Προς το περιεχόμενο

«Να συνεχιστεί» ο αποκλεισμός του Donald Trump από το Facebook ζήτησε το Εποπτικό Συμβούλιο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Ρε συ φίλε Ατίξ, με αγάπη πραγματικά σου επαναλαμβάνω πως δεν υποστηρίζω κανέναν. Δεν θα υποστηρίξω κάποιον που καταπατά τις βασικές αρχές της δημοκρατίας, οχι. Ούτε αυτόν όμως που επίσης τις καταπατά για να πολεμήσει τον πρώτο, οκ; Το δικαίωμα του λαού να εκλέγει αν και πολύ αποδυναμωμένο πρέπει να επαληθεύεται από νόμιμες διαδικασίες, αν κάποιο μέρος τις αμφισβητεί η ίδια η δημοκρατία του δείνει το δικαίωμα να το κάνει όσο μούργος και να είναι. Δε μιλάμε για το αν έχει δίκιο ή όχι, μιλάμε για το δικαίωμα του να το ψάξει, άσχετα με το τι λέει το κόμμα του, όπως πάρα πολλοί στο παρελθόν.

Οποτε αφού ήθελε να το “κυνηγήσει” γιατί ασχολιόταν με το Twitter και το Facebook ξεσηκώνοντας τους οπαδούς του για κατάληψη σε Καπιτώλιο (τα γράφω έτσι για να μην παρασύρω τον primeragt) και δεν κινήθηκε σύμφωνα με την νόμιμες διαδικασίες??? 

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

23 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ακριβώς αυτό!!! Μακριά να βαράγαμε και προς τις δυο πλευρές και να μην δικαιολογούσαμε κανέναν…

Ναι αλλά το θέμα είναι μας έχουν πρήξει να μας δικαιολογούν την μία πλευρά τα τελευταία χρόνια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εύκολο να απομονώνεις ότι σε συμφέρει και να ξεχνάς όλες τις υπόλοιπες ομιλίες του και social δημοσιεύσεις… ξανά λέω είναι το λιγότερο περίεργο να μιλάς για δημοκρατία και να υποστηρίζεις τραμπ…

 

Όπως και ότι μας συμφέρει δηλαδη…

 

Μπερδεύεις πράγματα και καταστάσεις γιατί αν δεις την ουσία των πράξεων του θα φανεί ή τι και ποιον υποστηρίζεις ή πόσο μακριά από την αλήθεια βρίσκεσαι…

Οσο για το αν εγώ δημιουργώ αφηγήματα, δεν μένει να δεις απλά την εικόνα και διαβάσεις κάποια μηνύματα  του… ο κόσμος το ‘χει τούμπανο και εσείς κρυφό καμάρι…

Καταρχάς σταματά να στιγματίζεις με το στανιό κόσμο που διαφωνεί με σένα σε κάποια πράγματα. Άιντε. Που σκατα κ να μην έγραφα ότι ότι έγινε ήταν καταπτιστο. Έλεος κάπου. Αλλά ότι και να με βαφτίσεις, το συγκεκριμένο γεγονός όσο καταπτιστο και αν ήταν ,δεν ήταν πραξικόπημα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Η διαφορά είναι πως στα εδάφη της Ουκρανίας που οι ίδιοι οι Ουκρανοί ρισκάρουν να χάσουν αν τεντώσουν κι άλλο το σχοινί στη μέγιστη πλεοψηφία κατοικούν Ρώσοι.

Και στη δυτική Θράκη οι μισοί λένε ότι είναι Τούρκοι, δεν λένε ότι είναι Έλληνες μουσουλμάνοι λες και το μουσουλμάνος είναι εθνικότητα, και στη βόρεια Κύπρο Τούρκοι λένε ότι είναι.

Άρα ας μπουκάρουν στη Θράκη λοιπόν οι Τούρκοι, δίκιο έχουν να εισβάλουν.

Επίσης ανεξαρτησία στη βόρεια Κύπρο τώρα.

Αυτό που κάνετε την αυτοδιάθεση των λαών γιογιο με βάση ποιους πάτε και ποιους όχι με ξεπερνάει 😆

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Οποτε αφού ήθελε να το ψάξει γιατί ασχολιόταν με το Twitter και το Facebook ξεσηκώνοντας τους οπαδούς του για κατάληψη σε Καπιτώλιο (τα γράφω έτσι για να μην παρασύρω τον primeragt) και δεν κινήθηκε σύμφωνα με την νόμιμες διαδικασίες??? 

Απ όσο έχω αντιληφθεί εγώ, δεν είδα καμία ξεκάθαρη προτροπή σε τίποτα. Είναι απολύτως θέμα ερμηνίας, Οι αντίπαλοι του το ερμήνευσαν όπως τους συνέφερε. Επειδή εγώ ούτε τον Τράμπ πιστεύω ούτε τους αντιπάλους του, έκατσα και το είδα/άκουσα μόνος μου και έβγαλα συμπέρασμα. Εδώ η Κανέλη έλεγε κρεμάλα σε όσους νομίζει αυτή φασίστες αλλά και πάλι θα μπορούσε κάποιος να πει είναι πολιτικός λόγος, κάπως να το ερμηνεύσει πως εννοούσε μη τους ψηφίσετε. Εγώ πιστεύω δεν εννούσε στη κυριολεξία κρεμάλες κτλ. Αν όμως τότε που το είπε τα σοσιαλ μιντια και οι τιβι ήταν φασίστες θα την έκλειναν μέσα.

Αλλά και πάλι εγώ αναφερόμουν σε άλλο περιστατικό πριν τις αμφιλεγομενες δηλώσεις του όπου τα κανάλια του αφέρεσαν το δικαίωμα να πει πως πιστεύει πως τον έκλεψαν και θα το πάει δικαστικά. Τον έκοψαν στον αέρα.

Είναι απλά τα πράγματα όταν κοιτάς χωρίς συμφερον που ουτε εγώ έχω ούτε εσύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, primeragt είπε

Καταρχάς σταματά να στιγματίζεις με το στανιό κόσμο που διαφωνεί με σένα σε κάποια πράγματα. Άιντε. Που σκατα κ να μην έγραφα ότι ότι έγινε ήταν καταπτιστο. Έλεος κάπου. Αλλά ότι και να με βαφτίσεις, το συγκεκριμένο γεγονός όσο καταπτιστο και αν ήταν ,δεν ήταν πραξικόπημα. 

Μόνος σου στιγματίζεσαι… καταλαβαίνεις ότι ως επιχείρημα είναι επιπέδου ναι κατάπτυστος ο ξυλοδαρμός αλλά εδώ μόνο μια μύτη άνοιξε και κάτι μελανιές έγιναν, σιγά το πράγμα…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aypnia είπε

Και στη δυτική Θράκη οι μισοί λένε ότι είναι Τούρκοι, δεν λένε ότι είναι Έλληνες μουσουλμάνοι λες και το μουσουλμάνος είναι εθνικότητα, και στη βόρεια Κύπρο Τούρκοι λένε ότι είναι.

Άρα ας μπουκάρουν στη Θράκη λοιπόν οι Τούρκοι, δίκιο έχουν να εισβάλουν.

Επίσης ανεξαρτησία στη βόρεια Κύπρο τώρα.

Αυτό που κάνετε την αυτοδιάθεση των λαών γιογιο με βάση ποιους πάτε και ποιους όχι με ξεπερνάει 😆

Δε νομίζω είναι πλειοψηφία οι μουσουλμάνοι, ακόμα τουλάχιστον. Τουλάχιστον εμείς με ψυχραιμία δε διεκδικούμε τίποτα 😝

Οκει, εννοείτε πως πρέπει να μας ενδιαφέρει τι γίνεται στο κόσμο και όχι μόνον όσο μας αφορά, έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, youraccount είπε

Ξερει τι σημαίνει δημοκρατία? Το να νομίζεις ότι έχεις την πιο σωστή άποψη και άρα πρέπει να εφαρμοστεί οπωσδήποτε είναι βαθιά φασιστικό. Απλά δεν το κατανοείς.

Επίσης έχει ο καιρός γυρίσματα. Μπορεί και οι δικές σου θέσεις κάποτε να λογοκριθούν και τότε θα μάθεις τι σημαίνει να έχεις φασιστικές ιδέες. Ότι σπέρνεις θερίζεις.

Να είσαι καλά γελάσαμε και απόψε! 

12 λεπτά πριν, aypnia είπε

Και στη δυτική Θράκη οι μισοί λένε ότι είναι Τούρκοι, δεν λένε ότι είναι Έλληνες μουσουλμάνοι λες και το μουσουλμάνος είναι εθνικότητα, και στη βόρεια Κύπρο Τούρκοι λένε ότι είναι.

Άρα ας μπουκάρουν στη Θράκη λοιπόν οι Τούρκοι, δίκιο έχουν να εισβάλουν.

Επίσης ανεξαρτησία στη βόρεια Κύπρο τώρα.

Αυτό που κάνετε την αυτοδιάθεση των λαών γιογιο με βάση ποιους πάτε και ποιους όχι με ξεπερνάει 😆

Αυπνία ξύπνα και μην μπλέκεις τα πράγματα! Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Εκτός κι αν το μικρό σου όνομα είναι Αχμέτ και άρχισες να μας κάνεις προπαγάνδα!Μαζέψου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μόνος σου στιγματίζεσαι… καταλαβαίνεις ότι ως επιχείρημα είναι επιπέδου ναι κατάπτυστος ο ξυλοδαρμός αλλά εδώ μόνο μια μύτη άνοιξε και κάτι μελανιές έγιναν, σιγά το πράγμα…

Μάλιστα. Άλλος ένας από τους κλασικους τυπικούς του στυλ, "διαφωνείς με κάτι μαζί μου. Εισαι τουλάχιστον Χχχ(βάλε ότι σε βολεύει εδώ)". Και επιπλέον όχι, δεν είναι αυτό στο παράδειγμα σου. Όταν κάνεις πραξικόπημα (δες κάμποσα που έχουν γίνει κατά καιρούς) ,πρώτων δεν το διαφημίζεις και απλά μυστικά και ήσυχα παίρνεις δια της βίας την εξουσία εξοντώνοντας τους πολιτικούς σου αντιπάλους. Αυτό είναι το πραξικόπημα. Αυτό που έγινε μόνο τέτοιο δεν ήταν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Απ όσο έχω αντιληφθεί εγώ, δεν είδα καμία ξεκάθαρη προτροπή σε τίποτα. Είναι απολύτως θέμα ερμηνίας, Οι αντίπαλοι του το ερμήνευσαν όπως τους συνέφερε. Επειδή εγώ ούτε τον Τράμπ πιστεύω ούτε τους αντιπάλους του, έκατσα και το είδα/άκουσα μόνος μου και έβγαλα συμπέρασμα. Εδώ η Κανέλη έλεγε κρεμάλα σε όσους νομίζει αυτή φασίστες αλλά και πάλι θα μπορούσε κάποιος να πει είναι πολιτικός λόγος, κάπως να το ερμηνεύσει πως εννοούσε μη τους ψηφίσετε. Εγώ πιστεύω δεν εννούσε στη κυριολεξία κρεμάλες κτλ. Αν όμως τότε που το είπε τα σοσιαλ μιντια και οι τιβι ήταν φασίστες θα την έκλειναν μέσα.

Αλλά και πάλι εγώ αναφερόμουν σε άλλο περιστατικό πριν τις αμφιλεγομενες δηλώσεις του όπου τα κανάλια του αφέρεσαν το δικαίωμα να πει πως πιστεύει πως τον έκλεψαν και θα το πάει δικαστικά. Τον έκοψαν στον αέρα.

Είναι απλά τα πράγματα όταν κοιτάς χωρίς συμφερον που ουτε εγώ έχω ούτε εσύ.

Ο τραμπ ένα  - ενάμιση χρόνο νωρίτερα ξεκίνησε να σκούζει και να μιλάει για νοθεία… όλο αυτό ξεκίνησε γιατί είδε τις δημοσκοπήσεις και αρκετούς μήνες πριν καν ψηφιστεί το νομοσχέδιο για την ψήφο εξ αποστάσεως… με λίγα λόγια ξέρανε και ήξερε ότι θα χάσει, ξέρανε και ήξερε ότι αν ήταν να κερδίσει θα έπρεπε να φανατίσει το κοινό του, ξέρανε και ήξερε ότι η κατάληξη θα ήταν αυτή και για αυτό ουσιαστικά την απέτρεψαν αφήνοντας τον να εκτίθεται τόσο οσο… 

Ιστορικα ο τραμπ θα μείνει στην ιστορία ως ένα από τα πολλά ατοπήματα της αμερικανικής δημοκρατίας…

ΥΓ: η κανελη ειδικά θα έπρεπε να προσέχει πως και ποιες λέξεις χρησιμοποιεί, είναι και μορφωμένη και έξυπνη… δεν υπάρχει καμία δικαιολογία!!!

9 λεπτά πριν, primeragt είπε

Μάλιστα. Άλλος ένας από τους κλασικους τυπικούς του στυλ, "διαφωνείς με κάτι μαζί μου. Εισαι τουλάχιστον Χχχ(βάλε ότι σε βολεύει εδώ)". Και επιπλέον όχι, δεν είναι αυτό στο παράδειγμα σου. Όταν κάνεις πραξικόπημα (δες κάμποσα που έχουν γίνει κατά καιρούς) ,πρώτων δεν το διαφημίζεις και απλά μυστικά και ήσυχα παίρνεις δια της βίας την εξουσία εξοντώνοντας τους πολιτικούς σου αντιπάλους. Αυτό είναι το πραξικόπημα. Αυτό που έγινε μόνο τέτοιο δεν ήταν. 

Το να λες σε 100-200-1000 άτομα να κάνουν κατάληψη στο Καπιτώλιο με σκοπό να αποτρέψεις την νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση να κάνει αυτό που ψηφίστηκε πως θα το ονόμαζες?  

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Υπάρχουν ολοκληρωτικές ιδεολογίες που είναι βασισμένος στο μίσος. Το ταξικό και το φυλετικό.

Ο αγαπητός σε πολλούς κομμουνισμός και ο εθνικοσοσιαλισμός (τα γνωστά δύο άκρα).

Καλά κράτανε οι σαλτιμπάγκοι τους στα σόσιαλ.  

Είσαι τρομερά ανήθικος και στο κεφάλι σου επικρατεί κοινωνικοπολιτική σύγχυση ισως και επειδή εχεισ την απόλυτη άγνοια. Δεν θα το συνεχίσω γιατί δεν επιτρέπονται πολιτικά σχόλια, αλλα -για σένα- άνοιξε και κάνα βιβλίο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ο τραμπ ένα  - ενάμιση χρόνο νωρίτερα ξεκίνησε να σκούζει και να μιλάει για νοθεία… όλο αυτό ξεκίνησε γιατί είδε τις δημοσκοπήσεις και αρκετούς μήνες πριν καν ψηφιστεί το νομοσχέδιο για την ψήφο εξ αποστάσεως… με λίγα λόγια ξέρανε και ήξερε ότι θα χάσει, ξέρανε και ήξερε ότι αν ήταν να κερδίσει θα έπρεπε να φανατίσει το κοινό του, ξέρανε και ήξερε ότι η κατάληξη θα ήταν αυτή και για αυτό ουσιαστικά την απέτρεψαν αφήνοντας τον να εκτίθεται τόσο οσο… 

Ιστορικα ο τραμπ θα μείνει στην ιστορία ως ένα από τα πολλά ατοπήματα της αμερικανικής δημοκρατίας…

Δε θυμάμαι πότε ακριβώς αλλά λογικά από κορονοιο και δώθε. Οι δημοσκοπήσεις και το 16 φάνηκε πως δεν ήταν σωστές όπως και το 2020. Η ψήφος εξ αποστάσεως όντως είναι προβληματική και πολύ φοβάμαι κάτι τέτοιο μας ετοιμάζει ο Μητσοτάκης. Είναι από πολύ ως παααρα πολύ πολύπλοκο το σύστημα στην Αμερική και διαφέρει από πολιτεία σε πολιτεία. Στις αμφισβητούμενες πολιτείες αυτές οι ψήφοι πήγαν στο Θεό και κυβερνήτες ήταν δημοκρατικοί. Τέλος πάντω θα το χάσουμε γιατί όντως είναι πολύπλοκο.

Δεν ήξερε πως θα χάσει γιατι οι δημοσκοπήσεις ήταν όλες λάθος και το ήξεραν και οι μεν και οι δε και όλοι φανατίζουν το κοινό πριν τις εκλογές. Ευτυχώς ή δυστυχώς την ιστορία την γράφουν οι νικητές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το να λες σε 100-200-1000 άτομα να κάνουν κατάληψη στο Καπιτώλιο με σκοπό να αποτρέψεις την νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση να κάνει αυτό που ψηφίστηκε πως θα το ονόμαζες?  

Σίγουρα καραπαρανομο. Κατάληψη; Βίαιη κατάληψη αν θες, ακόμα και διαδήλωση με σκοπό τη βία. Η έννοια του πραξικοπήματος είναι πολύ συγκεκριμένη. Για να ήταν πραξικόπημα (ασχέτως αποτελέσματος) θα έπρεπε να είχε μεγάλο εύρος δράσης σε πάρα πολλά μέτωπα ταυτόχρονα για να μπορέσει να αποδιοργανώσει έστω τις βασικές αρχές της χώρας (άντε της Washington τουλάχιστον αρχικά.)και να έχει χτυπήσει εκτός από δομές και ανθρώπους σε θέσεις κλειδιά εκτός από τους πολιτικούς αντιπάλους . Εδώ μέχρι και αστυνομικούς προσπέρασαν ανενόχλητοι. Το θέμα μας είναι ο ορισμός σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Είσαι τρομερά ανήθικος και στο κεφάλι σου επικρατεί κοινωνικοπολιτική σύγχυση ισως και επειδή εχεισ την απόλυτη άγνοια. Δεν θα το συνεχίσω γιατί δεν επιτρέπονται πολιτικά σχόλια, αλλα -για σένα- άνοιξε και κάνα βιβλίο 

Κι εγώ αυτό πιστεύω αλλά δε χρειαζόταν να είσαι τόσο προσβλητικός στον αποπάνω. Επειδή θα πάρει καιρό μια μελέτη επι του θέματος θα ήθελα επιγραμματικά αν το ήθελες κι εσύ να πεις που διαφωνείς.

Με τον αποπάνω θα διαφωνούσα στο περί των δύο άκρων μιας και κοινός τους παρονομαστής είναι ο σοσιαλισμός, οπότε πρόκειτε για αδέλφια και όχι άκρα.

Επεξ/σία από Theodore1890
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Δε θυμάμαι πότε ακριβώς αλλά λογικά από κορονοιο και δώθε. Οι δημοσκοπήσεις και το 16 φάνηκε πως δεν ήταν σωστές όπως και το 2020. Η ψήφος εξ αποστάσεως όντως είναι προβληματική και πολύ φοβάμαι κάτι τέτοιο μας ετοιμάζει ο Μητσοτάκης. Είναι από πολύ ως παααρα πολύ πολύπλοκο το σύστημα στην Αμερική και διαφέρει από πολιτεία σε πολιτεία. Στις αμφισβητούμενες πολιτείες αυτές οι ψήφοι πήγαν στο Θεό και κυβερνήτες ήταν δημοκρατικοί. Τέλος πάντω θα το χάσουμε γιατί όντως είναι πολύπλοκο.

Δεν ήξερε πως θα χάσει γιατι οι δημοσκοπήσεις ήταν όλες λάθος και το ήξεραν και οι μεν και οι δε και όλοι φανατίζουν το κοινό πριν τις εκλογές. Ευτυχώς ή δυστυχώς την ιστορία την γράφουν οι νικητές.

Κτυπήματα κάτω από την ζώνη κάνανε και οι δυο πλευρές και δεν δικαιολογώ κανένα για το χαλί που είδαμε όλοι μας να διαδραματίζεται στην Αμερική όλο το 2020 φίλε μου… απλά ο ένας ήταν τόσο “λίγος” που στο τέλος ούτε τα προσχήματα δεν κράτησε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...