Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση δέκτη σε ταράτσα


efib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θελω να αλλαξω παροχο ιντερνετ σε σπιτι στην Αθηνα. Θελω να βαλω skytelecom και χρειαζεται δεκτη που πρεπει να μπει στην ταρατσα... Μπορω να βαλω δεκτη ή πρεπει να ζητησω την αδεια των υπολοιπων ιδιοκτητων; Μου ειπαν οτι επειδη ειμαι στον 5ο λογικα θα μπορουν να το βαλουν στο μπαλκονι, αλλα προτιμω ταρατσα για να μην εχω θεματα με καλυψη κλπ. Δεν θα βρισκομαι εκει κατα την εγκατασταση οποτε θελω να εχω μια ξεκαθαρη εικονα για το τι ισχυει γιατι ο διαχειριστης παντα προκαλει εντασεις/προβληματα (πχ πριν αρκετα χρονια δεν μας αφησε να βαλουμε φυσικο αεριο επειδη ελεγε οτι θα εκραγει και δεν συμφωνησε το 50% +1 , οποτε δεν βαλαμε τοτε). Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι ο δέκτης θα είναι μια κεραία ; 

αν είναι έτσι, και μιλάμε για νορμάλ μέγεθος (τύπου cosmote tv, nova), δε νομίζω να χρειάζεται να ανακινήσεις και τίποτα τρελλές διαδικασίες, 99% θα έχουν ήδη και άλλοι στην πολυκατοικία τέτοιες, οπότε +1 στις υπόλοιπες 

εκτός αν έχεις τίποτα πολύ μυστήριους οπότε ίσως πρέπει να ψαχτείς με τον κανονισμό

btw αν είσαι Αθήνα, υπάρχει κάποιος λόγος που δε πας σε παραδοσιακή λύση με το τηλέφωνο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε δικηγορος να δω τον κανονισμο για να ειμαι σιγουρη. Εχω κακη εμπειρια απο voda/cosmote σε θεματα εξυπηρετησης αλλα ειδα τωρα αυτο το sfbb που φαινεται καπως καλο, αλλα και παλι πανακριβο ειναι το ιντερνετ στην Ελλαδα.

ΥΓ. Για φυσικο αεριο ειχαμε κανει την συζητηση το 2012 που επρεπε να συμφωνει το 50% + 1... Πολλα προβληματα, δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ubiquiti PowerBeam AC Gen2 .νομίζω αυτή βάζουν... Γνώμη μου είναι να βάλεις τo μεγάλο πιατο π πουλάνε κ ας έκλεισες μικρή ταχυτητα

Καμία σταθερή wind inalan voda cosmo δεν έχεις στην περιοχή σου?αν σε πιάνει το κουπόνι/τ.κ. sfbb.gr(δεν νομίζω ότι είναι ακριβό 30 40€ 100mbps) πρέπει να πας απευθείας εκεί κ να αφήσεις τα ασυρματα 

Spoiler

 

Για αέριο =Συγκεκριμένα με το άρθρο 39 του νόμου τροποποιείται το άρθρο 11 του ν. 4342/2015 και προστίθεται νέα παράγραφος 8 ως εξής:

«Για την τοποθέτηση μετρητικών ή ρυθμιστικών διατάξεων ενέργειας ή ανεξάρτητων μονάδων θέρμανσης σε μεμονωμένες ιδιοκτησίες καταναλωτών σε υφιστάμενα πριν από την έναρξη εφαρμογής του παρόντος νόμου κτίρια, καθώς και σε όσα κτίρια ανεγερθούν μετά την έναρξη εφαρμογής αυτού, δεν απαιτείται προηγούμενη έγκριση ή απόφαση οργάνου ή ενημέρωση ή άδεια άλλης αρχής ή φορέα, πέραν των πιστοποιημένων φορέων παροχής ή εγκατάστασης όπου αυτό απαιτείται».

 

Η διάταξη ισχύει από 23-12-2016.

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βαλαμε αργοτερα αλλα ηταν πραγματικα απαραδεκτος και ειχαν κοψει το πετρελαιο, και πηραμε a/c αλλα προτιμω τα καλοριφερ. 

Inalan δεν πιανει για 100μ μου ειπαν. Το sfbb εχει στην περιοχη μου αλλα θελει 30 εργασιμες απο ο,τι ειδα και το θελουμε πιο συντομα γιατι ερχεται η αδερφη μου και θα εργαστει απο το σπιτι, και ειδα οτι πρεπει να γινουν εργασιες και να συμφωνει ο διαχειριστης, οποτε αυτο ειναι δυσκολο..

 Το λεω οτι ειναι ακριβο επειδη το συζητουσαμε και στην Ισπανια πληρωνει 21ε για 200αρα συνδεση και της κακοφανηκαν τα 28ε με επιδοτηση για 100αρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, efib είπε

Ναι, βαλαμε αργοτερα αλλα ηταν πραγματικα απαραδεκτος και ειχαν κοψει το πετρελαιο, και πηραμε a/c αλλα προτιμω τα καλοριφερ. 

Inalan δεν πιανει για 100μ μου ειπαν. Το sfbb εχει στην περιοχη μου αλλα θελει 30 εργασιμες απο ο,τι ειδα και το θελουμε πιο συντομα γιατι ερχεται η αδερφη μου και θα εργαστει απο το σπιτι, και ειδα οτι πρεπει να γινουν εργασιες και να συμφωνει ο διαχειριστης, οποτε αυτο ειναι δυσκολο..

 Το λεω οτι ειναι ακριβο επειδη το συζητουσαμε και στην Ισπανια πληρωνει 21ε για 200αρα συνδεση και της κακοφανηκαν τα 28ε με επιδοτηση για 100αρα. 

Αν το θέλει για δουλειά δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι το ασύρματο θα είναι καλή λύση από άποψη latency. Ειδικά αν κάνει βιντεοκλήσεις κτλ. Καλύτερα να κοιτάξεις για κάποια σταθερή σύνδεση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, efib είπε

Ναι, βαλαμε αργοτερα αλλα ηταν πραγματικα απαραδεκτος και ειχαν κοψει το πετρελαιο, και πηραμε a/c αλλα προτιμω τα καλοριφερ. 

Inalan δεν πιανει για 100μ μου ειπαν. Το sfbb εχει στην περιοχη μου αλλα θελει 30 εργασιμες απο ο,τι ειδα και το θελουμε πιο συντομα γιατι ερχεται η αδερφη μου και θα εργαστει απο το σπιτι, και ειδα οτι πρεπει να γινουν εργασιες και να συμφωνει ο διαχειριστης, οποτε αυτο ειναι δυσκολο..

 Το λεω οτι ειναι ακριβο επειδη το συζητουσαμε και στην Ισπανια πληρωνει 21ε για 200αρα συνδεση και της κακοφανηκαν τα 28ε με επιδοτηση για 100αρα. 

Για εγκατάσταση ftth ακρει 1 άτομο να θέλει στην οικοδομή περνάει, για να μην βάλουν πρέπει να αρνηθεί το 100 %της οικοδομής

Εφόσον είναι για δουλειά όπως είπαν και πιο πάνω καλύτερα να δεις σε σταθερή σύνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, efib είπε

 Θα το δουμε για οπτικη ινα και ελπιζω να μην εχω θεμα παλι.  Σας ευχαριστω για την βοηθεια !

για 100 μέτρα μας λέγαν και μας οχι στην ιναλαν. κάνε αιτημα ενδιαφέροντος σε κάθε περίπτωση . σε μένα μετά απο καμιά βδομάδα ήρθαν έσκαψαν για την οπτική και μετά απο καμια βδομάδα μας έβαλαν και όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι δικό σας το σπίτι καλύτερα οπτική με επιδότηση γιατί χωρίς αυτή κάποια στιγμή που θα θέλετε να βάλετε μπορεί να πληρώσετε περισσότερο.

Η σύγκριση τιμών με άλλη χώρα δεν νομίζω ότι έχει και πολύ σημασία. Η skytelecom πιο ακριβή άλλωστε.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...