Προς το περιεχόμενο

Πήρε το ''σασί''!!!


filipposfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
17 ώρες πριν, filippos8989 είπε

Καλημέρα φίλοι,

 

Σας κάνω ενα update για μεχρι τωρα.

Ηρθαν πραγματογνώμονες, μίλησα με διακανονιστές , συνεργείο κτλ.

Συμπέρασμα: Δεν βγάζεις ακρή.

Αρχικά στο συνεργείο που μίλησα μου ειπε οτι με καινούργια αυθεντικά ανταλλακτικα η ζημία θα πάει 9000 και λεω ωραια θα μου το βγάλουν ολική.

Όμως, στα πλαίσια του φιλικού διακανονισμού αν η ζημιά παει μέχρι 6500 είναι απλα τα πράγματα για όλους( εκτός απο μένα φυσικά). Ετσι λοιπόν τελικά μου το εβγαλαν επισκευάσιμο για 6300 με μεταχειρισμένα γνήσια.

Του λεω του φανοποιού:  το αμάξι θα είναι οπως ηταν αναφορικά με την ασφάλεια , προδιαγραφές κτλ, μου λεεί ο φανοποιός ναι. του λεω μπορώ να το έχω γρατπώς? γελασε...

Μίλησα με εναν δικηγόρο μου λεει αν το παώ δικαστικα μπορει να κερδίσω παραπάνω πράγματα, αλλα θα πρέπει να επισκευάσω μόνος μου την ζημιά ( χαχα) και να περιμένω κανα δίχρονο το δικαστήριο( χαχα).

Το τελευταίο που θα δοκιμάσω ειναι να τους πώ οκ δωστε τα 6300 και θα κανω το αμάξι μου οτι νομίζω.Σκεφτομαι οτι κάτι θα πιάσει για παλιοσίδερα και να παω να παρω ενα αλλο με το συνολο των χρημάτων. Βεβααια αυτο δεν το εχω πεί ακόμα στην ασφαλιστική και φοβαμαι οτι θα μου πει δεν γίνεται...βέβαια , αυτους δεν τους νοιάζει, τα ίδια λεφτά θα έχαναν...δεν ξερω ...μπλεξιμο γενικα... Ειναι απίστευτο πάντως οτι τρως τετοια ταλαιπώρια χωρίς να φταίς και τελικα βγαίνεις χαμένος( εμαθα οτι αυτος που με τρακαρε θα του κανουν ολική γιατι ηταν παλιό το αμαξι( χαχα).....

 

Δεν έχω να πω κάτι (καινούργιο) επί του θέματος αλλα αν μου επιτρέπεται, να θίξω το εξής:

 

Η ευγένεια και η ψυχραιμία σου κοσμούν  ολα τα ποστ σου στο νημα, και αυτά τα 2 στοιχεία να θυμάσαι ότι δεν μπορεί να στα πάρει κανείς, και σε καμία διασταύρωση. Καλή έκβαση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μη βγεις από το φιλικό και να πάρεις τα 9000€ και να το φτιάξεις όπως πρέπει; Ο φανοποιός δεν έχει σημασία από ποια εταιρία θα πληρωθεί! Εγώ αυτό θα έκανα αν δεν γινόταν να βγει ολική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είναι θέμα μπλα μπλα κ γνώσεων π.χ. σωστρα ,κόστος  δικηγόρων+παραβολών /εργατοώρες και μείωση αξίας αυτοκ σε σχετικα καινούργιο αυτοκ...θα πρότεινα βάλε έναν  δικηγόρο όπως  σ είπε ένας σε προηγ. ποστ πριν ή ασφαλιστή ή τον εμπορο π στο έδωσε.. πρότεινε τα 6000-6.500€+ σωστρα δικά σου... (όσο μπορέσεις να το δώσεις 1.000-2.500)κ πάρε ένα άλλο...αν σ πουν γ μεταβίβαση πες απευθείας 8κ κ το αμάξι δικό τους..

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/312729485-ford-fiesta

Ο άλλος για να χει μεικτή δεν είχε παλιό αυτοκ.

 

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kage είπε

δώσεις 1.000-2.500)κ

Σε καμία περίπτωση δεν θα πάρει τοσα... Το πολυ 300-400 ευρώ εκτός κ αν έχει χώρο κ το πουλήσει μόνος του κομμάτι κομμάτι...(που δεν παίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bill999r είπε

Σε καμία περίπτωση δεν θα πάρει τοσα... Το πολυ 300-400 ευρώ εκτός κ αν έχει χώρο κ το πουλήσει μόνος του κομμάτι κομμάτι...(που δεν παίζει).

Ανετα θα παρει 1500-2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Ανετα θα παρει 1500-2000.

Φίλε μου έχεις προσπαθήσει να πουλήσεις τρακαρισμένο;

Ακόμα καί αεροσακοι να μην έχουν ανοίξει η ανακύκλωση το πολύ να σου δώσει 400 ευρώ κ με πολύ πίεση....

Αν ο φίλος δεν θέλει να έχει τρακαρισμένο ας πάρει το ποσό που του δίνουν κ ας βάλει κ από την τσέπη του να πάρει ένα καινούργιο...

Αν ήμουν εγώ στη θέση του απλά θα το έφτιαχνα κ θα συνέχιζα τη ζωή μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φίλε μου έχεις προσπαθήσει να πουλήσεις τρακαρισμένο;

Ναι εχω εμπειρια απο δυο που εχω πουλησει.

Προφανως δεν γνωριζεις οτι δεν μιλαω για ανακυκλωση.

Υπαρχουν επαγγελματιες που τα ζητουν.

Φυσικα και δεν θα παει για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Ναι εχω εμπειρια απο δυο που εχω πουλησει.

Προφανως δεν γνωριζεις οτι δεν μιλαω για ανακυκλωση.

Υπαρχουν επαγγελματιες που τα ζητουν.

Φυσικα και δεν θα παει για πεταμα.

Πάντως κ οι επαγγελματίες δεν δίνουν κανένα αξιόλογο πόσο... 

Τεσπά μπορεί να βάλει μια αγγελία ν δοκιμάσει την τύχη του αλλά σίγουρα θα απογοητευτεί από τα ποσά που θα του προτείνουν.

Σε δική μου περίπτωση έψαξα όλες τις εναλλακτικές και πάντα έβγαινα χαμένος οικονομικά.

Τελικά το έφτιαξα κ έβαλα κ από τη τσέπη μου ένα ποσό

Αυτή ήταν η πιο οικονομική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά για τι ανακυκλωση μιλάμε;; το αμαξι φτιάχνεται και μια χαρά... εδω δώσαμε 700€ ιδιας κατηγορίας αμαξι του 2005 με 4000 ασφαλισμένη αξία που μετα απο τρακαρα βγηκε ολική (2500€ ηθελε για επισκευές η αντιπροσωπεία και αυτος που το πηρε το εφτιαξε με 800€ και εγινε κουκλα)...

 

Φιλε μου TS, απαιτησε πλήρη επισκευη του αυτοκινητου σου (ενεργοποιησε τη νομικη προστασία χθες) ή την ολική σε ένα ποσο που να αντιστοιχεί στην αγορά ίδιου/όμοιου μεταχειρισμένου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...