Προς το περιεχόμενο

Λάθος encoding σε pgAdmin iii tables


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται σε όλη την παρέα,

προσπαθώ να θυμηθώ τα παλιά και συνεχίζω ένα παλιό project που έχω αφήσει χρόνια στην μέση. 

Όπως θα δείτε στην παρακάτω φωτογραφία στον πίνακα data τα δεδομένα φαίνονται σωστά, ενώ στον πίνακα oria_kapodistriakvn_dhmvn τα δεδομένα φαίνονται λάθος. Φταίει η κωδικοποίηση του πίνακα (αν υπάρχει αυτός ο όρος) και αν ναι διορθώνεται? 

τα δεδομένα αυτά τα τραβάω σε μία εφαρμογή και εμφανίζονται με την ίδια μορφή αν αυτό έχει σημασία. 

 

Οι γνώσεις μου με έχουν εγκαταλείψει καθώς έχω χρόνια να ασχοληθώ..

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

 

688152220_Screenshot2021-05-11.jpeg.7addf774bb3685398d05a4dd74d11a22.jpeg

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

θα βρεις να ορίσεις τη κωδικοποίηση 

π.χ. database utf8_unicode_ci

θα λυθεί το θέμα σου.

θα μπορούσες να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες? 

Έχω να ασχοληθώ με τέτοια θέματα πάνω από 5 χρόνια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ρυθμίσεις του προγράμματος που τα κάνεις ανάγνωση θα βρεις το database encoding. εκεί θα πρέπει να αλλάξεις την ρύθμιση σε UTF8 ή αν δεν το βρίσκεις μπορείς να δοκιμάσεις να το ορίσεις ISO-8859-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

στις ρυθμίσεις του προγράμματος που τα κάνεις ανάγνωση θα βρεις το database encoding. εκεί θα πρέπει να αλλάξεις την ρύθμιση σε UTF8 ή αν δεν το βρίσκεις μπορείς να δοκιμάσεις να το ορίσεις ISO-8859-1

τα δεδομένα εμφανίζονται μέσο broswer και έχω δοκιμάσει να αλλάξω την κωδικοποίηση αλλά δεν δούλεψε, θεωρώ πως πρέπει να γίνει κάποιου άλλου είδους μετατροπή αλλά δεν ξέρω τι...

το project που κάνω είναι μια εφαρμογή που δίνει πληροφορίες στον χρήστη για τα χωρικά δεδομένα, μέσω geoserver. Γνωρίζεις από geoserver? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, p_under είπε

τα δεδομένα εμφανίζονται μέσο broswer και έχω δοκιμάσει να αλλάξω την κωδικοποίηση αλλά δεν δούλεψε, θεωρώ πως πρέπει να γίνει κάποιου άλλου είδους μετατροπή αλλά δεν ξέρω τι...

το project που κάνω είναι μια εφαρμογή που δίνει πληροφορίες στον χρήστη για τα χωρικά δεδομένα, μέσω geoserver. Γνωρίζεις από geoserver? 

τα tables τι έχουν αρχική πηγή δημιουργίας; έχεις πρόσβαση εκεί ή τα βρήκες πεταμένα κάπου στο pc σου;

δε βοηθάς για να σε βοηθήσω...δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το pgadmin τι είναι. Εγκατέστησε το PhpMyAdmin που σου δίνει την δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...