Προς το περιεχόμενο

Sony: Τα προβλήματα διαθεσιμότητας του PS5 θα συνεχιστούν και του χρόνου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gapos79 είπε

Έχουν καταλάβει πως το πρόβλημα είναι κυρίως δικό τους και όχι των καταναλωτών;

Εγώ προσωπικά που ήμουν ανάμεσα στο PS5 και το XBOX τώρα δεν έχω δίλημμα, θα πάρω σίγουρα το XBOX.

Ευχαριστώ SONY που με έβγαλες από τον κόπο!

Στεναχώρια η Sony. Πως την πετσόκοψες έτσι;  Αφού λέει αν δεν πάρεις Ps5, τελος. Σταματάει  την  παραγωγή. 
spacer.png

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

Έχω οικογενειακό μου πρόσωπο στην εν λόγω αλυσίδα που δουλεύει 6 χρόνια και με έχει ενημερώσει σχετικά με ότι ανάφερα, προσωπικά δεν το γνώριζα μέχρι πρότινος.. Επίσης έχω ενημερωθεί από απλά γνωστό μου πρόσωπο σε παραγγελία του Δεκέμβρη αυτή τη φορά του Πλαισίου που επίσης δεν έχει παραδοθεί προκειμένου να μην προχωρήσουν σε ενέργειες άλλες και να "κλείσουν" στόματα έχουν παραχωρήσει off record κάποιες δωροεπιταγές 50 ευρες για αγορές στο κατάστημα.. 

Στα 35α χρόνια της ζωής μας που διανύουμε δεν θεωρώ πως έχουν ιδιαίτερο λόγο να μου πουν ψέμματα η κουμπάρα μου και ένας απλός φίλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Στα 35α χρόνια της ζωής μας που διανύουμε δεν θεωρώ πως έχουν ιδιαίτερο λόγο να μου πουν ψέμματα η κουμπάρα μου και ένας απλός φίλος.

Το αν έχει κάποιος λόγο να κάνει κάτι δεν έχει καμία σχέση με το αν τελικά το κάνει. Οι γνωστοί σου ας μάθουν πρώτα ποιό είναι το κόστος του παραβόλου για να κάνουν τη μήνυση καθώς και όλες τις άλλες ενέργειες που απαιτούνται αλλά και ο χρόνος για να ασχοληθεί μαζί της το μπάχαλο της Ελληνικής δικαιοσύνης, και ας έρθουν μετά να μας πουν αν υπάρχει *ΕΝΑΣ* λόγος να ασχοληθεί κάποιος με μία μήνυση ΧΑΜΕΝΗ από χέρι καθώς οι όροι χρήσης που έχουν δεχτεί με την αγορά (είτε τους διάβασαν είτε προφανώς όχι) έχουν ήδη προβλέψει τα γατάκια και τις ψευτο-γκρίνιες τους. Για 500 ψωροευρώ, θα κάτσει ο άλλος να τα βάλει με το Πλαίσιο και με τον Κωτσόβολο.. Για να βγει απόφαση σε 3 χρόνια, και να έχουν πληρώσει και απ'την τσέπη τους κιόλας..

Απλά το φυσάνε και δεν κρυώνει οι προ-παραγγελίες και βγαίνουν και λένε έκανα μήνυση. Και καλά. 

Ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο να απαράγεις εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος κάτι το οποίο "ακούσα από γνωστό γνωστού της φίλης του γκόμενου της ανηψιάς" χωρίς όχι μόνο να έχετε στοιχεία στα χέρια σας, αλλά ούτε και κάπου να τα βασίσετε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, polaki είπε

Το αν έχει κάποιος λόγο να κάνει κάτι δεν έχει καμία σχέση με το αν τελικά το κάνει. Οι γνωστοί σου ας μάθουν πρώτα ποιό είναι το κόστος του παραβόλου για να κάνουν τη μήνυση καθώς και όλες τις άλλες ενέργειες που απαιτούνται αλλά και ο χρόνος για να ασχοληθεί μαζί της το μπάχαλο της Ελληνικής δικαιοσύνης, και ας έρθουν μετά να μας πουν αν υπάρχει *ΕΝΑΣ* λόγος να ασχοληθεί κάποιος με μία μήνυση ΧΑΜΕΝΗ από χέρι καθώς οι όροι χρήσης που έχουν δεχτεί με την αγορά (είτε τους διάβασαν είτε προφανώς όχι) έχουν ήδη προβλέψει τα γατάκια και τις ψευτο-γκρίνιες τους. Για 500 ψωροευρώ, θα κάτσει ο άλλος να τα βάλει με το Πλαίσιο και με τον Κωτσόβολο.. Για να βγει απόφαση σε 3 χρόνια, και να έχουν πληρώσει και απ'την τσέπη τους κιόλας..

Απλά το φυσάνε και δεν κρυώνει οι προ-παραγγελίες και βγαίνουν και λένε έκανα μήνυση. Και καλά. 

Ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο να απαράγεις εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος κάτι το οποίο "ακούσα από γνωστό γνωστού της φίλης του γκόμενου της ανηψιάς" χωρίς όχι μόνο να έχετε στοιχεία στα χέρια σας, αλλά ούτε και κάπου να τα βασίσετε. 

Εξαρτάται από το έγκλημα για το οποίο κατηγόρουν το κόστος του παράβολου. Από 0 έως 100€ πάει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, polaki said:

Οι γνωστοί σου ας μάθουν πρώτα ποιό είναι το κόστος του παραβόλου για να κάνουν τη μήνυση

Δεν καταργήθηκε το 2019 αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, polaki said:

όχι, κόστος άλλαξε. Από 50€ στα 70€.

Φαντάζομαι ότι ο κωδικός τύπου είναι για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Γιατί εδώ γράφει ότι καταργείται (για άλλες υποθέτω) https://www.dikastiko.gr/ypourgeio-dikaiosynhs/καταργείται-το-παράβολο-50-ευρώ-με-τον-ν/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Φαντάζομαι ότι ο κωδικός τύπου είναι για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Γιατί εδώ γράφει ότι καταργείται (για άλλες υποθέτω) https://www.dikastiko.gr/ypourgeio-dikaiosynhs/καταργείται-το-παράβολο-50-ευρώ-με-τον-ν/

Δεν συμπλήρωσα εγώ το νούμερο 4720, είναι απλά ο κωδικός της μήνυσης, η μήνυση είναι μία, το παράβολο δεν αλλάζει κόστος είτε κάνεις μήνυση επειδή ο από πάνω κανει φασαρία είτε επειδή σε απειλησε ή σε έβρισε. Μπορείς να μπεις στο gsys αλλά δεν υπάρχει λόγο να χάσεις χρόνο.

Πράγματι το Μάρτιο του 19 καταργήθηκε, και στο τέλος του ίδιου έτους λόγω τεράστιου όγκου μηνύσεων (και άρα δουλειάς για να τις διαβάζουν...), όχι μόνο επανήλθε αλλά ακρίβυνε κιόλας. Όπως και να έχει, δεν είναι αυτό το θέμα μας :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, polaki είπε

Το αν έχει κάποιος λόγο να κάνει κάτι δεν έχει καμία σχέση με το αν τελικά το κάνει. Οι γνωστοί σου ας μάθουν πρώτα ποιό είναι το κόστος του παραβόλου για να κάνουν τη μήνυση καθώς και όλες τις άλλες ενέργειες που απαιτούνται αλλά και ο χρόνος για να ασχοληθεί μαζί της το μπάχαλο της Ελληνικής δικαιοσύνης, και ας έρθουν μετά να μας πουν αν υπάρχει *ΕΝΑΣ* λόγος να ασχοληθεί κάποιος με μία μήνυση ΧΑΜΕΝΗ από χέρι καθώς οι όροι χρήσης που έχουν δεχτεί με την αγορά (είτε τους διάβασαν είτε προφανώς όχι) έχουν ήδη προβλέψει τα γατάκια και τις ψευτο-γκρίνιες τους. Για 500 ψωροευρώ, θα κάτσει ο άλλος να τα βάλει με το Πλαίσιο και με τον Κωτσόβολο.. Για να βγει απόφαση σε 3 χρόνια, και να έχουν πληρώσει και απ'την τσέπη τους κιόλας..

Απλά το φυσάνε και δεν κρυώνει οι προ-παραγγελίες και βγαίνουν και λένε έκανα μήνυση. Και καλά. 

Ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο να απαράγεις εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος κάτι το οποίο "ακούσα από γνωστό γνωστού της φίλης του γκόμενου της ανηψιάς" χωρίς όχι μόνο να έχετε στοιχεία στα χέρια σας, αλλά ούτε και κάπου να τα βασίσετε. 

Συνήγορος του καταναλωτή λέγεται και είναι δωρεάν.. Ψοφάνε να αναλάβουν τα έξοδα για τέτοιες υποθεσουλες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, johnny7_7 είπε

Ένα πράγμα είναι σίγουρο.

Θα σας γλεντάει η Nintendo και το 2022...

Μωρέ φέρε μου ένα PS5 και ας με γλεντάει όσο θέλει η Nintendo με τα Lego της

Επεξ/σία από whoever81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Chocobo είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία φορά που αγόρασα κονσόλα πρώτη χρονιά.

Δεν μπορώ να καταλάβω την κάψα αυτή για να παίξεις 2-3 remasters remake κλπ. στην τιμή τον 70-80 ευρώ.

Μόνο αν κάποιος δεν έχει καμμία κονσόλα ή gaming pc κατα εμέ δικαιολογείται ή αν κάποιος είναι τόσο καλά οικονομικά που απλά το ποσό αυτό (κονσόλας - χαζοgames) του είναι αδιάφορο παντελώς. 

και εγω παντα μετα απο κανα χρονο απο τη κυκλοφορια της κονσολας επαιρνα τη καινουρια...Απλα φετος φαινεται οτι θα δυσκολευτουμε και ισως θα αναγκαστουμε να περιμενουμε κανα χρονο ακομα...Εγω να κανω παραγγελια και να μπω στη διαδικασια να περιμενω μηνες για την  παραδοση, δεν μπαινω...

Σαν παραγωγη, εχουν κυκλοφορησει περισσοτερα ps5 απο οτι ps4 στην ιδια περιοδο...Το προβλημα ειναι με την αυξημενη ζητηση που υπαρχει δεν μπορουν να ανταποκριθουν...Οταν ακομα εξυπηρετουν παραγγελιες που εγιναν Οκτωβρη και Νοεμβρη, ειναι προφανες οτι οπως λεει και το αρθρο, πριν την ανοιξη του 2022(στην καλυτερη) δεν προκειται να εξομαλυνθει η κατασταση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, polaki είπε

 

Ο covid είναι καινούριο φρούτο, μόλις ενός έτους και 2 μηνών. 

Πριν τον covid θεωρείς ότι ο κόσμος έπαιζε και αγόραζε λιγότερο? 

Με την καραντίνα που επιβλήθηκε πιστεύω πάρα πολλοί αρχάριοι στο Gaming μπήκαν στον χώρο και αγόρασαν hardware , η έψαξαν να κάνουν αναβάθμιση γιατί είδαν ότι το νέο παιχνίδι θέλει καλύτερο hardware. Πολλοί στράφηκαν και στις consoles γιατί η αγορά καλής κάρτας γραφικών ήταν απαγορευτική και ίσως αδύνατη λόγω stock. Στο δικό μου για παράδειγμα steam friends list με την καραντίνα σχεδόν όλοι ήταν μέσα και έπαιζαν , γιατί απλά ήταν σπίτι πολλές ώρες. Πολλές κοινωνικές ομάδες πιστεύων πως γνώρισαν έστω σε εισαγωγικό επίπεδο τι σημαίνει gaming . Όλα αυτά πιστεύω αύξησαν την ζήτηση σε ηλεκτρονικά κυρίως  και προκάλουν έλλειψη ημιαγωγών σε παγκόσμιο επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xavier είπε

και εγω παντα μετα απο κανα χρονο απο τη κυκλοφορια της κονσολας επαιρνα τη καινουρια...Απλα φετος φαινεται οτι θα δυσκολευτουμε και ισως θα αναγκαστουμε να περιμενουμε κανα χρονο ακομα...Εγω να κανω παραγγελια και να μπω στη διαδικασια να περιμενω μηνες για την  παραδοση, δεν μπαινω...

Σαν παραγωγη, εχουν κυκλοφορησει περισσοτερα ps5 απο οτι ps4 στην ιδια περιοδο...Το προβλημα ειναι με την αυξημενη ζητηση που υπαρχει δεν μπορουν να ανταποκριθουν...Οταν ακομα εξυπηρετουν παραγγελιες που εγιναν Οκτωβρη και Νοεμβρη, ειναι προφανες οτι οπως λεει και το αρθρο, πριν την ανοιξη του 2022(στην καλυτερη) δεν προκειται να εξομαλυνθει η κατασταση

Δεν πειράζει. Ευκαιρία να αποκτήσουμε νέες διασκεδαστικές συνήθειες.

Εγώ για παράδειγμα το πρωί όταν ξυπνάω, κάνω τον καφέ μου και αντί να δώ ειδήσεις στο κινητό, ξεκινάω search για διαθέσιμο XBOX Series X και PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, suzukigsxr1000 είπε

Κατέληξα να παρω το xbox series s και παιδες ειμαι κατα ευχαριστημένος με το game pass. Αυτα. 

Με το game pass τα παίζεις και στο pc. Ποιος ο λόγος ύπαρξης του FailBox??

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...