Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα... vol.2


mechpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

δηλαδή μπορώ να δημοσιεύω πράγματα αλλων χωρίς την έγκρισή τους ?
με ποιο δικαίωμα ?

Αν κάποιος γράφει σε μια ιστοσελίδα στην οποία η πρόσβαση είναι δημόσια και δεν υπάρχει κάποιος νομικά έγκυρος όρος που να απαγορεύει την αναδημοσίευση, μπορείς να δημοσιεύεις πράγματα οποιουδήποτε άλλου χωρίς να απαιτείται κανενός είδους έγκριση. Το δικαίωμα στο δίνει η αρχική δημόσια ανάρτηση.

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

σας έχω νέα: πάρτε το αλλιώς μάθετε να σέβεστε την άλλη άποψη

Σου έχω νέα: έχεις την ίδια παράλογη απαίτηση που έχει κάθε ανόητος. Σεβασμός υφίσταται στο δικαίωμα έκφρασης της άποψης, όχι στο περιεχόμενό της. Πιο απλά, κάποιος έχει το δικαίωμα να λέει ακόμα και ηλιθιότητες και οι άλλοι έχουν επίσης το δικαίωμα να αποκαλούν ηλιθιότητες αυτά που λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Το LTO εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να είναι ούτε γρήγορο, ούτε να θέλει λίγη μνήμη. Οπότε έχει νόημα μόνο σε τελικά builds. Τώρα για να σπάσει κάτι σε gcc/clang πρέπει να είσαι πολύ τυχερός. Μπορείς να το κάνει άφοβα, αλλά εδώ είναι που δεν έχει τόσο νόημα διανομές που κατεβάζουν κώδικά και τον κάνουν compile στην δική σου μηχανή.

Ο3 σε gcc μου φαίνεται πρόκληση. 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ΑΠΑΙΤΩ να μην ξαναχρησιμοποιήσετε γραπτά μου χωρίς την έγκρισή μου

Δε μπορείς να έχεις καμία τέτοια απαίτηση αν γράφεις δημόσια, όπως δε μπορεί να έχει και κανένας άλλος. Δεν έχει καμία νομική βάση, δεν έχει έστω «εθιμική» βάση, δεν έχει και καμία λογική. Αν δε θέλεις να γνωρίζουν οι άλλοι πράγματα που γράφεις, απλά μην τα γράφεις δημόσια. Α, και πού είσαι, δεν υπάρχει άδεια χρήσης που να απαγορεύει την αναδημοσίευση σχολίων από ένα δημόσιο forum, γιατί τα σχόλια δε θεωρούνται πνευματική ιδιοκτησία. Στο λέω για να μην ψάχνεις άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Ο3 σε gcc μου φαίνεται πρόκληση.

Δε θα δεις κάποια τρελή διαφορά με το O2, εκτός κι αν το κάνεις μόνο για κάποιο «εξωτικό» λογισμικό. Οι βελτιστοποιήσεις του Clear Linux αλλά και γενικότερα είναι πάντα ένα σύνολο, όχι επιμέρους υλοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Θα πρέπει να προσθέσεις και -flto καθώς και λίγο διάβασμα

Εννοείς Ο3 και flto ; Διότι Ο2 και flto είναι μια χαρά που δοκίμασα.

5 λεπτά πριν, Soulrain είπε

Δε θα δεις κάποια τρελή διαφορά με το O2, εκτός κι αν το κάνεις μόνο για κάποιο «εξωτικό» λογισμικό. Οι βελτιστοποιήσεις του Clear Linux αλλά και γενικότερα είναι πάντα ένα σύνολο, όχι επιμέρους υλοποιήσεις.

Συμφωνώ για την διαφορά, δεν χρησιμοποιώ εξωτικά λογισμικά  normal desktop use.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Soulrain είπε

Να σου πω και κάτι που θα σου πάρει τα μυαλά τώρα; Η απόφαση για το ποιο λογισμικό θα υιοθετηθεί ευρέως από τις διανομές δε βασίζεται αποκλειστικά στην τεχνική αρτιότητα αλλά και σε άλλους παράγοντες, όπως είναι η δυνατότητα και οι απαιτήσεις υποστήριξης. Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν ο Μπάμπης ο Σουγιάς φτιάξει ένα λογισμικό το οποίο υπερτερεί τεχνικά από οποιοδήποτε άλλο στο είδος του αλλά το έγραψε σε Malbolge, μπορεί να συνεισφέρει σε αυτό μόνο κάθε πανσέληνο και για να το ενσωματώσουν οι διανομές πρέπει να θυσιάσουν ένα αρνί, τότε θα υιοθετηθεί το λογισμικό που έφτιαξε ο Πέτρος ο Πέτρας, γιατί αυτός το έγραψε σε κάποια σοβαρή γλώσσα, μπορεί να το εξελίξει και μπορεί να ενσωματωθεί χωρίς θυσίες.

Κάτι που αξίζει να διαβαστεί είναι το https://en.wikipedia.org/wiki/Worse_is_better με μια μικρή διαφορά. Αυτή την στιγμή το systemd είναι το ποιο τεχνικά άρτιο και το ποιο εύχρηστο από τον "ανταγωνισμό" για να επικρατήσει κάτι άλλο θα πρέπει συνήθως να είναι σκάλες ανώτερο της προηγούμενης λύσης, ώστε να αξίζει ο κόπος της μετάβασης και τα παιδικά προβλήματα. Για παράδειγμα το git ήταν σκάλες ανώτερο από τα προηγούμενα VCS, αλλά είναι το καλύτερο DVCS; Μάλλον όχι και εκείνη την εποχή είχαν βγει πολλά. Αλλά για το git θα έβρισκες υποστήριξη στο ide/editor που χρησιμοποιούσες, στο git θα δούλευαν όλοι, σε αυτό θα βρεις βοήθεια και το όποιο όφελος σου θα   εξανεμίζονταν αν επέλεγες κάτι άλλο.

Αλλά η λογική του https://en.wikipedia.org/wiki/Worse_is_better πιστεύω πως δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο systemd. Γύρισα πίσω στην πρώτη ανακοίνωση για την ύπαρξη του, και η συζήτηση δεν αφορούσε καθόλου τον σχεδιασμό του, αλλά το πόσο ταλαιπωρήθηκε ο καθένας με το PulseAudio. Που όμως είχε ένα πρόβλημα δυσκολότερο να λύθει και τα κατάφερε ικανοποιητικά.  Και κανένας σήμερα δεν θέλει να βάλει το ARTs  ή το esd  (αν και κάποιος εδώ μέσα είμαι σίγουρος πως τώρα που τα άκουσε θα θέλει να τα δοκιμάσει λολ). Από την αρχή η συζήτηση δεν ήταν πάνω στο systemd (στους ενεργούς χρήστες τουλάχιστον, γιατί οι sysadmin είδαν τα πλεονεκτήματα του απο νωρίς). Και αυτό τράβηξε τους ψεκασμένους και τον κάθε άσχετο/ηλίθιο συνωμοσιολόγο.

Αν αύριο προκύψει κάποιο καλό εναλλακτικό init system, λόγω του θορύβου πιστεύω θα επιλεχθεί. Και δεν θα πρέπει να είναι 50% καλύτερο (οπως και αν το μετράς αυτό) για να επικρατήσει, όπως για το επόμενο DVCS. Αρκεί να είναι έτσω το ίδιο καλό. Αλλά με τα υπάρχοντα και τα μυαλά  που κουβαλάνε αυτοί που τα φτιάχνουν δεν το βλέπω σύντομα. Αν φτιαχτεί κάποια στιγμή, κανένας δεν έχει φετιχ με κανένα λογισμικό, μόνο προτιμήσεις σε άδειες χρήσεις. Αν είναι καλύτερο θα το επιλέξουμε, και λόγο της κατάστασης έστω αν είναι εξίσου καλό.

Όσο για τα εναλλακτικά που υπάρχουν, μπορούν με απλά λόγια, και όχι με ψέματα και τρολαρίσματα να το αποδείξουν. Είναι τουλάχιστον αστείο να ισχυριστεί κάποιος πως ένας Linuxas δεν μπορεί να διαβάσει για κάτι άλλο επειδή βαριέται. Μα αυτό δεν κάνουμε συνέχεια; Όπως εξίσου αστείο τα περι backdoors κλπ... υπάρχει ο κώδικας. Δεν υπάρχει χειρότερο επιχείρημα. Θεωρητικά ο ανοικτός κώδικας δεν έχει το πλεονέκτημα πως χιλιάδες μάτια θα βρουν τα bug και προβλήματα ασφάλειας; 

Ας δούμε ένα κακό που κάνει αυτές οι ατεκμηρίωτες παπαρίες, απο μια τυχαία σελίδα του facebook. Και  έχει δίκιο! Αυτά διάβασε από τα τρολάκια αυτά κατάλαβε. Άρα καλύτερα στα Windows αφού είναι το ίδιο πράγμα... 

image.png.41e98ecc721f90fba761b14d2403d02a.png



Δεν τα επιλέγουμε γιατί δεν μας έχουν δώσει ένα σοβαρό λόγο, έστω και ένα πλεονέκτημα βρε αδελφέ. Κάποια έχουν την θέση τους, αλλά σε ειδικές περιπτώσεις, όχι για γενική χρήση, και εκεί είναι συζητήσιμο. Επιχειρήματα υπέρ και όχι φανατισμοί. Και χωρίς αυτά δεν υπάρχει λόγος να δοκιμάσεις κάτι για να έχεις γνώμη. Δεν θέλω ούτε να δοκιμάσω πρέζα, ούτε κάποιες μορφές σεξ για να γνωρίζω ότι δεν θέλω κάτι τέτοιο. Αυτό δεν αναιρεί το δικαίωμα  του άλλου να δοκιμάσει, αλλά δεν είναι επιχείρημα  όμως για να δοκιμάσει κανείς την πρέζα, το runit ή κάποιες μορφές ερωτικής διέγερσης ...

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Συμφωνώ για την διαφορά, δεν χρησιμοποιώ εξωτικά λογισμικά  normal desktop use.

Κάποτε μου τη βάρεσε να βάλω Gentoo σε ένα laptop με Core 2 Duo και μόλις 2 GB RAM. Εποχές KDE 4 αυτό. Πιστεύω ότι δε χρειάζεται να σου περιγράψω το βασανιστήριο. Αλλά, επειδή το μηχάνημα αυτό το ήξερα «απ' έξω κι ανακατωτά» και φυσικά έβγαλα τα μάτια μου για να διαβάσω το Handbook για το κάθε εξάρτημα και τα κεφάλαια του wiki για το κάθε λογισμικό που ήθελα, κατέληξα με την καλύτερη εμπειρία χρήσης που είχα ποτέ (για τα δικά μου δεδομένα και σύμφωνα με τις δυνατότητες του μηχανήματος πάντα). Λες και είχα άλλο μηχάνημα ήταν.

Η μόνη «βελτιστοποίηση» ήταν το -march=core2, όμως η πραγματική βελτιστοποίηση ήταν ότι ήξερα τι ήθελα να κρατήσω από το KDE και ποιες λειτουργίες δε χρειαζόμουν ώστε να τις αφαιρέσω με τα USE flags, όπως και το ότι παιδεύτηκα να φτιάξω έναν πυρήνα 100% για το δικό μου μηχάνημα, χωρίς κανένα άλλο module ή λειτουργία. Αυτό είναι κάτι που δεν έχουν όλοι τη θέληση και τον χρόνο για να το κάνουν αλλά ταυτόχρονα δε μπορεί να το καταλάβει κάποιος που δεν το έχει κάνει (εξ ου και σχόλια όπως «δεν έχει νόημα το Gentoo σήμερα», «τι διαφορά έχει μια λιγότερη εξάρτηση;» και παρόμοια) και την εμπειρία αυτή δε μπορεί να την προσφέρει καμία binary διανομή.

Και ναι, έγραψα δύο παραγράφους για να πω ότι η ουσιαστική βελτιστοποίηση είναι στο να κάνεις το λογισμικό αποκλειστικά συμβατό και στο 100% λειτουργικό για το εκάστοτε μηχάνημα, όχι σε ένα CFLAG ή κάποια άλλη παράμετρο.

15 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Όσο για τα εναλλακτικά που υπάρχουν, μπορούν με απλά λόγια, και όχι με ψέματα και τρολαρίσματα να το αποδείξουν.

Όταν κάτι δημιουργείται ως αντίδραση σε κάτι άλλο («anti-systemd») και σε ολόκληρη την πορεία της ζωής του ετεροπροσδιορίζεται («systemd-free»), μοιραία οι επιλογές ανάπτυξης καταλήγουν να γίνονται με το θυμικό, η όποια τεχνική αρτιότητα μπαίνει σε δεύτερο πλάνο αλλά και το έργο αυτό βγάζει κακή εικόνα προς τα έξω. Αλλά πού να το καταλάβουν...

Απλό παράδειγμα: όταν θεωρείται αρνητικό το ότι ενίοτε το systemd μπορεί να περιμένει 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα (παραμετροποιήσιμο, παρεμπιπτόντως) για να τερματίσει το σύστημα και για αυτό είναι «κακό», και αυτός που ισχυρίζεται κάτι τέτοιο δεν έχει ιδέα τι είναι το graceful shutdown, δε γνωρίζει ότι η καθυστέρηση δεν οφείλεται στο systemd αλλά στη ρουφιάνα τη διεργασία που σκάλωσε και δε θέλει να τερματίσει σωστά, δεν ξέρει ότι τα περισσότερα εναλλακτικά inits δεν το έχουν προβλέψει αυτό και κάνουν συνήθως hard shurdown (με τους δυνητικούς κινδύνους που συνεπάγεται αυτό), και νομίζει ότι το «superawesome init» είναι καλύτερο γιατί τερματίζει πάντα σε 0,5 nanoseconds, οποιαδήποτε αναφορά εκ μέρους του σε τεχνική υπεροχή είναι τουλάχιστον αστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...