Προς το περιεχόμενο

απο WIN 10 σε Linux Mint Xcfe


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα κανω ενα φορματ στον υπολογιστη και σκεφτομαι να παω σε αυτα τα Linux. Θα συναντησω δυσκολιες ; Εχουν μεγαλη διαφορα σε περιβαλλον και χρηση απο τα 10αρια ;.chrome , office τα ιδια στη λειτουργια τους ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Θα κανω ενα φορματ στον υπολογιστη και σκεφτομαι να παω σε αυτα τα Linux.

Για ποιον λογο ?
 

59 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Θα συναντησω δυσκολιες ;

Και που να ξερουμε εμεις ? Ξερουμε τι γνωσεις Η/Υ εχεις ? Τι γνωσεις σε windows ? Τι γνωσεις σε Λινουξ ?
 

1 ώρα πριν, drapanakis είπε

Εχουν μεγαλη διαφορα σε περιβαλλον και χρηση απο τα 10αρια ;

Σε περιβαλλον και ναι και οχι. Σε χρηση αρκετα.
 

1 ώρα πριν, drapanakis είπε

chrome , office τα ιδια στη λειτουργια τους ; 

Chrome ναι. Office ? Ποιο office εννοεις ? Αν εννοεις το Microsoft office ξεχνα το. wps-office , libreoffice και αγιος ο Θεος.

Δεν γοογλαρεις "λινουξ για αρχαριους" λεω εγω μπας και παρεις ιδεα τι παιζει πριν φορμαρεις οτιδηποτε? Κατεβασε καποιο live iso καποιας διανομης (εχει και το Mint , live iso ) και δες πως ειναι πριν το εγκαταστησεις. Μην ρωτησεις τι και πως , γοογλαρε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εγκαταστησω εναν καλυτερο ssd στο λαπτοπ που εχω, γιαυτο και το φορματ.

Δεν εχω γνωσεις ιδιαιτερες, και απο λινουξ , καμια. Δεν ειπα θα το κανω, μου περασε σαν σκεψη. Θα ηθελα να δω πως δουλευει.

Αλλα μονο και που αναφερες οτι δε γινεται με office microsoft , ξενερωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Θα εγκαταστησω εναν καλυτερο ssd στο λαπτοπ που εχω, γιαυτο και το φορματ.

Δεν εχω γνωσεις ιδιαιτερες, και απο λινουξ , καμια. Δεν ειπα θα το κανω, μου περασε σαν σκεψη. Θα ηθελα να δω πως δουλευει.

Αλλα μονο και που αναφερες οτι δε γινεται με office microsoft , ξενερωσα.

Αφού θες να δεις πως δουλεύει, μην το κάνεις εγκατάσταση κατέβασε το iso του mint πέρασε το σε ένα usb με rufus πχ και τρεξτο  live, δες πως λειτουργεί, τις ρυθμίσεις, την λογική του,  το Libre Office αν σε βολεύει και αν όλα αυτά σε ικανοποιούν καλώς... τότε εγκατέστησε το.

*Να ξέρεις όμως νέος σε Λίνουξ που θα επιχείρησει να το στήσει μόνος του χωρίς να ρίξει διάβασμα δεν έχει μέλλον.

RTFM 😉

Επεξ/σία από ConstantineP
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου στο linux όποια δηλαδή διανομή επιλέξεις (γιατί κατα τη γνώμη μου το mint δεν είναι η βέλτιστη επιλογή) δε θα έχεις όλα τα προγράμματα. Το microsoft office δεν υπάρχει μεν αλλά μπορείς να χρησιμοποιείς τη live έκδοσή του αν δε σε καλύπτει το libre office ή κάποια άλλη επιλογή. Μπορείς να δεις πως το openoffice π.χ που υπάρχει σε linux διανομές είναι κι αυτό μια καλή εναλλακτική. Τώρα μπορείς να αντικαταστήσεις όλα σου τα προγράμματα με άλλα που κάνουν την ίδια ή σχεδόν την ίδια δουλειά. Μπορείς όμως να βάλεις linux και μάλιστα να δεις αν υπάρχουν τα προγράμματα που θες. Υπάρχει επίσης λογισμικό που τρέχεις προγράμματα των windows σε linux αλλά επειδή δεν έχω πάρε δώσε με windblows δεν ξέρω ποια προγράμμτα τρέχουν και πως.

Δες μια και συμβατότητες...

 

U-6Ji8VMNAvwMhCz6atPdsXgPaaYg14ihhvkDrCRltg.png

oss1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rhtoras είπε

Φίλε μου στο linux όποια δηλαδή διανομή επιλέξεις (γιατί κατα τη γνώμη μου το mint δεν είναι η βέλτιστη επιλογή) δε θα έχεις όλα τα προγράμματα. Το microsoft office δεν υπάρχει μεν αλλά μπορείς να χρησιμοποιείς τη live έκδοσή του αν δε σε καλύπτει το libre office ή κάποια άλλη επιλογή. Μπορείς να δεις πως το openoffice π.χ που υπάρχει σε linux διανομές είναι κι αυτό μια καλή εναλλακτική. Τώρα μπορείς να αντικαταστήσεις όλα σου τα προγράμματα με άλλα που κάνουν την ίδια ή σχεδόν την ίδια δουλειά. Μπορείς όμως να βάλεις linux και μάλιστα να δεις αν υπάρχουν τα προγράμματα που θες. Υπάρχει επίσης λογισμικό που τρέχεις προγράμματα των windows σε linux αλλά επειδή δεν έχω πάρε δώσε με windblows δεν ξέρω ποια προγράμμτα τρέχουν και πως.

Δες μια και συμβατότητες...

 

U-6Ji8VMNAvwMhCz6atPdsXgPaaYg14ihhvkDrCRltg.png

oss1.jpg

Το Mint ΕΙΝΑΙ η βέλτιστη επιλογή για έναν αρχάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Το Mint ΕΙΝΑΙ η βέλτιστη επιλογή για έναν αρχάριο.

Δεν είναι καλή λέμε .... έχει systemd αφού....

Τί δεν καταλαβαίνεις ;

 

Επεξ/σία από nik0laus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2021 στις 2:46 ΠΜ, drapanakis είπε

Θα κανω ενα φορματ στον υπολογιστη και σκεφτομαι να παω σε αυτα τα Linux. Θα συναντησω δυσκολιες ; Εχουν μεγαλη διαφορα σε περιβαλλον και χρηση απο τα 10αρια ;.chrome , office τα ιδια στη λειτουργια τους ; 

Βάλε τα windows κανονικά και βάλε το linux distro σε vm. Υπάρχουν έτοιμες εικόνες στο osboxes.com. Κατέβασε όποια θέλεις και πέρασέ την στο vm. Δούλεψε το έτσι κανένα μήνα και αν σου κάνει τότε αλλάζεις μόνιμα σε linux. Αν και έτσι όπως τα γράφεις, μάλλον δεν σου χρειάζεται... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, filip123go είπε

Βάλε τα windows κανονικά και βάλε το linux distro σε vm. Υπάρχουν έτοιμες εικόνες στο osboxes.com. Κατέβασε όποια θέλεις και πέρασέ την στο vm. Δούλεψε το έτσι κανένα μήνα και αν σου κάνει τότε αλλάζεις μόνιμα σε linux. Αν και έτσι όπως τα γράφεις, μάλλον δεν σου χρειάζεται... 

Και εγω προτεινω χρηση VMs συχνα πυκνα , αλλα μην ξεχναμε οτι τα VMs θελουν resources. Εκτος και αν εννοουμε να δωσουμε 1gb ram , 1 cpu core , 10gb δισκο ... επειδη και με αυτα τρεχει μια διανομη. Τρεχει , αλλα δεν θα ειναι ενδεικτικη η εμπειρια χρησης.
Κατα τα αλλα προφανως και συμφωνω με τετοιες προτασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2021 στις 2:46 ΠΜ, drapanakis είπε

Θα κανω ενα φορματ στον υπολογιστη και σκεφτομαι να παω σε αυτα τα Linux. Θα συναντησω δυσκολιες ; Εχουν μεγαλη διαφορα σε περιβαλλον και χρηση απο τα 10αρια ;.chrome , office τα ιδια στη λειτουργια τους ; 

Φίλε μου ανεξάρτητα με τη διανομή καλό είναι να μη ρωτάς πια να βάλεις. Δεν υπάρχει κάνεις να σου πει τι πραγματικά εσύ θες να κάνεις.

Το καλύτερο πράγμα που έχεις να κάνεις είναι να σκεφτείς αν θες να αλλάξεις νοοτροπία και πόσο αντέχεις να διαβάζεις. Αν μπεις σε όλα τα post το μόνο που βλέπεις είναι να τσακώνονται οι ίδιοι και οι ίδιοι.

Διαφορά τα δυο  λειτουργικά έχουν μεγάλη το ίδιο και στα προγράμματα, αν θες να τα χρησιμοποιήσεις όπως τα Windows βάλε όποια σου γυαλίσει στο μάτι. To linux είναι ένα (ένας πυρήνας είναι). Απλά υπάρχουν κάποιες διανομές που είναι για τους νέους χρήστες (έχουν κάποιες παραμετροποιήσεις έτοιμες και ότι πρόγραμμα θέλει ο κάθε dev να βάλει γιατί πιστεύει ότι αυτές χρειάζεσαι) και κάποιες που θέλουν λίγο παραπάνω διάβασμα γιατί κάποια πράγματα θα πρέπει να τα κάνεις εσύ μόνος.(καθαρό μυαλό θέλει και υπομονή δεν είναι πυρηνική φυσική ούτε θα φτιάξεις  πύραυλο για να πας σε άλλο γαλαξία.)   

Τώρα αν θες να μάθεις πραγματικά να τα χρησιμοποιήσεις από τη μεριά του linux (του πυρήνα δηλαδή)άρχισε με gui (γραφικό περιβάλλον) και μετά πρόσθεσε σίγα σιγα  το τερματικό. Μόλις καταλάβεις τη λογική και τη φιλοσοφία του και σου αρέσει το λειτουργικό αυτό κάτσε σε αυτό αν δε σου αρέσει βάλε πάλι Windows .  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/5/2021 στις 2:38 ΜΜ, rhtoras είπε

 

oss1.jpg

κατσε ρε ρητόρα γιατί θα μας τρελάνεις ..σε αρχάριο χρήστη λές να βάλει το artix  , εδώ εμπείροι χρήστες φοβούνται να πάνε στο arch και συ μας προπαγαδήζεις για το artix το οποίο δεν έχει systemd . . καλυτέρα να πάει στο linux mint . 
open office  ... όλη η κοινότητα του open office το 2011 επειδή δεν συμφώνησε με την oracle δημιουργήσε το libre office .. 
gimp .. συμφώνα με το suckless.org αναφέρει οτι το gimp είναι bloat 
IE εχει πεθάνει ... και η microsoft το αντικατέστησε με τον chromium based based browser egde που ειναι κρομοειδές αποβλήτο 
firefox ... αμα εσυ χρήσιμοποείς ακόμα firefox και δεν ξέρεις τι έγινε το 2017 .  εναλακτική λύση είναι ο brave   
vlc ... το vlc κάποτε ηταν ο βασιλιάς .. .τώρα αμα θέλεις κάτι αντοιστοίχο το bsplayer θα μπας στο smplayer και το front-end του θα ειναι ο mpv . ή αμα μπορεί ο                αλλος να πάει μόνο στο mpv . 
calibre = στον δίσκο μου θέλει 500MB  . μαζι με τις εξαρτησεις  ενώ αλλη εναλατική ειναι το zathura . 10 MB και κανεις δουλειά 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2021 στις 12:02 ΜΜ, jemadux είπε


gimp .. συμφώνα με το suckless.org αναφέρει οτι το gimp είναι bloat 

 

 

δεν λεει για το gimp αυτο που εστειλες, αλλα για  αυτο εδω https://gmplib.org/

Επισης στο κατω κατω της σελιδας εχουν link με harmfull software http://harmful.cat-v.org/software/

και εχει στο harmfull python , c++ , java ....

Επεξ/σία από NadaGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NadaGR είπε

δεν λεει για το gimp αυτο που εστειλες, αλλα για  αυτο εδω https://gmplib.org/

Επισης στο κατω κατω της σελιδας εχουν link με harmfull software http://harmful.cat-v.org/software/

και εχει στο harmfull python , c++ , java ....

λαθος μου ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...