Προς το περιεχόμενο

40% ταχύτερες θα είναι οι κάρτες γραφικών RDNA 3 της AMD


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Kαι οι εμποροι κλεφτες ειναι αφου αγοραζουν κατι φτηνα για να στο αγορασουν ακριβα. 

Τρολλάρεις ή δεν καταλαβαίνεις την διαφορά?

Εκμεταλλεύεσαι το ανύπαρκτο stock και τρέχεις να προλάβεις να αγόρασεις τα πάντα ώστε να μην μείνει για τους άλλους και ύστερα το πουλάς όσο ακριβότερα πουλιέται == σκουπίδι sculper, θα έπρεπε να του γίνει κατάσχεση/μπει φυλακή 

Αγοράζεις φθηνά επειδή το stock είναι μεγάλο και δεν έχει ζήτηση, με την πρόβλεψη ότι θα αυξηθεί η ζήτηση και το δώσεις ακριβότερα από ότι το αγόρασες, αλλά φθηνότερα από τους άλλους == τυπάρας γαμάτος έμπορας, σου αξίζουν τα χρήματα που πήρες, γιατί βγάζεις κέρδος και βοηθάς και τους αγοραστές.

Επεξ/σία από Returntolobby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια θελω να σας πω κατι που πρωτη φορα βγαινει στην φορα.

οποτε προσοχη μην βγεςι παρα εξω

grvga (greek vga) θα βγαλει πρωτη φορα καρτες γραφικων  με 100% καλυτερη αποδοση  from rdna 4 και rtx 5xxx

ειναι μια startup αλλα τυπικα μιας και ειναι πολυ μπροστα

με  τιμη για τα πρωτα κομματια μονο 499 γιουρια

και  με ειδικο driver που οταν αναγνωριζει mining καιγεται αυτοματα και το ιδιο συμβαινει με hardware anti cheat

αρα μιλαμε για μεγαλο αλμα .

τωρα παιδια οπως καταλαβατε διαθεσιμοτητα μπορει να μην υπαρξει αμεσα ισως σε καμια 20ετια και αν... αλλα και μονο με αυτα που ειπα αξιζει

καλο κουραγιο ,.....

και ελπιζω να βρουμε καποτε καρτες νεες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, timftdx7 είπε

Ο scalper δημιουργεί τεχνητή έλλειψη στην αγορά δεσμεύοντας όλο το στοκ. Και προφανώς αυξάνοντας την τιμή επηρεάζεται και ζήτηση. Πέρα από την έλλειψη chip που υπάρχει στην αγορά.

Εκτός και αν είσαι scalper και προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.

Δεν υπάρχει τεχνητή έλλειψη μαν. Τότε θα υπήρχαν scalpers και στην κόκα κόλα ας πούμε. Υπάρχει έλλειψη σε κάρτες σε σχέση με τη ζήτηση, είτε υπάρχουν scalpers είτε όχι. Αυτοί που αποκάλεις scalpers είναι το σύμπτωμα, όχι η ασθένεια

Δεν ξέρω αν είμαι scalper, εσύ να μου πείς. Πούλησα μια 1080ti 300€ την ώρα που οι υπόλοιποι τις είχανε 500 και 600. Αυτή τη στιγμή έχω μια 3090 και αν την βάλω αγγελία προφανώς θα την βάλω 3000€. Εσύ θα πείς γιατί είμαι scalper. Εγώ θα σου πώ γιατί η κάρτα βγάζει 10 με 15€ την μέρα λόγω mining, οπότε το να την πουλήσω 1500€ ας πούμε είναι χαζό και δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, μιας και σε 3 μήνες βγάζει τα λεφτά της. 

15 λεπτά πριν, Returntolobby είπε

Τρολλάρεις ή δεν καταλαβαίνεις την διαφορά?

Εκμεταλλεύεσαι το ανύπαρκτο stock και τρέχεις να προλάβεις να αγόρασεις τα πάντα ώστε να μην μείνει για τους άλλους και ύστερα το πουλάς όσο ακριβότερα πουλιέται == σκουπίδι sculper, θα έπρεπε να του γίνει κατάσχεση/μπει φυλακή 

Αγοράζεις φθηνά επειδή το stock είναι μεγάλο και δεν έχει ζήτηση, με την πρόβλεψη ότι θα αυξηθεί η ζήτηση και το δώσεις ακριβότερα από ότι το αγόρασες, αλλά φθηνότερα από τους άλλους == τυπάρας γαμάτος έμπορας, σου αξίζουν τα χρήματα που πήρες, γιατί βγάζεις κέρδος και βοηθάς και τους αγοραστές.

Έτσι ακριβώς όπως τα λές είναι τα πράματα. Γιατί απλά κατάσχεση, να τον κρεμάσουμε στο Σύνταγμα που πουλάει κάτι σε μια τιμή που κάποιος θέλει να αγοράσει ;) 

Εσύ τι κάρτα έχεις? Πόσο θα μου την πουλάγες σήμερα?

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει τεχνητή έλλειψη μαν. Τότε θα υπήρχαν scalpers και στην κόκα κόλα ας πούμε. Υπάρχει έλλειψη σε κάρτες σε σχέση με τη ζήτηση, είτε υπάρχουν scalpers είτε όχι. Αυτοί που αποκάλεις scalpers είναι το σύμπτωμα, όχι η ασθένεια

Δεν ξέρω αν είμαι scalper, εσύ να μου πείς. Πούλησα μια 1080ti 300€ την ώρα που οι υπόλοιποι τις είχανε 500 και 600. Αυτή τη στιγμή έχω μια 3090 και αν την βάλω αγγελία προφανώς θα την βάλω 3000€. Εσύ θα πείς γιατί είμαι scalper. Εγώ θα σου πώ γιατί η κάρτα βγάζει 10 με 15€ την μέρα λόγω mining, οπότε το να την πουλήσω 1500€ ας πούμε είναι χαζό και δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, μιας και σε 3 μήνες βγάζει τα λεφτά της. 

Έτσι ακριβώς όπως τα λές είναι τα πράματα. Γιατί απλά κατάσχεση, να τον κρεμάσουμε στο Σύνταγμα που πουλάει κάτι σε μια τιμή που κάποιος θέλει να αγοράσει ;) 

Εσύ τι κάρτα έχεις? Πόσο θα μου την πουλάγες σήμερα?

Αν μπορούσαν οι scalpers να δεσμεύσουν όλο το στοκ της κόκα κόλα τότε ναι, και εκεί θα βλέπαμε τέτοια φαινόμενα. Είναι στη φύση πολλών ο μαυραγοριτισμός και ο πλουτισμός σε βάρος των άλλων.

Θεωρώ ότι είναι αυτονόητο ότι δημιουργείται τεχνητή έλλειψη εφόσον χρησιμοποιούνται αθέμιτα μέσα (bots) για την εξασφάλιση μεγάλου μέρους του στοκ με μόνο σκοπό την μεταπώληση.

Τώρα, προφανώς και πουλώντας μια κάρτα ή ένα PS5 δεν γίνεσαι σκαλπερ. Αν όμως είχες πάρει 25 3090 για να τις πουλήσεις στο ινσομνια 3000 τότε θα ήσουν. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρη η διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, timftdx7 είπε

Αν μπορούσαν οι scalpers να δεσμεύσουν όλο το στοκ της κόκα κόλα τότε ναι, και εκεί θα βλέπαμε τέτοια φαινόμενα. Είναι στη φύση πολλών ο μαυραγοριτισμός και ο πλουτισμός σε βάρος των άλλων.

Θεωρώ ότι είναι αυτονόητο ότι δημιουργείται τεχνητή έλλειψη εφόσον χρησιμοποιούνται αθέμιτα μέσα (bots) για την εξασφάλιση μεγάλου μέρους του στοκ με μόνο σκοπό την μεταπώληση.

Τώρα, προφανώς και πουλώντας μια κάρτα ή ένα PS5 δεν γίνεσαι σκαλπερ. Αν όμως είχες πάρει 25 3090 για να τις πουλήσεις στο ινσομνια 3000 τότε θα ήσουν. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρη η διαφορά.

E μα συμφωνούμε, η πρώτη σου παράγραφος τα λέει όλα. Το πρόβλημα είναι η παραγωγή των καρτών και όχι οι scalpers, γιαυτό δεν υπάρχει scalping σε άλλα προιόντα με επαρκή παραγωγή, όπως η κόκα κόλα που λές.

Αυτό που πολλοί δεν αντιλαμβάνονται είναι οτι οι τιμές θα ήταν στο θεό, είτε υπήρχαν scalpers είτε όχι. Αφού βλέπεις με τις τρέχουσες τιμές από καταστήματα να είναι κυριολεκτικά στο θεό, ΠΑΛΙ δεν υπάρχει στοκ. Δηλαδή υπάρχει κόσμος που αγοράζει με αυτές τις τιμές, αρκετός για να εξαφανίσει το στόκ. Σκέψου τώρα τι θα γινόταν αν οι κάρτες είχαν τιμές MSRP. Θα έκανες παραγγελία φέτος και θα παραλάμβανες το 2025. Γιατί? Γιατί όλος ο πλανήτης θα αγόραζε μια 3080 στα 699€. Αυτονόητο νομίζω.

Πάντως 3060ti και 3070 (όπως και 3090) έβρισκες χαλαρά κοντά στο MSRP επί 3-4 μήνες. Ε πολλοί και τότε φώναζαν για τις τιμές και δεν τους έκαναν οπότε δεν αγόρασαν. Ε πάρε τώρα τιμές και καλή όρεξη. Εγώ είδα το τσουνάμι να έρχεται και πήρα μια 3090

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, markos9 είπε

Εγω πάντως, την 580 την χαιδευω και της λεω καληνύχτα κάθε βράδυ, για να μην πάθει τίποτα.

Η 980ti μου κάηκε πριν μήνες. Onboard graphics και κλάμα μόνο. Έπρεπε να τη χαϊδεύω περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να λέγεσαι σωστός scalper πρέπει να έχει πρόσβαση (γνωριμίες) σε εισαγωγείς ή λιανεμπόριο ώστε να μπορείς να αγοράζεις κάτι σε επίσημες τιμές λιανικής πριν γίνει διαθέσιμο στη μάζα. Αφού καταφέρεις και καβατζώσεις όσο στοκ μπορέσεις τότε αρχίζεις να πουλάς σιγα σιγα με τιμή που θες. Δε μπορεί ο scalper να ψάχνει και να βρίσκει να αγοράζει όπως όλοι μας. Αλλιώς θα έπεφτε πάνω στους άλλους scalper όπως όλοι μας.

Και φυσικά η έννοια του scalper προϋποθέτει ζήτηση πολύ μεγαλύτερη της προσφοράς. Αλλιώς όλοι μας θα πηγαίναμε στο μαγαζί να πάρουμε την κάρτα και θα τελείωνε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει τεχνητή έλλειψη μαν. Τότε θα υπήρχαν scalpers και στην κόκα κόλα ας πούμε. Υπάρχει έλλειψη σε κάρτες σε σχέση με τη ζήτηση, είτε υπάρχουν scalpers είτε όχι. Αυτοί που αποκάλεις scalpers είναι το σύμπτωμα, όχι η ασθένεια

Δεν ξέρω αν είμαι scalper, εσύ να μου πείς. Πούλησα μια 1080ti 300€ την ώρα που οι υπόλοιποι τις είχανε 500 και 600. Αυτή τη στιγμή έχω μια 3090 και αν την βάλω αγγελία προφανώς θα την βάλω 3000€. Εσύ θα πείς γιατί είμαι scalper. Εγώ θα σου πώ γιατί η κάρτα βγάζει 10 με 15€ την μέρα λόγω mining, οπότε το να την πουλήσω 1500€ ας πούμε είναι χαζό και δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, μιας και σε 3 μήνες βγάζει τα λεφτά της. 

Έτσι ακριβώς όπως τα λές είναι τα πράματα. Γιατί απλά κατάσχεση, να τον κρεμάσουμε στο Σύνταγμα που πουλάει κάτι σε μια τιμή που κάποιος θέλει να αγοράσει ;) 

Εσύ τι κάρτα έχεις? Πόσο θα μου την πουλάγες σήμερα?

Είχα 1080ti και τις πούλησα στα 500, όταν οι καραγγιόζηδες την δίναν 600++. Κράτησα για κανά μήνα τις τιμές των 1080ti χαμηλά στο insomnia, αλλά δυστυχώς δεν με ακολούθησε κανείς μετά.

Επεξ/σία από Returntolobby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Returntolobby είπε

Είχα 1080ti και τις πούλησα στα 500, όταν οι καραγγιόζηδες την δίναν 600++. Κράτησα για κανά μήνα τις τιμές των 1080ti χαμηλά στο insomnia, αλλά δυστυχώς δεν με ακολούθησε κανείς μετά.

Άρα scalper και συ. Eγώ την έδωσα 300  και αντικειμενικά, πολλά ήταν. Με βάση πάντα το MSRP των 30xx. 400€ έχει καινούργια σφραγισμένη  3060ti με 3 χρόνια..;Aρα λογικά όταν έβαζα αγγελία θα είδα την δικιά σου και  θα σκέφτηκα "να ένας scalper".

Αλλά σου φταίνει οι scalper που εκμεταλλεύονται την κατάσταση όταν εσύ κάνεις ακριβώς το ίδιο :P

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Άρα scalper και συ. Eγώ την έδωσα 300  και αντικειμενικά, πολλά ήταν. Με βάση πάντα το MSRP των 30xx. 400€ έχει καινούργια σφραγισμένη  3060ti με 3 χρόνια..

Αλλά σου φταίνει οι scalper που εκμεταλλεύονται την κατάσταση όταν εσύ κάνεις ακριβώς το ίδιο :P

Καλά γενικά κόψε λίγο troll, οι 3060 δεν είχαν ανακοινωθεί... γενικά από το πως το γράφεις μικρός μου ακούγεσαι στην ηλικία, όποτε κάτσε πρώτα άκου/διάβασε και μετά κοίτα να αλλάξεις τον κόσμο. Εννοώ κάνε ότι πιστεύεις, αλλά θα σε πάρουν με το ψιλό έξω αν κάνεις τα ίδια. Please μην κάνουμε άλλο spam με σχόλια άσχετα του θέματος. 

Επεξ/σία από Returntolobby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Returntolobby είπε

Καλά γενικά κόψε λίγο troll, οι 3060 δεν είχαν ανακοινωθεί... γενικά από το πως το γράφεις μικρός μου ακούγεσαι στην ηλικία, όποτε κάτσε πρώτα άκου/διάβασε και μετά κοίτα να αλλάξεις τον κόσμο. Εννοώ κάνε ότι πιστεύεις, αλλά θα σε πάρουν με το ψιλό έξω αν κάνεις τα ίδια. Please μην κάνουμε άλλο spam με σχόλια άσχετα του θέματος. 

Οι 3070 που είναι πολυ πιο γρήγορες και με rt dlss κουτατες και 3 χρονια εγγύηση είχαν ανακοινωθεί? 😎

Ελα ρε φιλε, μεταξυ μας ειμαστε. Τα 500 για την 1080ti είναι τιμές scalper. 250-300 το πολυ πρεπει να εχουν με βάση το msrp των 30xx. 

Αλλα κλασσικος ο ελληνας, του φταινε οι  scalpers ενω κανει ο ιδιος scalping 😝

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, profanes είπε

Η 980ti μου κάηκε πριν μήνες. Onboard graphics και κλάμα μόνο. Έπρεπε να τη χαϊδεύω περισσότερο.

Περνεις ενα τετοιο και κοιμασαι ησυχος. Λαγοποδαρα

ta-10-paraxena-gouria-protoxronia-olo-ko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς γράφω και χαλάω το νήμα, αλλά αν τελικά ο σχεδιασμός είναι με chiplets, όπως έχει ακουστεί, μια χαρά την πάει την 6800ΧΤ Χ2.

Δύο αρθρωματα σε χαμηλότερη/καλύτερη λιθογραφία, λίγο μικρότερο το καθένα από τα τωρινά με λίγο χαμηλότερη συχνότητα (για να μην ξεφύγει η κατανάλωση) και τα όποια κέρδη από τη νέα αρχιτεκτονική.

Το "αν"  είναι το όλο ζουμί, να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...