Προς το περιεχόμενο

Παρακολούθηση διαδικτυακής κίνησης από router ή από άλλο λίνουξ


rearshooter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Είχα Gentoo και μάλιστα στις αρχές του systemd που για να το βάλεις (στο Gentoo) έπρεπε να ξεψειρίσεις ένα προς ένα τα blocks του emerge λόγω της στενής (τότε) πρόσδεσης στο OpenRC, και μετά να κάνεις και κάποια ιερή θυσία για να δουλέψει. Τα έκανα όλα αυτά και ήταν επίπονη αλλά υπέροχη εμπειρία. Δοκίμασα και το OpenRC για να ξέρω τι «χάνω». Μια χαρά δούλευε αλλά δε μπορούσε να κάνει όσα κάνει το systemd. Κατά κάποιον τρόπο τα περισσότερα «εναλλακτικά» inits έχουν παραμείνει σε παλιότερη νοοτροπία. Αυτό δεν τα κάνει «χειρότερα» βέβαια. Ίσως όμως τα κάνει κάπως ανεπαρκή για το μέσο σύγχρονο use case. Κι εγώ «παλιός» είμαι αλλά καμιά φορά το καινούργιο είναι και πιο ολοκληρωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"έπαιζες" με άλλο όνομα? επίσης γιατί ανεπαρκές το οπεν?παράδειγμα? εμένα δεν μου έλειπε τίποτα ..

Επεξ/σία από rearshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πού να έπαιζα; Όχι, με το ίδιο username είμαι (καθόλου) διάσημος στο Διαδίκτυο.

Το ότι δεν έλειπε τίποτα σε εσένα δε σημαίνει ότι δεν έλειπε σε κανέναν, σωστά; Στη δική μου περίπτωση, το «πρόβλημα» ήταν η χρήση των init scripts που κουράστηκα να τα διαχειρίζομαι τόσα χρόνια (και σε άλλες διανομές) και ότι το parallelization δεν ήταν (τότε) τόσο καλό και ενίοτε προκαλούσε προβλήματα στην εκκίνηση.

Και το Arch που έχω τώρα το είχα και στην εποχή των rc scripts του. Αλλά αν με γυρνούσες τώρα σε εκείνη την εποχή, ενώ έχω γνωρίσει κάτι πιο ολοκληρωμένο, πιθανότατα θα έσπαγα τον υπολογιστή μου. Ξαναλέω, δεν είναι θέμα «καλύτερου-χειρότερου». Απλά η τεχνολογία εξελίσσεται και μάλιστα ταχύτατα. Όπως κάποτε βλέπαμε το Fluxbox ας πούμε και εντυπωσιαζόμασταν αλλά σήμερα μάλλον θα πετούσαμε τον υπολογιστή απ' το παράθυρο αν μας ανάγκαζαν να το χρησιμοποιήσουμε μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...