Προς το περιεχόμενο

εργασια - μελλον - ενστολα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

H ευκολη λυση ειναι η αστυνομια και κυριως αστυφυλακων λογω χαμηλης βασης. Στη πραξη οι αποφοιτοι βγαινουν αστυνομικοι (αντε μεχρι βαθμου α) με ενα μετριο μισθο και απειροελαχιστες δυνατοτητες εξελιξης. Αντιθετα αξιωματικων ειναι μεγαλυτερες οι αμοιβες αλλα και οι δυνατοτητες εξελιξης. Αναλογικα και στα αλλα σωματα ασφαλειας (στρατος/αεροπορια/ναυτικο). Προσωπικα θα πηγαινα προς στρατο/αεροπορια/ναυτικο αν και εκει το μεινονεκτημα ειναι οτι διαμενεις για χρονια εκτος τοπου γεννησης για χρονια και μετα απο καποια χρονια ξαναφευγεις κτλ (εκτος αν πας ναυτικο ή αεροπορια που ειναι λιγοτερες αναλογικα οι μετακινησεις). Αυτο πιστεψε με θα ειναι ισως προβλημα αν κανεις οικογενεια και θα πρεπει οχι μονο εσυ αλλα και το περιβαλλον σου (και ειδικα τα παιδια) να μετακομιζουν.

Απο την αλλη ο ιδιωτικος τομεας ειδικα στη χωρα μας ειναι μια αρενα που επιβιωνει οποιος εχει γνωση, θεληση αλλα και γερο στομαχι. Αν εχεις και τα 3 συστατικα δε θα εχεις προβλημα. Θελει συνεχως να διαβαζεις ακομα και ασχετα πραγματα (π.χ ξενες γλωσσες) ωστε να εισαι δυνατος εναντι συναγωνισμου.

 

Ισως μια ενδιαμεση λυση θα ηταν να πηγαινες για αξιωματικος και αν κατι εκει δε σου αρεσει να παραιτηθεις και να πας στο ιδιωτικο τομεα. Ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος εισαι που θα το κανει. Υπαρχουν παιδια που εφυγαν στο πρωτο ετος σχολη ασφαλειας και μετα ξαναδωσαν πανελληνιες ή αλλα που μετα απο μερικα χρονια στο σωμα ασφαλειας παραιτηθηκαν και πηγαν ιδιωτικο τομεα. Μη ξεχνας οτι ειδικα στις στρατιωτικες σχολες μπορεις παραλληλα αφου αποφοιτησεις να σπουδασεις και σε καποιο γνωστικο αντικειμενο σε πανεπιστημιο (πχ μεταπτυχιακο)

αυτο σκεφτόμουν και εγω αλλα δύσκολα θα πιασω σχολη αξιωματικων ειναι πολυ ψηλα οι βασεις και κοιταω μηπως καταφερω να γινω απο υπαξιωματικος καπως αξιωματικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gii είπε

αυτο σκεφτόμουν και εγω αλλα δύσκολα θα πιασω σχολη αξιωματικων ειναι πολυ ψηλα οι βασεις και κοιταω μηπως καταφερω να γινω απο υπαξιωματικος καπως αξιωματικος...

Μπορείς να περάσεις αστυφυλακων και μέσα από την αστυνομία να γίνεις αξιωματικός από πανελλήνιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, StavrosApost said:

Αν η πληροφορική που λες είναι τόσο καλή επιλογή με τρελούς μισθούς και ζήτηση δεν θα είχε βαθμολογία 16.500 στην Αθήνα. Θα είχε 18 ή κοντά στο 18. Και παίρνει και μόνο 120 άτομα το συγκεκριμένο τμήμα.

Μισο. Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι ισχυει το υψηλα μορια = καλη επαγγελματικη αποκατασταση; Οχι, δεν ισχυει αυτο. Η πληροφορικη εχει οντως μεγαλη ζητηση επειδη ο τομεας ειναι ευρης και τεραστιος. Απο την ιατρικη πχ μπορεις να γινεις γιατρος, απο την πληροφορικη μπορεις να ακολουθησεις 1000+2 ποριες.

Τα μορια πανε καθαρα με την ζητηση και με το συνολο των θεσεων που ειναι διαθεσιμες. Στην Ελλαδα πχ εχουμε την πετρια να γινει το παιδι μας γιατρος, δικηγορος, πολιτικος μηχανικος και αρχιτεκτονας λογω κυρους. Δες λιγο την περσινη βαση στο ΕΜΠ αρχιτεκτονων ποσο εχει. 19.165 μορια. Αρα με την λογικη σου ολοι οι αρχιτεκτονες εχουν δουλεια. Δεν προλαβαινουν να αποφοιτησουν απο την σχολη και εχουν ηδη εργασια!!! Φυσικα και οχι. Στην Ελλαδα της κρισης απο οσο ξερω εγω το επαγγελμα αυτο εχει βαλτωσει.

Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι. Αλλα think out of the box. Μην ακους τι σου λενε οι αλλοι. Googlαρε αγγελιες για διαφορα επαγγελματα μονος σου. Δες ποσες αγγελιες εχει το καθε ενα. Ψαξε ερευνες που γινανε στην αγορα εργασιας, βρες σελιδες με αποφοιτους να ακουσεις αποψεις κλπ.

 

Επεξ/σία από Aggeluska
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, txcellas είπε

Μπορείς να περάσεις αστυφυλακων και μέσα από την αστυνομία να γίνεις αξιωματικός από πανελλήνιες. 

Το έχω κοιτάξει αλλά βλέπω και εκεί ότι οι θέσεις είναι λίγες σχετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 11/5/2021 στις 5:34 ΜΜ, Theo1903 είπε

Έχεις αγχωθεί για το λάθος πράγμα όπως το βλέπω. Γράψε οσο πιο καλά μπορείς, και μετά επανέρχεσαι ανάλογα με τις επιλογές που πρακτικά υπάρχουν για την τελική κατεύθυνση

τελικα εγραψα 17661!

ποια πιστευτε οτι ειναι η καλυτερη επιλοφη με αυτα τα μορια...(ειμαι και τριτεκνος) γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...