Προς το περιεχόμενο

Πήρε το ''σασί''!!!


filipposfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα δεν έχεις κάποια πρόταση απο τον εμπειρογνώμονα.Περίμενε να δεις τι θα πει αυτός.

Λύσεις υπάρχουν και θα στις πουν.

Εσύ χτύπησες(ελπίζω όχι);

Πήγες στο νοσοκομείο έστω και για έναν πονοκέφαλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, filipposfil είπε

Καλημέρα σας,

Δυστυχώς( η ευτυχώς) δεν ανοιξαν οι αερόσακοι για κάποιο λόγο...Φοβαμαι πως οτι και να γίνει χαμένος θα είμαι. Θα έρθει πραγματογνώμονας απο εβδομάδα και θα το δουν εκει με την αντιπροσωπεία. Σας δειχνω φωτό. Δεν εβγαλα μέσα την μηχανή δυστυχώς. 517708922_.png.00e2a9b9e12e933f7f54eb257387e9f3.png

Αν φτιαχτει με τον σωστο τροπο δηλαδη γνησια ολα τα ανταλλακτικα,αρμοι σωστοι,τονικοτητα χρωματος οσο το δυνατον με το υπολοιπο αυτοκινητο δεν νομιζω οτι θα χασεις σε μεταπωληση!  Αν εισαι νοικοκυρης και το προσεχεις για τα χρονια που θα το εχεις κανεις νορμαλ χλμ δεν θα εχεις θεμα με την μεταπωληση..

Πολλα αυτοκινητα ειναι χτυπημενα αλλα δεν χανουν σε τιμη οταν ειναι επισκευασμενα σωστα οπως και απο την συνολικη τους κατασταση..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2021 στις 9:46 ΠΜ, filipposfil είπε

Καλημέρα σας,

 

Ισως ένα θέμα αρκετα γνωστό. Εχω ενα ford fiesta 17 που το αγόρασα πέρυσι σε άριστη κατάσταση.   Χτες πέρασε ενας πιτσιρικάς το στόπ και εμένα εγινε η μούρη χαλκομανία. Δεν εχω δικό μου μάστορα και το πήγα στην αντιπροσωπία. Εκεί ο μάστορας μου αναφέρει οτι μεταξύ άλλων, φαίνεται να έχει πάρει το σασί. ο εμπορος που μου βρήκε και το αμάξι( ειναι δικός μου άνθρωπος) μου λεει να μην δεχτώ να μου το φτιάξουν και οτι αμα έχει πάρει σασι εχει χάσει την αξία του και να προσπαθήσω να πάρω τα χρήματα σαν να έχει γίνει ολική ζημια. Βέβαια αυτο μου φαίνεται παρα πολύ δύσκολο, οτι τι? θα τα βαλω δικαστικά με την ασφαλιστική μου αν μου πούν οχι ??? 

Απο την αλλη ακούω οτι αμα έχει παρέι ελαφρώς το σασι και γίνει καλή δουλεία δεν θα έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο.

 

Ποια η γνώμη σας/ εμπειρία σας παρακαλώ?

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Εχεις νομικη προστασια? Εαν ναι ΦΥΣΙΚΑ και θα την χρησιμοποιησεις εναντια στην ιδια την ασφαλιστικη :) 

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2021 στις 5:35 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Αν φτιαχτει με τον σωστο τροπο δηλαδη γνησια ολα τα ανταλλακτικα,αρμοι σωστοι,τονικοτητα χρωματος οσο το δυνατον με το υπολοιπο αυτοκινητο δεν νομιζω οτι θα χασεις σε μεταπωληση!  Αν εισαι νοικοκυρης και το προσεχεις για τα χρονια που θα το εχεις κανεις νορμαλ χλμ δεν θα εχεις θεμα με την μεταπωληση..

Πολλα αυτοκινητα ειναι χτυπημενα αλλα δεν χανουν σε τιμη οταν ειναι επισκευασμενα σωστα οπως και απο την συνολικη τους κατασταση..!

Οι μαντράδες όταν αγοράζουν ψάχνουν τρόπους να σου κόψουν την τιμή και όταν βλέπουν τρακαρισμένο οι προσφορές που κάνουν είναι πολύ χαμηλές,οι σοβαροί έμποροι δεν αγοράζουν καν αυτοκίνητο που έχει μπει σε καλιμπρα.Όποτε μόνο αν πιάσεις κότσο κανένα ιδιώτη να μην χάσεις λεφτά στην μεταπώληση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, moure είπε

Οι μαντράδες όταν αγοράζουν ψάχνουν τρόπους να σου κόψουν την τιμή και όταν βλέπουν τρακαρισμένο οι προσφορές που κάνουν είναι πολύ χαμηλές,οι σοβαροί έμποροι δεν αγοράζουν καν αυτοκίνητο που έχει μπει σε καλιμπρα.Όποτε μόνο αν πιάσεις κότσο κανένα ιδιώτη να μην χάσεις λεφτά στην μεταπώληση.

 

Αναλογα που εχει παρει και ποσο..  Οι μαντραδες τι δουλεια εχουν? Ετσι και αλλιως αυτοι τα παιρνουν κοψοχρονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2021 στις 11:23 ΠΜ, Joshua21 είπε

Πρώτα από όλα για να βγει ολική θα πρέπει το κόστος της ζημιάς μαζί με τα σώστρα (δλδ ότι αξίζει αυτό που έχει απομείνει) να είναι πολύ κοντά στην εμπορική αξία του αυτοκινήτου (εννοείται αυτή που είχε πριν τρακάρει). Αν είναι όντως έτσι μην ανησυχείς, θα το βγάλουν ολική από μόνοι τους, το πρώτο πράγμα είναι να βγει το κόστος επισκευής.

Όσο για το "έχει πάρει σασί" εξαρτάται τι ακριβώς έχει πάθει, αν πχ τα ράμφη μπροστά έχουν στραβώσει ελάχιστα τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (όλα τα υπόλοιπα μπροστά είναι βιδωτά και αλλάζονται), αν όμως έχουν τσαλακωθεί άσχημα τότε ποτέ δεν θα έχουν ξανά την αρχική ακαμψία τους. Σου παραθέτω φωτό επίσης από fiesta σε περίπτωση που δεν ξέρεις ποια είναι τα ράμφη:

1243602809_.jpg.053f94fbab9f207dade2cbff05418260.jpg

εχει απολυτο δικιο

ΑΠοτι ειδα στο αμαξι σου ευτηχως πηρε μονο η "μετωπη" που λενε οι φαναρτζιδες και αυτο ειναι αναλωσιμο οπως φυσικα και προφυλακτηρας/καπω/πλαινα.

Τωρα μηχανικα ισως εχει παρει ψυγειο και τιποτα αλλα..

Γενικα ειναι ζημια κοστοβορα αλλα οχι οτι το αμαξι ειναι για πεταμα. Οπως εγραψε καποιος αν το πας σε καλο μαστορα και στο σενιαρει θα ειναι μια χαρα. Σε καθε περιπτωση δεν εχει παρει σασι ή θα αλλαξει η λειτουργικοτητα του οχηματος.

 

Να ξερεις οτι κατι λαμογια φαναρτζιδες παντα φοβηζουν/τρομαζουν πελατες σε τετοιου ειδους τρακαρισματα και μετα απο λιγες ημερες ή ωρες ακους (ξερω ενα φιλο ή μπορω και εγω να στο αγορασω 2000 ευρ μετρητα τωρα-> για να κανουν μπισνα)

θυμαμαι και αλλος φιλος που ειχε θεμα με bmw ε90 σχεδον ιδιο τρακαρισμα που τελικα το φτιαξαμε με 1500 ευρ και του ζηταγανε 3500 ευρ ενω πεταχτηκε ενας φαναρτζης να το αγορασει με 3000 ευρ τρακαρισμενο. ΟΥΣΤ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ιστορικό του αυτοκινήτου μέσω ασφάλειας θα υπάρχει καταγεγραμμένη η κατάσταση, οπότε ένας μελλοντικός αγοραστής θα το γνωρίζει. Καλώς ή κακώς αυτό θα αποθαρρύνει αρκετούς από την αγορά και θα έχει μείωση στην οποία μεταπώληση. Όσοι λένε δεν τρέχει και τίποτα μάλλον δεν θα αγόραζαν τέτοιο αυτοκίνητο. Εγώ θα κυνηγούσα ολική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως βάση εμπειρίας δεν πρόκειται να γινει οπως πριν. Μπορει οδηγικα να μη το καταλαβαινει αλλα αποκλειται να μπουνε ολα στην ιδια θέση.. πολλες φορές τα καλώδια κτλ δε μπαινουν ακριβως στα στηριγματα η δε θα ειναι ακριβως οι λαμαρινες στη θεση τους ακομα και το βαψιμο θα εχει ατελειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φίλοι,

 

Σας κάνω ενα update για μεχρι τωρα.

Ηρθαν πραγματογνώμονες, μίλησα με διακανονιστές , συνεργείο κτλ.

Συμπέρασμα: Δεν βγάζεις ακρή.

Αρχικά στο συνεργείο που μίλησα μου ειπε οτι με καινούργια αυθεντικά ανταλλακτικα η ζημία θα πάει 9000 και λεω ωραια θα μου το βγάλουν ολική.

Όμως, στα πλαίσια του φιλικού διακανονισμού αν η ζημιά παει μέχρι 6500 είναι απλα τα πράγματα για όλους( εκτός απο μένα φυσικά). Ετσι λοιπόν τελικά μου το εβγαλαν επισκευάσιμο για 6300 με μεταχειρισμένα γνήσια.

Του λεω του φανοποιού:  το αμάξι θα είναι οπως ηταν αναφορικά με την ασφάλεια , προδιαγραφές κτλ, μου λεεί ο φανοποιός ναι. του λεω μπορώ να το έχω γρατπώς? γελασε...

Μίλησα με εναν δικηγόρο μου λεει αν το παώ δικαστικα μπορει να κερδίσω παραπάνω πράγματα, αλλα θα πρέπει να επισκευάσω μόνος μου την ζημιά ( χαχα) και να περιμένω κανα δίχρονο το δικαστήριο( χαχα).

Το τελευταίο που θα δοκιμάσω ειναι να τους πώ οκ δωστε τα 6300 και θα κανω το αμάξι μου οτι νομίζω.Σκεφτομαι οτι κάτι θα πιάσει για παλιοσίδερα και να παω να παρω ενα αλλο με το συνολο των χρημάτων. Βεβααια αυτο δεν το εχω πεί ακόμα στην ασφαλιστική και φοβαμαι οτι θα μου πει δεν γίνεται...βέβαια , αυτους δεν τους νοιάζει, τα ίδια λεφτά θα έχαναν...δεν ξερω ...μπλεξιμο γενικα... Ειναι απίστευτο πάντως οτι τρως τετοια ταλαιπώρια χωρίς να φταίς και τελικα βγαίνεις χαμένος( εμαθα οτι αυτος που με τρακαρε θα του κανουν ολική γιατι ηταν παλιό το αμαξι( χαχα).....

Επεξ/σία από filippos8989
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, filippos8989 είπε

με τρακαρε

Γτ είχε μεικτή αυτός σε παλιό αυτοκίνητο;

Αλλιώς δεν δικαιούται αποζημίωση...

Φίλε μου πάντως μην τα παίρνεις... Να ξέρεις ότι πάντα σε μπλέξιμο με τράπεζα ή ασφαλιστική βγαίνεις σίγουρα χαμένος....αυτοί να χάσουν δεν πρόκειται...

Όλοι όσοι είχαμε την ατυχία να έχουμε ανάλογες περιπέτειες πάντα βάλαμε κ από την τσέπη μας ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filippos8989 είπε

Συμπέρασμα: Δεν βγάζεις ακρή.

Να σου ξαναθυμίσω αυτό που είχα γράψει. Φουστιές αυτοί? φουστιά κι εσύ. Θα πάρεις όσα περισσότερα μπορείς

Στις 7/5/2021 στις 12:37 ΜΜ, Nabuko είπε

θα διεκδικήσεις τα πάντα, ακόμα και αποδείξεις από ταξί θα πας και θα κυνηγήσεις μέχρι και το τελευταίο ευρώ. Θα σε ρώταγα αν έχεις και ζαλάδες μετά το ατύχημα, μήπως να πήγαινες σε κανέναν γιατρό 😉

Τσέκαρε τα πάντα https://troxaio.com/ti-dieksikeis-analytika/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Μείωση Εμπορικής Αξίας του Οχήματος
Ακόμα κι αν το όχημά σας επισκευαστεί πλήρως, έχει ωστόσο μειωθεί η εμπορική του αξία, είτε επειδή είναι αδύνατο να επισκευαστεί και να επανέλθει απολύτως στην κατάσταση που βρισκόταν πριν το τροχαίο συμβάν, είτε απλώς επειδή ο μέσος αγοραστής είναι επιφυλακτικός με την αγορά οχήματος που έχει «τρακάρισμα» στο ιστορικό του και προσφέρει λιγότερα χρήματα για την αγορά του σε σχέση με αυτά που θα προσέφερε πριν το τροχαίο συμβάν. Το αιτούμενο κονδύλιο εδώ είναι η διαφορά της εμπορικής αξίας του οχήματος πριν το τροχαίο συμβάν με την εμπορική αξία του επισκευασμένου οχήματος μετά το τροχαίο συμβάν.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, filippos8989 είπε

Καλημέρα φίλοι,

 

Σας κάνω ενα update για μεχρι τωρα.

Ηρθαν πραγματογνώμονες, μίλησα με διακανονιστές , συνεργείο κτλ.

Συμπέρασμα: Δεν βγάζεις ακρή.

Αρχικά στο συνεργείο που μίλησα μου ειπε οτι με καινούργια αυθεντικά ανταλλακτικα η ζημία θα πάει 9000 και λεω ωραια θα μου το βγάλουν ολική.

Όμως, στα πλαίσια του φιλικού διακανονισμού αν η ζημιά παει μέχρι 6500 είναι απλα τα πράγματα για όλους( εκτός απο μένα φυσικά). Ετσι λοιπόν τελικά μου το εβγαλαν επισκευάσιμο για 6300 με μεταχειρισμένα γνήσια.

Του λεω του φανοποιού:  το αμάξι θα είναι οπως ηταν αναφορικά με την ασφάλεια , προδιαγραφές κτλ, μου λεεί ο φανοποιός ναι. του λεω μπορώ να το έχω γρατπώς? γελασε...

Μίλησα με εναν δικηγόρο μου λεει αν το παώ δικαστικα μπορει να κερδίσω παραπάνω πράγματα, αλλα θα πρέπει να επισκευάσω μόνος μου την ζημιά ( χαχα) και να περιμένω κανα δίχρονο το δικαστήριο( χαχα).

Το τελευταίο που θα δοκιμάσω ειναι να τους πώ οκ δωστε τα 6300 και θα κανω το αμάξι μου οτι νομίζω.Σκεφτομαι οτι κάτι θα πιάσει για παλιοσίδερα και να παω να παρω ενα αλλο με το συνολο των χρημάτων. Βεβααια αυτο δεν το εχω πεί ακόμα στην ασφαλιστική και φοβαμαι οτι θα μου πει δεν γίνεται...βέβαια , αυτους δεν τους νοιάζει, τα ίδια λεφτά θα έχαναν...δεν ξερω ...μπλεξιμο γενικα... Ειναι απίστευτο πάντως οτι τρως τετοια ταλαιπώρια χωρίς να φταίς και τελικα βγαίνεις χαμένος( εμαθα οτι αυτος που με τρακαρε θα του κανουν ολική γιατι ηταν παλιό το αμαξι( χαχα).....

Εγω θα κοιταζα να επαιρνα τα 6300ευρω και θα το επισκευαζα σε δικο μου φανοποιο σε πιο χαμηλη τιμη! Ετσι θα φτιαχνοταν το αυτοκινητο και θα εβαζα και λεφτα στην τσεπη! Μια χαρα μπορει να φτιαχτει και με after market αρκει να σου ''μαρτυρησουν'' ποια αξιζουν και ποια οχι! Εχω εφτιαξα vag απο 2800ευρω η χαμηλοτερη τιμη αντιπροσωπειας..! στα 1300ευρω αλλα ασχολήθηκα εγω με το ψαξιμο των ανταλλακτικων..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...