Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft «παγώνει» τα Windows 10X για να επικεντρωθεί στη βελτίωση των Windows 10


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικη γνωμη,πρεπει να σπασει σε 3 κομματια το λειτουργικο.

Kernel OS, Core OS, UX/UI και να φτιαχτει επιτελους ενα ανεξαρτητο HAL με προδιαγραφες στους κατασκευαστες για να μην σκανε οι drivers καθε τρεις και λιγο.

Φανταζομαι στην MS εχουν πιο γνωστες απο μενα αλλα ειπα να πω την γνωμη μου

1) Τα 2 πρωτα θα μπορουσε μετα να τα γραψει για arm και κρατοντας το UI να ειναι ετοιμη αν χρειαστει να φυγει απο x86. 

2) αν ειχε κανει σωστα το προηγουμενο βημα θα μπορουσε αλλαζοντας το ui/ux να μπει σε πιο mobile συσκευες.

Η apple το εκανε ήδη βεβαια έχοντας λιγότερες δυσκολίες. Δυσκολιες που το android δεν εχει ξεπερασει (διαφορετικο hardware). 

Οχι δεν ειμαι fan της apple δεν εχω καν συσκευη apple για αλλους λογους που δεν μου αρεσει η apple αλλα θελω να ειμαι δικαιος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rearshooter είπε

και οι κλεψιές συνεχίζονται βλέπω..μετά την ζήλια του gnome βλέπω και του plasma στο παιχνίδι!!βγάλτε το τώρα σας παρακαλώ να κάνουν παρτάκι οι χάκερς!

Τι εννοεις ως ζήλια του gnome; 

2 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Αυτό ήταν ενα νέο λειτουργικο βασισμένο στο Windows Core OS , οχι απαραιτητα για ARM , με Touch Interface και gestures , που δεν υποστηριζε καν παραθυρα , ολες οι εφαρμογές ήταν fullscreen. 

Οποτε μιλάμε για άλλο OS που δημιουργήθηκε για συσκευές όπως tablet πχ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Τι εννοεις ως ζήλια του gnome;

Δεν ξέρω τι εννοεί ο φίλος, πάντως, προσωπικά, τα νέα εικονίδια μου φέρνουν πολύ σε KDE Plasma.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AtiX είπε

Μόνο εμένα μου φαίνεται σαν η MS να έχει πρόβλημα πόρων και να μην ξέρει που να “σπρώξει”  αυτά τα λίγα που της έμειναν μετά τις εξαγορές των game studios?

ήρθα για αυτο το σχόλιο,μπας και μου μείνει λίγη πίστη σε αυτο το φόρουμ.

Η μαικροσοφτ δεν έχει ντιβέλοπερς..που σε ολο το κόσμο εχει μπει στα πανεπιστήμια και σπουδάζει κόσμο στο λειτουργικο της καλύτερα απο τορρενταδικο εποχες xp.

Αυτο που μένει απο αυτη την είδηση,είναι πως αν δεν αποφασισει η ιντελ να βγάλει αρμ,τα φθηνά arm based home pc(και cloud pc) ,έχουν πολύ μέλλον ακόμα.

Όσοι αναφέρονται σε λίνουξ,προς τι η εκπληξη;

Με τοσα φορκ και ιδέες εκεί έξω,σχεδόν δε μπορώ να το πω αντιγραφή ,αλλά σύμπτωση,αν δεν είχε συμβεί ξανά,και ξανά,στο παρελθόν.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν πλήρη συστήματα με SSD/RAM & celeron J (10W tdp) or N (6W tdp) or silver pentium (10W tdp) που καίνε ελάχιστα και κάνουν μια χαρά ΓΡΗΓΟΡΑ την δουλειά τους ακόμη και σε 4Κ

η νέα σειρά που βγήκε πριν 2 μήνες , τρέχει ιντερνετ/video 4Κ/60ΗΖ στο ρελαντί ,  καίγοντας ένα πλήρες σύστημα 25w. 

 

O APPLE M1 "ξύπνησε" τις INTEL-AMD και πλέον βγάζουν καταπληκτικά apus (π.χ. το κορυφαίο R5800U/15W tdp AMD)

Με άλλα λόγια το WIN-x86 έχει μέλλον , αφού με 200ευρώ θα αγοράζεις πλήρες συστηματάκι που καίει όσο ένα rusberry και θα είναι 10 φορές ποιο γρήγορο.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα της microsoft δεν είναι ότι δεν έχει την τεχνογνωσία να λύσει τα σοβαρά θέματα που έχουν τα win10 αλλά πως θα διατηρήσει το επίτηδες κεφαλοτύρι λειτουργικό κάνοντας το ταυτόχρονα (να φαίνεται) και αξιόπιστο/ασφαλές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να φτιάξει και τι να βελτιώσει με το μπ**ρδελο το OS?

Σχεδόν 2 μήνες τώρα, μετά από μεγάλο update που με είχε πρήξει να το κάνω, εξαφανίζεται και επανεμφανίζεται όποτε θυμηθεί το WiFi και έχει εξαφανιστεί πλήρως το Bluetooth. 
 

Εφτασα πια στο σημείο που δεν περίμενα, να λέω Άντε να βγάλει το Air με M2 η apple, να φύγω απ αυτή τη φρίκη των win. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2021 στις 10:01 ΠΜ, jgeorgiou είπε

Υπάρχουν πλήρη συστήματα με SSD/RAM & celeron J (10W tdp) or N (6W tdp) or silver pentium (10W tdp) που καίνε ελάχιστα και κάνουν μια χαρά ΓΡΗΓΟΡΑ την δουλειά τους ακόμη και σε 4Κ

η νέα σειρά που βγήκε πριν 2 μήνες , τρέχει ιντερνετ/video 4Κ/60ΗΖ στο ρελαντί ,  καίγοντας ένα πλήρες σύστημα 25w. 

 

O APPLE M1 "ξύπνησε" τις INTEL-AMD και πλέον βγάζουν καταπληκτικά apus (π.χ. το κορυφαίο R5800U/15W tdp AMD)

Με άλλα λόγια το WIN-x86 έχει μέλλον , αφού με 200ευρώ θα αγοράζεις πλήρες συστηματάκι που καίει όσο ένα rusberry και θα είναι 10 φορές ποιο γρήγορο.

..και 4 φορές πιο ακριβό..

Δε θα διαφωνήσω ως προς την ταχύτητα ή τις δυνατοτητες του x86-64,αλλά αν δε το χρειάζεααι και με 50 ευρώ κανεις αυτά που θες.

Ειλικρινά,τι λείπει απο ενα μιβοξ,για να στριμαρει 4Κ,να μπει στο ιντερνετ ή σε ένα cloud pc;

Τιποτα,εκτός απο το OS ,ή την υποστηριξη προγραμμάτων σε .apk ορθότερα.

Και αν η μαικροσοφτ το βαζει σε αναμονή,προφανεστατα για εμένα,η ίντελ δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...