Προς το περιεχόμενο

Αγορά οικογενειακού αυτοκινήτου έως 18 χιλιάδες


m3fisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν κοιτάζω suv για συγκεκριμένο λόγο. Καθαρά θύμα μάρκετινγκ!
Με τη skoda χωρίς αντιπροσωπεία και επίσημο σέρβις στην Πάτρα και με 2 μόνο χρόνια εγγύηση δεν το σκέφτομαι καθόλου

17 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Πέρνα και από Hyundai να δεις το i30 1.0T 48v 120hp, έκδοση premium με τιμή καταλόγου στα 18200.

θα το δω σημερα λογικά. Χθες είδα Ford puma, ecosport και DACIA Duster από κοντά. Σε κανένα δε μου δίνουν δυνατότητα για test drive δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m3fisto είπε

Με τη skoda χωρίς αντιπροσωπεία και επίσημο σέρβις στην Πάτρα και με 2 μόνο χρόνια εγγύηση δεν το σκέφτομαι καθόλου

4 χρόνια είναι και το service το κάνεις όπου βρεις φθηνότερα. Ο ρόλος της αντιπροσωπίας είναι κυρίως για δωρεάν επισκευή στην εγγύηση αν τύχει κάτι .

Εννοείται εσύ κρίνεις αν αξίζουν τα 3- με 4 ευρώ μετακίνησης , απλή διευκρίνηση έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m3fisto είπε

Με τη skoda χωρίς αντιπροσωπεία και επίσημο σέρβις στην Πάτρα και με 2 μόνο χρόνια εγγύηση δεν το σκέφτομαι καθόλου

4 χρόνια δίνει εγγύηση η skoda ή 80.000χλμ ότι έρθει πρώτο. 

Εάν ψάχνεις δικαιολογίες για να αποκλείσεις τα skoda οκ δεκτή, η κοντινότερη τότε που έμενα στη πόλη μου και τώρα που μένω σε παραμεθόριο χωριό αντιπροσωπεία είναι στα 50χλμ, είχα στόχο να πάρω ένα οικονομικό αυτοκίνητο και θα πήγαινα και 500χλμ μακρυά για να το πάρω, 6 (90.000χλμ) επισκέψεις έκανα για Service αυτά τα 3 χρόνια όλα σε αντιπροσωπεία πάνω από 50χλμ. 

Όταν έχεις στον Ψαθοπυργο 2 πρατήρια φ. α. και έχεις στη λίστα σου το Scala είναι κρίμα να μην το κυνηγήσεις, ή να αποκλείσεις και το kamiq (έχει 2-3 test drives στα χρήματα σου μέσω car. gr) 

Για εμένα σαν καταναλωτή/οδηγό τα υγρά καύσιμα έχουν τελειώσει, αλλά φυσικά εσύ έχεις το καρπούζι εσύ και το μαχαίρι, φιλικά πάντα τα γραφόμενα μου. 

Όπως κι άλλα στη ζωή, έτσι κι η αγορά αυτοκινήτου έχει συμβιβασμούς και υποχωρήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

4 χρόνια είναι και το service το κάνεις όπου βρεις φθηνότερα. Ο ρόλος της αντιπροσωπίας είναι κυρίως για δωρεάν επισκευή στην εγγύηση αν τύχει κάτι .

Εννοείται εσύ κρίνεις αν αξίζουν τα 3- με 4 ευρώ μετακίνησης , απλή διευκρίνηση έκανα

2 δίνει. Αν θέλετε 4 μέχρι 60Κ χλμ τα πληρώνετε έξτρα. Επισης αν θες μέχρι 80Κ χλμ τα πληρώνεις πάλι έξτρα. Επισης για να μην στην ακυρώσουν σε υποχρεώνουν να κανεις τα σέρβις σε εξουσιοδοτημένα μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Noobios είπε

Αν θέλετε 4 μέχρι 60Κ χλμ τα πληρώνετε έξτρα.

πέρυσι έδινε χωρίς χρέωση

1 λεπτό πριν, Noobios είπε

Επισης για να μην στην ακυρώσουν σε υποχρεώνουν να κανεις τα σέρβις σε εξουσιοδοτημένα μόνο. 

μπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

πέρυσι έδινε χωρίς χρέωση

μπα

Πήρες πέρυσι και στην δώσανε δωρεάν; Γιατι εγω πήρα skoda 05/2020 και δεν την δίνανε. Όπως είπανε και αρκετοί άλλοι στο γνωστό θρεντ που είτε πήρανε προσφορές είτε αγοράσανε skoda.

Επίσης, σχετικά με τα σέρβις μπορείς να μπεις σε όλα επίσημα club των διαφόρων μοντέλων skoda στο fb για να επιβεβαιώσεις τι θα συμβεί αν κανεις τα σέρβις σου στον κυρ Παντελή στη γειτονιά και μετά το πας σε αντιπρόσωπο για θέμα εγγύησης. 

Θα πρότεινα αν δεν γνωρίζουμε ακριβώς να μην παραπληροφορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2021 στις 3:26 ΜΜ, m3fisto είπε

Καλησπέρα

Σκοπεύω να προβώ σε αντικατάσταση ενός i20 2009 μιας και οι ανάγκες της οικογένειας μεγαλώνουν. Σκοπέυω να δώσω περίπου 10 χιλιάδες προκαταβολή και τα υπόλοιπα χρηματοδότηση με δάνειο. κατα 85% χρήση σε αστικό περιβάλλον και κατα 15% εθνική οδό.

Μια αρχική αναζήτηση με κατηύθυνε στα εξής:

DACIA DUSTER 1.0 100ps LPG 

DACIA SANDERO STEPWAY 1.0 100ps LPG

SCODA SCALA 1.0 CNG

OPEL CROSSLAND  1.2 83ps. επί της τιμής καταλόγου δικαιούμαι έκπτωση ~10-15%

FORD ECOSPORT 1.0 100ps. επί της τιμής καταλόγου δικαιούμαι έκπτωση ~10-15%

KIA stonic

 

Σήμερα θα ξεκινήσω βόλτα απο αντιπροσωπείες για να δω τιμές προσφορών και αίσθηση από κοντά. 

Εχετε να προτείνετε κάποιο άλλο? Να απορρίψω εξαρχής κάποιο από τα παραπάνω?

Καλησπέρα φίλε μου ,

Εγώ δεν θα σου πώ ποιο είναι καλύτερο ή σε βολεύει σε χώρους ή σε καύσιμο

Αλλά επειδή θα βάζεις μέσα την οικογένεια σου θα σου πρότεινα τα Dacia να τα αφαιρέσεις απο την λίστα

Dacia1.png.de1aadc1a282d423ee4a9c55c78d7371.png

Dacia2.png.2b59bcdce8de7d434b9728ff6a06ea62.png

Δες διαφορά με το Scala και το Crossland

opel.png.ddf2f22662a8f064ef5be4355bcf3b2c.png

scala.png.05921382d078c522df7c2fd5b8879cc7.png

Το scala έχει τους μεγαλύτερους χώρους απο όλα σε αυτή την κατηγορία χρημάτων και είναι το πιο ασφαλές . Σίγουρα δεν είναι το ομορφότερο αλλά θα έλεγα να του δώσεις μία ευκαρία. Το εσωτερικό είναι αρκετά όμορφο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Noobios είπε

Πήρες πέρυσι και στην δώσανε δωρεάν; Γιατι εγω πήρα skoda 05/2020 και δεν την δίνανε. Όπως είπανε και αρκετοί άλλοι στο γνωστό θρεντ που είτε πήρανε προσφορές είτε αγοράσανε skoda.

όχι εγώ ,αλλά ήταν και με προσφορές - εκπτώσεις τέλος του έτους . (scala)

Στην τελική ,αν είναι νορμαλ η χρέωση ,μπορεί καποιος να πάρει 4 χρόνια εγγύησης .

3 λεπτά πριν, Noobios είπε

αν κανεις τα σέρβις σου στον κυρ Παντελή στη γειτονιά και μετά το πας σε αντιπρόσωπο για θέμα εγγύησης. 

επειδή ο νόμος ορίζει οτι ισχύει η εγγύηση αν βάζεις ανταλλακτικά εντός προδιαγραφών ,πας στον Παντελή κρατώντας απόδειξη παροχής και των ανταλλακτικών φυσικά.

7 λεπτά πριν, Noobios είπε

Θα πρότεινα αν δεν γνωρίζουμε ακριβώς να μην παραπληροφορούμε.

Σωστά, αν είναι 2 έτη + 2 αντιπροσωπίας και έχει όρους κτλ , δε γνωρίζω. Για εργοστασιακή ναι , το παςσε όποιο συνεργείο θες.

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αλλά επειδή θα βάζεις μέσα την οικογένεια σου θα σου πρότεινα τα Dacia να τα αφαιρέσεις απο την λίστα

μια χαρά είναι, άλλοι έχουν δίκυκλα ή κυκλοφορούν με τα πόδια 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

μια χαρά είναι, άλλοι έχουν δίκυκλα ή κυκλοφορούν με τα πόδια 🙃

Θα διαφωνήσω , όντως άλλοι έχουν δίκυκλα και καλά κάνουν. Αυτοί που ανεβάζουν όμως τα παιδιά τους επάνω ας πάρουν και την ευθύνη .

Τώρα με τα πόδια όντως κυκλοφορούν , φαντάζομαι έχουν μικρότερες πιθανότητες να πέσει επάνω τους κάποιο με ταχύτητα άνω των 120χλμ όπως σε ένα αμάξι.

Τεσπα ο καθένας ότι θέλει κάνει εγώ είπα την γνώμη μου γιατί θα βάζει οικογένεια μέσα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Τεσπα ο καθένας ότι θέλει κάνει εγώ είπα την γνώμη μου γιατί θα βάζει οικογένεια μέσα

απόλυτα σεβαστό ,δεν πήγαινε προσωπικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Nabuko είπε

To Jeep Renegade σε παίρνει?

Μπα μέχρι 18 θέλει

Εγώ θα έλεγα για i30 ή Kona αλλά δεν έχουν μεγάλους χώρους

Citroen c3 aircross επίσης με 410λιτρα Πορτ μπαγκαζ που φτάνει μέχρι 520 αν κουνισεις καθίσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...