Προς το περιεχόμενο

Η Sony δέχεται μήνυση για περιορισμό διάθεσης ψηφιακών παιχνιδιών μόνο μέσω του PlayStation Store


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή κίνηση που ελπίζω να δικαιωθεί. Γύρισα πρόσφατα από xbox σε playstation και το ότι δεν μπορώ να αγοράσω Keys από κλειδαδικα με φοβερά ανταγωνιστικες τιμές είναι μεγάλο μείον. Cd που έχουν στην αγορά 10€ στο store 20+ δεν αξίζει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

ναι εγώ είμαι ο καταναλωτής. και προσωπικά δεν θα αγοράσω ποτέ κάτι που θα μου κάνει την ζωη πιο δύσκολη. αν ποτέ γίνει αυτό στα αυτοκίνητα δεν θα αγοράσω ποτέ τέτοιο αυτοκίνητο. λύσεις (άλλες εταιρίες) πάντα θα υπάρχουν :) 

υγ: το άλλο που είπες "δεν σε κάνει μέτοχο..." νομίζω είναι λίγο ντροπή να σκεφτόμαστε έτσι... δεν νομίζω να θέλει κανείς να γίνει "μέτοχος".

Συμφωνώ φίλε μου…

ΥΓ: και όμως πολλοί νομίζουν ότι επειδή πήραν ένα προϊόν από οποιαδήποτε εταιρία θα έπρεπε και η εταιρία να κάνει ότι της ζητήσουν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, AtiX said:

Συμφωνώ φίλε μου…

ΥΓ: και όμως πολλοί νομίζουν ότι επειδή πήραν ένα προϊόν από οποιαδήποτε εταιρία θα έπρεπε και η εταιρία να κάνει ότι της ζητήσουν…

Δεν θα επρεπε να το υποστηρίζει?? Εμενα ποιος θα με προστατεύει οταν κανει κατάχρηση η Sony και η καθε Sony 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Cyber_Spartacus είπε

Δεν θα επρεπε να το υποστηρίζει?? Εμενα ποιος θα με προστατεύει οταν κανει κατάχρηση η Sony και η καθε Sony 

Όταν λες υποστηρίζει, τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RenVen είπε

Ολα καλα με τη sony,στοκ μανταρα, διαχρονικότητα κονσολων (ps4,ps5) μανταρα λογο μπαταριας,τωρα σκαει και αυτο.

Ετοιμη ηταν να κλεισει τα store ps3,ps vita.

Sony αν συνεχίσεις έτσι σε βλεπω να πουλας μονο τηλεόρασεις.

Καλα χαλαρωστε λιγο. Στοκ ολοι μανταρα τα εχουν κανει δεν φταιει η SONY. Διαχρονικοτητα κονσολων.... ακομα λειτουργει το PSX μου και το PS2 μου μετα απο χιλιαδες ωρες χρησης, αυτο που λες με την μπαταρια. οτι δλδ με λιγα λογια θα πρεπει να ξανακατεβασεις τα licence αυτων που εχεις κατεβασει απο τα digital store το ξερεις φανταζομαι οτι ανταγωνιστριες εταιρειες απαιτουν να το κανεις αυτο οταν αγοραζεις την κονσολα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ απο την πρωτη μερα αλλιως δεν λειτουργει ε; Για τα store μαζι σου ηταν μεγαλη πατατα και ευτυχως εδειξε να εχει καποια αντανακλαστικα και το εσωσε τελευταια στιγμη. Για τηλεορασεις επισης μην τους βλεπεις και πολυ καθως αν και η καινουρια φουρνια ειναι ανωτερη απο τον ανταγωνισμο στα OLED η τιμη για αυτα που προσφερει παραπανω ειναι απαγορευτικη ( κανει τα παντα λιγο καλυτερα και ζητα +1000€ τουλαχιστον για τις ιδιες ιντσες.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Κοίτα, βασικά εσυ είσαι ο καταναλωτής οπότε αν δεν σου αρέσει δεν αγοράζεις και επιπλέον επειδή είσαι καταναλωτής αυτόματος δεν σε κάνει και μέτοχο…

οπότε αν κάτι δεν μας αρέσει δεν το αγοράζουμε, το να το αγοράζουμε και μετά να κάνουνε παράπονα άντε να το δεχτώ, το να τα αγοράζουμε όμως ξέροντας πως λειτουργεί και μετά να ζητάμε η εταιρία να λειτουργεί όπως εμείς θελουμε καταντάει περίεργο…

Όταν αγόρασε κάποιος το PS4, όμως, υπήρχαν τα κουπόνια. Η εταιρεία άλλαξε μετά τη στραγητική της.

Πέρα από αυτό, το πρόβλημα είναι ότι οι μεγάλες εταιρείες έχουν μεγάλη επιρροή και μπορούν να δημιουργούν εύκολα ολιγοπώλιο. Αυτή τη στιγμή στις κονσόλες η αγορά είναι τελείως κλειστή γιατί έχουν βολευτεί οι εταιρείες ο καθένας στον κλειστό του κύκλο. Οπότε ο καταναλωτής δεν έχει πλέον επιλογές. Στα κινητά, αντίστοιχα, μπορεί όποτε θέλει να "πατήσει το κουμπί" η Google και να μείνουμε όλοι οι καταναλωτές χωρίς επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι θα δικαιωθει η sony εδω. Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει θεμα μονοπωλειου της Sony στις κονσολες, οποτε δεν νομιζω να υπαρξει καποια κυρωση. 

Η λογικη ειναι "αν σου φαινεται ακριβη η Sony παρε xbox ή pc ή switch" επιλογες υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Καλα χαλαρωστε λιγο. Στοκ ολοι μανταρα τα εχουν κανει δεν φταιει η SONY. Διαχρονικοτητα κονσολων.... ακομα λειτουργει το PSX μου και το PS2 μου μετα απο χιλιαδες ωρες χρησης, αυτο που λες με την μπαταρια. οτι δλδ με λιγα λογια θα πρεπει να ξανακατεβασεις τα licence αυτων που εχεις κατεβασει απο τα digital store το 

Φιλε μου δε μιλαω προφανως για psx,ps2 αλλα στο ps4 αν τελειωσει η μπαταρια πες σε δεκα χρονια δεν παιζουν ουτε φυσικα ουτε digital αν δεν ειναι μονιμα συνδεμενο με τους αναλογους διακομιστες,οσον αφορα το ps5 παιζει προς το παρον χωρις μπαταρια καποια φυσικα οχι ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Νομιζω οτι θα δικαιωθει η sony εδω. Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει θεμα μονοπωλειου της Sony στις κονσολες, οποτε δεν νομιζω να υπαρξει καποια κυρωση. 

Η λογικη ειναι "αν σου φαινεται ακριβη η Sony παρε xbox ή pc ή switch" επιλογες υπαρχουν.

Δεν είναι θέμα μονοπωλίου στις κονσόλες, αλλά θέμα μονοπωλίου στο οικοσύστημα του PlayStation. Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζονται οι μηνυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Radiatedsoul είπε

Νομιζω οτι θα δικαιωθει η sony εδω. Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει θεμα μονοπωλειου της Sony στις κονσολες, οποτε δεν νομιζω να υπαρξει καποια κυρωση. 

Η λογικη ειναι "αν σου φαινεται ακριβη η Sony παρε xbox ή pc ή switch" επιλογες υπαρχουν.

δεν εχει να κανει με μονοπωλιο, αλλα με μονοπωλιακες τακτικες μεσα στο κλειστο της οικοσυστημα. βεβαια επειδη τα παιχνιδια δεν ειναι πρωτης αναγκηας αγαθα, δεν προκειται να της κανουν τιποτα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RenVen είπε

Φιλε μου δε μιλαω προφανως για psx,ps2 αλλα στο ps4 αν τελειωσει η μπαταρια πες σε δεκα χρονια δεν παιζουν ουτε φυσικα ουτε digital αν δεν ειναι μονιμα συνδεμενο με τους αναλογους διακομιστες,οσον αφορα το ps5 παιζει προς το παρον χωρις μπαταρια καποια φυσικα οχι ολα

Αδερφέ δεν ισχύει αυτό που λες. Στο ps4 και στο ps5 από ότι είπαν ισχύει το ίδιο, μόλις τελειώσει η μπαταρία το software "χάνει" κάποια στοιχεία που έχουν να κάνουν με τα trophies και βγάζει error. Μόλις συνδεθείς μια φορά στο δίκτυο τα κατεβάζει και τέλος. Μια φορά, όχι συνέχεια. Όταν κάποια στιγμή τελειώσει η μπαταρία μετά από χρόνια (δεν υπάρχει ακόμη καν περίπτωση). Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι ότι όταν συμβεί εξαρτάται από την Sony και την κάθε Sony να υποστηρίζει μέχρι τότε το δίκτυο. Είναι θέμα δλδ preservation. Ταυτόχρονα ενώ γίνεται αυτή η συζήτηση αν αγοράσεις x box series x η s αν δεν έχεις ίντερνετ όταν το ανοίξεις πρώτη φορά (εδώ, τώρα, σήμερα όχι σε 10-15 χρόνια όταν τελειώσει η μπαταρία) δεν γίνεται να το λειτουργήσεις. Τι συζητάμε ακριβώς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liberostelios είπε

Όταν αγόρασε κάποιος το PS4, όμως, υπήρχαν τα κουπόνια. Η εταιρεία άλλαξε μετά τη στραγητική της.

Πέρα από αυτό, το πρόβλημα είναι ότι οι μεγάλες εταιρείες έχουν μεγάλη επιρροή και μπορούν να δημιουργούν εύκολα ολιγοπώλιο. Αυτή τη στιγμή στις κονσόλες η αγορά είναι τελείως κλειστή γιατί έχουν βολευτεί οι εταιρείες ο καθένας στον κλειστό του κύκλο. Οπότε ο καταναλωτής δεν έχει πλέον επιλογές. Στα κινητά, αντίστοιχα, μπορεί όποτε θέλει να "πατήσει το κουμπί" η Google και να μείνουμε όλοι οι καταναλωτές χωρίς επιλογή.

Δηλαδη θα πρέπει να αλλάξει όλη η νοοτροπία που είναι στημένη η αγορά… πχ να μην υπάρχουν αποκλειστικότητες ή όλες οι παράνοιες εφαρμογές να είναι συμβατές μεταξύ τους…

1 ώρα πριν, Cyber_Spartacus είπε

Απο σχεδιαστικά λάθη απο bugs απο συμπεριφορές λογο θέσεις κλπ κλπ

Το να τα βάσεις όλα μαζί δεν κερδίζεις τίποτα ίσα ίσα που δεν θα μπορέσουμε να κάνουνε διάλογο… άλλο το σχεδιαστικό λάθος, άλλο το bug και άλλο η συμπεριφορά… πχ το σχεδιαστικό λάθος εμφανίζεται ουσιαστικά κατά την διάρκεια της εγγύησης, το bug πάλι συνήθως λύνεται εντός της ημερομηνίακης υποστήριξης του προϊόντος… τώρα αν το ένα ή το άλλο εμφανιστεί μετά το πέρας της εγγύησης ή της υποστήριξης δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγορούμε την εταιρία? Τι επειδή αγοράσανε πριν 10 χρόνια κάτι, πάει να πει ότι θα έχουμε και δια βίου υποστήριξη?
 

Όσο για την συμπεριφορά , οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα ούτε ζούμε σε κοινωνία μη καπιταλιστική… οπότε ως κοινωνία ή θα αποφασίσεις να φτιάξεις μια δομή που θα ελέγχει τέτοιες συμπεριφορές ή θα εκπαιδεύσεις τους πολίτες σου με τις επιλογές τους θα επιβραβεύουν ή όχι οποίες εταιρίες συμπεριφέρονται σωστά… 

Αυτά είναι γνωστά εδώ και δεκαετίες, δεν καταλαβαίνω γιατί σήμερα ξυπνήσαμε και μας ξενίζουν…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, alx301 είπε

η σοβαρη επιχείρηση καλο θα ειναι να αναθέσει το σιτε της σε εναν σοβαρο designer, templates lol μονο για αρχάριους και teenagers που μαθαίνουν την δουλεια ειναι.

Μεγάλη συζήτηση. Η λέξη κλειδί εδώ είναι η λέξη "σοβαρή επιχείρηση", το οποίο χρειάζεται ορισμό, ειδικά για τον Ελληνικό χώρο. Αν δε σου κάνει κόπος, συνέχισε το διάλογο.

Η υπηρεσία "σοβαρός" designer που λες, τουλάχιστον στο δικό μας web studio κοστίζει ΑΠΟ 1000€ για ένα site εταιρικής παρουσίασης (και ανεβαίνουμε, ανάλογα τις ανάγκες), και ΑΠΟ 1000€ ο developer που θα πάρει το XD για να το στήσει στο website. Και επειδή εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης, θα σου πω ότι ο γραφίστας παίρνει 1350 μοικτά, και ο semi-junior dev που θα το μετατρέψει παίρνει 1200€ μοικτά. 

Έχουν υπάρξει και περιπτώσεις 3800€ για το γραφιστικό κομμάτι και άλλα 2000€ κόστισε το implementation. Βάλε και άλλο ένα 1000€ για data entry, και έφτασες τα 6800. Στο ποσό αυτό πρόσθεσε 500€ του account manager (fixed τιμή για όλα τα έργα μας), και βγάζεις ένα κουστουμάκι λίγο κάτω από τα 7500€. Προφανώς οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ, αλλά αυτό άστο έξω αφού δεν είναι έξοδο για την εταιρεία (ούτε έσοδο για τη δική μας). 

Σου φαίνονται πολλά ή λίγα για μία εταιρική παρουσίαση, non-eshop?
Αν σου φαίνονται λίγα ή ΟΚ, τότε ναι μιλάμε για "καλούς" και "σοβαρούς" πελάτες για τα δεδομένα της Ελλάδας. 

Αν σου φαίνονται πολλά, με ένα Avada φιλαράκο διάλεξε demo, στείλε μας το content σου και σε ξεπετάμε με 900€, είσαι έτοιμος σε 3-4 ημέρες και αν χρειαστείς και κάποια αλλαγή δε χανόμαστε, εδώ είμαστε, όρεξη να έχεις να πληρώνεις με την ώρα.. Μη μου λες όμως μετά ότι θες το daihatsu να γίνει mercedes, οκ? Ήξερες τί έπαιρνες, και κυρίως ήξερες πόσο το πλήρωνες. 

Η επιλογή είναι δική σου. 

Και μάντεψε, το πελατειακό κοινό μας όταν ακούει ότι ΞΕΚΙΝΑΕΙ από +2000€ για ένα "σοβαρό" design που λες, για πότε τους κόβεται ο βήχας και ξαφνικά το γυρνάνε σε λύσης template δε λέγεται!

Οπότε ας αφήσουμε την ειρωνία και τα "lol", και ας σχολιάσουμε ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ και με τα δεδομένα της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ αγοράς. 

7 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

νταξ πάλι καλά που η αγορά templates πέφτει γιατί την είδαν πολύ "diva" τόσα χρόνια.

Δεν θα έλεγα ότι πέφτει. Έχεις κάποια στοιχεία και νούμερα? Σαφέστατα δεν ανεβαίνει, αλλά εγώ δεν βλέπω πτώση στις αγορές, αν σε αυτό αναφέρεσαι. 

Σαφέστατα και δεν υπάρχει χώρος για οτιδήποτε καινούριο από themes αφού το έχουν υπερ-εξαντλήσει και ο όλος χώρος θα αλλάξει τα επόμενα χρόνια, αλλά σε γενικές γραμμές θεωρεις ότι τα top 10 themes του Themeforest (ασχέτως πλατφόρμας) δεν είναι ΥΠΕΡ-τίμια για αυτά που προσφέρουν?

Μιλάμε ότι με 60-70$ έχεις επιλογές από 20-30 demo σχεδιαστικά. Δηλαδή πόσα θες να πληρώσεις για να πάρεις ένα αντικειμενικά όμορφο site? Υπάρχουν οι λύσεις, πλήρωσε κάποιον να στο κάνει full custom έστω με Elementor Pro. Το ότι θα χρειαστεί +1 εβδομάδα για να στο φέρει στα επίπεδα που θα του δείξεις (δεν βάζω καν designer, έστω ότι θα αντιγράψει επ'ακριβώς το σχεδιαστικό κάποιου άλλου), νομίζεις ΔΕΝ θα πληρωθεί? Ή νομίζεις ότι ο Elemetorάς θα στο κάνει με 70€ σα να πληρώνεις theme? 

Ήρεμα ρωτάω, και θα ήθελα να κάναμε διάλογο αν είσαι του χώρου. Το λέω γιατί στην εταιρεία μας που είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ, δεν ακουμπάμε πληκτρολόγιο για οτιδήποτε κάτω από 40€ την ώρα.. και αυτά είναι του data entry....

Θα μου άρεσε επίσης μία άποψη και από όσους έχουν κάνει like και στους 2 σας, και καλό θα ήταν να γράψετε και από ποιά οπτική γωνία σχολιάζετε. Είστε του χώρου (ιδιοκτήτες web agency, προγραμματιστές, γραφίστες κλπ) ή επαγγελματίες, πελάτες δηλαδή των web agencies που πληρώσατε και φτιάξατε κάποιο site? 

No offence αλλά με non-professionals οποιασδήποτε από τις 2 κατηγορίες δεν θεωρώ σκόπιμο να κάνω διάλογο, γιατί δεν έχετε πλήρη εικόνα της αγοράς. Πχ φοιτητές που "μάθατε" ένα WP ή μία PHP στη σχολή, δεν έχει έρθει η ώρα ακόμα να μιλήσουμε για το οικονομικό με στοιχεία, νομίζω το καταλαβαίνετε..

Επεξ/σία από polaki
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...