Προς το περιεχόμενο

Πήρε το ''σασί''!!!


filipposfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχουν ανοίξει αεροσακοι, έχει σπάσει παρπριζ κτλ το κόστος θα ξεπεράσει τα 5000 μαζί με την φαναρτζοδουλεια οπότε θεωρώ ότι μάλλον θα σου προτείνουν αποζημίωση για ολική καταστροφή.

Μόνο αν υπολογίσεις φανάρια, ψυγείο, αερόσακους, προεταντηρες, προβολακια, ψυγείο, ψυγείο κλιματιστικού και όλα αυτά με ΦΠΑ θα δεις πως το κόστος θα πάει πολύ ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Δυστυχώς( η ευτυχώς) δεν ανοιξαν οι αερόσακοι για κάποιο λόγο...Φοβαμαι πως οτι και να γίνει χαμένος θα είμαι. Θα έρθει πραγματογνώμονας απο εβδομάδα και θα το δουν εκει με την αντιπροσωπεία. Σας δειχνω φωτό. Δεν εβγαλα μέσα την μηχανή δυστυχώς. 517708922_.png.00e2a9b9e12e933f7f54eb257387e9f3.png

Επεξ/σία από filipposfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν φαίνεται να είναι τρομερή η ζημιά, προφυλακτήρα, φτερά, φανάρια και ότι έχει πάρει από κάτω στο μοτέρ. Από τη φωτό δεν φαίνεται να έχουν πάρει οι κολώνες, ούτε το παρμπρίζ φαίνεται να έχει σπάσει Όντως αυτό που σου είπαν για το σασί είναι ανησυχητικό, ωστόσο επειδή είναι του 17 το αυτοκίνητο νομίζω μπορείς να βάλεις γνήσια ανταλλακτικά καινούργια χωρίς να πληρώσεις τίποτα. Οπότε, καλά πας για αντιπροσωπεία που έτσι κι αλλιώς θα φουσκώσουν τα νούμερα και θεωρητικά θα κάνουν και καλύτερη δουλειά. Εγώ θα επέμενα πολύ να το δω αυτό με το σασί, τουλάχιστον να έχω μια εικόνα τι έχει συμβεί, αν μπορείς να είσαι εκεί με τον πραγματογνώμονα θα ήταν καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, filipposfil είπε

Δυστυχώς( η ευτυχώς) δεν ανοιξαν οι αερόσακοι για κάποιο λόγο...Φοβαμαι πως οτι και να γίνει χαμένος θα είμαι. Θα έρθει πραγματογνώμονας απο εβδομάδα και θα το δουν εκει με την αντιπροσωπεία. Σας δειχνω φωτό. Δεν εβγαλα μέσα την μηχανή δυστυχώς. 

Δεν ειναι μεγαλη η ζημια (παροτι μηχανικα δεν βλεπουμε τιποτα) μεχρι και το αριστερο φαναρι,προβολεας και φτερο σωζεται.

Ολικη δεν βγαινει αυτη η ζημια,οποτε αντιπροσωπεια για σωστη εκτιμηση και με καινουργια ανταλλακτικα.

Τωρα σασι να πηρε ποιος σου το ειπε αυτο,εαν εχει φτασει να στραβωσει λιγο το ραμφος δεν νομιζω οτι ειναι αξιο λογου φτιαχνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipposfil είπε

Καλημέρα σας,

Δυστυχώς( η ευτυχώς) δεν ανοιξαν οι αερόσακοι για κάποιο λόγο...Φοβαμαι πως οτι και να γίνει χαμένος θα είμαι. Θα έρθει πραγματογνώμονας απο εβδομάδα και θα το δουν εκει με την αντιπροσωπεία. Σας δειχνω φωτό. Δεν εβγαλα μέσα την μηχανή δυστυχώς. 517708922_.png.00e2a9b9e12e933f7f54eb257387e9f3.png

Αυτό που μας δείχνεις δεν έχει καμία σχέση με το "έγινε η μούρη μου χαλκομανία" που είχες γράψει στην αρχή. Έτσι όπως το βλέπω άντε το αριστερό ράμφος να έχει στραβώσει 1-2 εκατοστά προς τα δεξιά, όχι μόνο φτιάχνεται πανεύκολα αλλά δεν επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο την ακαμψία του αμαξώματος, με καινούργια και γνήσια ανταλλακτικά θα γίνει όπως ακριβώς ήταν πριν. Οι αερόσακοι δεν άνοιξαν είτε επειδή η σύγκρουση δεν ήταν μετωπική, είτε γιατί δεν ήταν αρκετά σφοδρή ώστε να ανοίξουν. Το "φαίνεται να έχει πάρει το σασί" στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον υπερβολή του μάστορα είναι ώστε να δικαιολογήσει το υπέρογκο ποσό που θα ζητήσει ως εργασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Φούμαρα σου πούλησε ο μάστορας της αντιπροσωπείας. Πάνε να κονομήσουν εις βάρος σου. 

Καλά, έτσι κι αλλιώς θα πάρουν πολλά χρήματα, ενδεικτικά σε Clio προφυλακτήρας + φανάρια είχε πάει γύρω στα 1200 ευρώ σε αντιπροσωπεία. Ας το βγάλουν και 3-4k, δεν έχει σημασία για τον TS, αρκεί να συμφωνήσει η ασφάλεια. Προσωπικά δεν θα με απασχολούσε καθόλου το αν θα βγάλουν κάτι παραπάνω, αρκεί να το πληρώσει η ασφάλεια και φυσικά να γίνει σωστή δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Φούμαρα σου πούλησε ο μάστορας της αντιπροσωπείας. Πάνε να κονομήσουν εις βάρος σου. 

Στην αντιπροσωπεία τα κάνουν αυτά, θα του βγάλουν καλό κουστούμι. Το θέμα είναι τι φανοποιους έχουν, μην του κάνουν χάλια δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bkran είπε

Ας το βγάλουν και 3-4k, δεν έχει σημασία για τον TS, αρκεί να συμφωνήσει η ασφάλεια. Προσωπικά δεν θα με απασχολούσε καθόλου το αν θα βγάλουν κάτι παραπάνω, αρκεί να το πληρώσει η ασφάλεια και φυσικά να γίνει σωστή δουλειά. 

 

3 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Στην αντιπροσωπεία τα κάνουν αυτά, θα του βγάλουν καλό κουστούμι. Το θέμα είναι τι φανοποιους έχουν, μην του κάνουν χάλια δουλειά. 

Ναι αν η αντιπροσωπεία αρχίσει τα πήρε σασί κλπ και το κοστολογήσει 5 χιλιάρικα και ο εκτιμητής της ασφαλιστικής 3 χιλιάρικα, ποιος θα πληρώσει τα 2 της διαφοράς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, filipposfil είπε

Καλημέρα σας,

Δυστυχώς( η ευτυχώς) δεν ανοιξαν οι αερόσακοι για κάποιο λόγο...Φοβαμαι πως οτι και να γίνει χαμένος θα είμαι. Θα έρθει πραγματογνώμονας απο εβδομάδα και θα το δουν εκει με την αντιπροσωπεία. Σας δειχνω φωτό. Δεν εβγαλα μέσα την μηχανή δυστυχώς. 517708922_.png.00e2a9b9e12e933f7f54eb257387e9f3.png

Ολική σίγουρα, το πολύ να σου προσφέρουν 6 χιλιάρικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, costas1973 είπε

Ολική σίγουρα, το πολύ να σου προσφέρουν 6 χιλιάρικα. 

Oλικη για ποιο πραγμα;

Του 17 μοντελο και χωρις να βλεπεις χωρο κινητηρα;

Πως εβγαλες τετοιο συμπερασμα;

Σου λεει δεν εχουν ανοιξει καν οι αεροσακοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ναι αν η αντιπροσωπεία αρχίσει τα πήρε σασί κλπ και το κοστολογήσει 5 χιλιάρικα και ο εκτιμητής της ασφαλιστικής 3 χιλιάρικα, ποιος θα πληρώσει τα 2 της διαφοράς?

Δεν γίνεται ποτέ αυτό που περιγράφεις, η αντιπροσωπεία μπορεί να παραμυθιάσει κανα ανίδεο με αοριστίες του τύπου "πήρε σασί οπότε θα φτάσει 5k", όχι όμως και τον εμπειρογνώμονα. Επίσης το κόστος επισκευής για κάθε ζημιά είναι προκαθορισμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, costas1973 είπε

Ολική σίγουρα, το πολύ να σου προσφέρουν 6 χιλιάρικα. 

Αυτό με λίγο αλοιφή είναι εντάξει? Φαίνεσαι γνώστης εσύ γι' αυτό ρωτάω

 

 

e3a4a091e0ca8564cbfc8c8d5421f00f.jpg

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν γίνεται ποτέ αυτό που περιγράφεις

Νομίζεις. Καλό θα είναι να μην είσαι απόλυτος. Δεν τα γνωρίζεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ναι αν η αντιπροσωπεία αρχίσει τα πήρε σασί κλπ και το κοστολογήσει 5 χιλιάρικα και ο εκτιμητής της ασφαλιστικής 3 χιλιάρικα, ποιος θα πληρώσει τα 2 της διαφοράς?

Σαφώς, αυτό θέλει προσοχή. Η προσωπική μου εμπειρία είναι πάντως καλή με τους πραγματογνώμονες, 3 φορές σε πιο ελαφρά χτυπήματα δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα - αντίρρηση να δεχθούν το κόστος της ζημιάς. Ειδικά στο συμβάν με τον προφυλακτήρα που ανέφερα παραπάνω,η ζημιά ήταν πολύ μικρή ( μια γρατζουνιά στο ένα φανάρι και μια γρατζουνιά καλή στον προφυλακτήρα ) και μου τα άλλαξαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bkran είπε

Σαφώς, αυτό θέλει προσοχή. Η προσωπική μου εμπειρία είναι πάντως καλή με τους πραγματογνώμονες, 3 φορές σε πιο ελαφρά χτυπήματα δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα - αντίρρηση να δεχθούν το κόστος της ζημιάς. Ειδικά στο συμβάν με τον προφυλακτήρα που ανέφερα παραπάνω,η ζημιά ήταν πολύ μικρή ( μια γρατζουνιά στο ένα φανάρι και μια γρατζουνιά καλή στον προφυλακτήρα ) και μου τα άλλαξαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Φυσικά, αλλά εδώ ο μάστορας ξεκίνησε ιστορίες με σασί κλπ εκτός κι αν υπάρχει κάτι που δεν φαίνεται στη φωτό. Σε μικρές ζημιές οι ασφαλιστικές δεν έχουν τόσο μεγάλο θέμα να πληρώσουν αλλά αν βγει κοστολόγιο 5 χιλιάρικα θα το σκεφτούν και θα το ψάξουν διπλά και τριπλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...