Προς το περιεχόμενο

Αγορά οικογενειακού αυτοκινήτου έως 18 χιλιάδες


m3fisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πέρυσι δεν είχες πάρει κούτα Swift?

προπερσι. δυο χρονια. βρηκα καλη τιμη και σε ενα μηνα ερχετε το κουπερακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, mp123 είπε

προπερσι. δυο χρονια. βρηκα καλη τιμη και σε ενα μηνα ερχετε το κουπερακι.

Δε σε προλαβαίνουμε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/5/2021 στις 4:51 ΜΜ, m3fisto είπε

σημερα θα ξεκινησω από αντιπροσωπείες και θα κλείσω και test drives. Τωρα παρατηρώ με λύπη πως πλέον στην Πάτρα δεν έχουμε ούτε ΚΙΑ ούτε SKODA άρα δυστυχως αυτά δε μπορω να τα δω από κοντα... πφφφ

@AristidisZ θα ήθελα να το δω σε τεστ ντράιβ για να δω αν αξίζει από το 100ρι. Αλλιώς θα προτιμήσω το 100ρι για να γλιτώσω χρήματα στη δόση που θα μου βγει ;) 

φιλε τα κια τα εχει πλεον ενας που ειχε citroen απεναντι απο το νεο μουσειο. πριν την vw-audi. δεν ξερω εαν εχει αυτοκινητο για να δεις και να οδηγησεις αλλα τα σηματα τα εχει αυτος πλεον. για τα scoda δεν εχω δει καποιον. κοιτα στο google ή ρωτα κανενα ταξιτζη. 

Επεξ/σία από xsterg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2021 στις 10:44 ΜΜ, dtzgr είπε

Μην πάρεις 83hp. Δες 110hp που με 15% έκπτωση είναι εντός των επιλογών σου, όπως οριακά και το 130hp.

Έχω το 130hp και πραγματικά το πάει πετώντας.

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Ελάχιστο βάλε τα 100 άλογα βαρειά τα 95 που δίνει πχ. το Seat Arona αλλά είναι τουρμπίσια.

 

Ομοίως και για το Stonic.

Με τον ατμοσφαιρικό 1.2 και τα 84-85 άλογα όσα βγάζει είναι τάφος επιδόσεων, ιδίως για χρήση με οικογένεια.

Με το χιλιάρη και τα 120 είναι σαν άλλο αυτοκίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα με Update

KIA, SKODA,SEAT δυστυχώς δεν τις λαμβάνω υπόψη όσο δεν έχω επίσημη αντιπροσωπεία για να τα δω απο κοντά. @xsterg πήγα σε αυτόν. μόνο hyundai έχει. δεν υπάρχει επίσημος ΚΙΑ στην Πάτρα.επίσης για τις εγγυήσεις στις εταιρείες που δεν έχω επίσημο σερβις μπορεί να προκύψει θέμα αν το παω σε αλλο συνεργείο.

 

Τι είδα από κοντά 

Ford ecosport - μικρότερο από όλα όσα είδαμε και με χαζό σύστημα στο πορτμπαγκαζ. Δεν μας βγαίνει και ιδιαιτερη προσφορά δεδομένου ότι δεν εχει τον εξοπλισμό που δίνουν οι άλλοι άρα ειναι πολυ χαμηλά στη λίστα.
Ford puma ST line 125ps - Μου βγαίνει προσφορά λίγο κάτω απο 20000 με μεταλικό χρώμα και προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από όλα όσα είδα. Έχει και 8 χρόνια εργοστασιακή εγγυηση και το καλύτερο επιτόκιο 0.99. Δεν έχει κάμερα οπισθοπορείας και στα πίσω καθίσματα λίγο πιο στενό από juke και crossland. Επίσης θέλει σέρβις ανά 2 χρόνια και όχι κάθε χρόνο. Ισως και σε αλλα μοντελα να ισχυει κατι παρόμοιο αλλα δεν ετυχε να μου το αναφέρουν.

hyundai i30 fastback και Hyundai kona.  Δεν μας άρεσε ιδιαίτερα κανένα από τα 2 Hyundai άρα και αυτά μένουν πίσω σε προτεραιότητα. Φταίει και ο υπαλληλος της αντιπροσωπείας που δεν έδειξε και ιδιαιτερο ενδιαφέρον να πουλήσει. Στα Plus η εγγύησή τους 5 χρόνια εργοστασιακή. Με τον Mild υβριδικό κινητήρα 1.0 120ps βγαινουν κοντά στα 19 χιλιάδες

DACIA duster 1.0 LPG το πιο άνετο και "μεγάλο"  αλλά με σχετικά υποδεέστερο εσωτερικό. βγαίνει στα 18200 με φουλ εξοπλισμό και 3.9 επιτόκιο. 5 χρόνια εγγύηση και αυτό και με μεγάλο υπέρ το δεύτερο ντεπόζιτο για LPG 

 OPEL crossland 1.2T 130 ps elegance Εδω μου βγαίνει εξαιρετική προσφορά κάτω από 17500 με εξτρα εξοπλισμό από την απλή elegance (αυτοματο φρεναρισμα, αλλαγη λωριδας κτλ, ). Μέσα δεν μας πολυάρεσε το εσωτερικό και η αλήθεια ειναι πως όποιον ρωτήσαμε μας είπε να αποφύγουμε οπελ.. Επίσης δεν είναι ξεκάθαρο τι παίζει με την εγγύηση. Απ ότι φαίνεται είναι μόλις 2 χρόνια εργοστασιακή και άλλα  3χρόνια από τον αντιπρόσωπο.Επιτόκιο 6.9

Nissan juke acenta. Αυτό έχει τον πιο πλούσιο εξοπλισμό και στη γυναίκα μου άρεσε περισσότερο από όλα. Βγαίνει  20 και αυτό με ενα προγραμμα εγγυησης που δεν κατάλαβα ακριβως και προσπαθώ να ξεμπερδέψω. Δεν μπορω να καταλαβω αν η βασική εγγυηση είναι 5 ή 3 χρόνια και αν αυτό που δινουν σαν 3ετή επέκταση λειτουργεί επιπρόσθετα. Αν κάποιος ξέρει τι παίζει ας πει.Επιτόκιο 6.9
edit. Οφείλω να αναγνωρίσω πάντως πως ο υπαλληλος της nissan που μας έδειξε το Juke ήταν μακράν ο καλύτερος από όσους είδαμε και ο πιο προθυμος να μας πείσει για το αμάξι! Ανεξάρτητα του αν θα καταλήξω εκεί ή όχι, με απογοητεύει που σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι κάνουν αγγαρεία και με το ζόρι θα σηκωθούν από την καρέκλα να σου δείξουν το οτιδήποτε. 

 

μιας και τελικά το μπατζετ το ανεβάσαμε από την αρχική πρόβλεψη, φαίνεται να είμαστε ανάμεσα στο Puma (αρέσει σε εμένα) και στο juke (αρέσει στη συζυγο) 

Δεν έχουμε δει ακόμα το peugeot 2008 Και toyota . 

Επεξ/σία από m3fisto
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να ειναι ο αντιπροσωπος στην πατρα. μπορει να ειναι καπου σχετικα κοντα. πχ αιγιο, πυργος, μεσολογγι, αγρινιο. αν σου αρεσει το αυτοκινητο κοιτα και αυτην την λυση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ανεβάσεις το μπατζετ κοντά στα 20000 φυσικά κ παίζει το 2008 κ πρεπει να να το δεις . Ειναι σαφώς μεγαλύτερο κ πιο άνετο απο το Puma κ το Juke . Ομως πρόσεξε τι θα δεις γιατι στις εκθέσεις κατά 90% εχουν απο την έκδοση allure κ πανω η οποία πάει στα 22+. Κοντά στο μπατζετ σου ειναι η έκδοση active plus των 100 ίππων την οποία σπανια θα δεις σε εκθέσεις . Σε αυτη δε θα δεις ουτε τα I cockpit ουτε τη 10αρα οθόνη ουτε το τεμπέλη που θα δεις στις ανώτερες εκδόσεις . Γενικοτερα το εσωτερικό της active plus ειναι φανερά κατώτερο απο τις άλλες εκδόσεις . 
Επισης πρόσεξε τη θέση οδήγησης γιατι ανάλογα με το ύψος σου σου ταιριάζει ή όχι 

Επεξ/σία από totalius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m3fisto είπε

Καλημέρα με Update

KIA, SKODA,SEAT δυστυχώς δεν τις λαμβάνω υπόψη όσο δεν έχω επίσημη αντιπροσωπεία για να τα δω απο κοντά. @xsterg πήγα σε αυτόν. μόνο hyundai έχει. δεν υπάρχει επίσημος ΚΙΑ στην Πάτρα.επίσης για τις εγγυήσεις στις εταιρείες που δεν έχω επίσημο σερβις μπορεί να προκύψει θέμα αν το παω σε αλλο συνεργείο.

 

Τι είδα από κοντά 

Ford ecosport - μικρότερο από όλα όσα είδαμε και με χαζό σύστημα στο πορτμπαγκαζ. Δεν μας βγαίνει και ιδιαιτερη προσφορά δεδομένου ότι δεν εχει τον εξοπλισμό που δίνουν οι άλλοι άρα ειναι πολυ χαμηλά στη λίστα.
Ford puma ST line 125ps - Μου βγαίνει προσφορά λίγο κάτω απο 20000 με μεταλικό χρώμα και προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από όλα όσα είδα. Έχει και 8 χρόνια εργοστασιακή εγγυηση και το καλύτερο επιτόκιο 0.99. Δεν έχει κάμερα οπισθοπορείας και στα πίσω καθίσματα λίγο πιο στενό από juke και crossland. Επίσης θέλει σέρβις ανά 2 χρόνια και όχι κάθε χρόνο. Ισως και σε αλλα μοντελα να ισχυει κατι παρόμοιο αλλα δεν ετυχε να μου το αναφέρουν.

hyundai i30 fastback και Hyundai kona.  Δεν μας άρεσε ιδιαίτερα κανένα από τα 2 Hyundai άρα και αυτά μένουν πίσω σε προτεραιότητα. Φταίει και ο υπαλληλος της αντιπροσωπείας που δεν έδειξε και ιδιαιτερο ενδιαφέρον να πουλήσει. Στα Plus η εγγύησή τους 5 χρόνια εργοστασιακή. Με τον Mild υβριδικό κινητήρα 1.0 120ps βγαινουν κοντά στα 19 χιλιάδες

DACIA duster 1.0 LPG το πιο άνετο και "μεγάλο"  αλλά με σχετικά υποδεέστερο εσωτερικό. βγαίνει στα 18200 με φουλ εξοπλισμό και 3.9 επιτόκιο. 5 χρόνια εγγύηση και αυτό και με μεγάλο υπέρ το δεύτερο ντεπόζιτο για LPG 

 OPEL crossland 1.2T 130 ps elegance Εδω μου βγαίνει εξαιρετική προσφορά κάτω από 17500 με εξτρα εξοπλισμό από την απλή elegance (αυτοματο φρεναρισμα, αλλαγη λωριδας κτλ, ). Μέσα δεν μας πολυάρεσε το εσωτερικό και η αλήθεια ειναι πως όποιον ρωτήσαμε μας είπε να αποφύγουμε οπελ.. Επίσης δεν είναι ξεκάθαρο τι παίζει με την εγγύηση. Απ ότι φαίνεται είναι μόλις 2 χρόνια εργοστασιακή και άλλα  3χρόνια από τον αντιπρόσωπο.Επιτόκιο 6.9

Nissan juke acenta. Αυτό έχει τον πιο πλούσιο εξοπλισμό και στη γυναίκα μου άρεσε περισσότερο από όλα. Βγαίνει  20 και αυτό με ενα προγραμμα εγγυησης που δεν κατάλαβα ακριβως και προσπαθώ να ξεμπερδέψω. Δεν μπορω να καταλαβω αν η βασική εγγυηση είναι 5 ή 3 χρόνια και αν αυτό που δινουν σαν 3ετή επέκταση λειτουργεί επιπρόσθετα. Αν κάποιος ξέρει τι παίζει ας πει.Επιτόκιο 6.9
edit. Οφείλω να αναγνωρίσω πάντως πως ο υπαλληλος της nissan που μας έδειξε το Juke ήταν μακράν ο καλύτερος από όσους είδαμε και ο πιο προθυμος να μας πείσει για το αμάξι! Ανεξάρτητα του αν θα καταλήξω εκεί ή όχι, με απογοητεύει που σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι κάνουν αγγαρεία και με το ζόρι θα σηκωθούν από την καρέκλα να σου δείξουν το οτιδήποτε. 

 

μιας και τελικά το μπατζετ το ανεβάσαμε από την αρχική πρόβλεψη, φαίνεται να είμαστε ανάμεσα στο Puma (αρέσει σε εμένα) και στο juke (αρέσει στη συζυγο) 

Δεν έχουμε δει ακόμα το peugeot 2008 Και toyota . 

Δυστυχώς και εδώ Αθήνα που γύρισα εγώ ένα κάρο αντιπροσωπείες , στις περισσότερες όντως οι πωλητές είναι λες και δεν έχουν καμία διάθεση να πουλήσουν. Πιστεύουν ότι τα αμάξια πουλάνε απο μόνα τους οπότε πας εκεί απλά για να σου κάνουν τα χαρτιά .

Τώρα σε αυτά που είδες σαν σύνολο και εγώ θα προτιμούσα το Juke απλά έχει απο τους πιο αργούς κινητήρες σε σχέση με όλα τα άλλα. Απο την άλλη το Puma έχει καλύτερο κινητήρα και εγγύηση αλλά εμένα μου φάνηκε αποπνικτικό μέσα , το Juke ήταν πιο άνετο και με καλύτερο design

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα , μπορείς να δεις και κάποια ετοιμοπαράδοτα , όπως αυτό 

Car.gr - Ford Focus '19 BUSINESS 1.5T 150 hp

Car.gr - Seat Leon '21 1.5 TSI ACT STYLE

 

Επεξ/σία από Jos3ph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xsterg είπε

δεν χρειαζεται να ειναι ο αντιπροσωπος στην πατρα. μπορει να ειναι καπου σχετικα κοντα. πχ αιγιο, πυργος, μεσολογγι, αγρινιο. αν σου αρεσει το αυτοκινητο κοιτα και αυτην την λυση.

Το έχω ξαναγράψει 2 φορές.... για Scala & Kamiq CNG , ναι είναι στο Αγρίνιο η αντιπροσωπεια αλλά..... 😎

Έμενα Βέροια και το πήρα από Θεσσαλονίκη, μετά στα 50χλμ είχα την αντιπροσωπεία των Γιαννιτσών... 

Τώρα μένω Σουφλί και η κοντινότερη είναι Αλεξανδρούπολη 😎

Ακόμα και στα Γιάννενα θα πήγαινα για κάτι καλό https://www.car.gr/classifieds/cars/view/312459545-skoda-kamiq

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Δυστυχώς και εδώ Αθήνα που γύρισα εγώ ένα κάρο αντιπροσωπείες , στις περισσότερες όντως οι πωλητές είναι λες και δεν έχουν καμία διάθεση να πουλήσουν. Πιστεύουν ότι τα αμάξια πουλάνε απο μόνα τους οπότε πας εκεί απλά για να σου κάνουν τα χαρτιά .

αυτο εχω δει και εγω. δεν με καλυπτουν οι εκδοσεις που εχουν ετοιμοπαραδοτες και στην αντιπροσωπεια οταν τους λες για διαμορφωση αναλογα με αυτα που θελεις γινεται ακριβως αυτο που ειπες. καμμια διαθεση για συνεργασια. σαν να σου λενε παρε απο αυτα που εχω ετοιμα εδω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m3fisto είπε

ανάμεσα σε Puma και Juke τι θα ψηφίζατε?

Μαζί θα το πάρουμε;; 

Εσύ το πληρώνεις, εσύ βάζεις την οικογένεια σου μέσα, εσύ θα το οδηγείς... 

Ανάμεσα σε αυτές τις 2 επιλογές ψηφίζω skoda 🤐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...