Προς το περιεχόμενο

αγορά chromebook για βασικό υπολογιστή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να αγοράσω ένα καινούριο laptop για βασικό υπολογιστή δηλ. δεν υπάρχει κάποιο desktop ή άλλος υπολογιστής. Το budget είναι μέχρι 300€ και δυστυχώς το ξέρω ότι δεν μπορώ να βρω εύκολα κάτι καλό σε αυτά τα λεφτά. Δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση αλλά για σερφάρισμα στο σπίτι, streaming, βιντεοκλήσεις και απαραίτητα χρήση του office. Σκέφτηκα λοιπόν μήπως είναι προτιμότερο να στραφώ προς την αγορά κάποιου chromebook και συγκεκριμένα αυτού εδώ: https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/226825-asus-chromebook-c423na-eb0582-n3350-4gb-64gb

θα μπορέσει ένα chromebook να χρησιμοποιηθεί σαν βασικός υπολογιστής για όλα αυτά που προανέφερα και συγκεκριμένα για τα office? Αυτό που με κάνει να το σκέφτομαι είναι ότι γενικά θα είναι πιο γρήγορο από ένα laptop με windows και γενικά θα ήθελα να απομακρυνθώ από τα windows και να δοκιμάσω κάτι άλλο. Θα ήθελα τη γνώμη σας και ειδικότερα από άλλους κατόχους chromebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, desert_rose82 είπε

θέλω να αγοράσω ένα καινούριο laptop για βασικό υπολογιστή δηλ. δεν υπάρχει κάποιο desktop ή άλλος υπολογιστής. Το budget είναι μέχρι 300€ και δυστυχώς το ξέρω ότι δεν μπορώ να βρω εύκολα κάτι καλό σε αυτά τα λεφτά. Δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση αλλά για σερφάρισμα στο σπίτι, streaming, βιντεοκλήσεις και απαραίτητα χρήση του office. Σκέφτηκα λοιπόν μήπως είναι προτιμότερο να στραφώ προς την αγορά κάποιου chromebook και συγκεκριμένα αυτού εδώ: https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/226825-asus-chromebook-c423na-eb0582-n3350-4gb-64gb

θα μπορέσει ένα chromebook να χρησιμοποιηθεί σαν βασικός υπολογιστής για όλα αυτά που προανέφερα και συγκεκριμένα για τα office? Αυτό που με κάνει να το σκέφτομαι είναι ότι γενικά θα είναι πιο γρήγορο από ένα laptop με windows και γενικά θα ήθελα να απομακρυνθώ από τα windows και να δοκιμάσω κάτι άλλο. Θα ήθελα τη γνώμη σας και ειδικότερα από άλλους κατόχους chromebook.

https://www.e-shop.gr/laptop-hp-15s-eq1060nq-156-amd-3020e-4gb-256gb-ssd-free-dos-p-PER.901797

Αγορα άμεσα κάτω από τα 300 συνήθως βρίσκεις σάπια με παλιούς celeron αλλά αυτό είναι πολύ καλύτερο αρκεί να ξέρεις να περάσεις windows 

Η ραμ είναι υπεραρκετή για αυτά που θα κάνεις αλλά αν γίνεται να την αναβαθμίσεις καλό θα ήταν 

Επίσης έχει μεγάλο ssd όχι 64 ή 120 που έχουν τα περισσότερα μέχρι 300€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για φτηνη λυση γενικα τα καινουρια λαπτοπ ισως ειναι ο,τι χειροτερη επιλογη,

οι τιμες κατρακυλανε ταχεως,

ζεσταινονται, εχουν χαμηλες επιδοσεις, δυσκολη αναβαθμιση,

κ αν δεν εχει γουιντοου πιθανως ακομη χειροτερα,

που θα βρισκεις προγραμματα δωρεαν κ συμβατες εφαρμογες πχ επεξεργασια εικονας κλπ ;

ενα μεταχειρισμενο σταθερο πισι με γουιντου των 150,200 ευρω μπορει να ειναι πολυ πιο δυνατο απο το καινουριο λαπτοπ.

παντως

ο,τι κ αν επιλεξεις ομως με το καλο να το χαρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, peiraiask είπε

για φτηνη λυση γενικα τα καινουρια λαπτοπ ισως ειναι ο,τι χειροτερη επιλογη,

οι τιμες κατρακυλανε ταχεως,

ζεσταινονται, εχουν χαμηλες επιδοσεις, δυσκολη αναβαθμιση,

κ αν δεν εχει γουιντοου πιθανως ακομη χειροτερα,

που θα βρισκεις προγραμματα δωρεαν κ συμβατες εφαρμογες πχ επεξεργασια εικονας κλπ ;

ενα μεταχειρισμενο σταθερο πισι με γουιντου των 150,200 ευρω μπορει να ειναι πολυ πιο δυνατο απο το καινουριο λαπτοπ.

παντως

ο,τι κ αν επιλεξεις ομως με το καλο να το χαρεις!

Δεν ζεσταίνονται,μια χαρά επιδόσεις έχουν για αυτά που προορίζονται,δεν παίρνουν hardware αναβάθμιση,εχουν τεράστια αυτονομία.

Εξαρτάται τι κάνεις με αυτό,δεν χρειάζονται όλοι τα win.

Eφαρμογες όσες έχει το google play ,δουλευουν μια χαρά. 

Στις 6/5/2021 στις 8:44 ΜΜ, desert_rose82 είπε

θέλω να αγοράσω ένα καινούριο laptop για βασικό υπολογιστή δηλ. δεν υπάρχει κάποιο desktop ή άλλος υπολογιστής. Το budget είναι μέχρι 300€ και δυστυχώς το ξέρω ότι δεν μπορώ να βρω εύκολα κάτι καλό σε αυτά τα λεφτά. Δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση αλλά για σερφάρισμα στο σπίτι, streaming, βιντεοκλήσεις και απαραίτητα χρήση του office. Σκέφτηκα λοιπόν μήπως είναι προτιμότερο να στραφώ προς την αγορά κάποιου chromebook και συγκεκριμένα αυτού εδώ: https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/226825-asus-chromebook-c423na-eb0582-n3350-4gb-64gb

θα μπορέσει ένα chromebook να χρησιμοποιηθεί σαν βασικός υπολογιστής για όλα αυτά που προανέφερα και συγκεκριμένα για τα office? Αυτό που με κάνει να το σκέφτομαι είναι ότι γενικά θα είναι πιο γρήγορο από ένα laptop με windows και γενικά θα ήθελα να απομακρυνθώ από τα windows και να δοκιμάσω κάτι άλλο. Θα ήθελα τη γνώμη σας και ειδικότερα από άλλους κατόχους chromebook.

 

 Για το office δεν μπορώ να σου πω,ότι έχει η google το χρησιμοποιεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι χρειάζεσαι λαπτοπ  η σου κάνει και ο σταθερός την δουλειά σου??θεωρώ τα chromebook λύση ανάγκης όταν χρειάζομαι κάτι φορητό με λίγα λεφτά,η κάτι σαν ταμπλετ με πληκτρολόγιο,με 300 ευρώ παίρνεις άνετα ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και κάνεις πολλές παραπάνω δουλειες απο τι το chromebook,έχω σαν βασικό σύστημα ενα σταθερό core 2 duo δεν θυμάμαι καν απο πότε με μια καλή κάρτα γραφικών για την εποχή του και 3 gb ram και πριν 1 χρόνο του έβαλα άπλα ssd συνδεδεμένο στην τηλεόραση το μηχάνημα δεν κολλάει πουθενά οκ δεν εχω 4κ ανάλυση δεν παιζω παιχνίδια άλλα για office kodi youtube και αποθήκευση αρχείων είναι τούμπανο!!το μηχάνημα μου ζήτημα να πουλιέται πάνω απο 150 ευρω και αυτό για έχω πάνω 4 σκληρούς δίσκους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...