Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ XIAOMI REDMI NOTE 10 PRO


giorgos6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 10 μερες περιπου αγορασα το redmi note 10 pro και μετα απο 3-4 μερες ενω η μπαταρια μου εβγαζε ανετα 2 μερες με χρηση ξαφνικα ενα πρωι μολις ξυπνησα ειδα η σταθμη της μπαταριας να εχει πεσει 24%..απο 84% που το αφησα πριν κοιμηθω μολις ξυπνησα το βρηκα στα 60% και δεν ειχα καποια εφαρμογη ανοιχτη ή δεδομενα ανοιχτα.Τελος παντων πιστεψα οτι κατι θα ξεχασα και δεν εδωσα πολυ σημασια.Το επομενο πρωι που το παρατηρησα η μπαταρια το βραδυ παλι επεσα περιπου 20%.Το θεμα ειναι οτι εκανα μια επανακκινηση στο κινητο και η μπαταρια δεν μου ξαναπαρουσιασε προβλημα μεχρι την επομενη φορτωση.Μετα την φορτωση του κινητου η μπαταρια αρχισε να πεφτει παλι πολυ γρηγορα.Με λιγα λογια μολις κανω μια επανακκινηση στο κινητο η μπαταρια δουλευει normal ενω μετα απο καθε φορτωση η μπαταρια πεφτει πολυ γηργορα.Εχει αντιμετωπισει καποιος κατι παρομοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί και σε άλλα μοντέλα από ότι διαβάζω, θα φτιαχτεί με update του λογισμικού. Απλά κάνεις υπομονή μέχρι να έρθει. Αλλιώς πρέπει να ψαχτείς να περάσεις άλλη ROM, όχι απαραίτητα custom. Λογικά εσένα έχει την global, μπορείς να περάσεις την EU που λένε ότι είναι καλύτερη σε πολλά θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Ελεγα να το στειλω πισω μιας και ειναι στην εγγυηση αλλα αφου μου λες οτι ειναι προβλημα λογισμικου λες να το αφησω και θα φτιαξει μονο του?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έχεις πάρει από εδώ ναι, δεν χάνεις τίποτα. Πάντως για μένα αν δεν το έχεις εσύ πολύ με τα φλασαρίσματα ζήτα από κάποιον γνωστό σου να σου περάσει την ευρωπαική ROM. Επίσημη είναι και αυτή και καλύτερη. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν επηρεάζει την εγγύηση μιας και ναι μεν φλασάρεις αλλά είναι official.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τη μπαταρία το βράδυ.

έχω το κινητό από την Τρίτη. 

μέσα στην ημέρα και με αρκετή χρήση η μπαταρία αντέχει μια χαρά. το βράδυ, με κλειστό wifi/data κλπ χάνει αρκετά, ακόμα και με φουλ εξοικονόμηση μπαταρίας. περίπου 10-15%.

Έχει βγάλει κανείς σας άκρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Εν τέλη το έφτιαξες ; Το έχω περίπου μία εβδομάδα και το βράδυ ενώ δε το χρησιμοποιώ μου τρώει κάπου στο 12-13% μέχρι το πρωί έχω δει για τις εφαρμογές στο παρασκήνιο αλλά τους έχω κάνει  απενεργοποίηση και συνεχίζει να υπάρχει το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...
Στις 10/5/2021 στις 6:35 ΜΜ, afentiko είπε

Έχει αναφερθεί και σε άλλα μοντέλα από ότι διαβάζω, θα φτιαχτεί με update του λογισμικού. Απλά κάνεις υπομονή μέχρι να έρθει. Αλλιώς πρέπει να ψαχτείς να περάσεις άλλη ROM, όχι απαραίτητα custom. Λογικά εσένα έχει την global, μπορείς να περάσεις την EU που λένε ότι είναι καλύτερη σε πολλά θέματα

Έχω κι εγώ το Xiaomi redmi note 10 pro λιγότερο από έναν χρόνο και το τελευταίο διάστημα εχω παρατηρήσει πολύ γρήγορη πτώση στην μπαταρία του κινητού μου. Την βλέπω να πέφτει πάρα πολύ γρήγορα και δεν με βγάζει με τίποτα μια ημέρα. Επιπλέον έχω παρατηρήσει ότι έκανε επανεκκινήσεις όταν στην εφαρμογή Messenger μου έστελναν ηχητικά μηνύματα και τα άνοιγα να τα ακούσω. Και άλλο ένα θέμα που έχω είναι ότι όταν αλλάζω ταπετσαρίες ή όταν του κάνω ενεργοποίηση κάνει σχεδόν 1 λεπτό μέχρι να στήσει την αρχική οθόνη με τα εικονίδια. Θα στρώσουν όλα αυτά με το νέο λογισμικό MIUI 14 πιστεύετε ή να κινηθώ να αγοράσω άλλη συσκευή;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Stanley77 είπε

Έχω κι εγώ το Xiaomi redmi note 10 pro λιγότερο από έναν χρόνο και το τελευταίο διάστημα εχω παρατηρήσει πολύ γρήγορη πτώση στην μπαταρία του κινητού μου. Την βλέπω να πέφτει πάρα πολύ γρήγορα και δεν με βγάζει με τίποτα μια ημέρα. Επιπλέον έχω παρατηρήσει ότι έκανε επανεκκινήσεις όταν στην εφαρμογή Messenger μου έστελναν ηχητικά μηνύματα και τα άνοιγα να τα ακούσω. Και άλλο ένα θέμα που έχω είναι ότι όταν αλλάζω ταπετσαρίες ή όταν του κάνω ενεργοποίηση κάνει σχεδόν 1 λεπτό μέχρι να στήσει την αρχική οθόνη με τα εικονίδια. Θα στρώσουν όλα αυτά με το νέο λογισμικό MIUI 14 πιστεύετε ή να κινηθώ να αγοράσω άλλη συσκευή;

 

 

Εχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή τελευταία;

Στην κατανάλωση μπαταρίας τι σου βγάζει πως είναι πρώτο στην κατανάλωση;

Ψάξε το και αν δεν βρείς άκρη, Πάρε backup και κάνε επαναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, tasvar είπε

Εχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή τελευταία;

Στην κατανάλωση μπαταρίας τι σου βγάζει πως είναι πρώτο στην κατανάλωση;

Ψάξε το και αν δεν βρείς άκρη, Πάρε backup και κάνε επαναφορά.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικότερα ανά διαστήματα εγκαθιστώ αρκετές εφαρμογές μαζικά για να τις δοκιμάσω και τις διαγράφω ξανά, κάποιες βέβαια τις κρατάω εάν με εξυπηρετούν. Στην κατανάλωση μπαταρίας βρίσκω την συλλογή του κινητού μου να μου δείχνει κάθε φορά ότι καταναλώνει 64% άλλοτε και άλλη φορά να δείχνει 70% και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Α, έχω παρατηρήσει επιπλέον ότι τελευταία δεν φορτίζει η μπαταρία και στις ταχύτητες που φόρτιζε πρίν...δεν ξέρω εάν είναι ιδέα μου. Δεν είναι τραγική η φόρτιση αλλά δεν είναι στις ταχύτητες που ήταν πρίν με τον φορτιστή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tasvar είπε

Μια δοκιμή με άλλο φορτιστή- καλώδιο μπορείς να κάνεις; 

Αυτό με τη συλλογή και την κατανάλωση στη μπαταρία, δεν μου αρέσει. 

Δεν έχω κάποιον άλλον φορτιστή με την ταχύτητα φόρτισης του δικού του για να είναι η δοκιμή τίμια ας το πούμε έτσι. 

Αυτό με την συλλογή δεν σου αρέσει είπες αλλά γιατί; Υποψιάζεσαι μήπως κάποιον ιό ή είναι κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...