Προς το περιεχόμενο

10700kf + arctic liquid freezer II 240 temps


mike.hatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το prime95 με AVX2 enabled είναι θάνατος για τα intel όποια συμβατική ψύξη και να έχεις. Γιατί ξεπερνιέται η θερμοαγωγιμότητα του τσιπ με τόσο υψηλή κατανάλωση σε τόσο μικρή επιφάνεια. Οι 90+ βαθμοί με ελάχιστο OC ή MCE είναι δεδομένοι.

Προγράμματα του εμπορίου με AVX2 κοιτάμε πάντα όπου έχουμε γύρω στους 20c πιο κάτω από prime95 small FFT. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδιο cpu με noctua nh-d15 σε prime95 small fft. Για υδροψυξη μου φαινονται ανεβασμενα τα temps σου. Ποια παστα εβαλες;

HWiNFO64_FrT0V0n909.png.db599930e26d62c85d27a415d14a834d.pngHWiNFO64_2OAWgW0fab.png.35e904a3c48b053a706dcd263e335cab.png

Επεξ/σία από aris865
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aris865 είπε

Ιδιο cpu με noctua nh-d15 σε prime95 small fft. Για υδροψυξη μου φαινονται ανεβασμενα τα temps σου. Ποια παστα εβαλες;

HWiNFO64_FrT0V0n909.png.db599930e26d62c85d27a415d14a834d.pngHWiNFO64_2OAWgW0fab.png.35e904a3c48b053a706dcd263e335cab.png

Η VR Vout τάση πόσο είναι; Ψύκτρες σαν και τη Noctua αντέχουν μέχρι 200W κατανάλωσης. Παραπάνω αρχίζουν τα 90ρια με το prime95 small. Βέβαια εσείς έχετε 8/16 μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Η VR Vout τάση πόσο είναι; Ψύκτρες σαν και τη Noctua αντέχουν μέχρι 200W κατανάλωσης. Παραπάνω αρχίζουν τα 90ρια με το prime95 small. Βέβαια εσείς έχετε 8/16 μοντέλο.

Δεν βρισκω τετοια ενδειξη στο hwinfo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris865 είπε

Δεν βρισκω τετοια ενδειξη στο hwinfo

Είναι αισθητήρας της mobo στα VRM. Ίσως στη δική σου να έχει άλλη ονομασία. Πάντως αν τρέχεις default settings με MCE ενεργό το Vcore σου δείχνει την πραγματική τάση. Το Vcore δείχνει άσχετα πράγματα να κάνεις OC με συγκεκριμένο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνα με το να γυρίσεις το ψυγείο προς τα πάνω αν δεν θέλεις σύντομα να την πάρεις στο χέρι.... Τόσα βίντεο για το πως βάζουμε σωστά και για πιο λόγο AIO υπάρχουν..... Ελπίζω απλά στο μάνουαλ να μην έδειχνε σωστή αυτή την θέση τοποθέτησης. 

 

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κουτί θέλει αλλαγή σίγουρα αλλά λόγω της ψυχτρας δεν βλέπω οικονομική λύση για να την χωράει πάνω και να είναι mesh μπροστά δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ξανά σε όλους,

23 ώρες πριν, Dragonlordcv2002 είπε

Ξεκίνα με το να γυρίσεις το ψυγείο προς τα πάνω αν δεν θέλεις σύντομα να την πάρεις στο χέρι.... Τόσα βίντεο για το πως βάζουμε σωστά και για πιο λόγο AIO υπάρχουν..... Ελπίζω απλά στο μάνουαλ να μην έδειχνε σωστή αυτή την θέση τοποθέτησης.

Χωρίς να γνωρίζω πολλά για ΑΙΟ νομίζω πως εδώ είσαι εσύ λάθος. Σύμφωνα με οτι video έχω δει και τις οδηγίες της arctic, εαν το μέγιστο ύψος του ψυγείου είναι πάνω απο το cpu(εκεί ειναι το pump) τότε πρέπει να το βάλεις όπως το έχω.

 

Στις 16/5/2021 στις 1:25 ΠΜ, aris865 είπε

Ιδιο cpu με noctua nh-d15 σε prime95 small fft. Για υδροψυξη μου φαινονται ανεβασμενα τα temps σου. Ποια παστα εβαλες;

Ευχαριστώ που έκατσες και το τέσταρες. Νομίζω πως ειναι φυσιολογικό. Έχεις μια από τις καλύτερες αερό-ψύξεις που κυκλοφορούν, αν οχι την καλύτερη, που είναι και ακριβότερη απο ολόκληρο το ΑΙΟ που αγόρασα. Αν έχεις και decent airflow νομιζω 5-10C διαφορά ειναι αναμενόμενο. Η πάστα πάντως ειναι η mx-4 νομίζω που σου δίνουν(τελικά δεν την άλλαξα).

Στις 18/5/2021 στις 7:16 ΜΜ, Coppermine είπε

Αρχικά μπορεί να σταματήσεις να χρησιμοποιείς αυτή την μ@λ@κί@

Νόμιζα πως το prime95 θερούνταν καλό stress test για θερμοκρασίες και stability. Ποιό θα ήταν καλυτερο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είσαι (απο την στιγμή που δεν μπορείς να το βάλεις ταβάνι) είσαι στο καλύτερα απο το χείριστο και η θέση που σου προτείνω μια χαρά είναι για το κουτί σου. Με το καλώδιο να ακουμπά στην gpu δεν θα το έκανα με τπτ προσωπικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dragonlordcv2002 είπε

Όπως είσαι (απο την στιγμή που δεν μπορείς να το βάλεις ταβάνι) είσαι στο καλύτερα απο το χείριστο και η θέση που σου προτείνω μια χαρά είναι για το κουτί σου. Με το καλώδιο να ακουμπά στην gpu δεν θα το έκανα με τπτ προσωπικά.

Νομίζω συμφωνούμε και οι δύο οτι είναι χειρότερο από αποψη απόδοσης και διάρκειας ζωης του pump αν το γυρήσω. Επίσης δε νομίζω οτι θα είχε κάποια διαφορά αν ήταν στο ταβάνι... Ο αέρας παραμένει εγκλοβισμένος στο radiator και δεν πάει στο pump για να το χαλάσει. Πιστεύεις πως μπορεί το καλώδιο που αγγίζει την gpu να προκάλέσει πρόβλημα? Μπορώ να το πιάσω με ένα δεματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...