Προς το περιεχόμενο

ASUS P5KR + windows


pfavvatas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ' αρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω τον t.s. για την ευγενική προσφορά του να μου δώσει το combo για δοκιμές!

Ξεκίνησα με την αποσυναρμολόγηση των επιμέρους καθώς και έλεγχο για κάποιο κάψιμο ή γρατσουνιά σε τροχιά. Με τη πρώτη ματιά παρατηρώ ότι οι μνήμες είναι διαφορετικές μεταξύ τους.

Spoiler

20210523-163234.jpg

Σκέφτομαι ότι ίσως είναι κάποια ασυμβατότητα μεταξύ τους και γι' αυτό βγάζει θέμα όταν μπαίνει σε λειτουργικό. Τις βγάζω λοιπόν για να δοκιμάσω με μια δική μου 2άρα να δω αν θα δουλέψει κανονικά. Βγάζοντας τις μνήμες παρατήρησα ότι η τελευταία με τη ψύκτρα έχει μια χαρακιά στη πάνω αριστερή μεριά και γενικά η ψύκτρα της είναι λίγο όρτσα.

Spoiler

20210523-163303.jpg

20210523-163420.jpg

Τώρα νοιώθω σίγουρος ότι αυτό ήταν το πρόβλημα. Οπτικά ήταν σε αρίστη κατάσταση (είχε βέβαια πετσικάρει) αλλά ήθελα να ελέγξω και το socket για τυχών στραβωμένα πινάκια. Τίποτα, όλα εντάξη! Βάζω ένα E8400 για να είμαι πιο άνετος στα Windows 10, συνδέω και βάζω μπροστά. Ξεκινά κανονικά, επιλέγω boot από USB και ξεκινά η εγκατάσταση των Windows. Όταν τελείωσε με την εγγραφή των δεδομένων έκανε κανονικά επανεκκίνηση και γενικά τη διαδικασία που γνωρίζουμε. Περνώ drivers και ορίστε το αποτέλεσμα (η εικόνα είναι μεταγενέστερη, αφού είχα τρέξει Prime95 και είχα τοποθετήσει τις τρεις αρχικές μνήμες): 

Spoiler

1320592992_(1).png.d9eda0537a02103c5e8f3b12a3501f29.png

Όλα καλά λοιπόν. Έκανα και μια δοκιμή με τη ζαβή μνήμη (μόνη της) για να βεβαιωθώ ότι όντως έχει πρόβλημα και μόλις πήγε να φορτώσει το λειτουργικό πέταξε μπλε οθόνη.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Κατ' αρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω τον t.s. για την ευγενική προσφορά του να μου δώσει το combo για δοκιμές!

Ξεκίνησα με την αποσυναρμολόγηση των επιμέρους καθώς και έλεγχο για κάποιο κάψιμο ή γρατσουνιά σε τροχιά. Με τη πρώτη ματιά παρατηρώ ότι οι μνήμες είναι διαφορετικές μεταξύ τους.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20210523-163234.jpg

Σκέφτομαι ότι ίσως είναι κάποια ασυμβατότητα μεταξύ τους και γι' αυτό βγάζει θέμα όταν μπαίνει σε λειτουργικό. Τις βγάζω λοιπόν για να δοκιμάσω με μια δική μου 2άρα να δω αν θα δουλέψει κανονικά. Βγάζοντας τις μνήμες παρατήρησα ότι η τελευταία με τη ψύκτρα έχει μια χαρακιά στη πάνω αριστερή μεριά και γενικά η ψύκτρα της είναι λίγο όρτσα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20210523-163303.jpg

20210523-163420.jpg

Τώρα νοιώθω σίγουρος ότι αυτό ήταν το πρόβλημα. Οπτικά ήταν σε αρίστη κατάσταση (είχε βέβαια πετσικάρει) αλλά ήθελα να ελέγξω και το socket για τυχών στραβωμένα πινάκια. Τίποτα, όλα εντάξη! Βάζω ένα E8400 για να είμαι πιο άνετος στα Windows 10, συνδέω και βάζω μπροστά. Ξεκινά κανονικά, επιλέγω boot από USB και ξεκινά η εγκατάσταση των Windows. Όταν τελείωσε με την εγγραφή των δεδομένων έκανε κανονικά επανεκκίνηση και γενικά τη διαδικασία που γνωρίζουμε. Περνώ drivers και ορίστε το αποτέλεσμα (η εικόνα είναι μεταγενέστερη, αφού είχα τρέξει Prime95 και είχα τοποθετήσει τις τρεις αρχικές μνήμες): 

  Απόκρυψη περιεχομένων

1320592992_(1).png.d9eda0537a02103c5e8f3b12a3501f29.png

Όλα καλά λοιπόν. Έκανα και μια δοκιμή με τη ζαβή μνήμη (μόνη της) για να βεβαιωθώ ότι όντως έχει πρόβλημα και μόλις πήγε να φορτώσει το λειτουργικό πέταξε μπλε οθόνη.

Εβρισκε ασυμμετρια στις μνημες Τερη γι αυτο εκανε ολα τα παλαβα , αντε καλοριζικη εχω κι ενα xaser III case αμα θες για να τη βαλεις μεσα μεχρι να πεθανει , μονο 17 κιλα ειναι , κανονικο φερετρο λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2021 στις 9:58 ΜΜ, triplex1 είπε

Εβρισκε ασυμμετρια στις μνημες Τερη γι αυτο εκανε ολα τα παλαβα

Την έβαλα και μόνη της σε διαφορετική θέση και πάλι τα ίδια έκανε.

Στις 23/5/2021 στις 9:58 ΜΜ, triplex1 είπε

εχω κι ενα xaser III case αμα θες για να τη βαλεις μεσα μεχρι να πεθανει , μονο 17 κιλα ειναι , κανονικο φερετρο λεμε.

Κι εγώ ένα Turbo-X του '05, πιο βαρύ και από τσιμεντόλιθο. 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...