Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με επιστροφή σκληρού δίσκου (πριν τις 14 ημέρες)


morrissey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Παρέλαβα χθες εναν σκληρό δίσκο και λόγω άγνοιας μου πήρα SAS αντι για sata.
Ανοιγω το σφραγισμενο αντιστατικό του σακουλάκι δεν υπηρχε αλλη συσκευασία, παρατηρώ το βύσμα συνειδητοποιώ το λαθος
το βάζω μέσα στο σακουλάκι το συσκευώ και σήμερα το πρωι το αποστελλω και ανοιγω και τικετ επιστροφής στο ελληνικό κατάστημα που το πήρα.
Μου απαντησαν: ανοιχθηκε η συσκευασία? Λέω ναι ανοιχτηκε το αντιστατικό σακουλάκι.
Απάντηση: Σας αναφέρω και εδώ την πολιτική επιστροφών: Στην περίπτωση ανοιχτής συσκευασίας το πιστωτικό στην καρτέλα σας είναι -20% και γίνεται επιστροφή (εντός 14 ημερών από την αγορά) κλπ κλπ
Στο site αναφέρουν 15-20%..εγω ακομη δεν τον παρέλαβαν έφαγα 20% για το αντιστατικό σακουλάκι.
Ο σκληρος οταν τον πηρα ειχε 433ευρώ και την άλλη μερα ειχε 520 λόγω της καταστασης με τους σκληρούς αυτη τη περίοδο. 
Δηλαδή απο 433 θα πιστωθώ 340 για ενα σκληρό που κανει 520 σήμερα...
Πιστεύετε μπορώ να κάνω κάτι? να διεκδίκισω κατι? Αλλιώς μηπως να σκεφτώ το σενάριο να μου τον στειλουν πάλι πίσω να τον πουλήσω μονος μου.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνουμε μια ηλεκτρονική αγορά συμφωνούμε με τους όρους πολιτικής της κάθε εταιρίας.

Αν πιστεύεις ότι σε αδίκησαν υπάρχουν οι αρμόδιοι φορείς να απευθυνθείς. 

Εφόσον η συναλλαγή έγινε στα 433 σε αυτο το ποσό θα γίνει και η επιστροφή. Σκέψου ότι αν όντως είχες κανει την σωστή αγορά και είχε πρόβλημα ο δίσκος,Θα είχες δικαίωμα αντικατάστασης DOA. Θα ζητούσες να πληρώσεις το υπόλοιπο ποσο επειδή ανέβηκε η τιμή του δίσκου? Δεν νομίζω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, morrissey είπε

Πιστεύετε μπορώ να κάνω κάτι? να διεκδίκισω κατι?

Τα ηλεκτρονικά καταστήματα υποχρεούνται να ενημερώνουν τους καταναλωτές, μεταξύ άλλων, για το κατά το Ν.2251/94 δικαίωμα υπαναχώρησης από σύμβαση από απόσταση, τις προϋποθέσεις, την προθεσμία και τις διαδικασίες άσκησής του, χωρίς να επιβάλλουν πρόσθετους περιορισμούς που δεν προβλέπονται από την κείμενη νομοθεσία, όπως η μη αποσφράγιση της συσκευασίας. Σε περίπτωση  μη αναγνώρισης του δικαιώματος υπαναχώρησης από τον πωλητή, μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή.

Επισημαίνεται ότι εάν ο καταναλωτής έχει προβεί σε διαχείριση των αγαθών άλλη από εκείνη που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών, τότε φέρει την ευθύνη για τυχόν μείωση της αξίας τους και ο προμηθευτής μπορεί να του επιστρέψει ποσό μικρότερο από το ποσό αγοράς.

Επίσης, εξαιρούνται από το δικαίωμα υπαναχώρησης, εάν αποσφραγίστηκαν μετά την παράδοση, τα προϊόντα που είναι ακατάλληλα προς επιστροφή για λόγους προστασίας της υγείας ή για λόγους υγιεινής, οι σφραγισμένες ηχητικές εγγραφές, οι σφραγισμένες εγγραφές βίντεο και το σφραγισμένο λογισμικό για υπολογιστές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Nabuko είπε

 

Επισημαίνεται ότι εάν ο καταναλωτής έχει προβεί σε διαχείριση των αγαθών άλλη από εκείνη που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών, τότε φέρει την ευθύνη για τυχόν μείωση της αξίας τους και ο προμηθευτής μπορεί να του επιστρέψει ποσό μικρότερο από το ποσό αγοράς.

 

να μην ανοιγες την ζελατινα. Τωρα αυτος κανονικα πρεπει να το πουλησει σαν μεταχειρισμενο ή να το στειλει στην μαμα εταιρια

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, morrissey είπε

Καλησπέρα,

Παρέλαβα χθες εναν σκληρό δίσκο και λόγω άγνοιας μου πήρα SAS αντι για sata.
Ανοιγω το σφραγισμενο αντιστατικό του σακουλάκι δεν υπηρχε αλλη συσκευασία, παρατηρώ το βύσμα συνειδητοποιώ το λαθος
το βάζω μέσα στο σακουλάκι το συσκευώ και σήμερα το πρωι το αποστελλω και ανοιγω και τικετ επιστροφής στο ελληνικό κατάστημα που το πήρα.
Μου απαντησαν: ανοιχθηκε η συσκευασία? Λέω ναι ανοιχτηκε το αντιστατικό σακουλάκι.
Απάντηση: Σας αναφέρω και εδώ την πολιτική επιστροφών: Στην περίπτωση ανοιχτής συσκευασίας το πιστωτικό στην καρτέλα σας είναι -20% και γίνεται επιστροφή (εντός 14 ημερών από την αγορά) κλπ κλπ
Στο site αναφέρουν 15-20%..εγω ακομη δεν τον παρέλαβαν έφαγα 20% για το αντιστατικό σακουλάκι.
Ο σκληρος οταν τον πηρα ειχε 433ευρώ και την άλλη μερα ειχε 520 λόγω της καταστασης με τους σκληρούς αυτη τη περίοδο. 
Δηλαδή απο 433 θα πιστωθώ 340 για ενα σκληρό που κανει 520 σήμερα...
Πιστεύετε μπορώ να κάνω κάτι? να διεκδίκισω κατι? Αλλιώς μηπως να σκεφτώ το σενάριο να μου τον στειλουν πάλι πίσω να τον πουλήσω μονος μου.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Mπορούσες να πάρεις και κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/27466682/DeLock-SAS-male-7-Pin-SATA-III-female-Cable-0-5m-Μαύρο-DLK-82634.html?from=catspan

20210304163909_delock_sas_male_7_pin_sat

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το νόμο έχεις δικαίωμα επιστροφής όλου του ποσού ασχέτως αν άνοιξες τη συσκευασία η όχι και φυσικά δεν παίζει ρόλο αν γράφουν στο site για 15-20% ,η πώληση νεφρού 

Τα μεταφορικά τα χρεώνεσαι εσυ (αν στο ζητήσουν)

Απευθύνεσαι στο συνήγορο του καταναλωτή άμεσα .

1 ώρα πριν, kwstakisii είπε

Όταν κάνουμε μια ηλεκτρονική αγορά συμφωνούμε με τους όρους πολιτικής της κάθε εταιρίας.

Όχι , η νομοθεσία υπερισχύει κάθε όρους

40 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

να μην ανοιγες την ζελατινα. Τωρα αυτος κανονικα πρεπει να το πουλησει σαν μεταχειρισμενο ή να το στειλει στην μαμα εταιρια

Δεν τον απασχολεί ως καταναλωτή . Μπορείς να πάρεις λαπτοπ και πχ σε 10 μέρες να διαπιστώσεις ότι δε σου κάνει 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Με το νόμο έχεις δικαίωμα επιστροφής όλου του ποσού ασχέτως αν άνοιξες τη συσκευασία η όχι και φυσικά δεν παίζει ρόλο αν γράφουν στο site για 15-20% ,η πώληση νεφρού 

Τα μεταφορικά τα χρεώνεσαι εσυ (αν στο ζητήσουν)

Απευθύνεσαι στο συνήγορο του καταναλωτή άμεσα .

Όχι , η νομοθεσία υπερισχύει κάθε όρους

Δεν τον απασχολεί ως καταναλωτή . Μπορείς να πάρεις λαπτοπ και πχ σε 10 μέρες να διαπιστώσεις ότι δε σου κάνει 

Ναι καλά, αυτά στην Αμερική, όχι στην ελλαδιτσα μας

  • Like 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, morrissey είπε

Δηλαδή απο 433 θα πιστωθώ 340 για ενα σκληρό που κανει 520 σήμερα...

Πάντα επιστρέφεται (γιατί έχεις δικαίωμα επιστροφής του ποσού και όχι μόνο πίστωση) ,το ποσό αγοράς 

1 λεπτό πριν, DimosthenisG είπε

Ναι καλά, αυτά στην Αμερική, όχι στην ελλαδιτσα μας

Στην Ελλάδα κανονικότατα μέσω ΣτΚ , μπορεί να πάρει και 3 μήνες η διαδικασία βέβαια 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, για το γαμώτο και μονο οτι εγω θα πάρω 340 πισω και αυτοι τον εχουν φτάσει 780!! (520 ηταν τη τριτη που σας ανέφερα) πηγα τον πηρα πισω απο την εταιρεια κουριερ μολις. Είτε θα τον πουλήσω μονος μου είτε θα πάρω τον αντάπτορα που προτεινε ο φιλος και τον ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, morrissey είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, για το γαμώτο και μονο οτι εγω θα πάρω 340 πισω και αυτοι τον εχουν φτάσει 780!! (520 ηταν τη τριτη που σας ανέφερα) πηγα τον πηρα πισω απο την εταιρεια κουριερ μολις. Είτε θα τον πουλήσω μονος μου είτε θα πάρω τον αντάπτορα που προτεινε ο φιλος και τον ευχαριστώ πολύ!

Δικά σου τα λεφτά , ότι θες τα κάνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/05/2021 at 14:29, dpolal said:

 o  sas δεν παιζει σε sata.το αναποδο ναι γινεται/

On 07/05/2021 at 15:12, morrissey said:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, για το γαμώτο και μονο οτι εγω θα πάρω 340 πισω και αυτοι τον εχουν φτάσει 780!! (520 ηταν τη τριτη που σας ανέφερα) πηγα τον πηρα πισω απο την εταιρεια κουριερ μολις. Είτε θα τον πουλήσω μονος μου είτε θα πάρω τον αντάπτορα που προτεινε ο φιλος και τον ευχαριστώ πολύ!

 o  sas δεν παιζει σε sata. εχουν και μια μικρη διαφορα οτι τα βυσματα ρευματος και data ειναι ενωμενα ενω στον sata εχει ενα κενο εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...