ουσιαστικά ποιο θα πρέπει να είναι το κατώτερο σημείο που θα πρέπει να κοιτάω.

Εγώ θα σου προτίνω εκτός απο την Μεταμόρφωση που είναι #1, ναι κοιτάξετε και στην περιοχή κοντά στο Ολυμπιακό χωριό, προς τους Θρακομακεδόνες. Εκεί θα βρίσκεστε εκτός του χαμού του Κηφισού και έτσι δεν θα γεράσετε νωρίς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Imola είπε

Εγώ θα σου προτίνω εκτός απο την Μεταμόρφωση που είναι #1, ναι κοιτάξετε και στην περιοχή κοντά στο Ολυμπιακό χωριό, προς τους Θρακομακεδόνες. Εκεί θα βρίσκεστε εκτός του χαμού του Κηφισού και έτσι δεν θα γεράσετε νωρίς.

Θα τον φανε τα κρυα και ολα ειναι μακρια... (αγορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...