Προς το περιεχόμενο

Επικαρπία εξ αδιαιρέτου....


April91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, συγγνώμη εκ των προτέρων, ίσως το θέμα να είναι πολύπλοκο για το φόρουμ και εννοείται ότι θα βρω δικηγόρο, απλά προς το παρόν δεν ξέρω τι να κάνω.

Ενήλικη κόρη αποδέχτηκε την ψιλή κυριότητα ακινήτου της γιαγιάς (10 χρόνια πριν νομίζω), στο συμβόλαιο αποδέχεται ότι με τον θάνατο της γιαγιάς παίρνουν την επικαρπία εξ αδιαιρέτου η ίδια και οι δύο γονείς της (1/3 ο καθένας), μέχρι εδώ καλά. Αλλά συμβαλλόμενοι στο συμβόλαιο είναι μόνο γιαγιά και εγγονή, οι γονείς δεν έχουν υπογράψει.

Πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια για να αποδεχτούν την επικαρπία; Και η μητέρα σκέφτεται να μην δεχτεί, γιατί θέλει να χωρίσει και δεν θέλει να έχει εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία με τον πρώην σύζυγο. Είναι δυνατόν να μην δεχτεί κι αν ναι, πώς θα μοιραστεί η επικαρπία;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, April91 είπε

Καλημέρα, συγγνώμη εκ των προτέρων, ίσως το θέμα να είναι πολύπλοκο για το φόρουμ και εννοείται ότι θα βρω δικηγόρο, απλά προς το παρόν δεν ξέρω τι να κάνω.

Ενήλικη κόρη αποδέχτηκε την ψιλή κυριότητα ακινήτου της γιαγιάς (10 χρόνια πριν νομίζω), στο συμβόλαιο αποδέχεται ότι με τον θάνατο της γιαγιάς παίρνουν την επικαρπία εξ αδιαιρέτου η ίδια και οι δύο γονείς της (1/3 ο καθένας), μέχρι εδώ καλά. Αλλά συμβαλλόμενοι στο συμβόλαιο είναι μόνο γιαγιά και εγγονή, οι γονείς δεν έχουν υπογράψει.

Πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια για να αποδεχτούν την επικαρπία; Και η μητέρα σκέφτεται να μην δεχτεί, γιατί θέλει να χωρίσει και δεν θέλει να έχει εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία με τον πρώην σύζυγο. Είναι δυνατόν να μην δεχτεί κι αν ναι, πώς θα μοιραστεί η επικαρπία;;;;;;;

Άσχετα αν το θέμα είναι πολύπλοκο ή όχι, για να μπορέσει να απαντήσει κάποιος στις ερωτήσεις σου θα πρέπει πρώτα να διαβάσει το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, April91 είπε

Καλημέρα, συγγνώμη εκ των προτέρων, ίσως το θέμα να είναι πολύπλοκο για το φόρουμ και εννοείται ότι θα βρω δικηγόρο, απλά προς το παρόν δεν ξέρω τι να κάνω.

Ενήλικη κόρη αποδέχτηκε την ψιλή κυριότητα ακινήτου της γιαγιάς (10 χρόνια πριν νομίζω), στο συμβόλαιο αποδέχεται ότι με τον θάνατο της γιαγιάς παίρνουν την επικαρπία εξ αδιαιρέτου η ίδια και οι δύο γονείς της (1/3 ο καθένας), μέχρι εδώ καλά. Αλλά συμβαλλόμενοι στο συμβόλαιο είναι μόνο γιαγιά και εγγονή, οι γονείς δεν έχουν υπογράψει.

Πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια για να αποδεχτούν την επικαρπία; Και η μητέρα σκέφτεται να μην δεχτεί, γιατί θέλει να χωρίσει και δεν θέλει να έχει εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία με τον πρώην σύζυγο. Είναι δυνατόν να μην δεχτεί κι αν ναι, πώς θα μοιραστεί η επικαρπία;;;;;;;

Απευθύνεστε στον συμβολαιογράφο που έκανε το συμβόλαιο και εκείνος θα σας πει τί μπορείτε να κάνετε!

Ό,τι και αν σας πει κάποιος στο ίντερνετ, συμβολαιογράφο χρειάζεστε για να μοιράσετε τα περιουσιακά στοιχεία σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...