Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ και φοίτηση στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ήδη ξεκινήσει διάβασμα γιατί και μένα με αγχώνει το κομμάτι των μαθηματικών, περισσότερο επειδή προσπαθώ να καταλάβω για τι επίπεδο μιλάμε. σε κάθε περίπτωση, βλέποντας και κάνοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Gkouem είπε

έχω ήδη ξεκινήσει διάβασμα γιατί και μένα με αγχώνει το κομμάτι των μαθηματικών, περισσότερο επειδή προσπαθώ να καταλάβω για τι επίπεδο μιλάμε. σε κάθε περίπτωση, βλέποντας και κάνοντας...

Το επίπεδο είναι λίγο παραπάνω από τα Μαθηματικά Τεχνολογικής Κατεύθυνσης Γ' Λυκείου.

Παράγωγοι, Ολοκληρώματα, Όρια, Σειρές κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Παρομοίως, θα ξεκινήσω και εγώ το αντίστοιχο τμήμα. Λόγω φόρτου εργασίας λέω για αρχή να πάρω μόνο μία ενότητα, την ΠΛΗΠΡΟ και παράλληλα να κάνω προετοιμασία για τα μαθηματικά.

Γνωρίζει κανείς το επίπεδο δυσκολίας αυτής της ενότητας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις εργασίες πλέον σε όλες τις σχολές εχουν και μαλιστα τα ζητουμενα φτάνουν πολύ πιο πέρα από οσα διδάσκονται ωστε να αποκτ΄σουν οι φοιτητες τριβη. στο εαπ εχεις 3 ενότητες ανα ετος που αντιστοιχουν η καθε μια σε 2-3-4 μαθηματα των συμβατικών σχολών. τα μαθηματικά πχ περιλαμβανουν την ύλη από  3 μαθηματα μαθηματικών που εχουμε εμεις. μονο που δεν έχεις τον καθηγητη να σου κανει καθε βδομάδα διάλεξη στον πίνακα. οσο για τα αγγλικά που είπε καποιος πιο πάνω αν ξερεις μην πτοείσαι, ετσι κιαλλιως τοσο η ορολογία της πληροφορικής όσο και το υλικό που θα χρειαζεσαι είτε για τις σπουδες είτε για τη δουλειά αργότερα θα είναι κυρίως στα αγγλικα

4 ώρες πριν, denz είπε

Το επίπεδο είναι λίγο παραπάνω από τα Μαθηματικά Τεχνολογικής Κατεύθυνσης Γ' Λυκείου.

Παράγωγοι, Ολοκληρώματα, Όρια, Σειρές κτλπ

νομιζω έχει και διακριτά και πιθανότητες-στατιστική

Στις 16/5/2021 στις 11:21 ΜΜ, Gkouem είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, τελικά έκανα την αίτηση και περιμένω. Έβαλα 3 θεματικές, ελπίζω να μην το μετανιώσω γιατί από αυτά που γράψατε καταλαβαίνω ότι πρέπει να έχει τρελή πίεση :D. Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω, και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

3 είναι πολλές, παρολα αυτα αν κανεις μια προετιασία μεχρι το σεπτεμβρη στα μαθηματικά και τον προγραμματισμό (c) και τα κατανοήσεις μετα δε θα έχεις ιδια΄τερο θέμα το θετικό είναι οτι η πληροφορική δεν έχει παπαγαλία, αν το καταλαβες κατι μετά προχωράς μια χαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή αρχή λοιπόν.

Αν και μπορώ να το καταλάβω γγιατί όλοι ανφέρονται στην ΠΛΗ12 σαν δύσκολη (είναι εκεί με το που ...μπαίνεις....), απορώ πως κανένας δεν λέει για τα μαθημάτικά που...έπονται αυτής... δηλαδή την ΠΛΗ22 που εντάξει μπορεί να την πείς και βατή  (μετά την κρυάδα της 12, την περιμένεις) και την ΠΛΗ30 την οποία θεωρώ ίσως και το ποιο χρήσιμο, ενδιαφέρον αλλά και δύσκολο κομμάτι των ...μαθηματικών σχετικά με υπολογιστές.... και ίσως μόνο για αυτή αξίζουν οι σπουδές στο ΕΑΠ.

Για την TS να έχει υπόψιν του οτι το πρόγραμμα είναι εντελώς θεωρητικό και δεν μαθαίνεις τίποτα πρακτικό, πχ να μπορείς να προγραμματίσεις για παράδειγμα... εμείς μάθαμε λίγο Java, δεν λέω, αλλά μόνο ώς "μέσο" για να γνωρίσουμε την σχεδίαση προγραμμάτων με αντικειμενοστραφή τρόπο....

αυτό απο έναν απόφοιτο του 2010.

 

Με δουλειά σχετικά απαιτητική αλλά χωρίς οικογένεια και παιδιά, ζορίστικα με 2 θεματικές και ολοκλήρωση σε 6 χρόνια. Συνάδελφοι που αργότερα παρακολούθησαν μεταπτυχιακά δια ζώσης σε άλλα Ιδρύματα μου έλεγαν οτι σε σχέση με το "διαβάζω μόνος μου" του ΕΑΠ, τα μεταπτυχιακά που υπήρχε παράδοση απο καθηγητή ήταν πανεύκολα...

 

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Glator είπε

Καλησπέρα σας,

Παρομοίως, θα ξεκινήσω και εγώ το αντίστοιχο τμήμα. Λόγω φόρτου εργασίας λέω για αρχή να πάρω μόνο μία ενότητα, την ΠΛΗΠΡΟ και παράλληλα να κάνω προετοιμασία για τα μαθηματικά.

Γνωρίζει κανείς το επίπεδο δυσκολίας αυτής της ενότητας? 

Πάρε ΠΛΗ10 και 11. Με μόνο 1, αν συνεχίσεις μετά με 2 / χρονιά... ή θα τελειώσεις στα 7 χρόνια ή θα αναγκαστείς να πάρεις 3 ταυτόχρονα για να τελειώσεις στα 6.

Η ΠΛΗΠΡΟ που λες (μάλλον είναι η 10) και είναι προγραμματισμός σε C. Για να την πεις εύκολη πρέπει να γνωρίζεις από προγραμματισμό και λίγα μαθηματικά π.χ. τι είναι οι μεταβλητές, ποιοι οι τύποι τους, τι είναι το array και πως κάνω λούπα για να δω τι τιμές έχει μέσα, πως χρησιμοποιώ το if else, while, do while. Πως ορίζεις και πως καλείς μια function κτλπ. Αν διαβάσεις και ολοκληρώσεις τις εργασίες της μόνος σου έχεις πολύ καλές πιθανότητες να την περάσεις με την πρώτη.

Η ΠΛΗ11 είναι από τις ευκολότερες ΘΕ της σχολής. Οπότε θα την πρότεινα πακέτο με την 10 για νεοεισερχόμενο. Βέβαια μετά πας σε δυάδα ΠΛΗ12-20 (φουλ μαθηματικά)...

Θα ήθελα να το ξαναγράψω για όποιον τον ενδιαφέρει. Για την ψυχική σας υγεία και για να μην πετάξετε τα λεφτά σας, ΜΗΝ δηλώσετε 3 ενότητες μαζί. Δεν θα σας βγει σε καλό, είναι 99,9% σίγουρο.

Επεξ/σία από denz
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, velociraptoras είπε

για τις εργασίες πλέον σε όλες τις σχολές εχουν και μαλιστα τα ζητουμενα φτάνουν πολύ πιο πέρα από οσα διδάσκονται ωστε να αποκτ΄σουν οι φοιτητες τριβη. στο εαπ εχεις 3 ενότητες ανα ετος που αντιστοιχουν η καθε μια σε 2-3-4 μαθηματα των συμβατικών σχολών. τα μαθηματικά πχ περιλαμβανουν την ύλη από  3 μαθηματα μαθηματικών που εχουμε εμεις. μονο που δεν έχεις τον καθηγητη να σου κανει καθε βδομάδα διάλεξη στον πίνακα. οσο για τα αγγλικά που είπε καποιος πιο πάνω αν ξερεις μην πτοείσαι, ετσι κιαλλιως τοσο η ορολογία της πληροφορικής όσο και το υλικό που θα χρειαζεσαι είτε για τις σπουδες είτε για τη δουλειά αργότερα θα είναι κυρίως στα αγγλικα

νομιζω έχει και διακριτά και πιθανότητες-στατιστική

3 είναι πολλές, παρολα αυτα αν κανεις μια προετιασία μεχρι το σεπτεμβρη στα μαθηματικά και τον προγραμματισμό (c) και τα κατανοήσεις μετα δε θα έχεις ιδια΄τερο θέμα το θετικό είναι οτι η πληροφορική δεν έχει παπαγαλία, αν το καταλαβες κατι μετά προχωράς μια χαρά. 

Με τον προγραμματισμό έχω ήδη μια σχετικά καλή επαφή, αυτό μου έδωσε λίγο παραπάνω θάρρος για να δηλώσω τρεις ενότητες, οπότε σκοπός είναι να τρέξω πολύ το κομμάτι των μαθηματικών μέχρι να ξεκινήσει το πρόγραμμα (με την προϋπόθεση ότι θα μπω φυσικά). Κυρίως το κάνω γιατί με δυο ενότητες η σχολή πάει στα 6 χρόνια που μου φαίνονται πολλά, νιώθω ότι έχω την όρεξη και τη δυναμική να τρέξω 3 ενότητες για φέτος, αξιοποιώντας τις γνώσεις στον προγραμματισμό (συντακτικό γλώσσας, δομές δεδομένων κτλ).  Τουλάχιστον αυτά που είδα από Ψούνη και ορισμένες άλλες πηγές σχετικά με το μάθημα φαίνονταν σχετικά βατά, στα μαθηματικά θα ρίξω όλο το βάρος από τώρα και το καλοκαίρι γιατί παρόλο που δεν είμαι σκράπας, έχω σκουριάσει σίγουρα και η ύλη του φαίνεται μεγάλη.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Gkouem είπε

Με τον προγραμματισμό έχω ήδη μια σχετικά καλή επαφή, αυτό μου έδωσε λίγο παραπάνω θάρρος για να δηλώσω τρεις ενότητες, οπότε σκοπός είναι να τρέξω πολύ το κομμάτι των μαθηματικών μέχρι να ξεκινήσει το πρόγραμμα (με την προϋπόθεση ότι θα μπω φυσικά). Κυρίως το κάνω γιατί με δυο ενότητες η σχολή πάει στα 6 χρόνια που μου φαίνονται πολλά, νιώθω ότι έχω την όρεξη και τη δυναμική να τρέξω 3 ενότητες για φέτος, αξιοποιώντας τις γνώσεις στον προγραμματισμό (συντακτικό γλώσσας, δομές δεδομένων κτλ).  Τουλάχιστον αυτά που είδα από Ψούνη και ορισμένες άλλες πηγές σχετικά με το μάθημα φαίνονταν σχετικά βατά, στα μαθηματικά θα ρίξω όλο το βάρος από τώρα και το καλοκαίρι γιατί παρόλο που δεν είμαι σκράπας, έχω σκουριάσει σίγουρα και η ύλη του φαίνεται μεγάλη.

 

 

Σωστά, όσο υπάρχει το συγκεκριμένο υλικό λιώστε το στο διάβασμα!

http://psounis.gr/

Ειδικά για την ΠΛΗ30, θα σας βοηθήσει πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
2 ώρες πριν, Libi είπε

Τελικα φιλε με 3 θ.ε τα βγαζεις περα γιατι ενδιαφερομαι κ εγω για το αντιστοιχο τμημα

Εδω υποφερω εγω με 3 ενοτητες, στη ΔΕΟ..λογικα ο φιλος θα χει βογγηξει στην ΠΛΗ, εαν πηρε τελικα 3 ενοτητες 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά προς ενημέρωση να αναφέρω ότι η ΠΛΗΠΡΟ είναι νέα Θ.Ε. που προστέθηκε στο πρόγραμμα σπουδών του ΕΑΠ στο τρέχον ακαδημαϊκό έτος.

Πρόκειται για ετήσιο εργαστηριακό μάθημα στην Python το οποίο διεξάγεται αποκλειστικά online.

Έτσι, μαζί με τις 2 εργαστηριακές ενότητητες ΠΛΗΨ1 και ΠΛΗΨ2 (που συνδυαστικά είναι μια ακόμα εργαστηριακή Θ.Ε.) για να πάρεις πτυχίο χρειάζεται να περάσεις από 14 Θ.Ε. και όχι 12 όπως ίσχυε πριν από κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2021 στις 12:04 ΠΜ, Gkouem είπε

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το ΕΑΠ προτιμώ, αυτό που με φοβίζει είναι η διαδικασία της κλήρωσης. Εφόσον δεν υπάρχει κανένα άλλο κριτήριο για να ξέρω τις πιθανότητες μου, είναι πιθανό να μένω εκτός κλήρωσης ξανά και ξανά. Τώρα όσον αφορά το κομμάτι των συνεντεύξεων έχω χαθεί λιγάκι, από τη μία αρκετοί μου λένε ότι δεν είναι απαραίτητο το πτυχίο, από την άλλη οι 9/10 φαίνεται να το ζητάνε για να φτάσεις στη συνέντευξη. Περισσότερο δηλαδή ο λόγος που με ενδιαφέρει είναι για να μπορώ να ξεπερνάω αυτό το πρώτο στάδιο ακόμα και λέγοντας ότι είμαι φοιτητής σε ένα τέτοιο ίδρυμα, καθώς επίσης και για να μπορώ και επίσημα να ξέρω αν το επίπεδό μου σε θεωρητικό επίπεδο είναι αντίστοιχο με αυτό ενός απόφοιτου πληροφορικής.

Δεν υπάρχουν πια κληρώσεις στο ΕΑΠ. Μπαίνεις με σειρά προτεραιότητας, αν και ούτως ή άλλως, οι θέσεις δεν καλύπτονται όλες, άρα αν κάνεις τα χαρτιά σου και πληρώσεις τις ενότητες που δήλωσες, θα σε δεχτούνε σίγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Στο ΕΑΠ/ΠΛΗ μπαίνεις εύκολα αλλά τελειώνεις δύσκολα. Η αθρόα εισαγωγή γίνεται για οικονομικούς λόγους, πολλοί σύντομα διαπιστώνουν ότι βρίσκονται στον πάτο της τροφικής αλυσίδας του ΕΑΠ. Όσον αφορά την ΠΛΗΠΡΟ που αναφέρθηκε, πρόκειται για εργαστηριακή ενότητα που περνάς με ένα ομαδικό project. Θέλει προσοχή σε αυτό, γιατί πολλοί τα παρατάνε στο Α έτος και ενδέχεται να βρεθείς μόνος σου, με άσχετους και αδιάφορους, να προσπαθείς να τελειώσεις κάτι που δεν το λες και για  juniors της Python.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...