Προς το περιεχόμενο

Poco m3 vs Xiaomi redmi 9


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω ένα οικονομικό κινητό και μάλλον είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2(μετά που μου ακύρωσε και ο Γερμανός ένα realme c3 από τις "Πασχαλιάτικες" προσφορές)

Είναι σχεδόν εφάμιλλα από όσο βλέπω αλλά νομίζω πως αξίζει το poco το παραπάνω 20ευρω για την μεγαλύτερη μπαταρία/αυτονομία + την καλύτερη καμερα.

Τι λέτε?Υπάρχει κανένα άλλο που μου διαφεύγει στα ~130-150 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, @topos είπε

Υπάρχει κανένα άλλο που μου διαφεύγει στα ~130-150 ευρώ?

Δυστυχως σε αυτην την κατηγορια χρηματων ειναι λιγο σαπια ολα. Μεταξυ των δυο που αναφερεις , ξεκαθαρα poco m3. Καλυτερη καμερα. Snapdragon επεξεργαστης που σημαινει οτι θα βρεις κατα πασα πιθανοτητα καποια gcam που θα απογειωσει την καμερα. Απειρη μπαταρια. Στα υπολοιπα ειναι ακριβως τα ιδια.
Δεν εχει απο ο,τι βλεπω nfc (το poco) , με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί για Poco M3 θα έλεγα καλύτερα Xiaomi Redmi 9T. Σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά, αλλά το Redmi 9T έχει επιπλέον ultrawide κάμερα και NFC.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, πολύ καλές επιλογές τα Realme 7 και Xiaomi Redmi Note 10, τα οποία είναι οριακά μέσα στο budget. Σίγουρα αξίζουν παραπάνω απ' όσα αναφέρθηκαν μέχρι τώρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εάν επιλέξετε από το poco m3 και το Xiaomi redmi 9, θα επέλεγα το Poco, εδώ γιατί:
- Είναι εξοπλισμένο με μια πιο ευρύχωρη μπαταρία 980 mAh-6000 έναντι 5020 mAh.
- 18% καλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας (154 έναντι 131 ώρες).
- Χρησιμοποιεί ταχύτερη μνήμη LPDDR4X 1866 MHz.
- Στερεοφωνικά ηχεία.
- Ταχύτερη τύπου κίνησης-UFS 2.1 vs eMMC 5.1.
- Λειτουργία αντίστροφης φόρτισης. Αλλά εγώ ο ίδιος πηγαίνω με το Xiaomi redmi 9 Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα πήρα το μ3 αφού χάλασε το Nokia 7 plus μου. Ήταν μια επιλογή ανάγκης αφού ήθελα κινητό εκείνη την στιγμή και απλός μπήκα σε ένα. Public Κυριακή και το πήρα. Δεν θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.   

Καλό κινητό καλή μπαταρία. Αλλά... Παιδιά αυτό το miui είναι μια σαπίλα σκέτη. Αίσχος για Android. Έλεος δηκ. Κάθε ρεσταρτ που κάνω να πρέπει να ρυθμίζω autostart κλπ για να μην χάνω ειδοποίησεις σκοτώνει εφαρμογές που δεν είναι τους συστήματος για πλάκα. Δηλ Μαξ να έχεις την μνήμη 2 εφαρμογές στην 3η σου τις σκοτώνει. Η εφαρμογή της κάμερας είναι μια αηδία. Αλλά με gcam παλεύετε. 

Τωρα είμαι στην διαδικασία για ξεκλείδωμα του bootloader να του βάλω custom rom που απ ότι ακούω ειναι καλύτερες και με λιγότερα προβλήματα. Δηλ αν δεις σε φόρουμ κάνει ενημέρωση ή xiaomi κια μπρικαρει συσκευές. 

Με λίγα λόγια και σοφά. Πάρε ένα νοκια 5.4 5.3 g10 g20 η realme αν ψάξεις τα βρίσκεις σε καλή τιμή. Και δεν θα έχεις μαλακιες για λειτουργικό. 

Επεξ/σία από mp44christos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Πρόσφατα πήρα το μ3 αφού χάλασε το Nokia 7 plus μου. Ήταν μια επιλογή ανάγκης αφού ήθελα κινητό εκείνη την στιγμή και απλός μπήκα σε ένα. Public Κυριακή και το πήρα. Δεν θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.   

Καλό κινητό καλή μπαταρία. Αλλά... Παιδιά αυτό το miui είναι μια σαπίλα σκέτη. Αίσχος για Android. Έλεος δηκ. Κάθε ρεσταρτ που κάνω να πρέπει να ρυθμίζω autostart κλπ για να μην χάνω ειδοποίησεις σκοτώνει εφαρμογές που δεν είναι τους συστήματος για πλάκα. Δηλ Μαξ να έχεις την μνήμη 2 εφαρμογές στην 3η σου τις σκοτώνει. Η εφαρμογή της κάμερας είναι μια αηδία. Αλλά με gcam παλεύετε. 

Τωρα είμαι στην διαδικασία για ξεκλείδωμα του bootloader να του βάλω custom rom που απ ότι ακούω ειναι καλύτερες και με λιγότερα προβλήματα. Δηλ αν δεις σε φόρουμ κάνει ενημέρωση ή xiaomi κια μπρικαρει συσκευές. 

Με λίγα λόγια και σοφά. Πάρε ένα νοκια 5.4 5.3 g10 g20 η realme αν ψάξεις τα βρίσκεις σε καλή τιμή. Και δεν θα έχεις μαλακιες για λειτουργικό. 

Οτι και να παρει στα 130 ευρω σαπιλα θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, intensobank είπε

Οτι και να παρει στα 130 ευρω σαπιλα θα ειναι.

Μέχρι πριν λίγες ημέρες έβρισκες το Realme 7 στα 130€ μαζί με τα μεταφορικά από κατάστημα του bestprice (βέβαια με 1 χρόνο εγγύηση). Οπότε λύσεις υπάρχουν και σε αυτά τα χρήματα αρκεί να περιμένεις την κατάλληλη στιγμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, intruder99 είπε

Μέχρι πριν λίγες ημέρες έβρισκες το Realme 7 στα 130€ μαζί με τα μεταφορικά από κατάστημα του bestprice (βέβαια με 1 χρόνο εγγύηση). Οπότε λύσεις υπάρχουν και σε αυτά τα χρήματα αρκεί να περιμένεις την κατάλληλη στιγμή.

Αν λες αυτο , ναι.

 

 

poco.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
5 ώρες πριν, safridia είπε

Επειδη εχω χαθει λιγο, τι μαρκα ειναι αυτο το Realme;
Εχει κανονικα store και ολες τις εφαρμογες;
Εχω καει με Huawai

Οταν λες καηκες?

Σου τιναχτηκε στο χερι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, intensobank είπε

Οταν λες καηκες?

Σου τιναχτηκε στο χερι?

Μεταφορικα καηκα, πηρα ενα τηλεφωνο που δεν περνει καμια εφαρμογη απο αυτες που χρησιμοποιω. Ηθελε τεχνασματα και κολπα. Δεν ειμαι 16 χρονων να εχω διαθεση ολη ημερα να παλευω με το κινητο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, safridia είπε

Μεταφορικα καηκα, πηρα ενα τηλεφωνο που δεν περνει καμια εφαρμογη απο αυτες που χρησιμοποιω. Ηθελε τεχνασματα και κολπα. Δεν ειμαι 16 χρονων να εχω διαθεση ολη ημερα να παλευω με το κινητο.
 

A, για τα google services λες.

Νομιζω οτι μονο η huawei ειναι εκτος.

Τωρα για το αν ειναι καλυτερο να παρεις xiaomi / redmi/ oppo υπαρχουνε εδω μελη που τα ξερουνε αυτα τα τηλεφωνα και θα σου πουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, safridia είπε

Επειδη εχω χαθει λιγο, τι μαρκα ειναι αυτο το Realme;
Εχει κανονικα store και ολες τις εφαρμογες;
Εχω καει με Huawai

Μια χαρά μάρκα είναι.

Το λειτουργικό είναι πιο απλο/ελαφρύ απο xiaomi.

Προφανώς κ έχει κανονικοτατα playstore.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...