Προς το περιεχόμενο

Η Sony σταματά την πώληση φωτογραφικών μηχανών dSLR


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Chocobo είπε

Δεκτό τότε.Αν και πάλι νομίζω πως εκεί είναι ακόμα πιο μπροστά τα τηλέφωνα συγκριτικά με βίντεο.Δεν έχω ασχοληθεί όμως.

Εγώ ασχολούμαι μόνο με φωτογραφία σε ερασιτεχνικό επίπεδο, μια στις τόσες κάνω καμιά επαγγελματική δουλειά σαν χάρη σε συγγενείς και φίλους αν τύχει να διαθέτω χρόνο, όρεξη και τον κατάλληλο εξοπλισμό. Φωτογραφίες με το κινητό έχω τραβήξει πολύ όμορφες, κάποιες φορές κάνω χαλαρά ταξίδια και παίρνω μόνο το κινητό μαζί.

Όμως, αν συγκρίνεις τις φωτογραφίες του κινητού με αυτές της παλιάς μου dslr (14 χρόνων) που την έχω δώσει στο παιδί για παιχνίδι, με φθηνό κιτ φακό για να είναι ελαφρύς, βλέπεις ότι η διαφορά στην  ποιότητα της φωτογραφίας είναι τεράστια. Παρόλο που ο αισθητήρας του κινητού έχει περισσότερα pixels, ανεβάζει μεγαλύτερο iso και μπορεί να βγάλει νυχτερινές πιο χαλαρά, είναι αδύνατο να πάρεις μια λήψη που να είναι τεχνικά άψογη. Πάντα κάπου θα υστερεί.

Κακά τα ψέματα, το μέγεθος του αισθητήρα και τα οπτικά του φακού κάνουν τεράστια διαφορά στο αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από andreasl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύγκριση της compact της Sony RX 100 VII που σήμερα έχει χαμηλότερη τιμή στο σκρουτζ 1230€

με μια dslr 8ετίας (Nikon D3200)  που βρίσκεται εύκολα 250€ μεταχειρισμένη .

https://cameradecision.com/compare/Sony-Cyber-shot-DSC-RX100-VII-vs-Nikon-D3200

Δείτε βαθμολογία στην ποιότητα εικόνας (imaging) . Χρειάζεται κάτι άλλο ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι πως dslr kqi mirrorles διαφέρουν ουσιαστικά μόνο στο ότι οι μεν έχουν καθρέφτη μέσω του οποίου σημαδεύει και οι δε ηλεκτρονικό σύστημα γιαυτό καταναλωνουν πιο πολλη μπαταρία. Οι αισθητήρες είναι παρόμοιοι σε ποιότητα και διαστάσεις.... εντέλει την διαφορά την κάνουν οι φακοί... Επίσης όσο και να βελτιώνονται τα κινητά επειδή οι αισθητήρες τους είναι σε μέγεθος χαρτοπόλεμου, δεν μπορούν με τίποτα σε αποδώσω να πλησιάσουν τους ίδιους αισθητήρες αλλά σε μέγεθος πολλαπλάσιο που χρησιμοποιουν οι dslr και οι mirroles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κινητά έχουν σίγουρα διανύσει μεγάλη απόσταση. Το Xiaomi M11 ultra ας πούμε με σχεδόν μια ίντσα αισθητήρα τολμάει να μπει σε σύγκριση με την RX-100 VII που αναφέρετε κάποιοι. Πλην όμως ο αισθητήρας είναι η μισή ιστορία. Η άλλη μισή είναι τα οπτικά,ο φακός. Και εκεί δεν θα μπορέσει να υπάρξει κινητό που να μπορεί να φτάσει μια dedicated camera. Η Sony πάντα μου έδινε την εντύπωση μιας εταιρείας που θέλει να τραβήξει τον δικό της δρόμο και περιμένει να δει από τους - δυνητικούς - πελάτες της αν τους αρέσει αυτό που σκέφτεται,παρά να ακολουθεί την ευρύτερη τάση. Είναι και τι απαιτήσεις έχει ο καθένας. Οι περισσότεροι θα θαυμάσουμε την macro φωτογραφία ενός σχολιαστή του άρθρου με το έντομο δυο-τρεις σελίδες πίσω. Το ερώτημα είναι κατά πόσο κάποιος θέλει να δώσει λεφτά για ένα τέτοιο αποτέλεσμα. Εγώ μαζί του πάντως! :) Μεγάλοι αισθητήρες αρχίζουν και βγαίνουν και στα κινητά. Δεν θα φτάσουν όμως ποτέ μεγέθη APS-C ή full frame. Ξέρει η Sony τι κάνει. Είναι ιδιαίτερη εταιρεία, αλλά ηγέτης στις φωτογραφικές μηχανές. Η παλιά μου μηχανή (Sony DSC-R1) με συντρόφευσε σε όλα μου τα ταξίδια ικανοποιητικότατα. Τώρα το γύρισα σε Nikon χωρίς όμως κάποιο παράπονο από την Sony.

Επεξ/σία από JonnyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...