Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στην Αθήνα


Dimitris156

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, *nenya* είπε

Διακρινω αγνοια. Δεν μιλαμε για τα Κατω Πατησια και την τραγικη τους κατασταση αλλα για τα Ανω. Καμια σχέση. Οταν στις ειδησεις ακους να λενε 'Πατησια' σκετο εννοουν τα Κατω. 

Και τα δυο στο κεντρο δεν ειναι? Τι ειναι τα Ανω Πατησια, Εκαλη? γιατι να παρεις σπιτι να μεινεις στο κεντρο?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή ζείτε και γιατί σας φαίνεται τόσο παράξενο αυτό που λέει η nenya, αυτό που μπορώ να σας πω είναι το εξής:

Άγιος Δημήτριος - Άλιμος.

Δύο γειτονικοί δήμοι, που σε ένα κομμάτι το φυσικό σύνορό τους είναι ένας συγκεκριμένος δρόμος.

Η ρυμοτομία απ' τη μία μεριά του δρόμου και η ρυμοτομία απ' την άλλη μεριά του δρόμου, απλά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, *nenya* είπε

Nope, μπορεις να το βάλεις στον χαρτη και να δεις. 

Προφανώς δεν ρωτάω για την τοποθεσία. Γιατί τα κάτω Πατήσια είναι τραγικά ως τοποθεσία για να νοικιάσεις ενώ τα άνω είναι όαση; Είναι ο κόσμος; Η ρυμοτομία; Εγκληματικότητα;

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή ζείτε και γιατί σας φαίνεται τόσο παράξενο αυτό που λέει η nenya, αυτό που μπορώ να σας πω είναι το εξής:

Άγιος Δημήτριος - Άλιμος.

Δύο γειτονικοί δήμοι, που σε ένα κομμάτι το φυσικό σύνορό τους είναι ένας συγκεκριμένος δρόμος.

Η ρυμοτομία απ' τη μία μεριά του δρόμου και η ρυμοτομία απ' την άλλη μεριά του δρόμου, απλά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια που το συναντας σε πολλους δημους, εγω εμενα Νεα σμυρνη και μετα Καλλιθεα, τους χωριζει μονο  η Συγγρου ομως καμια σχεση ο ενας δημος με τον αλλον σε οτιδηποτε μπορω να σκεφτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, george1807 είπε

Προφανώς δεν ρωτάω για την τοποθεσία. Γιατί τα κάτω Πατήσια είναι τραγικά ως τοποθεσία για να νοικιάσεις ενώ τα άνω είναι όαση; Είναι ο κόσμος; Η ρυμοτομία; Εγκληματικότητα;

Δεν είναι όαση τα άνω αλλα είναι σε σαφώς καλύτερο επίπεδο απο τα κάτω. Μη σου φαίνεται παράξενη η διαφορά επειδή είναι δίπλα. Σκέψου την Σόλωνος στο κέντρο. Μπορεί να βρίσκεσαι στον ίδιο δρόμο αλλα να είσαι ή στα εξάρχεια ή στο κολωνάκι που είναι περιοχές με εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ λες για ολόκληρη Συγγρού, εγώ σου λέω για έναν απλό δρόμο διπλής κατεύθυνσης χωρίς ούτε καν διαχωριστική γραμμή.

Δηλαδή δύο εντελώς γειτονικά οικοδομικά τετράγωνα έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους, φαίνεται ακόμα και σε έναν απλό χάρτη, τώρα είμαι στο κινητό και δε μπορώ να ανεβάσω screenshot.

Αλλά ακόμα και μέσα στον ίδιο δήμο δεν αποκλείεται να βρεις παρόμοιες διαφορές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, phanispal είπε

Άγιος Δημήτριος - Άλιμος.

Δύο γειτονικοί δήμοι, που σε ένα κομμάτι το φυσικό σύνορό τους είναι ένας συγκεκριμένος δρόμος.

Η ρυμοτομία απ' τη μία μεριά του δρόμου και η ρυμοτομία απ' την άλλη μεριά του δρόμου, απλά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

Φυσικα. Ο Αλιμος εχει θαλασσα 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπουδήποτε πάνω απο το τελείωμα της Αχαρνών στην Εθνική οδό θεωρώ οτι θα σε βολέψει. Νέα Χαλκηδόνα, Φιλαδέλφεια, Κόκκινος Μύλος, Μεταμόρφωση. Γνώμη μου είναι να μην ανέβεις πιο ψηλά, πχ Βαρυμπόμπη ή Αγιο Στέφανο ή Κρυονέρι. Αν και είναι κοντα στη δουλειά σου, απομακρύνεται απο το κέντρο που, όπως και να το κάνουμε κάποιες στιγμές θα χρειάζεται να κατεβαίνεις για δημόσιες υπηρεσίες κλπ.

Το κλίμα, πράγματι είναι καλύτερο και θα νιώσεις τα θετικά της χαμηλής συνήθως υγρασίας. Αναπνευστικά, ρευματισμοί, πιο άνετος ύπνος (για μένα, πάντα). Αν και, Θεσσαλονίκη θα πήγαινα να ζήσω άνετα γιατί την αγαπώ. Δεν είναι δα και Αγγλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλες τις απαντήσεις. Από ότι βλέπω το όριο μου θα πρέπει να είναι Άγιοι Ανάργυροι - Νέα Χαλκηδόνα. Προφανώς σε περίπτωση που μείνω μόνος θα κοιτάξω και πιο πάνω, έως Μεταμόρφωση - Μαρούσι. Πιο βόρεια δεν κοιτούσα είναι η αλήθεια γιατί πέρα από ότι ανεβαίνουν πολύ τα ενοίκια, δε θέλω να είμαι και αποκομμένος από το κέντρο. 

Επίσης, αν και δεν έχω ζήσει Αθήνα, και εγώ προτιμώ Θεσσαλονίκη 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, rus είπε

Και τα δυο στο κεντρο δεν ειναι? Τι ειναι τα Ανω Πατησια, Εκαλη? γιατι να παρεις σπιτι να μεινεις στο κεντρο?

Εντάξει, Εκάλη μπορεί να μην είναι αλλά και μόνο η λίγο μεγαλύτερη άπλα (ως προς τους δρόμους εννοώ) που έχεις σε σχέση με την κάτω πλευρά της Πατησίων, είναι ένα πλεονέκτημα. Τώρα, αν είναι κέντρο ή κοντά στο κέντρο, είναι ερώτημα προς διερεύνηση (5χλμ. από Ομόνοια). 

ΥΓ Γέννημα - θρέμμα Α. Πατησίων (Κυπριάδου). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rus είπε

Και τα δυο στο κεντρο δεν ειναι? Τι ειναι τα Ανω Πατησια, Εκαλη? γιατι να παρεις σπιτι να μεινεις στο κεντρο?

Ε καλά με την ίδια λογική και το Κολωνάκι είναι το ίδιο να μένεις με την Πλατεία Αμερικής αφού και τα δύο κέντρο είναι.

Τα Κάτω Πατήσια είναι ένα μαύρο χάλι. Τα Άνω Πατήσια είναι μια αρκετά αξιοπρεπής περιοχή που έχει ναι μεν κάποια απο τα κακά του κέντρου, κίνηση, φασαρία κλπ, ωστόσο για κόσμο που τον βολεύει να μένει κεντρικά, είναι καλή επιλογή, τα σπίτια έχουν σε μεγάλο βαθμό ανανεωθεί, ο κόσμος είναι καλός, δεν υπάρχει πολλή εγκληματικότητα, γενικά θυμίζει περισσότερο Γαλάτσι παρά Κυψέλη π.χ. Οι διαφορές των δύο Πατησίων φαίνονται και στις τιμές των ακινήτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, phanispal είπε

Εσύ λες για ολόκληρη Συγγρού, εγώ σου λέω για έναν απλό δρόμο διπλής κατεύθυνσης χωρίς ούτε καν διαχωριστική γραμμή.

Δηλαδή δύο εντελώς γειτονικά οικοδομικά τετράγωνα έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους, φαίνεται ακόμα και σε έναν απλό χάρτη, τώρα είμαι στο κινητό και δε μπορώ να ανεβάσω screenshot.

Αλλά ακόμα και μέσα στον ίδιο δήμο δεν αποκλείεται να βρεις παρόμοιες διαφορές.

 

Συμφωνω αλλα αν δεις πως ηταν καποτε η Συγγρου ( απλος δρομος διπλης κατευθυνσης) και εννοω δεκαετια πχ 70 που ηδη οι διαφορες μεταξυ των 2 δημων ηταν εμφανεις τοτε ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που λες.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...