Προς το περιεχόμενο

Η Sony δέχεται μήνυση για περιορισμό διάθεσης ψηφιακών παιχνιδιών μόνο μέσω του PlayStation Store


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, polaki said:

Μεγάλη συζήτηση. Η λέξη κλειδί εδώ είναι η λέξη "σοβαρή επιχείρηση", το οποίο χρειάζεται ορισμό, ειδικά για τον Ελληνικό χώρο. Αν δε σου κάνει κόπος, συνέχισε το διάλογο.

Η υπηρεσία "σοβαρός" designer που λες, τουλάχιστον στο δικό μας web studio κοστίζει ΑΠΟ 1000€ για ένα site εταιρικής παρουσίασης (και ανεβαίνουμε, ανάλογα τις ανάγκες), και ΑΠΟ 1000€ ο developer που θα πάρει το XD για να το στήσει στο website. Και επειδή εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης, θα σου πω ότι ο γραφίστας παίρνει 1350 μοικτά, και ο semi-junior dev που θα το μετατρέψει παίρνει 1200€ μοικτά. 

Έχουν υπάρξει και περιπτώσεις 3800€ για το γραφιστικό κομμάτι και άλλα 2000€ κόστισε το implementation. Βάλε και άλλο ένα 1000€ για data entry, και έφτασες τα 6800. Στο ποσό αυτό πρόσθεσε 500€ του account manager (fixed τιμή για όλα τα έργα μας), και βγάζεις ένα κουστουμάκι λίγο κάτω από τα 7500€. Προφανώς οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ, αλλά αυτό άστο έξω αφού δεν είναι έξοδο για την εταιρεία (ούτε έσοδο για τη δική μας). 

Σου φαίνονται πολλά ή λίγα για μία εταιρική παρουσίαση, non-eshop?
Αν σου φαίνονται λίγα ή ΟΚ, τότε ναι μιλάμε για "καλούς" και "σοβαρούς" πελάτες για τα δεδομένα της Ελλάδας. 

Αν σου φαίνονται πολλά, με ένα Avada φιλαράκο διάλεξε demo, στείλε μας το content σου και σε ξεπετάμε με 900€, είσαι έτοιμος σε 3-4 ημέρες και αν χρειαστείς και κάποια αλλαγή δε χανόμαστε, εδώ είμαστε, όρεξη να έχεις να πληρώνεις με την ώρα.. Μη μου λες όμως μετά ότι θες το daihatsu να γίνει mercedes, οκ? Ήξερες τί έπαιρνες, και κυρίως ήξερες πόσο το πλήρωνες. 

Η επιλογή είναι δική σου. 

Και μάντεψε, το πελατειακό κοινό μας όταν ακούει ότι ΞΕΚΙΝΑΕΙ από +2000€ για ένα "σοβαρό" design που λες, για πότε τους κόβεται ο βήχας και ξαφνικά το γυρνάνε σε λύσης template δε λέγεται!

Οπότε ας αφήσουμε την ειρωνία και τα "lol", και ας σχολιάσουμε ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ και με τα δεδομένα της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ αγοράς. 

Δεν θα έλεγα ότι πέφτει. Έχεις κάποια στοιχεία και νούμερα? Σαφέστατα δεν ανεβαίνει, αλλά εγώ δεν βλέπω πτώση στις αγορές, αν σε αυτό αναφέρεσαι. 

Σαφέστατα και δεν υπάρχει χώρος για οτιδήποτε καινούριο από themes αφού το έχουν υπερ-εξαντλήσει και ο όλος χώρος θα αλλάξει τα επόμενα χρόνια, αλλά σε γενικές γραμμές θεωρεις ότι τα top 10 themes του Themeforest (ασχέτως πλατφόρμας) δεν είναι ΥΠΕΡ-τίμια για αυτά που προσφέρουν?

Μιλάμε ότι με 60-70$ έχεις επιλογές από 20-30 demo σχεδιαστικά. Δηλαδή πόσα θες να πληρώσεις για να πάρεις ένα αντικειμενικά όμορφο site? Υπάρχουν οι λύσεις, πλήρωσε κάποιον να στο κάνει full custom έστω με Elementor Pro. Το ότι θα χρειαστεί +1 εβδομάδα για να στο φέρει στα επίπεδα που θα του δείξεις (δεν βάζω καν designer, έστω ότι θα αντιγράψει επ'ακριβώς το σχεδιαστικό κάποιου άλλου), νομίζεις ΔΕΝ θα πληρωθεί? Ή νομίζεις ότι ο Elemetorάς θα στο κάνει με 70€ σα να πληρώνεις theme? 

Ήρεμα ρωτάω, και θα ήθελα να κάναμε διάλογο αν είσαι του χώρου. Το λέω γιατί στην εταιρεία μας που είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ, δεν ακουμπάμε πληκτρολόγιο για οτιδήποτε κάτω από 40€ την ώρα.. και αυτά είναι του data entry....

Θα μου άρεσε επίσης μία άποψη και από όσους έχουν κάνει like και στους 2 σας, και καλό θα ήταν να γράψετε και από ποιά οπτική γωνία σχολιάζετε. Είστε του χώρου (ιδιοκτήτες web agency, προγραμματιστές, γραφίστες κλπ) ή επαγγελματίες, πελάτες δηλαδή των web agencies που πληρώσατε και φτιάξατε κάποιο site? 

No offence αλλά με non-professionals οποιασδήποτε από τις 2 κατηγορίες δεν θεωρώ σκόπιμο να κάνω διάλογο, γιατί δεν έχετε πλήρη εικόνα της αγοράς. Πχ φοιτητές που "μάθατε" ένα WP ή μία PHP στη σχολή, δεν έχει έρθει η ώρα ακόμα να μιλήσουμε για το οικονομικό με στοιχεία, νομίζω το καταλαβαίνετε..

Σωστά τα λες, εχεις δικιο ειδικα στο τελευταίο σκελος για την τιμολόγηση κτλ, συγνώμη που ημουν καπως ειρωνικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, RenVen είπε

Ολα καλα με τη sony,στοκ μανταρα, διαχρονικότητα κονσολων (ps4,ps5) μανταρα λογο μπαταριας,τωρα σκαει και αυτο.

Ετοιμη ηταν να κλεισει τα store ps3,ps vita.

Sony αν συνεχίσεις έτσι σε βλεπω να πουλας μονο τηλεόρασεις.

 

πιστεύω πως κανεις δεν ήταν προετοιμασμένος για τέτοιο πλήγμα..τώρα το ότι αντίστοιχα ''βιάστηκε'' να το προωθήσει λόγω της κατάστασης και δεν εστίασε σε αλλα θέματα...συμφωνώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AtiX είπε

Δηλαδη θα πρέπει να αλλάξει όλη η νοοτροπία που είναι στημένη η αγορά… πχ να μην υπάρχουν αποκλειστικότητες ή όλες οι παράνοιες εφαρμογές να είναι συμβατές μεταξύ τους…

Όλα πάνε αναλογικά με την ισχύ της κάθε εταιρείας κλπ. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Αλλά εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει μια εποπτεία της αγοράς και να ελέγχονται μονοπωλιακές τακτικές ή ολιγοπώλια.

Δεν μπορείς να πεις σε μια εταιρεία που επηρεάζει μερικές χιλιάδες καταναλωτές τι να κάνει. Αλλά όταν δεκάδες εκατομμύρια καταναλωτές κρέμονται από τις ορέξεις της εκάστοτε εταιρίας, δεν μπορούμε να λέμε ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει. Ιδίως όταν μιλάμε για μεγαθήρια όπως η Sony που έχει επιρροή σε πολλές αγορές και βιομηχανίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Όλα πάνε αναλογικά με την ισχύ της κάθε εταιρείας κλπ. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Αλλά εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει μια εποπτεία της αγοράς και να ελέγχονται μονοπωλιακές τακτικές ή ολιγοπώλια.

Δεν μπορείς να πεις σε μια εταιρεία που επηρεάζει μερικές χιλιάδες καταναλωτές τι να κάνει. Αλλά όταν δεκάδες εκατομμύρια καταναλωτές κρέμονται από τις ορέξεις της εκάστοτε εταιρίας, δεν μπορούμε να λέμε ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει. Ιδίως όταν μιλάμε για μεγαθήρια όπως η Sony που έχει επιρροή σε πολλές αγορές και βιομηχανίες.

Μα δεν διαφωνώ ως προς την εποπτεία , απλά τονίζω ότι κάπου έχει χαθεί το όριο στο τι ζητάμε ή τι νομίζουν ότι ζητάνε… πχ αν ζητάνε μέσα στο PlayStation να υπάρχει δυνατότητα παράλληλου store ναι μεν από την μια είναι πιθανόν σαν καταναλωτής να κερδίσω αλλά το σίγουρο είναι ότι η Sony στο επόμενο μοντέλο δεν θα επενδύσει σε κάτι τέτοιο και ίσως και να μην αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί… 

μου θυμίζει εποχές που κάποιοι επιχειρηματολογούσαν για την πειρατεία και σε οποίους τομείς διείσδυσε κατέστρεψε εκτός από εταιρίες και το προϊόν…  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, AtiX είπε

Μου θυμίζει εποχές που κάποιοι επιχειρηματολογούσαν για την πειρατεία και σε οποίους τομείς διείσδυσε κατέστρεψε εκτός από εταιρίες και το προϊόν…  

O messiah Gabe Newell είχε πεί το περίφημο αξίωμα:

" Η πειρατεία είναι πρόβλημα υπηρεσίας. Όταν θα προσφέρεις τη σωστή υπηρεσία, δεν θα σε επηρεάζει η πειρατεία". 49a.GN

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, panther_512 είπε

O messiah Gabe Newell είχε πεί το περίφημο αξίωμα:

" Η πειρατεία είναι πρόβλημα υπηρεσίας. Όταν θα προσφέρεις τη σωστή υπηρεσία, δεν θα σε επηρεάζει η πειρατεία". 49a.GN

 

Αυτο ειναι σωστο, αλλα μονο οσο εχεις απο κατω ενα καταναλωτικο κοινο που ειναι προθυμο να πληρωσει την υπηρεσια που θελει να χρησιμοποιησει.

 

10 ώρες πριν, maneaterbug13 είπε

Από πότε το μονοπώλιο είναι παράνομο στην καπιταλιστική οικονομία ?

Το μονοπωλιο ειναι <<παντα παρανομο>>. Το παρανομο οπως ειδες μεσα σε εισαγωγικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, intensobank είπε

Αυτο ειναι σωστο, αλλα μονο οσο εχεις απο κατω ενα καταναλωτικο κοινο που ειναι προθυμο να πληρωσει την υπηρεσια που θελει να χρησιμοποιησει.

Έχουμε δεί ότι γενικά στον τομέα της ψηφιακής διασκέδασης, υπάρχει τρόπος οι επιχειρήσεις να έχουν τεράστια κέρδη ακόμα και με φαινομενικά δωρεάν προϊόντα.

Υπάρχουν πλέον τόσα πολλά παραδείγματα επιτυχημένων επιχειρηματικών μοντέλων, που το μοντέλο που ακολουθεί η Sony φαίνεται παλαιολιθικό. Πρέπει σίγουρα να εκσυχρονιστεί, δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, panther_512 είπε

O messiah Gabe Newell είχε πεί το περίφημο αξίωμα:

" Η πειρατεία είναι πρόβλημα υπηρεσίας. Όταν θα προσφέρεις τη σωστή υπηρεσία, δεν θα σε επηρεάζει η πειρατεία". 49a.GN

 

Θα συμφωνήσω, το θέμα είναι τι εννοούμε με τον όρο υπηρεσία και αν έχει μείνει προϊόν για να πουληθεί μέσω μιας υπηρεσίας…

Το σημαντικότερο όμως είναι και για να επανέλθω στο θέμα, να μην ξεχνάμε το καινούριο τροπάριο των δυνητικά τσαμπατζιδων, που εκμεταλλεύονται οι εταιρίες με χειρότερες υπηρεσίες, του να χαρακτηρίζουν πλέον τις “καλές” υπηρεσίες μονοπώλια ακόμα και με ποσοστά κάτω του 40%…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θα συμφωνήσω, το θέμα είναι τι εννοούμε με τον όρο υπηρεσία και αν έχει μείνει προϊόν για να πουληθεί μέσω μιας υπηρεσίας…

Το σημαντικότερο όμως είναι και για να επανέλθω στο θέμα, να μην ξεχνάμε το καινούριο τροπάριο των δυνητικά τσαμπατζιδων, που εκμεταλλεύονται οι εταιρίες με χειρότερες υπηρεσίες, του να χαρακτηρίζουν πλέον τις “καλές” υπηρεσίες μονοπώλια ακόμα και με ποσοστά κάτω του 40%…

Θα σου φερω ενα παραδειγμα. Εχω πάμπολλα παιχνιδια αγορασμενα που επειδη δεν θυμομουν απο ποιο store τα αγορασα η / και τους κωδικους για να loggaro απλα τα κατεβαζω πειρατικα. Αλλες φορές μου καρφωνεται να παιξω ενα συγκεκριμενο παιχνιδι και εκεινη την ωρα το store τα εχει παιξει και κατεβαζει με ταχυτητες pstn, οποτε το κατεβάζω πειρατικο. Οταν μου ειναι πιο ευκολο και γρηγορο να κατεβασω το πειρατικο απο το αγορασμενο παιχνίδι, houston we got a problem. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα σου φερω ενα παραδειγμα. Εχω πάμπολλα παιχνιδια αγορασμενα που επειδη δεν θυμομουν απο ποιο store τα αγορασα η / και τους κωδικους για να loggaro απλα τα κατεβαζω πειρατικα. Αλλες φορές μου καρφωνεται να παιξω ενα συγκεκριμενο παιχνιδι και εκεινη την ωρα το store τα εχει παιξει και κατεβαζει με ταχυτητες pstn, οποτε το κατεβάζω πειρατικο. Οταν μου ειναι πιο ευκολο και γρηγορο να κατεβασω το πειρατικο απο το αγορασμενο παιχνίδι, houston we got a problem. 

Ελπιζω να καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά είναι δικαιολογίες… δεν “ανοίγεις” το περίπτερο επειδή βαριέσαι να πας σε αυτό που λειτουργεί πέντε στενά πιο πέρα… 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Ελπιζω να καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά είναι δικαιολογίες…

Μήν επικεντρώνεσαι μόνο στις δικαιολογίες. Βλέπε το αποτέλεσμα και σκέψου ότι είσαι ο επιχειρηματίας, κάτοχος του ψηφιακού προϊόντος που υπόκειται σε πειρατεία.

Μπορείς να κάνεις πιό ελκυστική την υπηρεσία σου, τον τρόπο που πουλάς το προϊόν σου και την τιμολογιακή σου πολιτική, οπότε η πειρατεία θα καταστεί non issue.

Δές για παράδειγμα το XBOX game pass. Έχει νόημα να θέλει κάποιος να χακάρει το XBOX για να παίζει πειρατικά παιχνίδια? Ή στο PC gaming, όπου οι επιλογές είναι τόσες πολλές (προσφορές, πλατφόρμες όπως Steam, GOG, Epic), XBOX game pass. 

Οι μόνες περιπτώσεις να καταφύγεις στην πειρατεία είναι αν είσαι εκ πεποιθήσεως τζαμπατζής ή είσαι σε τρομερά δύσκολη οικονομική κατάσταση, όπου σε εκείνη την περίπτωση έχεις άλλα πιό σοβαρά προβλήματα να λύσεις από το να αναλώνεις το χρόνο σου να παίζεις video games.

Αυτή τη στιγμή θεωρώ ότι μόνο οι Sony και Nintendo εξακολουθούν να διατηρούν τις συνθήκες εκείνες που μπορούν να ωθήσουν το κοινό τους στην πειρατεία, αν και φροντίζουν καί οι δύο να βάζουν αρκετά συχνά προσφορίτσες.

PC και XBOX βρίσκονται αρκετά levels πιό πάνω.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Ελπιζω να καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά είναι δικαιολογίες… δεν “ανοίγεις” το περίπτερο επειδή βαριέσαι να πας σε αυτό που λειτουργεί πέντε στενά πιο πέρα… 😊

Ακυρο το παραδειγμα σου, γιατι το προιον το εχω πληρωσει ήδη. Δεν κερδίζω κατι χρηματικά, ουτε χάνει κατι η εταιρεια με το να το κατεβάσω πειρατικο αφου ήδη το εχω πληρωσει full price. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Μήν επικεντρώνεσαι μόνο στις δικαιολογίες. Βλέπε το αποτέλεσμα και σκέψου ότι είσαι ο επιχειρηματίας, κάτοχος του ψηφιακού προϊόντος που υπόκειται σε πειρατεία.

Μπορείς να κάνεις πιό ελκυστική την υπηρεσία σου, τον τρόπο που πουλάς το προϊόν σου και την τιμολογιακή σου πολιτική, οπότε η πειρατεία θα καταστεί non issue.

Δές για παράδειγμα το XBOX game pass. Έχει νόημα να θέλει κάποιος να χακάρει το XBOX για να παίζει πειρατικά παιχνίδια? Ή στο PC gaming, όπου οι επιλογές είναι τόσες πολλές (προσφορές, πλατφόρμες όπως Steam, GOG, Epic), XBOX game pass. 

Οι μόνες περιπτώσεις να καταφύγεις στην πειρατεία είναι αν είσαι εκ πεποιήσεως τζαμπατζής ή είσαι σε τρομερά δύσκολη οικονομική κατάσταση, όπου σε εκείνη την περίπτωση έχεις άλλα πιό σοβαρά προβλήματα να λύσεις από το να αναλώνεις το χρόνο σου να παίζεις video games.

Αυτή τη στιγμή θεωρώ ότι μόνο οι Sony και Nintendo εξακολουθούν να διατηρούν τις συνθήκες εκείνες που μπορούν να ωθήσουν το κοινό τους στην πειρατεία, αν και φροντίζουν καί οι δύο να βάζουν αρκετά συχνά προσφορίτσες.

PC και XBOX βρίσκονται αρκετά levels πιό πάνω.

Μα δεν διαφωνώ με τα λεγόμενα σου, διαφωνώ παραδείγματος χάριν με τον herald που υποστηρίζει ότι στο Xbox δεν θα έπρεπε να υπάρχει μόνο ένα store (υπηρεσία) γιατί το θεωρεί μονοπώλιο αλλά πολλά παράλληλα…

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Ακυρο το παραδειγμα σου, γιατι το προιον το εχω πληρωσει ήδη. Δεν κερδίζω κατι χρηματικά, ουτε χάνει κατι η εταιρεια με το να το κατεβάσω πειρατικο αφου ήδη το εχω πληρωσει full price. 

 

Αν ήταν μια φορά άκυρο το παράδειγμα μου, τότε να δεις πόσο άκυρο ήταν το δικό σου που ανάθεμα και αν ανήκεις στο 0,01% του ποσοστού που χρησιμοποιεί το πειρατικό προϊόν ενώ το έχει αγοράσει ήδη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν διαφωνώ με τα λεγόμενα σου, διαφωνώ παραδείγματος χάριν με τον herald που υποστηρίζει ότι στο Xbox δεν θα έπρεπε να υπάρχει μόνο ένα store (υπηρεσία) γιατί το θεωρεί μονοπώλιο αλλά πολλά παράλληλα…

Αν ήταν μια φορά άκυρο το παράδειγμα μου, τότε να δεις πόσο άκυρο ήταν το δικό σου που ανάθεμα και αν ανήκεις στο 0,01% του ποσοστού που χρησιμοποιεί το πειρατικό προϊόν ενώ το έχει αγοράσει ήδη…

Μα προφανως δεν λεω οτι η πειρατεια γινεται απο ατομα μου εχουν αγορασει το προιον. Τονιζω απλα οτι ειναι πιο ευκολη η προσβαση σε παρανομο υλικο παρα σε νομιμα αγορασμενο, πραγμα που απλα δεν θα επρεπε να ισχυει. Υπαρχουν και αλλα παραδειγματα, που εχω αγορασει παιχνίδια σε cd-dvd, και επειδη πλεον δεν διαθετω cd reader στο pc αναγκαζομαι και τα κατεβάζω πειρατικα (πχ. Diablo 2).. 

Δεν θεωρείς οτι θα πρεπει να ειναι ευκολοτερη η πρόσβαση στο νομιμα αγορασμενο υλικο σου από οτι ειναι στο πειρατικο? 

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν διαφωνώ με τα λεγόμενα σου, διαφωνώ παραδείγματος χάριν με τον herald που υποστηρίζει ότι στο Xbox δεν θα έπρεπε να υπάρχει μόνο ένα store (υπηρεσία) γιατί το θεωρεί μονοπώλιο αλλά πολλά παράλληλα…

 

Δεν ειπα καπου οτι θα επρεπε να υπαρχουν πολλα store γιατι το θεωρω μονοπωλιο. Ειτε δεν καταλαβες τι γραφω ειτε τα ερμηνευεις κατα το δοκουν για να νικησεις ενα e επιχειρημα. 

Πιστεύω οτι θα επρεπε να υπάρχουν παραπανω stores. Το αν ειναι η οχι μονοπωλιο ουτε το ανεφερα ουτε με ενδιαφερει να σου πω την αλήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...