Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα... vol.2


mechpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απίστευτη ιστορία με τον Τέρι...τι να πει κανείς....το θέμα είναι ότι δυστυχώς η αγωγή καταστέλλει την δημιουργικότητα και την ικανότητα...είμαστε πολύ πίσω σε τέτοια θέματα(όχι ότι είμαστε μπροστά στα άλλα ιατρικά...)...από το 0...ένας άνθρωπος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με την επιλογή του raspberry, συγκεκριμένα το Raspberry Pi 4 B σε στρες τεστ καταναλώνει 6w ενώ σε idle κατάσταση 2.5w. Το δε pi3 κατεβαίνει περίπου στην μισή κατανάλωση. Με ssd τα παραπάνω προσθέτεις αλλά 6w.

Ένα παλιό pc κυμαίνεται από 65-170w. 

 

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, asfodelus είπε

, αλλά αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε ένα παλιό μεταχειρισμένο και να αγοράσω ένα Raspberry θα επέλεγα το δεύτερο. Συμφωνείτε σε αυτό;

Εξαρτάται. Για φάση σερβεράκι ναι...

Για φάση desktop θα προτιμούσα ένα χρεπάκι με έναν core quad τουλάχιστον... Το pi αν ανοίξεις browser τα παίζει, δεν είναι χρησιμοποιήσιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για nas και σερβερακι ,docker και καθαρή βλαντα raspberry. Άλλα αν έπρεπε να ασχοληθώ με δουλειά κάτι με windows δυστυχώς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Mporeis είπε

γεια!! Δεν καταλαβαινω γιατι κλειδωσε το θεμα, ΕΛΕΟΣ

 

Κάποιος δεν έχει και νόημα να τον κατονομάσω έκανε δευτερο account για να μου την πει. Ξέρω ποιος είναι αλλά ας μην το συνεχίσουμε.
Όλη η διαμάχη είναι για αυτό που σου είχα γράψει φίλε το systemD. Είναι casus belli για κάποιους ειδικά εφόσον δεν ξέρουν τίποτα εκτός αυτού. Οπότε όταν τα επιχειρήματα τελείωνουν, αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί. Όταν αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί τελειώνουν τα threads. Είναι κρίμα γιατί χάνεται η ευκαιρία να γίνει γόνιμος διάλογος και να βγει άκρη. Βέβαια ο διάλογος είναι ο θάνατος του systemD που επιβάλλεται σε διανομές με το έτσι θέλω. Τα υπόλοιπα είναι θέμα του insomnia το οποίο σέβομαι. Ελπίζω να μη γίνουμε μπάχαλο πάλι.

 

υ.γ. Eυχαριστώ όσους μου στείλατε π.μ να ρωτήσετε για το void linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε δοκιμάσει το clear linux, αυτά τα διθυραμβικά σχόλια της ιντελ περί ταχύτητας και αρχιτεκτονικής πόσο σχετίζονται στην πραγματικότητα ;

 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Βέβαια ο διάλογος είναι ο θάνατος του systemD που επιβάλλεται σε διανομές με το έτσι θέλω

Θα ήθελα να μου πεις σε ποιες διανομές επιβλήθηκε με το έτσι θέλω. Δε σου αρέσει, δεκτό, αλλά θα ήθελα ένα χειροπιαστό παράδειγμα. Επίσης το thread κλείδωσε γιατί πετάει ο ένας το μπαλάκι αλλά το πετάει και ο άλλος. Μονός καυγάς δε γίνεται. 

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Έχετε δοκιμάσει το clear linux, αυτά τα διθυραμβικά σχόλια της ιντελ περί ταχύτητας και αρχιτεκτονικής πόσο έχουν σχέση στην πραγματικότητα ;

Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτά τα πολύ ωραία άρθρα 

https://osarena.net/false-tech-007/

https://osarena.net/o-mythos-tis-kalyteroteris-dianomis-linux/

και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2021 στις 6:17 ΜΜ, Mporeis είπε

γεια!! Δεν καταλαβαινω γιατι κλειδωσε το θεμα, ΕΛΕΟΣ

 

Το θεμα κλειδωσε γιατι για μια ακομα φορα μπηκε ο ρητορας σε θεμα και το εκανε σαν τα μουτρα του. Γραφοντας ανακριβειες μιας και δεν εχει τις απαραιτητες γνωσεις για τετοια ζητηματα , διεδωσε ψεματα και μισος εναντιον του systemd για μια ακομα φορα , προμοταρε κλασικα την μαλακοδιανομη του και μετα καθεται και το παιζει θυμα , οτι καποιος μπηκε στον κοπο να φτιαξει δευτερο account  για να του την πει ...

υ.γ. Ευχαριστω οσους μου στειλατε π.μ. για να μου ζητησετε στοχο με την φατσα του ρητορα για να της πετατε βελακια. Θα κρατηθει σειρα προτεραιοτητας.

5 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Έχετε δοκιμάσει το clear linux, αυτά τα διθυραμβικά σχόλια της ιντελ περί ταχύτητας και αρχιτεκτονικής πόσο σχετίζονται στην πραγματικότητα ;

 

Ειναι διανομη που ειναι οντως γρηγορη αλλα περα απο αυτο δεν εχει νοημα να ασχοληθει καποιος. Ολες οι διανομες ειναι αρκουντος γρηγορες στις μερες μας. Ειναι πιο πολυ "proof of concept" διανομη...απλα για να δειξει η ιντελ ποσο γρηγορη μπορει να γινει μια διανομη με τα σωστα optimizations.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτά τα πολύ ωραία άρθρα 

https://osarena.net/false-tech-007/

https://osarena.net/o-mythos-tis-kalyteroteris-dianomis-linux/

και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

Ευχαριστώ, το έχω διαβάσει.

Osarena, cerebrux, linuxuser. Άψογα όλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Θα ήθελα να μου πεις σε ποιες διανομές επιβλήθηκε με το έτσι θέλω. Δε σου αρέσει, δεκτό, αλλά θα ήθελα ένα χειροπιαστό παράδειγμα

Τωρα σοβαρα πιστευεις οτι θα σου δωσει χειροπιαστο παραδειγμα? 🤣

Ξερεις σε ποσα τοπικ οταν του ζητηθηκαν αποδειξεις αμεσως το βουλωσε.

Ξερεις σε ποσα τοπικ μπηκε και τα εκανε μπαχαλο για systemd ενω ΚΑΝΕΙΣ δεν εκανε αναφορα σε αυτο ?

Ξερεις ποσα τοπικ κλειδωθηκαν εξαιτιας του οταν εμφανιζονταν?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΣΕ ΟΛΑ 🤣

Επεξ/σία από ConstantineP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ειναι διανομη που ειναι οντως γρηγορη αλλα περα απο αυτο δεν εχει νοημα να ασχοληθει καποιος. Ολες οι διανομες ειναι αρκουντος γρηγορες στις μερες μας. Ειναι πιο πολυ "proof of concept" διανομη...απλα για να δειξει η ιντελ ποσο γρηγορη μπορει να γινει μια διανομη με τα σωστα optimizations.

Από περιέργεια τι optimizations έχει κάνει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτά τα πολύ ωραία άρθρα 

 

αντι να σπαμάρουμε την αποψή μας ας γίνουμε ουσιαστικοί
μπορείς να αναλύσεις το 66 ?
εδώ να μας πεις που υπερτερεί τεχνικά το systemD 
να μας εξηγήσεις αν το runit που είναι posix είναι χειρότερο του systemD και γιατί 
να μας δείξεις κοινώς οτι επειλέγεις το systemD γιατί είναι καλύτερο και όχι γιατί τίποτα άλλο δε γνωρίζεις
μην κάνεις όμως σκονάκια εδώ χωρίς edit και σε λογικό χρόνο για να πειστώ για την αλήθεια των λεγομένων σου φίλε Βασίλη
καλοπροαίρετα το λέω

 

27 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Θα ήθελα να μου πεις σε ποιες διανομές επιβλήθηκε με το έτσι θέλω.

Στο debian για αρχή και εξηγούμαι. Πως προέκυψε το devuan ενώ άλλαξαν κάποια μέλη στην lead dev team ?
Να προτείνω και εγώ ένα άρθρο λοιπόν: https://news.ycombinator.com/item?id=14746756

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

μπορείς να αναλύσεις το 66 ?

Πέραν του γεγονότος ότι είναι ενα frontend που κάθεται πάνω από το s6 και έχει συντακτικό παρόμοιο του systemd δε γνωρίζω κάτι άλλο. 

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

εδώ να μας πεις που υπερτερεί τεχνικά το systemD 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι εγώ δε μπαίνω στη διαδικασία απόρριψης του systemd ούτε των άλλων inits. Αλλά αφού το θέλεις τεχνικά θα σου πω ότι στα VPS που έχω κάτι χρόνια (και όχι σαν κάποιους που σηκώνουν servers σε VM) με το systemd από την προσωπική μου χρήση το βρήκα βολικότερο και ευκολότερο. 

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

να μας εξηγήσεις αν το runit που είναι posix είναι χειρότερο του systemD και γιατί 

Το runit το έχω σε docker image επομένως εκεί που μου χρειάζεται το χρησιμοποιώ. Άτοπο το επιχείρημα σου. Το POSIX που κολλάει στην κουβέντα;

9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

να μας δείξεις κοινώς οτι επειλέγεις το systemD γιατί είναι καλύτερο και όχι γιατί τίποτα άλλο δε γνωρίζεις
μην κάνεις όμως σκονάκια εδώ χωρίς edit και σε λογικό χρόνο για να πειστώ για την αλήθεια των λεγομένων σου φίλε Βασίλη

Το systemd δεν το επίλεξα γιατί ήρθε ως λογική συνέχεια σε servers και εγκαταστάσεις που χρησιμοποιώ 10+ χρόνια. Δεν είμαι dev και έχω τη γνώμη που έχει ένας απλός χρήστης. Ούτε σκονάκια ούτε προπαγάνδες ούτε ψευδοπροφητείες. 

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Στο debian για αρχή και εξηγούμαι. Πως προέκυψε το devuan ενώ άλλαξαν κάποια μέλη στην lead dev team ?

Αν παρακολούθησες τη συζήτηση αλλά και τον τρόπο με τον οποίο λαμβάνονται οι αποφάσεις στην κοινότητα του Debian δε θα το έλεγες αυτό. Αυτοί που δημιούργησαν το devuan διαφώνησαν και ήταν μειοψηφία. Φύγανε και κάνανε δική τους διανομή όπως και άλλοι τόσοι.

 

Επομένως αγαπητέ Τηλέμαχε καλοπροαίρετα σου λέω ότι έχεις πολλά να μάθεις όπως και εγώ έχω πολλά να μάθω και είναι άδικο να είμαστε προκατειλειμένοι σε κάποια software μόνο και μόνο γιατί κάποιοι φίλοι μας δεν τα συμπαθούν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...