Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΡΙΕΡΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα. 

Ονομάζομαι Γιώργος. 

Είμαι σε αναζήτηση μεταπτυχιακού μιας και θα με ενδιέφερε ο κλάδος των χρηματοοικονομικών αλλά και το data science. Έχω βρει κάποια προγράμματα σχετικά με αυτό. 

Το πρώτο είναι το Τραπεζική, Χρηματοοικονομική και Χρηματοοικονομική Τεχνολογία (FinTech) (ΤΡΑΧ) https://www.eap.gr/education/postgraduate/annual/banking/

Το παραπάνω πρόγραμμα διεξάγεται από το ΕΑΠ και γαίνεται να είναι αρκετά καλό. Επίσης το κόστος του είναι αρκετά χαμηλό. Στα 3250, κάτι το οποίο δεν θα με ζορίσει οικονομικά. 

Το δεύτερο πρόγραμμα επίσης αρκετά οικονομικό  - περίποθ 3000 ευρώ είναι το Master of Science (MSc) in Data Science απο το IU International University of Applied Sciences.

https://www.iu-university.org/master/data-science/ (Ενδιαφέρομαι για τα 120 ECTS). 

Η τρίτη επιλογή είναι το International MBA του ΟΠΑ το οποίο είναι στα 9900 και εκεί θα παάρω κατευθυνση στο finance. 

Mια ακόμη επιλογή ειναι το MSc in Banking and Finance από το International Hellenic University https://econ.ihu.edu.gr/index.php/en/courses/mastersmscs/programmes/msc-in-banking-a-finance.php  Προσποαθώ να μάθω εαν το προγραμμα διεξάγεται και online. 

H τελευταία επιλογη είναι το MASTER OF COMMERCE (FINANCIAL MANAGEMENT) https://amityonline.com/master-of-commerce-financial-management-online  από το Amity University κοντά στα 4500$.

Είμαι ήδη κάτοχος προπτυχιακού στη Διοίκηση Επιχειρήσων από το ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ και κάτοχος μεταπτυχιακού στην Ναυτιλία απο το ΠΑΠΕΙ. Είμαι 29 ετών και εργάζομαι στην Ναυτιλία αλλά προσπαθώ να κάνω αλλαγή καριέρας. 

Επίσης να ενημερώσω οτι πέρα απο International MBA  του ΟΠΑ, θα προτιμήσω τις onlinε-distance σπουδές λόγω ευελιξίας. 

Θα ήθελα έαν μπορούσατε να μου παραθέσετε απόψεις και εμπειρίες σχψετικα με τα παραπάνω καθώς και εαν πιστεύετε οτι είναι μια καλή επιλογή στα 29 το κυνήγι για αλλαγή καριέρας. 

Με εκτίμηση,

Γιώργος

Επεξ/σία από GiorgosKorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο όλα αυτα, και φαίνεται να το έχεις ψάξει όσον αφορά τις επιλογές. Αλλα τι σχέση έχουν τα χρηματοοικονομικά με το data science? Μήπως να σκεφτείς πρώτα τι θα σε ενδιέφερε από αυτούς τους δύο , άσχετους μεταξύ τους τομείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Ωραίο όλα αυτα, και φαίνεται να το έχεις ψάξει όσον αφορά τις επιλογές. Αλλα τι σχέση έχουν τα χρηματοοικονομικά με το data science? Μήπως να σκεφτείς πρώτα τι θα σε ενδιέφερε από αυτούς τους δύο , άσχετους μεταξύ τους τομείς;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Ξέρω οτι ακούγεται περίεργο αλλα πλεόν πολλες fintech εταιρείες χρησιμοποιούν data scientists για αποφάσεις λόγω της ανάλυσης που μπορούν να κάνουν. 

Οπότε και τα δυο είναι κομμάτια που με ενδιαφέρουν και προγανώς θα κοιτάξω την καλύτερη επιλογη. Σίγουρα το data science είναι ενα ανερχόμενο και πολυ περιζήτητο κομμάτι αλλα από την άλλη το finance/fintech είναι επίσης πολυ καλο για το μέλλον μια και οτιδήποτε χρηματοοικονομικό τήνει προς τα εκεί. 

36 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Ωραίο όλα αυτα, και φαίνεται να το έχεις ψάξει όσον αφορά τις επιλογές. Αλλα τι σχέση έχουν τα χρηματοοικονομικά με το data science? Μήπως να σκεφτείς πρώτα τι θα σε ενδιέφερε από αυτούς τους δύο , άσχετους μεταξύ τους τομείς;

Και επίσης, ένας άλλος λόγος που παρέθεσα το background μου είναι για να δω αποψεις για το πιο ειναι πιο suitable απο τη στιγμη που και τα δυο με ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ερώτημα είναι...μια αλλαγή καριέρας κοντά στα 30 είναι εφικτή;

Και αν ναί...θα είναι και αποδοτική στο μέλλον;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κανει αλλαγη καριερας αλλά στα 30 μου ξεκινησα την καριερα μου σαν προγραμματιστης (πριν εκανα ασχετες δουλειες). Γιατι να μην ειναι εφικτο; Αν εχεις ορεξη να μάθεις και κουραγια μια χαρα θα τα πας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ. Και γω ειμαι της αποψης οτι μπορει να γινει αλλαγη καριέρας και για αυτο το σκέφτομαι. 

Το θεμα ειναι μια αλλαγή προς αυτους τους κλαδους εαν ειναι βιωσιμη για εναν ανθρωπο κοντα στα 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω περα υπαρχει η νοοτροπια οτι στα -αντα εχεις ξοφλησει - καμια σχεση.. 

Δεν το πολυσκεφτονται πριν το πουν, αυτα εχουν μαθει, αυτα λενε. Δικες τους αντιληψεις. 

Το αντικειμενο ειναι ο,τι πιο hot τωρα, δουλευει η αδερφη μου ως Data Scientist  και μου λεει οτι υπαρχει τρελη ζητηση- παιρνουν ατομα που απλως ξερουν λιγη python/r (για analyst βεβαια). Απλως ξερω οτι θελει πολυ καλο quant background για να μπεις σε MSc Data Science, και δεν ξερω αν εσυ απο ΟΔΕ το εχεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηματοοικονομικά δεν ξέρω, αλλά ζητάνε με το ντουφέκι καλούς data scientists στα εξωτερικά.
Ακόμη και οι αρτοσκληρωτικές-παραδοσιακές Ευρωπαϊκές εταιρείες το πήραν επιτέλους χαμπάρι ότι μπήκαμε για τα καλά στην εποχή της Πληροφορίας-Δεδομένων.
Αλλά με το υπόβαθρο σου, μάλλον ευκολότερο είναι να μπεις στα χρηματοοικονομικά και τα σχετικά κόλπα.
Μικρότερο το άλμα και έτσι.

Για αλλαγή καριέρας στα -άντα στα εξωτερικά είναι αρκετά εύκολο και ψιλο-κοινότυπο. 
Πολλοί βαριούνται ή θέλουν να πάνε σε άλλες καριέρες που πληρώνουν καλύτερα.

Δεν ξέρω για Ελλάδα.
Αυτό επειδή η νοοτροπία, μεγάλου δυστυχώς, μέρους των ΕΛ αφεντικών είναι περισσότερο στον ανατολίτη πασά, παρά στον ηγέτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, efib είπε

Εδω περα υπαρχει η νοοτροπια οτι στα -αντα εχεις ξοφλησει - καμια σχεση.. 

Δεν το πολυσκεφτονται πριν το πουν, αυτα εχουν μαθει, αυτα λενε. Δικες τους αντιληψεις. 

Το αντικειμενο ειναι ο,τι πιο hot τωρα, δουλευει η αδερφη μου ως Data Scientist  και μου λεει οτι υπαρχει τρελη ζητηση- παιρνουν ατομα που απλως ξερουν λιγη python/r (για analyst βεβαια). Απλως ξερω οτι θελει πολυ καλο quant background για να μπεις σε MSc Data Science, και δεν ξερω αν εσυ απο ΟΔΕ το εχεις.

Αν θεωρεί οτι στα 30 ή 35 θα μπορεί εύκολα να διεκδικήσει junior θέσεις που οι άλλοι διεκδικούν στα 25 ας το κάνει.

Εγώ έχω κάποιες ενστάσεις ως προς αυτό (τυχαίνει να έχω διάφορα άτομα του περιβάλοντος μου που έκαναν αλλαγή καριέρας σε διάφορες ηλικίες).

Έχω την αίσθηση οτι από την θεωρία στην πράξη υπάρχει μια διαφορά.

Φυσικά αναφέρομαι πάντα σε νέα καριέρα και όχι παρεμφερή οπού θα μετρήσει η προϋπηρεσία.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Αν θεωρεί οτι στα 30 ή 35 θα μπορεί εύκολα να διεκδικήσει junior θέσεις που οι άλλοι διεκδικούν στα 25 ας το κάνει.

Εγώ έχω κάποιες ενστάσεις ως προς αυτό (τυχαίνει να έχω διάφορα άτομα του περιβάλοντος μου που έκαναν αλλαγή καριέρας σε διάφορες ηλικίες).

Έχω την αίσθηση οτι από την θεωρία στην πράξη υπάρχει μια διαφορά.

Φυσικά αναφέρομαι πάντα σε νέα καριέρα και όχι παρεμφερή οπού θα μετρήσει η προϋπηρεσία.

Σιγά την διαφορά μεταξύ 25 και 30 που αναφέρεις. Ίσα ίσα ο 30ρης που τολμα να αλλάξει καριέρα θα ειναι πιο δυψασμενος από έναν 25αρι. Πρώτη δουλειά ουσιαστικά στα 29 μου έπιασα, δεν βλέπω κανέναν λόγο κάποιον που έχει δουλέψει ήδη και αλλαξει αντικείμενο να κριθεί αρνητικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...